Může vám zaměstnavatel kontrolovat pracovní emaily a počítač nebo vás na pracovišti kontrolovat kamerovým systémem? Je nutné, aby vás o tom informoval nebo takové kontroly může provádět zcela nahodile a skrytě?
Může vám zaměstnavatel kontrolovat pracovní emaily a počítač nebo vás na pracovišti kontrolovat kamerovým systémem? Je nutné, aby vás o tom informoval nebo takové kontroly může provádět zcela nahodile a skrytě?
Ze zákoníku práce vyplývá, že bez souhlasu zaměstnavatele nesmíte používat zařízení v jeho vlastnictví k soukromým účelům. To platí i pro počítače, respektive používaný software. Proto pokud vám zaměstnavatel nepovolí, abyste počítač používali například i pro surfování na internetu, platí, že počítač jinak než pro pracovní účely využít nesmíte.
Dodržování zákazu používat výpočetní techniku potom může zaměstnavatel přiměřeným způsobem kontrolovat. Třeba i tak, že použije software, který zaznamenává váš pohyb na webových stránkách, z něhož lze odhadnout, které činnosti byly pracovního charakteru a které už nikoliv. Důležité ale je, že v rámci těchto kontrol musí být přiměřeným způsobem zachováváno i vaše soukromí – nepřipadá například v úvahu, aby zaměstnavatel detailně studoval a archivoval vaše soukromé e-maily.
Pokud by bylo zjištěno, že velkou část své pracovní doby věnujete soukromým aktivitám, je to důvod k výpovědi. Zaměstnavatel by měl tento závěr nicméně založit nejen na automatizované kontrole prostřednictvím softwaru, ale například i na základě kontroly vaší činnosti na pracovišti a pohovoru s vámi. Soudy v nedávném případě rozhodovaly o případu zaměstnance, který strávil v jednom měsíci surfováním po internetu a hraním her víc než 100 hodin. Platnost skončení pracovního poměru, jak se dalo předpokládat, potvrdily. Jediný soukromý e-mail by na druhou stranu pro výpověď přirozeně stačit neměl.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Pokud jde o monitorování zaměstnanců kamerami a podobnými prostředky, platí, že tento postup přichází v úvahu jen tam, kde pro něj existuje závažný důvod spočívající v charakteru činnosti zaměstnavatele: například nutnost ochrany vaší bezpečnosti, nebo místo kde zaměstnanci pracují s velkým obnosem finančních prostředků. V takovém případě však musíte být o monitorování zaměstnavatelem předem informováni. Monitorování nesmí být ani v tomto případě nepřiměřeně dotěrné či narušující vaše soukromí. Umístění kamerového systému například na toaletách nebo v šatně samozřejmě právo nedovoluje.
Záznamy z kamerového systému by potom měly být během několika hodin až dní vyhodnoceny a pokud z nich nevyplývá zjištění, pokud je nebude nutné dále legitimně použít (např. k prokázání, že došlo ke krádeži), musí je zaměstnavatel smazat. Osoby, které vchází zvenčí například do obchodu střeženého kamerovým systémem, musí o tom být informovány např. nápisem umístěným v prodejně.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Již podruhé jsem se obrátil na Dostupného advokáta a podruhé jsem byl s touto službou spokojený. Tentokrát se mi věnovala paní advokátka a pocitově je to hvězdiček šest. Při hodnocení jsou pro mě vždy tři důležité body – kvalita služby nebo produktu, prostředí a rychlost. Provozuji restauraci a tři Michelinské hvězdy znamenají hvězdičku za obsluhu, za prostředí a za kuchyni. A můj osobní (zobrazit více) názor je ten, že odchází pouze ten nespokojený zákazník, který nespokojeným chce být anebo spokojený být neumí. Tvoříme si svůj život a je jen na nás, zda jsme schopni a ochotni si svoji spokojenost vykomunikovat předtím, než napíšeme čtyř nebo méně hvězdičkové hodnocení. Kvalitu služby poznáte také tehdy, když se stane chyba, podle schopnosti jak se kdo s chybou vyrovná a jak se k ní postaví. Chyba je jen svobodná volba v minulosti, kterou v přítomnosti hodnotíme jako chybu na základě nových informací. V minulosti ta chyba neexistuje. Vždy děláme to nejlepší, co můžeme, podle svých možností a informací. Ještě jednou děkuji a rád se na vás opět obrátím.
Obrátil se na nás pan Antonín s dotazem, zda může zaměstnavatel sledovat nebo monitorovat zaměstnance při práci průmyslovou kamerou. Navazujeme tak na jeho popud na náš blog o sledování na pracovišti. Může tedy zaměstnavatel sledovat své zaměstnance, pořizovat o tom záznamy a pak to proti nim použít např. za účelem výpovědi?
Číst dále