Kdy mám svého zaměstnance poslat na pracovnělékařskou prohlídku? | Dostupný advokát

Kdy mám svého zaměstnance poslat na pracovnělékařskou prohlídku?

Kdy mám svého zaměstnance poslat na pracovnělékařskou prohlídku?

20. 2. 2019 / autor: Ondřej Preuss

Máte jasno v tom, jak často a v jakých situacích máte poslat své zaměstnance na závodní prohlídky? Víte, ke komu je poslat, jakými dokumenty je vybavit a co hrozí, pokud zaměstnance na prohlídku nepošlete? Pokud jasno nemáte anebo byste se rádi dozvěděli více, pak je tento článek určen vám.


Co jsou to pracovnělékařské služby?

Tímto poměrně krkolomným názvem se v právních předpisech označují zdravotní služby, které souvisí s hodnocením zdravotního stavu zaměstnanců. Dříve jste se mohli setkat s termínem závodní preventivní péče. Pod tuto péči tedy patří zejména závodní prohlídky zaměstnanců, ale třeba i hodnocení vlivu pracovní činnosti a pracovního prostředí na zdraví, poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci a ochranu před pracovními úrazy, nebo třeba školení v poskytování první pomoci.

Podle zákoníku práce je každý zaměstnavatel povinen zajistit svým zaměstnancům bezpečnost a ochranu zdraví při práci a proto je potřeba, aby jim zajistil ony pracovnělékařské služby. Zaměstnavatel zejména nesmí připustit, aby u něj zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. A tady se ukazuje důležitost pracovnělékařských prohlídek. Zjednodušeně lze říct, že prohlídky slouží k tomu, aby každý zaměstnanec konal takovou práci, na kterou zdravotně stačí.

Jaké jsou druhy pracovnělékařských prohlídek?

Rozlišujeme tyto druhy prohlídek:

a) vstupní prohlídka, prohlídka periodická a prohlídka mimořádná, které se provádějí za účelem posouzení zdravotní způsobilosti ve vztahu k práci,

b) výstupní prohlídka a

c) lékařská prohlídka po skončení rizikové práce (tzv. „následná prohlídka“). Na prohlídku musí být zaměstnanec vždy vyslán zaměstnavatelem s odpovídající žádostí, kde by zejména mělo být uvedeno, o jakou pracovní pozici se jedná, jaké jsou rizikové faktory, jaký druh prohlídky se požaduje a důvod k provedení prohlídky.

Kdy provést vstupní prohlídku?

Na vstupní prohlídku musíte poslat svého potenciálního zaměstnance vždy před vznikem pracovního poměru. Prohlídka by měla být provedena ještě před tím, že než u vás začne zaměstnanec fakticky pracovat, ideálně před podpisem pracovní smlouvy. Právě na této prohlídce se totiž teprve zjišťuje, zda je daný uchazeč k práci zdravotně způsobilý. Vstupní prohlídka je rovněž povinná v případě změny pracovní pozice, pokud se jedná o odlišná rizika, která hrozí. Pokud jde o zaměstnance pracujícího na dohodu (dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce), situace je trochu komplikovanější. Podle zákona je prohlídka povinná jen u rizikových prací. Bude tedy záležet na tom, jak je daná pozice kategorizována (každý zaměstnavatel má povinnost zařadit jednotlivé pozice do jedné ze čtyř kategorií rizikovosti podle zákona o ochraně veřejného zdraví).

Kdo vstupní prohlídku zaplatí?

Vstupní prohlídku je obvykle povinen zaplatit uchazeč o zaměstnání. V případě, že s ním pak uzavřete pracovněprávní vztah, jste povinni mu náklady proplatit. S uchazečem se však můžete domluvit i tak, že mu náklady proplatíte vždy, tedy i když k jeho zaměstnání nedojde. Uchazeči o zaměstnání k práci v noci, hradí případný zaměstnavatel náklady na vstupní prohlídku vždy. Platbu za prohlídku si zaměstnavatel může zahrnout do nákladů.

Jak často na periodickou prohlídku?

Odpověď na tuto otázku závisí na věku zaměstnance a hlavně na tom, do jaké kategorie rizikovosti je daná práce zařazena. V kategorii první se provádí jednou za 6 let nebo jednou za 4 roky, jde–li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku. U zaměstnanců v kategorii druhé se provádí jednou za 4 roky nebo jednou za 2 roky u zaměstnance staršího 50 let. V druhé a třetí rizikové kategorii se provádí jednou za 2 roky a v kategorii čtvrté jednou za 1 rok.

Mimořádná prohlídka

Na mimořádnou prohlídku byste měli zaměstnance poslat, pokud máte pochybnosti, zda je i nadále způsobilý k práci, nebo pokud se zvýšila míra rizika.

Výstupní prohlídka

Tato prohlídka se provádí při ukončení zaměstnání. Právní předpisy přesně stanoví případy, kdy je potřeba zaměstnance na tuto prohlídku vyslat. Jedná se hlavně o situace, kdy zaměstnanec může trpět nemocí z povolání a je vhodné zjistit, zda či jak došlo ke zhoršení jeho zdraví.

Co mi hrozí, když zaměstnance na prohlídku nepošlu?

Pokud zaměstnance neodešlete včas na povinnou lékařskou prohlídku, můžete se dopustit přestupku a hrozí vám pokuta až do výše 2 milionů Kč. V případě absence vstupní prohlídky pak dokonce hrozí i to, že by pracovní smlouva nemusela být platná.

Stále si nejste jisti, jak to s těmi pracovnělékařskými prohlídkami je? Nevíte, kdy, koho a kam vyslat? Obraťte se na nás, rádi vám poradíme.


Rychlá konzultace s právníkem – specialistou na problém, který potřebujete vyřešit

Úvodní konzultace je nejúčinnější způsob řešení jakékoli právní záležitosti. Během 30-60 minut pro vás najdeme vhodný právní postup a navrhneme vám řešení. Podklady nám pošlete jednoduše elektronickou cestou, a do druhého dne se s vámi spojíme a celou věc probereme.

Rychlou úvodní konzultací vám dokážeme poradit s 90 % toho, s čím se jako běžný občan nebo firma setkáte. Nejčastěji to bývají tyto případy:

  • obrana práva z uzavřené smlouvy (včetně uplatnění smluvních pokut),
  • dohody a spory ohledně koupě nemovitostí a nájmů bytů (včetně zápisu do katastru nemovitostí),
  • rozvody a výživné,
  • spory ohledně náhrady škody,
  • neoprávněné exekuce a zastupování v insolvenčním řízení,
  • neoprávněná výpověď ze zaměstnání, včetně nároku na odstupné,
  • reklamace vad a záruky za provedené práce,
  • ochrana osobnosti,
  • pokuty uložené za provoz automobilu,
  • převody automobilů a motocyklů.

Vše s námi můžete vyřídit telefonicky, e-mailem nebo přes Skype, ať už bydlíte kdekoliv. Jednoduše a skutečně účinně. Bez zbytečného chození do advokátní kanceláře. Radíme běžně i přes 8 časových pásem klientům, kteří právě surfují na Bali.

Každý měsíc poradíme na dálku nejméně 200 lidem. Osobně nebo při soudním řízení pak další stovce.

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Rychlá konzultace Prémiová konzultace
Délka konzultace s advokátem30 minut
Konzultace proběhnetelefonicky, Skypetelefonicky,
Skype, e-mail
Jak rychle konzultace proběhnedo 24 hodindle vaší potřeby
Konečná cena včetně DPH690570,22 Kč bez DPH13001074,32 Kč bez DPH

Jako advokáti samozřejmě zachováváme soukromí a mlčenlivost. Cokoli si řekneme nebo napíšeme, zůstane pouze mezi námi. I proto máme zabezpečený systém, přes který nám posíláte citlivé podklady. Vše je tak bezpečnější než přes e-mail.

Rychlé představení služby

Děkujeme klientům, kteří nám dovolili sepsat své příběhy, a sdílet tak s dalšími z vás své zkušenosti:

Ing. Lucie Proroková, Ostrava (překladatelka): „S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v krátkém termínu - do druhého dne od objednání.“
Michal Vrátný, Praha (podnikatel): „Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v tom, kam se příště ohledně právního poradenství pohodlně obrátit.“
MDDr. Pavla Kramolišová, Nový Jičín (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas, nervy a obavy s neznámého. Už nikdy do bezplatné právní poradny.“
Lukáš Řezníček, Praha (řízení letového provozu): „Web i odvedenou službu hodnotím rozhodně pozitivně. Advokátní kancelář Dostupný advokát odhalila v mé smlouvě o převodu bytu „nenápadné“ riziko, které by mě stálo hodně peněz.“
Štěpán Mičunek, Rožnov p. R. (podnikatel): „Na Dostupného advokáta jsem se obrátil s prosbou o pomoc s neplatičem. Advokáti mi poradili, jak dále postupovat. Náš spor se dostal až před soudy, kde byl Dostupný advokát můj právní zástupce. Soudy jsem vyhrál, služby tohoto webu mohu vřele doporučit.“
Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí (servisní technik): „Jít osobně za právníkem mně přišlo dost nepříjemné. Zde jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s ním musel setkat a hledat ho v seznamu advokátů. Koupil jsem u něj právní konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. S právníkem jsem mluvil online přes skype, byl příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.“
Pavel Kasal, Praha (provozovatel webu): „Při předčasném odstoupení od operativního leasingu mi byla vyúčtována nesmyslně vysoká částka za to, že se vůz údajně prodal za nižší cenu, než byla jeho tržní hodnota. To se mi nezdálo, a tak jsem se obrátil na online právní poradnu Dostupného advokáta, který se velice rychle seznámil s celým případem a následně mi doporučil možné varianty, jak se bránit. Samozřejmě mi pomohli připravit potřebné podklady. Díky nim jsem musel uhradit pouze zlomek původní částky a tím ušetřil desetitisíce korun.“
Mgr. Vojtěška Kupcová, Otrokovice: „Chci poděkovat za výborné služby, které jste mi poskytli. Jsem důchodkyně a nesplacená směnka ve výši 100.000 Kč pro mne představovala ztrátu finanční rezervy, kterou v mém věku považuji za důležitou. Ztrácela jsem naději. "Dostupný advokát" kvalifikovaně záležitost vyřešil bez toho, abych někam musela chodit či se dokonce účastnit soudních jednání! Mnohokrát děkuji, vaší práce si velice vážím a přeji hodně úspěšných řízení.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Napsali o naší službě:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: