Omezování osobní svobody: Co když někdo překročí vaše osobní hranice?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
18. prosince 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Trestní právo

Kamery v domě, vyhrožování nebo omezení vstupu na vlastní pozemek – i tak může vypadat omezování osobní svobody. Kde končí právo jednoho a začíná svoboda druhého? I s takovými složitými otázkami se musí náš právní systém vypořádat.

Osobní svoboda patří mezi základní lidská práva chráněná mezinárodními úmluvami i samotným českým právem. Omezení či zbavení osobní svobody může dle stanovených pravidel nastat pouze za jasně definovaných podmínek. V tomto článku se zaměříme na omezování osobní svobody z pohledu občanského a trestního práva, jeho definici, situace, ve kterých se můžeme s tímto jevem setkat, a představíme vám možné právní nástroje, kterými se mohou oběti bránit.

Co je to osobní svoboda?

Osobní svoboda je základní právo, které každému člověku zaručuje Listina základních práv a svobod. Podle článku 8 odst. 1 této listiny nesmí být nikdo zbaven svobody jinak než z důvodů stanovených zákonem a na základě rozhodnutí soudu. Trestní právo rozlišuje mezi omezováním osobní svobody (krátkodobé zamezení pohybu) a zbavením svobody.

Omezování osobní svobody se liší od zbavení osobní svobody, které zahrnuje dlouhodobé a obtížné omezení pohybu (např. uvěznění na základě rozsudku). Omezování může být krátkodobé a méně intenzivní, například uzamčení osoby v místnosti nebo její fyzické zadržení.

Činnosti, které by mohly vést k omezení osobní svobody prostřednictvím psychického nebo fyzického nátlaku, zakazuje také zákon č. 3/2002 Sb. o církvích a náboženských společnostech.

Jak definujeme omezování osobní svobody?

Omezování osobní svobody definice jasně specifikuje jako jednání, které bez oprávnění nebo právního důvodu omezuje pohyb jednotlivce. Nejčastější formy omezování osobní svobody zahrnují fyzické zamezení pohybu, psychické donucení anebo zneužití moci.

Takže pokud vás partner v amoku například zamyká v místnosti a brání vám ve volném pohybu, už se dopouští omezování vaší osobní svobody. Stejně tak v případě, kdy vám bude vyhrožovat, aby vás donutil k nějaké činnosti. Ale omezování osobní svobody se může dopustit i policie, pokud zneužije svou moc a neopodstatněně vás zatkne.

Cítíte, že někdo překročil vaše hranice? Omezuje vás soused, partner nebo zaměstnavatel? Kamerový dohled, vyhrožování nebo fyzické zadržení nejsou v pořádku a zasahují do vaší osobní svobody.

Související služba

Vaše svoboda může být naše priorita

Cítíte, že někdo překročil vaše hranice? Omezuje vás soused, partner nebo zaměstnavatel? Kamerový dohled, vyhrožování nebo fyzické zadržení nejsou v pořádku a zasahují do vaší osobní svobody. Nečekejte, až se situace vyhrotí. Naše právní služby jsou tu, abyste našli řešení na míru.

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak vypadá omezování osobní svobody v praxi?

Naprosto typickou situací, kdy dochází právě k omezování osobní svobody, bývají spory mezi sousedy. Dochází k němu například ve chvíli, kdy sousedi záměrně zamykají společnou chodbu nebo vchodové dveře, ačkoliv je to v rozporu s domovním řádem.

Omezování osobní svobody policie často řeší i v případech, kdy majitel pozemku brání jinému vlastníkovi v přístupu k jeho majetku. Rozhodne se například postavit na svém pozemku plot, který však zabraňuje vstupu na pozemek druhého majitele. Tyto spory často končí o soudu.

Dalším příkladem může být situace, kdy sousedé instalují kamerový systém, který nepřiměřeně sleduje váš pohyb. Ačkoliv se jedná o ochranu majetku, může to zasáhnout vaše právo na soukromí a svobodu pohybu. I v takových případech můžete situaci řešit právní cestou. Pokud budete potřebovat právního zástupce nebo pomoc s podáním žaloby, rádi vám poskytneme naše odborné znalosti a služby.

Nesmíme ale zapomenout zmínit také omezování osobní svobody ve vztahu. Toxické vztahy často přinášejí spoustu situací, kdy k tomuto činu dochází. Není v pořádku, pokud jeden z partnerů sleduje druhého partnera, omezuje jeho kontakt s rodinou nebo přáteli. Stejně tak pokud mu zabraňuje v odchodu z bytu, uzamyká dveře nebo mu zabavuje osobní věci (například telefon).

Hranice mezi omezováním osobní svobody a týráním ve vztahu je velice úzká. Pokud se vám děje jakékoliv příkoří, nebojte se obrátit na policii nebo klidně přímo na nás.

Další formou může být manipulace, kdy jeden z partnerů druhému brání navštěvovat zaměstnání, čímž omezuje jeho nezávislost a pohyb. Pomoc v takových případech můžete hledat také v některém z intervenčních center pro oběti domácího násilí.

Co hrozí za omezování osobní svobody?

Pachatel trestného činu omezování osobní svobody se vystavuje riziku trestu odnětí svobody až na dva roky. Pokud však omezování osobní svobody spojí s úmyslem usnadnit jiný trestný čin, hrozí mu až tři roky odnětí svobody.

Oběti nezákonného omezení osobní svobody mají navíc právo na odškodnění za způsobenou újmu. To zahrnuje jak materiální škody (např. ztráta příjmu), tak nemateriální újmu (např. psychické trauma). V případě těžké újmy na zdraví může soud uložit pachateli ještě vyšší peněžitý trest, protože oběť má výrazně vyšší nárok na odškodnění.

Orgány činné v trestném řízení musí v případě řešení omezování osobní svobody také rozlišit, zda došlo pouze k přestupku, nebo se pachatel dopustil trestného činu. O přestupek jde u méně závažného porušení práva, které nezpůsobuje vážnou újmu (například záměrné uzamknutí souseda v chodbě domu, které nemělo za následek fyzickou škodu ani vážnější psychické následky). Při trestném činu už se jedná o závažné porušení práva, které způsobilo nebo mohlo způsobit vážné následky (například dlouhodobé zadržování partnera proti jeho vůli).

Omezování osobní svobody má vážné dopady i na oběť

Nezákonné omezení osobní svobody může vést až k vážným psychologickým následkům. Mezi ty nejčastější patří posttraumatický stresový syndrom (PTSD), úzkosti, deprese a další duševní poruchy.

Oběti nezákonného omezení osobní svobody navíc mohou čelit sociální stigmatizaci a izolaci. Mohou mít potíže s reintegrací do společnosti a navazováním vztahů, což může dále zhoršovat jejich psychické zdraví a celkovou kvalitu života. Soudy tak musí při ukládání trestů pachateli tohoto trestného činu přihlížet právě i k těmto aspektům.

Kdy je omezení osobní svobody legální?

V některých případech může být i omezování osobní svobody legální. Nejčastější důvody, kdy k tomu dochází, jsou jasně definované právními předpisy. Mezi hlavní důvody patří:

  • Zákonné uvěznění po odsouzení: Osoba může být omezena na osobní svobodě v důsledku pravomocného rozsudku soudu, který ji odsoudil k trestu odnětí svobody. Tento důvod je zakotven v trestním zákoníku a zahrnuje jak tresty, tak ochranná opatření
  • Zadržení osoby podezřelé z trestného činu: Policie má právo zadržet osobu, která je podezřelá ze spáchání trestného činu, aby zajistila její přítomnost při vyšetřování nebo zabránila dalšímu trestnému jednání. Tento postup musí být proveden v souladu se zákonem a za splnění stanovených podmínek
  • Vazba: Tato forma omezení osobní svobody se aplikuje v případech, kdy existuje obava, že by obviněný mohl utéct, ovlivnit svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Trestní řád rozlišuje mezi různými typy vazeb (útěková, koluzní a předstižná) a každá má své specifické podmínky
  • Ochrana veřejnosti: V některých případech může být osobní svoboda omezena z důvodu ochrany veřejnosti, například u osob, které představují hrozbu pro ostatní nebo samy pro sebe. Tento důvod může zahrnovat situace, jako je zajištění duševně nemocných jedinců.
  • Zajištění cizinců: Osoby, které nemají oprávnění pobývat na území České republiky nebo proti nim probíhá řízení o vyhoštění či vydání, mohou být rovněž omezeny na osobní svobodě. Tato opatření upravují specifické zákony o pobytu cizinců a azylu.

Jak se bránit proti omezování osobní svobody?

Pokud jste se stali obětí omezování osobní svobody, můžete využít několik právních nástrojů:

  • Trestní oznámení – to můžete podat na policii nebo státní zastupitelství. Rádi vám s ním pomůžeme. Policie zahájí vyšetřování a posoudí, zda jednání splňuje znaky trestného činu podle § 171 trestního zákoníku.
  • Občanskoprávní žaloba – prostřednictvím naší kanceláře můžete také podat žalobu na ochranu osobnosti podle § 81 občanského zákoníku (pokud došlo k zásahu do práva na svobodu nebo lidskou důstojnost).
  • Náhrada škody – jako oběť, která utrpěla materiální nebo nemajetkovou újmu, můžete žádat o odškodnění.

Takže pokud vás například soused neprávem zadržel v garáži kvůli sporu o parkování, máte nárok nejen na trestní řešení, ale i na náhradu za způsobenou újmu. Kontaktujte nás a my vám pomůžeme s vyřešením celé situace tak, abyste dosáhli svého práva a dostali to, na co máte nárok.

Shrnutí

Omezování osobní svobody je vážným zásahem do práv jednotlivce. Ať už se jedná o sousedský spor, toxický vztah nebo neoprávněný zásah ze strany úřadů, je důležité znát svá práva a možnosti obrany. Pokud potřebujete pomoc s podáním trestního oznámení, žaloby nebo žádostí o náhradu škody, neváhejte se obrátit na odborníky. Vaše svoboda a důstojnost jsou právně chráněny – nenechte se o ně připravit.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)