Nemocenská je formou sociálního pojištění poskytující náhradu příjmu lidem, kteří jsou dočasně pracovně neschopní z důvodu nemoci nebo úrazu. Tato dávka je součástí nemocenského pojištění, které hradí zaměstnavatelé za své zaměstnance a zaměstnanci ze svých hrubých příjmů. Okolo nemocenského se rojí řada otázek, my se pojďme podívat na ty nejčastější:
Tip na článek
Sociální pojištění je odvodem, který musí platit téměř všichni pracující lidé. Jedná se přitom o celkem podstatnou část naší výplaty. Přesto ale spousta lidí neví, proč se vlastně sociální pojištění platí, a kolik se jim reálně strhává ze mzdy nebo z platu. Přečtete si, kdo musí platit sociální pojištění a kam vlastně všechny ty peníze putují.
Kdo má nárok na nemocenskou?
Pro získání nemocenské je třeba splnit dvě základní podmínky:
- Dočasná pracovní neschopnost: Váš lékař musí uznat, že jste dočasně pracovně neschopní kvůli nemoci nebo úrazu. Tento stav musí trvat déle než 14 kalendářních dnů.
- Nemocenské pojištění: Nárok na nemocenskou máte pouze pokud platíte nemocenské pojištění. Zaměstnanci mají nemocenské pojištění automaticky hrazeno zaměstnavatelem, zatímco OSVČ si jej musí hradit sami.
Co je to podpůrčí doba?
Podpůrčí doba je časové období, během kterého vám jsou vypláceny nemocenské dávky. Trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne, kdy nastala dočasná pracovní neschopnost nebo vám byla nařízena karanténa. Toto období zahrnuje i případné zápočty předchozích období pracovní neschopnosti.
Pro příjemce starobního nebo invalidního důchodu (pro invaliditu třetího stupně) je maximální podpůrčí doba zkrácena na 70 kalendářních dnů, avšak ne déle než do dne, kdy končí jejich pojištěná činnost (např. výkon zaměstnání).
Související služba
Potřebujete poradit?
Zajímá vás, jaká máte práva během vaší dočasné pracovní neschopnosti nebo si myslíte, že vás váš zaměstnavatel ošidil? Nechte si poradit od našich zkušených advokátů, kteří zodpoví vaše otázky a pomohou vám nalézt vhodné řešení.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Co je to karenční doba?
Karenční doba (lhůta) je obecně doba, která musí uběhnout, aby mohla nastat nějaká skutečnost. V kontextu nemocenské se jednalo o tři dny po začátku nemoci, které musely uběhnout než jste začali dostávat náhradu mzdy. Karenční doba ale byla u nemocenské v roce 2019 zrušená a nyní máte tedy nárok na náhradu mzdy hned od prvního dne nemoci.
Jak se platí nemocenská?
Prvních 14 kalendářních dnů nemoci máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Tato náhrada je určena podle pravidel zákoníku práce a zahrnuje veškeré hodiny, které byste normálně odpracovali (např. podle stanoveného rozpisu práce). Patří sem tedy klasické pracovní dny, státní svátky a veškeré další naplánované směny.
Od 15. kalendářního dne nemoci se vám vyplácejí nemocenské dávky, které jsou součástí nemocenského pojištění. Tyto dávky jsou poskytovány za každý kalendářní den, včetně víkendů a státních svátků, a jsou vypočítávány z denního vyměřovacího základu.
Tip na článek
Nemoc, dovolená či svátek. Tyto poměrně dost odlišné situace u zaměstnanců mají jedno společné: mohou přinášet nárok na náhradu mzdy. Za jakých podmínek se tak děje a v jaké výši je mzda nahrazována? To se dozvíte v našem dalším článku.
Jak dlouho může trvat pracovní neschopnost?
Délka nemocenské záleží na závažnosti vaší nemoci či úrazu (případně délce karantény). Může tak jít jen o pár dnů či týdnů v případně virózy či chřipky, nebo i o několik měsíců v případě náročné nemoci či úrazu s dlouhou rekonvalescencí. Maximálně však na nemocenské můžete strávit 380 dnů.
Počítá se nemocenská do odpracované doby?
Na základě odpracované doby se určuje, kdy získáte nárok na starobní důchod a jak vysoký tento důchod bude. Nemocenská se započítává do důchodu následujícím způsobem:
- Při pobírání nemocenských dávek v průběhu zaměstnání nebo podnikání: Pokud jste byli zaměstnáni nebo podnikali a byli jste dočasně pracovně neschopní kvůli nemoci, nemocenská doba se vám započítává do důchodu v plné výši.
- Po ukončení výdělečné činnosti: Pokud jste na nemocenské dávce po ukončení vaší výdělečné činnosti, doba, kdy pobíráte nemocenské dávky, se vám započítává do důchodu pouze z 80 %. Toto platí za předpokladu, že jste během vaší výdělečné činnosti platili nemocenské pojištění.
Tip na článek
Kdy do důchodu? Přečtete si, jak se určuje doba odchodu do důchodu, a jak se vyrovnat s pravděpodobnou změnou důchodového systému.
Nepřišla mi nemocenská – co dělat?
Nemocenské dávky vám musí být vyplaceny do 30 dnů od podání žádosti zaměstnavateli nebo vystavení eNeschopenky. Pokud vám nemocenská nepřijde, je třeba kontaktovat vašeho zaměstnavatele a zjistit, zda vaši žádost odeslal na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Pokud je na jeho straně vše v pořádku, pak vám nezbývá než kontaktovat přímo OSSZ. K odeslání dotazu můžete přitom použít jednoduchý formulář dostupný na stránkách České správy sociálního zabezpečení.
Jak podat žádost o prodloužení nemocenské?
Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou můžete pobírat nemocenské dávky, je stanovena na maximálně 380 dní. Pokud však i po uplynutí podpůrčí doby vaše problémy přetrvávají, můžete si podat žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. Na základě této žádosti vám může být nemocenská prodloužena, a to až o 350 dnů.
K žádosti budete potřebovat potvrzení od lékaře na základě kterého vám bude nebo nebude podpůrčí doba prodloužená. Tuto žádost je přitom nutné podat nejpozději do 3 měsíců od ukončení standardní podpůrčí doby.
Další možností je podat žádost o invalidní důchod. To platí zejména v případě, kdy vaše zdravotní problémy přetrvávají a pravděpodobně přetrvávat budou už napořád, a to takovým způsobem, že nebudete schopni pracovat tak jako před nemocí či úrazem.
Tip na článek
Přemýšlíte nad tím, že si požádáte o invalidní důchod, ale máte strach, že pak nebudete moct pracovat? O invalidním důchodu v součinnosti se zaměstnáním panuje řada mýtů. Jak to ale skutečně funguje, se dozvíte v našem článku.
Co dělat při neprodloužení podpůrčí doby?
Pokud vám bude žádost o prodloužení podpůrčí doby zamítnuta, máte možnost se odvolat. Odvolání je třeba podat do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Pokud vám bude odvolání zamítnuto, máte ještě možnost podat správní žalobu, a to do dvou měsíců od doručení rozhodnutí.
Tip na článek
Žalobu raději nepodávejte sami. U soudu totiž uspějete jen tehdy, když bude vaše žaloba neprůstřelná. Rádi pro vás provedeme pečlivou analýzu případu a následně se postaráme o přípravu předžalobní výzvy, žaloby, odvolání nebo rovnou o zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Jak funguje nemocenská o víkendu?
Prvních 14 dnů, kdy vám náleží náhrady mzdy od vašeho zaměstnavatele, záleží na tom, zda jste měli na víkend naplánovanou práci. Pokud ano, dostanete náhradu mzdy i za víkend. Od patnáctého dne se vyplácí nemocenské dávky. Ty se vyplácí za kalendářní dny, tedy včetně víkendů.
Pracovní poměr na dobu určitou a nemoc – jak to funguje?
Pravidla nemocenské a náhrady mzdy se u pracovního poměru na dobu určitou nijak neliší. Specifika však nastávají v situaci, kdy jste na nemocenské a blíží se vám konec smlouvy. Zaměstnavatel nemá povinnost vám v případě vaší dočasné pracovní neschopnosti smlouvu prodloužit. To znamená, že váš pracovní poměr skončí, kdy má. Nicméně nemocenské dávky budete pobírat až do doby, kdy vás lékař prohlásí za práceschopné.
Pokud vám smlouva na dobu určitou skončí a vy onemocníte v průběhu sedmidenní ochranné lhůty po skončení zaměstnání, budete mít nárok na nemocenské dávky, ale náhradu mzdy nedostanete.
Tip na článek
Více o ochranné lhůtě a ochranné době vám prozradí náš další článek.
Shrnutí
Nemocenská je finanční podpora pro osoby, které se ocitnou v dočasné pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu. Na nemocenské dávky mají nárok jak zaměstnanci, tak osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud platí nemocenské pojištění. V prvních 14 dnech nemoci dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele, následně od 15. dne vám jsou vypláceny nemocenské dávky, a to za každý kalendářní den. Doba, po kterou pobíráte nemocenskou, se započítává do odpracovaných let, ovšem s určitými omezeními po ukončení výdělečné činnosti.
Podpůrčí doba, tedy doba, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, trvá maximálně 380 kalendářních dnů, ale v případě potřeby ji lze prodloužit. Karenční lhůta byla u nemocenské zrušena, takže nárok na náhradu mzdy vzniká hned od prvního dne pracovní neschopnosti. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou, která skončí během nemocenské, dávky budou pokračovat, ale zaměstnavatel není povinen smlouvu prodloužit.
Pokud vám nemocenské dávky nepřijdou, nebo máte otázky ohledně prodloužení podpůrčí doby, je nutné kontaktovat OSSZ. V případě zamítnutí žádosti o prodloužení podpůrčí doby máte právo se odvolat.