Pokud chce nájemce nebo pronajímatel ukončit nájem bytu a panuje mezi nimi shoda, je možné uzavřít dohodu. Jak na ni a co musí obsahovat, aby byla platná? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Pokud chce nájemce nebo pronajímatel ukončit nájem bytu a panuje mezi nimi shoda, je možné uzavřít dohodu. Jak na ni a co musí obsahovat, aby byla platná? Na to jsme se zaměřili v našem článku.
Nastane-li situace popsaná v úvodním odstavci, v takovém případě pak není nutné dodržet tříměsíční výpovědní dobu a datum konce nájmu lze stanovit libovolně. Součástí dohody může být i úprava předání bytu a vypořádání dalších povinností.
Celé soukromé právo je založené na dohodě zúčastněných stran a lze tedy sjednat prakticky cokoliv. Přesto, nebo možná právě proto je důležité nic nepodcenit. S problémem týkajícím se zdánlivě malého opomenutí, které ovšem mohlo mít dalekosáhlé důsledky, se na nás obrátila průvodčí, paní Saša. Uzavřela dohodu o ukončení nájemní smlouvy a myslela si, že může na starý malý byt, který opustila, už v klidu zapomenout a těšit se ze svého nového s velkou terasou a bylinkovými záhonky.
Při uzavírání dohody ovšem zapomněla trvat na klauzuli týkající se možných dalších nároků pronajímatele, a to ve znění, že jsou všechny nároky vyrovnány. Málem se jí to pak vymstilo, když lstivý pronajímatel z ničeho nic zpětně požadoval uhrazení neexistujících nedoplatků a nájmu, který přitom Saša již hradila hotově. Ještě před soudem se však podařilo shromáždit dostatek nepřímých důkazů, které pronajímatele nakonec usvědčily ze lži, díky čemuž svůj nárok úplně stáhl.
Vždy je nutné uzavřít dohodu písemnou formou. Vyžaduje to tak zákon, protože písemná musí být i samotná nájemní smlouva. Pozor na správné označení smluvních stran a bytu, kterého se dohoda týká. Lze jistě doporučit upravit také způsob úhrady zbytku nájemného a způsob, jakým bude naopak vrácena kauce, nebo-li „jistota“.
Ještě podstatnější je v tomto ohledu protokol o předání. Předání bytu je podle zákona okamžik, kdy pronajímatel obdrží klíče od bytu a může jej bez problému užívat. O tom je potřeba provést záznam, který kromě vad zohlední i stav měřidel energií. S předáním zažila chmury paní Romana. Řádně vypověděla nájem, byt v pořádku předala, a logicky tak očekávala, že už má všechno vyřešené. Jediné, co zbývalo, bylo, aby jí pronajímatel vrátil kauci, kterou zadržoval.
Komplikace však teprve měly začít. Jednoho rána objevila paní Romana ve své nové poštovní schránce doporučený dopis, kterým se bývalý pronajímatel dožadoval náhrady škody za zničený byt. Zároveň ji upozorňoval, že jí žádnou kauci nevydá. Škoda ji totiž podle něj převyšovala. Našla však naštěstí předávací protokol, který s matkou pronajímatele podepsala, když jí byt předávala. Z protokolu jasně vyplynulo, že byt byl kromě několika okenních tabulek a sporáku zcela v pořádku. Pronajímatel nakonec ustoupil a akceptoval jako náhradu jen polovinu kauce. Co v případě, že nájemce zkrátka odejde a nikomu nic neřekne? Podle poslední zákonné úpravy platí, že jestliže nájemce opustí byt takovým způsobem, že lze nájem bez jakýchkoli pochybností považovat za skončený, což v praxi znamená, že se odstěhuje bez předchozí dohody s pronajímatelem, má se byt za odevzdaný ihned. Je to takové ukončení „de facto“.
Závěrem ještě dodejme upozornění pro pronajímatele. Pokud není dohoda možná a ani po řádné výpovědi nájemník byt neopustí, není dobrý nápad vylomit dveře a začít stěhovat jeho věci. Standardní cestou je podání žaloby na vyklizení bytu. Jinak pronajímatel riskuje trestní oznámení pro narušování domovní svobody.
Tip: Jste nájemcem bytu a potřebujete nájem ukončit? Pokud se nemůžete s pronajímatelem domluvit, můžete nájem vypovědět. Máte možnost výpovědi sjednanou přímo ve smlouvě? Jaká bude délka výpovědní doby? Je potřeba uvádět výpovědní důvody? Nebo nevíte, co jako pronajímatel dělat, když nájemník neplatí a nechce se vystěhovat? Jak na dohodu o skončení nájmu nebytových prostor? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v samostatném článku.
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Tip: Končí vám nájemní smlouva s vaším nájemníkem? Do jaké doby po skončení nájmu musí nájemník byt vyklidit? Kdy můžete do bytu sami vstoupit a co lze dělat, pokud jej nájemník vyklidit odmítá?
Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:
Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.