Daň z nemovitosti – nejdůležitější fakta

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
18. března 2023
6 minut čtení
6 minut čtení
Právo nemovitostí

Stali jste se v předešlém kalendářním roce novými majiteli nemovitosti? Projděte si rychlé shrnutí o dani z nemovitosti – jaká je její výše, kdy se platí a jak se k její platbě přihlásit. Odpovíme i na časté otázky, jako například jak vyplnit daň z nemovitosti nebo co dělat, pokud formulář podáte po termínu. Probereme i významné prvky, jako je místní koeficient daň z nemovitosti a specifika této povinnosti, která stanovuje zákon o dani z nemovitostí.

Daň z nemovitých věcí

Kapitoly článků

Kdo a za co platí roční daň z nemovitosti

Daň z nemovitosti je majetkovou daní, kterou upravuje zákon o dani z nemovitých věcí. Ten stanoví, že plátcem daně je každá fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně užívá nemovitý majetek (pozemek nebo stavbu).

Tato daň se dělí na dvě části: daň z pozemku a daň ze staveb a jednotek, což se odráží i ve způsobu vyplňování přiznání. Pokud nevíte, jak vyplnit formulář daň z nemovitosti, doporučujeme se obrátit na odborníka nebo využít podrobné návody, které poskytují finanční úřady.

V naprosté většině případů je poplatníkem daně právě vlastník nemovitosti. Někdy jím ovšem může být také svěřenský, případně podílový fond (pokud je nemovitost ve vlastnictví tohoto podílového fondu) nebo stavebník, který disponuje právem stavby na pozemku.

Daň z nemovitých věcí je souhrnný název pro dvě samostatné daně. Těmi jsou daň z pozemku a daň ze staveb a jednotek. Pokud zdůrazňujeme jejich samostatnost, projevuje se i v tom, že jsou samostatně uvedeny v daňovém přiznání.

Předmětem daně z pozemků jsou:

Předmětem daně ze staveb a jednotek (bytů a nebytů) jsou:

  • stavby a jednotky, které se nacházejí na území České republiky a
  • jsou dokončené nebo užívané.

Zákon upravuje typy pozemků a staveb, které jsou od daně zcela osvobozeny. Patří sem například pozemky a stavby ve vlastnictví státu či obce nebo pozemky a stavby sloužící školám, galeriím a zdravotnickým zařízení. Předmětem daně ze staveb a jednotek nejsou ani stavby tvořené zdanitelnými jednotkami (tedy např. bytové domy jako celky).

Související služba

Pomůžeme s koupí nemovitosti i daňovými povinnostmi

Řešíte prodej nebo koupi nemovitosti? Nebo už jen potřebujete poradit, jak postupovat po dokončení převodu? Rádi vám se vším pomůžeme. Připravíme potřebné smlouvy a poradíme vám, jak splnit všechny povinnosti a ochránit svá práva.

Chci pomoct s nemovitostí

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Výši daně si každý poplatník spočítá sám v daňovém přiznání. Pracuje se přitom nejen s výměrou pozemku či stavby, ale také se zákonem stanovenými sazbami a koeficienty (místní koeficient a koeficient podle velikosti obce). Jak se výše daně počítá? Tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

Manželský pár zkoumající, kdy se platí daň z nemovitosti
Manželský pár zkoumající, kdy se platí daň z nemovitosti

Jak se odhlásit od platby daně

Pokud jste naopak dosud nemovitost vlastnili a každoročně platili daň, ale k 1. lednu nového roku už nejste jejím majitelem, je třeba tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu, abyste daň nadále neplatili. Neexistuje žádný konkrétní formulář, stačí obyčejné oznámení napsané na počítači nebo rukou, které nejpozději do 1. února doručíte svému správci daně (tedy místně příslušnému finančnímu úřadu).

Tip na článek

Tip: Dříve bylo povinné platit také daň z nabytí nemovitosti. Ta byla ale v roce 2020 zrušena.

Jak a kdy se platí daň z nemovitosti?

Daň můžete platit převodem, složenkou, prostřednictvím SIPO nebo hotově na pokladně finančního úřadu. Pokud daň převýší hodnotu 5 000 Kč, je možné rozdělit si jeji platbu do dvou splátek. Standardní termín pro úhradu daně je do konce května. Pokud se platba dělí na dvě splátky, druhou splátku je třeba zaplatit k poslednímu listopadu.

Zajímá vás, jak vyplnit daň z nemovitosti a kdy ji podat? Přiznání se podává do 31. ledna, přičemž rozhoduje stav k 1. lednu. Pokud potřebujete formulář, vyhledejte na stránkách úřadu sekci formulář daň z nemovitosti. V některých případech je třeba zohlednit také místní koeficient, který ovlivňuje konečnou částku.

Přiznání se ovšem nepodává opakovaně (jako je tomu například u daně z příjmů), ale pouze jednou. Následně už se „pouze“ platí daň.

Tip na článek

Tip: Každý majitel nemovitosti je povinen přihlásit se k platbě daně. Učinit tak může daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí, které lze podat elektronicky i v tištěné podobě. Daňové přiznání se ovšem nepodává každoročně, ale pouze jednou. Kdy je třeba jej podat a jaké má náležitosti, tomu jsme se věnovali v samostatném článku.

Mnoho nových vlastníků nemovitosti se podiví, proč jsou ve formuláři k dani z nemovitostí dotazováni, zda jsou zemědělci nebo rybáři. Je to z toho důvodu, že lidé, kteří se starají o zemědělskou výrobu a chov ryb, mají posunutý termín pro platbu daně – konkrétně 31. srpna a 30. listopadu.

Co se stane, když podání k dani z nemovitosti nepodáte či nezaplatíte včas?

Pokud daň z nemovitosti nepřiznáte nebo nezaplatíte včas, vystavujete se riziku sankcí, které zahrnují penále a úroky z prodlení.

  • Podle zákona o dani z nemovitých věcí vám penále za opožděné daňové přiznání začíná běžet od šestého pracovního dne od uplynutí lhůty a činí 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení.
  • Není-li daň z nemovitosti uhrazena včas, od 5. dne od dne splatnosti se vám nevyhnou úroky z prodlení. Ty odpovídají výši dvoutýdenní repo sazby stanovené ČNB (v současné chvíli 0,05 %), zvýšené o 14 procentních bodů.
Tip na článek

Tip: Pokuta se vás nebude týkat v případě, že nepřekročí 200 Kč.

Co dělat, když už nemovitost nevlastníte?

Prodali jste nebo darovali nemovitost v předešlém kalendářním roce? Pak už se vás placení daně z nemovitosti netýká. To však musíte včas oznámit příslušnému finančnímu úřadu.

  • § 13a odstavec 9 zákona o dani z nemovitých věcí praví: „Ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí, postavení poplatníka proto, že v průběhu zdaňovacího období se změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí, nebo tyto nemovité věci zanikly, je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období.“

Pro odhlášení daně neexistuje žádný předepsaný formulář, proto se dá využít volná forma dopisu nebo nové daňové přiznání, pokud v daném územním obvodě vlastníte ještě nějakou nemovitost.

Tip na článek

Tip: Příslušnost finančního úřadu se určitě podle lokality, ve které se nemovitost nachází, ne podle vašeho trvalého bydliště.

Shrnutí k přiznání dani z nemovitosti:

  • Daňové přiznání musí podat každý, kdo v předešlém kalendářním roce jakýmkoliv způsobem nabyl nemovitou věc.
  • Povinnost se vztahuje i na toho, kdo nemovitost prodal, ale ve stejném kraji vlastní nadále jinou vlastní.
  • Běžně se přiznání k dani z nemovitosti musí podat do 31. 1.
  • Daňové přiznání se musí podat v kraji, ve kterém se nachází nemovitost.

Každý, kdo řeší daň z nemovitosti formulář, by měl vědět, že výpočet daně zahrnuje nejen hodnotu nemovitosti, ale i koeficienty podle velikosti obce nebo městské části. Pokud jste právě nabyli nemovitost, nezapomeňte také zjistit, zda se na vás nevztahují jiné povinnosti, jako byla dříve daň z převodu nemovitosti, která byla upravena speciálním zákonem. Tato daň sice byla zrušena, ale mnoho nových vlastníků ji stále zmiňuje při dotazech na daňové povinnosti.

Řešíte koupi nemovitosti nebo daňové povinnosti?

V Dostupném advokátovi vám rádi se vším pomůžeme. Ochráníme vaše práva, připravíme smlouvy a poradíme s povinnostmi, které je třeba splnit. Provedeme vás celým procesem a postaráme se o to, aby vše proběhlo bez jediné chyby.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)