Kontrola počítače zaměstnavatelem

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
8. listopadu 2023
4 minuty čtení
4 minuty čtení
Pracovní právo

Může vám zaměstnavatel kontrolovat pracovní emaily a počítač nebo vás na pracovišti kontrolovat kamerovým systémem? Je nutné, aby vás o tom informoval nebo takové kontroly může provádět zcela nahodile a skrytě?

Zralý muž v obleku sedící za počítačem

Obecné podmínky pro sledování

Zaměstnavatel smí vaše kroky (ve zcela obecné rovině) kontrolovat za následujících podmínek:

  • Předchozí informovanost: Zaměstnanci musí být předem informováni o tom, že jejich počítačová aktivita může být monitorována. Tato informace by měla být jasně uvedena v pracovních smlouvách nebo vnitřních směrnicích.
  • Legitimní důvod: Zaměstnavatel by měl mít legitimní důvod pro kontrolu, jako je ochrana firemního majetku, zajištění dodržování právních předpisů, ochrana bezpečnosti sítě a prevence neoprávněného užívání firemních prostředků.
  • Dodržování soukromí: Přestože zaměstnavatel může monitorovat aktivitu, měl by respektovat soukromí zaměstnanců a omezit sledování pouze na to, co je nezbytně nutné pro dosažení legitimního cíle.
  • Zákonnost: Všechny formy monitorování musí být v souladu s místními zákony o ochraně osobních údajů a pracovněprávními předpisy.
  • Transparentnost a rovné zacházení: Postupy monitorování by měly být transparentní a aplikovány konzistentně na všechny zaměstnance.

Pracovní počítač pouze k práci

Ze zákoníku práce vyplývá, že bez souhlasu zaměstnavatele nesmíte používat zařízení v jeho vlastnictví k soukromým účelům. To platí i pro počítače, respektive používaný software. Proto pokud vám zaměstnavatel nepovolí, abyste počítač používali například i pro surfování na internetu, platí, že počítač jinak než pro pracovní účely využít nesmíte.

Pokud zaměstnavatel zjistí pomocí monitorování, že zaměstnanec během pracovní doby pravidelně navštěvuje webové stránky nesouvisející s prací, jako jsou online hry nebo sociální média, a tím značně snižuje svou pracovní výkonnost, může to vést až k výpovědi. Jiným příkladem může být využívání firemního e-mailu pro odesílání nevhodného obsahu nebo pro osobní komunikaci, která porušuje firemní pravidla nebo dokonce zákony (např. odesílání urážlivých zpráv, šíření citlivých informací atd.). I v  takových případech může zaměstnavatel zahájit proces ukončení pracovního poměru.

Firma vás může kontrolovat

Dodržování zákazu používat výpočetní techniku potom může zaměstnavatel přiměřeným způsobem kontrolovat. Třeba i tak, že použije software, který zaznamenává váš pohyb na webových stránkách, z něhož lze odhadnout, které činnosti byly pracovního charakteru a které už nikoliv. Důležité ale je, že v rámci těchto kontrol musí být přiměřeným způsobem zachováváno i vaše soukromí – nepřipadá například v úvahu, aby zaměstnavatel studoval a archivoval vaše soukromé e-maily.

Nadměrné surfování a výpověď

Pokud by bylo zjištěno, že velkou část své pracovní doby věnujete soukromým aktivitám, je to důvod k výpovědi. Zaměstnavatel by měl tento závěr nicméně založit nejen na automatizované kontrole prostřednictvím softwaru, ale například i na základě kontroly vaší činnosti na pracovišti a pohovoru s vámi. Soudy v nedávném případě rozhodovaly o případu zaměstnance, který strávil v jednom měsíci surfováním po internetu a hraním her víc než 100 hodin. Platnost skončení pracovního poměru, jak se dalo předpokládat, potvrdily. Jediný soukromý e-mail by na druhou stranu pro výpověď přirozeně stačit neměl.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Obrátil se na nás pan Antonín s dotazem, zda může zaměstnavatel sledovat nebo monitorovat zaměstnance při práci průmyslovou kamerou. Na jednu stranu lze pochopit, že si zaměstnavatel hlídá své zájmy. Na straně druhé je tu právo na soukromí zaměstnanců. Jaká tedy platí pravidla? Může zaměstnavatel sledovat své zaměstnance, pořizovat o tom záznamy a pak to proti nim použít např. za účelem výpovědi? Tomu se věnujeme v dalším článku.

Kamery na pracovišti jen kvůli bezpečnosti

Pokud jde o monitorování zaměstnanců kamerami a podobnými prostředky, platí, že tento postup přichází v úvahu jen tam, kde pro něj existuje závažný důvod spočívající v charakteru činnosti zaměstnavatele: například nutnost ochrany vaší bezpečnosti, nebo místo kde zaměstnanci pracují s velkým obnosem finančních prostředků. V takovém případě však musíte být o monitorování zaměstnavatelem předem informováni. Monitorování nesmí být ani v tomto případě nepřiměřeně dotěrné či narušující vaše soukromí. Umístění kamerového systému například na toaletách nebo v šatně samozřejmě právo nedovoluje.

Záznamy z kamerového systému by potom měly být během několika hodin až dní vyhodnoceny a pokud z nich nevyplývá zjištění, pokud je nebude nutné dále legitimně použít (např. k prokázání, že došlo ke krádeži), musí je zaměstnavatel smazat. Osoby, které vchází zvenčí například do obchodu střeženého kamerovým systémem, musí o tom být informovány např. nápisem umístěným v prodejně.

Tip na článek

Tip: To, že na nás míří kamery na ulicích, ve vrátnicích velkých společností či ve vchodech bytových domů, se pomalu stává běžnou realitou s níž počítáme. Stále více lidí si ale instaluje kamery přímo do svých domovů. Co je k tomu vede a co na to říká zákon? A jak je to obecně s používáním záznamů v soukromí? Tomu se věnujeme v dalším článku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)