Zaměstnávání mladistvých: Jaké práce mohou dělat děti od 12 nebo 15 let?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
5. prosince 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

S úderem 15. roku se většina dětí vydává na svou první brigádu. Chtějí si přivydělat ke kapesnému a nasbírat zkušenosti. Jenže zapojení dětí do pracovního procesu je ožehavé téma, které se řídí přísnými pravidly. Věková hranice a konkrétní podmínky detailně upravuje zákon, který má zajistit ochranu zdraví, rozvoj a vzdělání dětí. Podívejte se na ucelený přehled možností, omezení a příkladů praxe spojených s brigádami od 15 let, zaměstnáváním mladistvých a brigádami od 14 let.

Co říkají zákony o zaměstnávání mladistvých?

Legislativa v České republice stanoví jasná pravidla, která chrání děti a mladistvé před fyzickým a psychickým přetížením, zajišťují jejich zdravý vývoj a respektují potřebu vzdělání. Hlavní pravidla upravuje:

  • Zákoník práce – definuje podmínky zaměstnávání mladistvých a dětí.
  • Zákon o zaměstnanosti – řeší povolení práce dětí mladších 15 let.
  • Zákon o ochraně veřejného zdraví – upravuje podmínky práce z hlediska bezpečnosti a zdraví.

Zákoník práce uvádí, že děti mladší 15 let mohou vykonávat práci pouze za přísně vymezených podmínek, zatímco mladiství od 15 let mají širší možnosti, ale stále s určitými omezeními. Mladistvý zaměstnanec je takový, který je starší 15 let, má ukončenou školní docházku a je mladší 18 let.

Související služba

Potřebujete pomoct s pracovní smlouvou?

Pokud potřebujete připravit pracovní smlouvu nebo ji třeba jen zkontrolovat? Nevíte si rady s přesnými podmínkami pro zaměstnání osoby mladší 18 let? Obraťte se na nás a my vám se vším rádi pomůžeme.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jaké povinnosti a omezení má zaměstnavatel mladistvých?

Zaměstnavatel má povinnost sepsat při vzniku pracovního poměru s novým člověkem pracovní smlouvu, zajistit bezpečné pracovní podmínky, zdravotní posudek a vést evidenci.

  • Pracovní smlouva: Zaměstnavatel je povinný sepsat se zaměstnancem pracovní smlouvu.
  • Zdravotní posudek: Při lékařské prohlídce lékař posuzuje, zda je daná pracovní činnost přiměřená věku dítěte a nezpůsobuje mu zdravotní riziko.
  • Dodržování pracovních podmínek: Zaměstnavatel musí zajistit, aby pracovní podmínky byly v souladu s právními předpisy a aby práce neohrožovala zdraví dětí.
  • Vedení evidence: Zaměstnavatel musí vést evidenci o dětech, které u něj pracují, včetně jména, data narození a druhu vykonávané práce.

Zaměstnavatel také musí mladistvé informovat a poskytnout jim přiměřené pokyny o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Čili BOZP se nevyhne ani zaměstnancům mladším 18 let.

Se zaměstnancem mladším 18 let nesmí zaměstnavatel uzavřít dohodu u odpovědnosti za svěřené hodnoty a dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí. Z toho vyplývá, že děti nemohou pracovat třeba na pokladně.

Pracovní přestávku dlouhou minimálně 30 minut musí zaměstnavatel poskytnout mladistvému nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.

Jaké jsou možnosti práce pro děti mladší 15 let?

Na „klasickou“ brigádu může mladistvý nastoupit od 15 let. Přesto existují určité výjimky a práce, které mohou pracovně vykonávat i děti mladší 15 let. Jedná se především o kulturní, umělecké, sportovní a reklamní činnosti. To znamená, že takové dítě může za určitý obnos hrát například v divadelním představení nebo třeba fotit módu do reklamního letáku.

Taková pracovní činnost musí být přiměřená věku, nesmí být nebezpečná, nesmí bránit vzdělávání nebo docházce do školy a účasti na výukových programech a nesmí poškozovat zdravotní, tělesný, duševní, morální nebo společenský rozvoj.

Tyto pracovní aktivity zároveň vyžadují povolení od úřadu práce, které vydá některá z jeho krajských poboček. Toto povolení pracovat platí maximálně 12 po sobě jdoucích měsíců. Zároveň je k těmto pracím potřeba písemný souhlas rodičů dítěte.

I když děti ve věku 14 let stále spadají do kategorie „děti mladší 15 let“, existují možnosti, jak se zapojit do lehké práce, která nenarušuje jejich školní docházku. Typicky jde třeba o distribuci reklamních letáků, pomocné práce v domácnosti nebo na zahradě či dobrovolnické aktivity v neziskových organizacích. Všechny tyto činnosti musí být schváleny příslušným úřadem a splňovat požadavky zákona.

Jak to vypadá v praxi? Tereza (13 let) vystupuje v divadelní hře místního souboru. Divadlo muselo požádat úřad práce o povolení k její účasti, zajistit lékařskou prohlídku a dodržovat omezení týkající se délky zkoušek a představení.

V některých zemích děti stále hrají důležitou roli v rodinném podnikání. Například v Itálii je běžné, že děti od útlého věku pomáhají při výrobě tradičních sýrů nebo těstovin, což je považováno spíše za součást kulturního dědictví než za práci.

A jak je to s brigádami od 15 let?

Pokud chce dítě ve věku 15 až 18 let začít pracovat, musí mít zároveň ukončenou školní docházku. I brigády od 15 let s sebou nesou určitá omezení. Děti starší 15 let mohou například doplňovat zboží v obchodech, dělat pomocné práce v kavárnách a restauracích, uklízet, pomáhat na kulturních a sportovních akcích nebo třeba sbírat ovoce a zeleninu na farmách.

V tomto věku mohou mladiství uzavírat pracovní smlouvu či dohodu o provedení práce nebo dohodu o provedení pracovní činnosti již samostatně bez souhlasu zákonného zástupce. Zaměstnavatel musí opět zajistit vstupní lékařskou prohlídku.

Zaměstnavatel smí dětem od 15 let dávat pouze takové práce, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a musí jim poskytnout při práci zvýšenou péči.

Tip na článek

Tip: Pracujete na směny a zaměstnavatel vám je pořád přehazujete? Přečtěte si, jaké změny ve směnách mu umožňuje zákon. Rozhodně je totiž nemůže libovolně měnit.

Jaká omezení mají práce od 15 let?

Práce pro děti ve věku 15 až 18 let ale nesmí překročit limit 40 hodin týdně, denní směna nesmí být delší než 8 hodin a v nočních hodinách (22:00–6:00) nesmí děti pracovat vůbec. Stejně tak nesmí mladiství vykonávat práci přesčas.

U nočních směn je jedna výjimka: Zaměstnanci starší 16 let mohou vykonávat noční práci, která nepřesáhne 1 hodinu. Noční práce musí zároveň bezprostředně navazovat na práci podle rozvrhu směn na denní dobu. Pokud je to nezbytné pro jejich ochranu, musí při této noční práci být pod dohledem zaměstnance staršího 18 let.

Zákoník práce stanovuje také seznam zakázaných činností pro mladistvé do 18 let. Jedná se o práce, které:

  • probíhají pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol,
  • nesou riziko zvýšeného nebezpečí úrazu nebo při jejichž výkonu by mladistvý mohl vážně ohrozit bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců a jiných osob,
  • jsou pro děti nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví vzhledem k anatomickým, fyziologických a psychickým zvláštnostem.

Co tím chce zákon říct? Že děti nesmí vykonávat fyzicky těžkou práci, jako je například zvedání těžkých břemen. Zároveň nesmí manipulovat s chemikáliemi a dalšími nebezpečnými látkami, dokonce ani s alkoholem. A současně nesmí práce ohrozit jejich mravní vývoj.

Ještě na počátku 20. století bylo běžné, že děti pracovaly v těžkém průmyslu či na farmách, často za minimální mzdu a za podmínek, které by dnes byly nemyslitelné. Díky mezinárodním organizacím, jako je Mezinárodní organizace práce (ILO), a přijetí moderních zákonů se práva dětí výrazně posílila.

Shrnutí

Zaměstnávání mladistvých je přísně regulováno, aby práce neohrožovala jejich zdraví, vývoj ani vzdělání. Děti mladší 15 let mohou vykonávat pouze kulturní, umělecké, sportovní a reklamní činnosti, a to se souhlasem rodičů a povolením úřadu práce. Po dosažení 15 let a ukončení povinné školní docházky mají mladiství širší možnosti, například doplňování zboží, úklid nebo pomoc na farmách, vždy však v souladu se zákonem. Zaměstnavatelé musí zajistit bezpečné pracovní podmínky, lékařské prohlídky a pravidelné přestávky. Práce nesmí přesáhnout 40 hodin týdně, 8 hodin denně a noční či nebezpečné činnosti jsou zakázány. Legislativa tak chrání mladistvé před přetížením a podporuje jejich zdravý rozvoj.

Témata článku:

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)