Právní novinky roku 2025: Čekají nás především změny v práci

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
16. prosince 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

S příchodem roku 2025 vstoupí v platnost několik zásadních novinek, které ovlivní především pracovněprávní vztahy, ale například i oblast trestního práva. Přijetí některých z nich se ovšem trochu protáhlo, takže se jich dočkáme nejspíš až na jaře — podívejte se, co nás čeká.

Související služba

Máte právní dotaz a nevíte, na koho se obrátit?

Využijte naši právní poradnu, která je vám k dispozici online 7 dní v týdnu. Ať už vás trápí dotaz k jakékoliv právní oblasti, neváhejte se s ním obrátit na nás. Odpověď vám poskytneme nejpozději do 48 hodin.

Chci to zkusit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo v závěru roku 2024 s novelou zákoníku práce, jejímž cílem je zvýšit jeho flexibilitu ve prospěch zaměstnanců i zaměstnavatelů. Novela má usnadnit skloubení pracovního a rodinného života, omezit administrativní zátěž a podpořit další rozvoj digitalizace ve státní správě.

Změny měly začít platit od 1. ledna 2025, avšak tato tzv. flexinovela byla k projednání zařazena až na 119. schůzi Poslanecké sněmovny, která probíhala od 19. listopadu 2024. Kvůli tomuto opožděnému projednání bude plánovaný termín účinnosti od 1. ledna 2025 posunut, pravděpodobně až na jaro 2025. I přesto se pojďme podívat na hlavní navrhované změny, u kterých se již neočekávají zásadní úpravy.

Pracovní dobu si rozvrhneme sami, ale zkušební doba bude delší

K těm příjemnějším (a již schváleným) novinkám bude patřit především flexibilnější pracovní doba. Zaměstnanci si totiž budou moci sami rozvrhnout po dohodě se zaměstnavatelem svou pracovní dobu. Tato novinka má přispět hlavně k lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem. Momentálně je samorozvrhování pracovní doby možné jenom při home office, ale novela pracovního zákoníku umožní zaměstnancům tak činit i na pracovišti. Další novinky nás čekají pravděpodobně již na jaře.

Budoucí novela se dotkne také denního odpočinku, který bude možné zkrátit na 6 hodin. Avšak zaměstnavatel tak bude moct učinit pouze při mimořádných událostech a havarijních stavech. Odpočinek pak musí zaměstnanci nahradit hned následující den.

Výhledově dojde také k možnosti prodloužení zkušební doby. Momentálně mají běžní zaměstnanci zkušební dobu 3 měsíce a vedoucí pracovníci až 6 měsíců. Novela zákoníku práce prodlouží zkušební dobu běžným zaměstnancům na 4 měsíce a vedoucím pracovníkům na 8 měsíců. Avšak toto prodloužení nebude povinné, zaměstnavatel může zůstat i u stávajících 3, respektive 6 měsíců.

Tip na článek

Tip: Kdy je facka přiměřená a kdy už jde o týrání? Kde začíná týrání dětí a jak proti němu bojovat? Zjistěte to v našem článku o týrání dětí z právního hlediska.

Výpovědní lhůta se naopak zkrátí a registrovaní partneři budou zrovnoprávněni

Následující novinka jistě potěší všechny rodiče. Zaměstnanci, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dovršením dvou let dítěte, totiž budou mít nárok vrátit se na stejnou pracovní pozici, ze které odcházel na mateřskou, respektive rodičovskou dovolenou. Nově si také budou moci zaměstnanci na rodičovské přivydělat stejným druhem práce u svého zaměstnavatele, například na DPP nebo DPČ.

Pracovní život zaměstnancům usnadní také to, že výpovědní lhůta začne běžet okamžitě. Dosud platilo, že začíná běžet až od 1. dne následujícího měsíce po tom, ve kterém jste výpověď podali. Avšak nově začne běžet již ode dne doručení výpovědi.

Děti budou moct na prázdninové brigády již od 14 let. Nově si budou moct mladiství od 14 let během letních prázdnin přivydělat na DPP či DPČ. Pracovní doba bude omezena na 7 hodin denně a bude vyžadován souhlas zákonných zástupců. Druhy prací povolí vyhláška Ministerstva zdravotnictví.

Registrovaní partneři zase budou mít stejný nárok na překážky v práci na straně zaměstnance, jako mají manželé. Takže budou moct využívat překážky v práci z rodinných důvodů, jako je svatba, pohřeb a podobně.

Z již schválených novinek z oblasti pracovního práva můžeme zmínit i to, že zaměstnavatel bude moct vyplatit mzdu i v jiné měně, pokud tuto měnu má ve svém kurzovním lístku Česká národní banka. Mzdový výměr může doručovat interními elektronickými systémy a zaměstnanec bude muset potvrdit jeho převzetí. Minimální mzda se bude odvíjet od průměrné mzdy v národním hospodářství, takže bude lépe předvídatelná. Zaměstnavatelé také nebudou vyplácet odstupné při ukončení pracovního poměru z důvodu pracovního úrazu, ale místo nich bude náhradu vyplácet pojišťovna zaměstnavatele.

Změny se dotknou i kryptoměn a zbraní

Od roku 2025 má přinést změny ve zdanění kryptoměn plánovaná novela zákona o daních z příjmů. Novela zavádí dvě nové možnosti osvobození příjmů z kryptoměn od daně: zaprvé hodnotový limit, kdy roční příjmy z kryptoměn nepřesáhnou 100 000 Kč, a zadruhé prodloužený časový test na tři roky (oproti současné absenci takového osvobození). Kromě toho se zpřesňují definice kryptoaktiv a rozšiřují povinnosti pro jejich evidenci, aby odpovídaly mezinárodním standardům. Tyto změny mají usnadnit daňové povinnosti a zpřehlednit pravidla pro investory i podnikatele​

Sněmovna letos schválila také nový zbraňový zákon, který zpřísňuje nákupy zbraní a zkracuje dobu, kdy držitelé zbraní musí na přezkum zdravotní způsobilosti. Dosud platilo, že držitelé zbrojních průkazů museli podstupovat lékařskou prohlídku každých deset let, nově na ni půjdou po pěti letech, přičemž policie ji navíc může nařídit kdykoliv. Zbraňový zákon také nově nařizuje prodejcům zbraní a střeliva hlásit podezřelé nákupy.

Tip na článek

Tip: Bude Hospodářská komora obchodovat s našimi telefonními čísly? Tato otázka vyvstává kvůli změně zákona o elektronických komunikacích. Přečtěte si, zda se týká i vás.

Novela trestního zákoníku přinese mírnější tresty i počátek legalizace konopí

Ministerstvo spravedlnosti aktuálně připravuje také novelu trestního zákoníku s cílem snížit počet vězňů a modernizovat český trestní systém. Jedním z klíčových opatření je rozšíření možnosti ukládání peněžitých trestů a dalších alternativních forem trestání, například domácího vězení či obecně prospěšných prací.

Novela také zmírňuje tresty za méně závažné činy, jako jsou drobné krádeže, neplacení výživného nebo schvalování terorismu na internetu. Tyto činy budou častěji postihovány alternativními tresty. Nově bude možné legálně pěstovat malé množství konopí (až tři rostliny) a držet omezené množství pro vlastní potřebu, což má přispět k omezení černého trhu. Zároveň se však zpřísňují postihy za předsudečné trestné činy a zavádí se nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, což reaguje na aktuální bezpečnostní hrozby.

Novela dále přináší nové typy trestů, jako je zákaz plnění veřejných zakázek nebo čerpání dotací, a zpřísňuje ochranu ohrožených skupin obyvatel. Podrobněji píšeme o změnách v trestním zákoníku v tomto samostatném článku.

Shrnutí

Jak vidíte, rok 2025 přináší zásadní změny v právních předpisech, které usnadní rozvodové řízení, ukončí střídavou péči a zlepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem díky flexibilnější pracovní době. Přichází také novinky v zaměstnávání mladistvých a zrovnoprávnění registrovaných partnerů. Tyto změny slibují zjednodušení procesů, větší ochranu dětí i spravedlivější podmínky na trhu práce.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)