avatar-01@2x
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Právní novinky roku 2021

Přelom roku jsme očekávali s nadějí na návrat do normálu. Zda ho rok 2021 přinese, ještě nevíme, víme však, že opět přináší mnoho právních novinek a změn. Ať už jde o změny v pracovním právu, nová pravidla digitalizace, nebo třeba nové administrativní územní členění státu – s námi budete mít informační náskok.

Právní novinky roku 2021 - co nás čeká
2 minuty čtení

Změny v pracovním právu

Již dříve jsme vás informovali o novele zákoníku práce z minulého roku. Ta k 1. 1. 2021 přináší spravedlivější výpočet dovolené podle odpracovaných hodin, a nikoliv dnů.

Od začátku roku došlo také k opětovnému navýšení minimální mzdy, a to na 15 200 Kč měsíčně. Spolu s ní roste samozřejmě také zaručená mzda pro jednotlivé skupiny, např. lékaři tak budou mít minimální zaručenou mzdu 27 500 Kč a mzdové účetní 22 600 Kč.

Nemovitosti

V oblasti nemovitostí očekáváme samozřejmě zejména nový stavební zákon, ale ten je zatím v nedohlednu, a představené verze budí obavy. Došlo nicméně k jiným důležitým změnám. K uplatnění osvobození od daně z příjmů v případě prodeje vybraných nemovitostí, například rekreačních staveb či lesů, bude nově nutné splnit časový test 10 let mezi nabytím vlastnictví a prodejem. Dosud platil časový test 5 let.

Nově je však možné i tyto převody „osvobodit“ od daně, pokud poplatník použije získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby.

Prodloužení časového testu se týká nemovitostí pořízených od 1. ledna 2021, rozhodující je přitom datum podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Psali jsme o tom již dříve v souvislosti s rušením daně z nabytí nemovitosti.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Digitalizace

Od začátku roku je také účinná část nového zákona o právu na digitální služby. Zákon dává jednotlivcům právo s úřady komunikovat digitálně a úřadům povinnost s nimi jejich požadavky digitálně řešit. Měl by se také vyřešit dlouhodobý nešvar, kdy úřady po občanech často vyžadovaly údaje, které si mohou samy zjistit ve veřejných rejstřících.

Nová úprava také rozvíjí tzv. bankovní identitu. To znamená, že se k digitálním službám státu budeme moci hlásit stejně jako do svého internetového bankovnictví, pod stejnými údaji.

Nové územní členění

Nová legislativa nahrazuje několik dosud platných právních předpisů o územním členění státu. Definitivně tak přestane platit členění z 60. let minulého století a přestanou tak i jednou provždy existovat tzv. velké kraje (Západočeský, Severočeský apod.), jejichž využívání se stejně postupem času vytratilo. Pouze do různých společenských her či kvízů se však bude hodit vědomost, že v podobě formální územní jednotky zůstávají okresy, byť jednotlivců se to prakticky nedotýká.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Pavel Drábek

před 2 roky

Oceňuji rychlost a pečlivost. Potřeboval jsem jednorázovou konzultaci a s výstupy jsem naprosto spokojený, pomohlo mi to vyřešit problém. Doporučuji!

Jan Kresteš

před 2 roky

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem se tedy na Dostupného (zobrazit více) advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

PhDr. Helena Hoffmanová, Praha

před 2 roky

Pronajímám a podnajímám řadu nemovitostí a s Dostupným advokátem spolupracuji pravidelně a dlouhodobě. Oceňuji zejména spolehlivost. Také obdivuji flexibilní a odborné služby i obratný systém advokátních služeb na dálku. Nejvíc si cením toho, že DostupnyAdvokat.cz mi radí s mladým duchem, tzn. zná i novoty. S touto právní službou mohu být klidná.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023