Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Právní novinky roku 2021

Přelom roku jsme očekávali s nadějí na návrat do normálu. Zda ho rok 2021 přinese, ještě nevíme, víme však, že opět přináší mnoho právních novinek a změn. Ať už jde o změny v pracovním právu, nová pravidla digitalizace, nebo třeba nové administrativní územní členění státu – s námi budete mít informační náskok.

Právní novinky roku 2021 - co nás čeká
2 minuty čtení
12. 1. 2021

Změny v pracovním právu

Již dříve jsme vás informovali o novele zákoníku práce z minulého roku. Ta k 1. 1. 2021 přináší spravedlivější výpočet dovolené podle odpracovaných hodin, a nikoliv dnů.

Od začátku roku došlo také k opětovnému navýšení minimální mzdy, a to na 15 200 Kč měsíčně. Spolu s ní roste samozřejmě také zaručená mzda pro jednotlivé skupiny, např. lékaři tak budou mít minimální zaručenou mzdu 27 500 Kč a mzdové účetní 22 600 Kč.

Nemovitosti

V oblasti nemovitostí očekáváme samozřejmě zejména nový stavební zákon, ale ten je zatím v nedohlednu, a představené verze budí obavy. Došlo nicméně k jiným důležitým změnám. K uplatnění osvobození od daně z příjmů v případě prodeje vybraných nemovitostí, například rekreačních staveb či lesů, bude nově nutné splnit časový test 10 let mezi nabytím vlastnictví a prodejem. Dosud platil časový test 5 let.

Nově je však možné i tyto převody „osvobodit“ od daně, pokud poplatník použije získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby.

Prodloužení časového testu se týká nemovitostí pořízených od 1. ledna 2021, rozhodující je přitom datum podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Psali jsme o tom již dříve v souvislosti s rušením daně z nabytí nemovitosti.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Digitalizace

Od začátku roku je také účinná část nového zákona o právu na digitální služby. Zákon dává jednotlivcům právo s úřady komunikovat digitálně a úřadům povinnost s nimi jejich požadavky digitálně řešit. Měl by se také vyřešit dlouhodobý nešvar, kdy úřady po občanech často vyžadovaly údaje, které si mohou samy zjistit ve veřejných rejstřících.

Nová úprava také rozvíjí tzv. bankovní identitu. To znamená, že se k digitálním službám státu budeme moci hlásit stejně jako do svého internetového bankovnictví, pod stejnými údaji.

Nové územní členění

Nová legislativa nahrazuje několik dosud platných právních předpisů o územním členění státu. Definitivně tak přestane platit členění z 60. let minulého století a přestanou tak i jednou provždy existovat tzv. velké kraje (Západočeský, Severočeský apod.), jejichž využívání se stejně postupem času vytratilo. Pouze do různých společenských her či kvízů se však bude hodit vědomost, že v podobě formální územní jednotky zůstávají okresy, byť jednotlivců se to prakticky nedotýká.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Honzin

před 2 roky

Moc jsem tomu ze začátku nevěřil (advokát jakože přes web). Ale spolupráce byla profesionální, nápomocná (z hlediska toho identifikovat, co potřebuji a co je pro mě zbytečné), advokát byl pečlivý a vše bylo provedeno v dohodnutém termínu. Poměr cena/výkon podstatně příznivější, než jsem zažil v ‚klasické‘ advokátní kanceláři. Za mě palec nahoru.

Jindřich Křesťan, Praha

před 2 roky

Chtěl bych poděkovat Mgr. Svobodnému, kdy naše objednávka byla vyřízená včas a k naší spokojenosti. Pokud bylo potřeba něco upravit na základě našich připomínek nebo připomínek z druhé strany, vše proběhlo rychle ke spokojenosti obou stran. Ještě jednou moc děkujeme.

Ing. Lucie Proroková, Ostrava

před 2 roky

S jednorázovou konzultací jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě, kterou jsem potřebovala, a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v poměrně krátkém termínu – do druhého dne od objednání.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

otec se synem montují skříňku

Novela zákoníku práce přináší sdílené pracovní místo a další změny

V červenci konečně nabyla účinnosti dlouho očekávaná novela zákoníku práce. Nejde však o žádnou novinku, daná novela má tuhý kořínek a konečně se dostane do praxe po dlouhých letech příprav.…

30. 7. 2020
Převod nemovitosti bez předkupního práva

Zrušení předkupního práva — co to přináší?

Novela občanského zákoníku přináší zásadní změnu v situacích, kdy řešíte převod nemovité věci. Od 1. července 2020 již nemusíte svůj spoluvlastnický podíl nabídnout před prodejem dalším spoluvlastníkům. Předkupní právo je…

22. 7. 2020
Žena s batohem na vyhlídce

Dovolená v době koronaviru

Epidemie koronaviru narušila mnoha lidem plány na zimní dovolenou a s dalším šířením nemoci Covid-19 je určitě na místě se ptát, jak naložit s plánováním dovolené během léta. Cestovní kanceláře,…

1. 4. 2020

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022