Neschopenka: jak fungují vycházky a kdy může přijít kontrola?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Pokud jste na neschopence, máte být doma a léčit se. Vyrazit ven pak můžete jen během stanovených vycházek. To, jestli tato pravidla dodržujete, může kontrolovat váš zaměstnavatel i okresní správa sociálního zabezpečení. Co se může stát, když pravidla dodržovat nebudete? To si můžete přečíst v tomto článku.

Pracovní neschopnost – pravidla

Když onemocníte, zraníte se nebo vám je nařízena karanténa, můžete si jako zaměstnanec vyřídit dočasnou pracovní neschopnost, známou také jako neschopenka. O délce vaší dočasné pracovní neschopnosti rozhodne lékař. Během této doby tedy nepracujete, ale zároveň vám je vyplácena část vašich příjmů. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti vám totiž náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele a od 15. dne začnete dostávat nemocenské dávky.

Tip na článek

Dovolená, nemoc či svátek. Tyto poměrně dost odlišné situace u zaměstnanců mají jedno společné: mohou přinášet nárok na náhradu mzdy. Za jakých podmínek se tak děje a v jaké výši je mzda nahrazována, si můžete přečíst v našem článku.

S neschopenkou se však pojí i určitá pravidla. Bez nich by totiž byla lehce zneužitelná. Hlavním pravidlem je nutnost dodržovat léčebný režim. Ten spočívá zejména ve zdržování se na stanoveném místě, tedy na adrese, kterou lékaři poskytnete (např. u vás doma nebo u někoho, kdo o vás bude po dobu vaší neschopnosti pečovat). Je ale nutné, aby bylo místo vašeho pobytu řádně označené a dosažitelné (např. funkčním zvonkem se jmenovkou).

Toto místo je přitom možné v průběhu nemoci měnit, ale pouze po odsouhlasení ošetřujícím lékařem. Pokud tedy např. chcete přesunout vaši rekonvalescenci na chalupu, musíte si nejdřív požádat o změnu adresy. Pokud byste chtěli odjet do zahraničí (např. pokud se chcete léčit u rodičů žijících na Slovensku), pak potřebujete schválení nejen od ošetřujícího lékaře, ale také od okresní správy sociálního zabezpečení. Zároveň vám může váš ošetřující lékař stanovit tzv. vycházky, tedy dobu, kdy se můžete zdržovat mimo uvedenou adresu.

Související služba

Potřebujete pomoct?

Zajímá vás, jaká máte práva během vaší dočasné pracovní neschopnosti nebo si myslíte, že vás váš zaměstnavatel ošidil? Nechte si poradit od našich zkušených advokátů, kteří zodpoví vaše otázky a pomohou vám nalézt vhodné řešení.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Vycházky při neschopence

Vycházky na nemocenské můžete, ale nemusíte dostat. Zejména pokud trpíte kratší, ale intenzivnější nemocí (např. chřipkou), vycházky vůbec dostat nemusíte. Jejich funkce má totiž být zejména ozdravná a sloužit také k potřebě zařídit si nezbytné záležitosti.

Vycházky mohou být stanoveny na maximálně 6 hodin denně mezi sedmou hodinou ranní a sedmou hodinou večerní. Nemusí být přitom stanoveny v kuse, ale rozděleny do více intervalů (např. dvě hodiny dopoledne a čtyři odpoledne). Výjimečné můžete mít také neomezené vycházky (např. pokud se léčíte na onkologii a potřebujete docházet na chemoterapie).

Mimo vycházky byste tedy neměli opouštět místo vaší rekonvalescence, výjimku ale představují např. návštěvy lékaře, který vám vydá potvrzení o tom, kde jste se v tu danou dobu zdržovali.

Tip na článek

Zajímá vás, jak funguje nemocenská po skončení pracovního poměru? Odpověď naleznete v dalším článku.

Kontrola na neschopence

To, zda pravidla neschopenky skutečně dodržujete může kontrolovat jak váš zaměstnavatel, tak i okresní správa sociálního zabezpečení. Charakter kontroly a možnosti, kterými disponují se však podstatně liší:

Kontrola zaměstnavatele na nemocenské

Zaměstnavatel vás může přijít zkontrolovat pouze prvních 14 dní vaší neschopenky, tedy v době, kdy vám vyplácí náhradu mzdy. Může přitom kontrolovat pouze to, zda se zdržujete na daném místě a dodržujete stanovené vycházky. Nemá však právo na informace o vašem zdravotním stavu ani o průběhu vaší rekonvalescence. Pokud mu tak přijdete otevřít v montérkách a umazaní od oleje, nic mu do toho není.

Platí také, že zaměstnavatel musí dodržovat pravidla týkající se neoprávněného zasahování do vašeho soukromého života a nedotknutelnosti obydlí. Nesmí tedy např. naléhat, abyste jej pustili dovnitř do bytu. Také by vás neměl chodit kontrolovat moc často a nebo v nevhodný čas (např. pozdě večer).

Zaměstnavatel vás nemusí přijít zkontrolovat osobně, ale může za sebe někoho poslat. Například vašeho kolegu nebo úplně cizí osobu, která se však musí prokázat plnou mocí od vašeho zaměstnavatele. Zaměstnavatel může o kontrolu požádat také pracovníka sociálky.

Kontrole je třeba předložit průkaz totožnosti (např. občanský průkaz nebo řidičák) a rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, kde jsou uvedeny informace o stanovených vycházkách a místě rekonvalescence.

Tip na článek

Těhotenství, nemoc nebo dovolená ve zkušební době. Jak to funguje v případě těchto okolností se dozvíte v našem článku.

Kontrola sociálky na nemocenské

Okresní správa sociálního zabezpečení vás může přijít zkontrolovat kdykoliv. Kontroly mohou být náhodné, ale také na základě podnětu. Mohou přitom nastat již od prvního dne vaší neschopenky, o víkendu, brzy ráno, po 22. hodině nebo i v noci. V reálu se noční kontroly obvykle neprovádí. Pokud ale existuje podezření, že noci netrávíte v místě rekonvalescence, pak může kontrola přijít opravdu kdykoliv. Kontroly jsou navíc neomezené, a proto k vám může sociálka zavítat klidně každý den vaší neschopenky.

OSSZ kontroluje nejen to, že se zdržujete na uvedené adrese, ale také to, zda dodržujete léčbu. Pokud tedy marodíte s chřipkou a kontrole otevřete s rukama od hlíny a lopatkou v ruce, můžete mít problém.

Co když nejste doma?

Pokud vás zaměstnavatel při kontrole nezastihne, má o tom povinnost informovat okresní správu sociálního zabezpečení. Stejnou informaci musí předložit i vám do vlastních rukou. Pokud vás nezastihne kontrola, nechá vám ve schránce oznámení o provedené kontrole.

V obou případech musíte vaši nepřítomnost ospravedlnit, jinak si můžete zadělat na problém. Je tedy nutné, abyste se dostavili k vašemu ošetřujícímu lékaři a situaci mu vysvětlili. Stejné vysvětlení je pak nutné zaslat nebo donést také na sociálku. Vysvětlením může být např. to, že jste spali a neslyšeli zvonek nebo jste zrovna seděli na toaletě s nepříjemnými střevními problémy, které vám neumožnily jít kontrole otevřít.

Toto vysvětlení vám může OSSZ uznat nebo ne. Pokud vám byli např. předepsány léky způsobující tvrdý spánkem, vysvětlení vám pravděpodobně projde. Pokud však sociálka vaše zdůvodnění neuzná, započne správní řízení na jehož konci bude rozhodnuto o tom, jaký postih vás čeká.

Následky porušení neschopenky

OSSZ vám může nemocenskou zkrátit nebo ji úplně odebrat, a to až na sto kalendářních dnů. Přísnost trestu přitom záleží na tom, jak hrubě jste režim dočasné pracovní neschopnosti porušili, a zda se jednalo o váš první prohřešek. Pokud byste neschopenku porušili hrubě, a to hned několikrát, můžete dostat pokutu do výše 20 000 korun.

Pokud porušíte neschopenku v prvních 14 dnech, pak vám může váš zaměstnavatel snížit nebo úplně zrušit vyplácení náhrady mzdy. Pokud nemocenskou porušíte obzvlášť závažným způsobem, pak vám může dát i výpověď z práce. Sem patří například situace, kdy byste si neschopenku spletli s dovolenou a odjeli na týden k moři nebo byste tuto dobu využili k přivydělání si na brigádě.

Tip na článek

Dostali jste výpověď v práci? Zajistíme, že v případě výpovědi obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli. Řešení nabídneme už do dvou dnů, v rámci celého Česka.

Shrnutí

Dočasná pracovní neschopnost existuje pro situace, kdy je zaměstnanec nemocný, zraněný nebo v karanténě. Prvních 14 dnů neschopnosti poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy, poté jsou mu vypláceny nemocenské dávky.

Léčebný režim vyžaduje pobyt na stanoveném místě, které lze po schválení lékařem změnit. Zaměstnanec může dostat vycházky, a to až v délce šesti hodin denně. Kontroly provádí zaměstnavatel (prvních 14 dnů) a okresní správa sociálního zabezpečení, s různými pravomocemi a pravidly. Porušení neschopenky může mít vážné následky, včetně snížení či odebrání náhrady mzdy, výpovědi, odebrání nemocenské nebo pokuty ve výši až 20 000 korun.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)