Kdo hradí daň z nabytí nemovitosti?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
2. února 2024
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Právo nemovitostí

Ještě před několika lety bylo při koupi nemovitosti nutné počítat s tzv. daní z nabytí nemovitosti. Tato daň, kterou platil kupující, znamenala dodatečnou finanční zátěž při pořizování bydlení. Změny v legislativě však přinesly zrušení této daně, což vedlo k zjednodušení celého procesu.

Upozorňujeme, že došlo v roce 2019 novelou zákona ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a rozhodným dnem se v tomto ohledu stává 31. březen 2020. Více informací najdete v článku Zrušení daně z nabytí nemovitosti. Níže uvedené informace se vztahují výhradně k právnímu stavu před tímto datem. 

Dříve hradil daň z nabytí nemovitých věcí (bytů, domů či pozemků) v drtivé většině případů prodávající. Pouze pokud se prodávající s kupujícím dohodl, platil daň kupující. Postupem času se pravidla převrátila. Jak je tomu dnes?

Kdo hradí daň?

Jak jsme již uvedli, do konce roku 2016 většinou platil daň prodávající a kupující vystupoval v pozici ručitele v případě, že by prodávající daň řádně nezaplatil. Rovněž existovala možnost smluvně přenést daňovou povinnost na kupujícího. Dnes daň již nehradí nikdo

Zrušení daně z nemovitosti

V roce 2020 došlo ke změně legislativy a daň z nabytí nemovitostí byla definitivně zrušena. Toto opatření mělo za cíl podpořit realitní trh a usnadnit lidem pořizování vlastního bydlení. Zrušení daně se týká všech převodů vlastnictví, kde byl vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí proveden po 26. 9. 2020.

Tip na článek

Tip: Vztahy majitelů pozemků jde vypořádat i jinak než jejich prodejem či darováním, a to jejich směnou. Nejedná se sice o častou variantu, ale čas od času se s ní setkáváme. Třeba když dědicové zdědí různé pozemky, či jejich části, které by rádi scelili a uspořádali efektivněji. Přečtěte si více o daňových aspektech a praktických radách pro směnu pozemků v našem dalším článku.

V současnosti už formulář daně z nabytí nemovitosti není nutné vyplňovat a žádnou daň z nabytí nemovitosti není třeba odvádět. Přesto se občas setkáme s dezinformacemi nebo neaktuálními informacemi na internetu, které mohou budit dojem, že daň stále platí. Pokud kupujete nemovitost, ujistěte se, že pracujete s aktuálními informacemi a vyhnete se tak zbytečnému stresu.

Co se změnilo v praxi

  1. Nižší finanční nároky na kupujícího – ušetřená částka 4 % z kupní ceny nemovitosti.
  2. Snadnější proces převodu nemovitosti – žádné administrativní povinnosti spojené s podáním formulářů a placením daně.
  3. Podpora trhu s nemovitostmi – zrušení daně usnadnilo pořizování bydlení, zejména mladým lidem.

Jak postupovat při koupi nemovitosti dnes

Při pořizování nemovitosti dnes již není nutné počítat s touto daňovou povinností. Stále je však důležité dbát na právní náležitosti převodu nemovitosti, ať už jde o sepsání kupní smlouvy, ověření stavu nemovitosti v katastru nebo vyřízení financování.

Pokud jste na internetu narazili na informace o daní z nabytí nemovitosti nebo zmínky o povinnosti podávat formulář daně z nabytí nemovitosti, vězte, že tyto informace jsou již zastaralé a daňová povinnost neplatí.

Díky zrušení zákona o dani z nabytí nemovitostí je dnes koupě nemovitosti snazší a finančně dostupnější než kdy dříve.

Související služba

Plánujete koupi nemovitosti?

Zajistíme pro vás kompletní smluvní a právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti. Zvládneme to do 48 hodin, bezchybně a profesionálně.

Chci právní servis

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Je třeba znalecký posudek?

Dnes již v drtivé většině převodů nemovitostí není třeba k daňovému přiznání dokládat znalecký posudek. U běžných úplatných převodů bytů, rodinných domků, chalup či garáží znalecký posudek tedy nepotřebujeme, kdy, jak jsme již uvedli, finanční úřad porovnává sjednanou kupní cenu s cenou obvyklou. Tuto cenu úřad zjišťuje dle cenových map, případně podle tabulkových hodnot podle stavu převáděné nemovitosti. Kdyby však kupujícímu toto porovnávání nevyhovovalo, může kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Porovnávat se pak bude kupní cena se 75 % ceny dle znaleckého posudku.

Příklad: Martin si koupil chalupu ve velmi špatném stavu, aby si ji mohl zrekonstruovat dle svých představ. Kupní cena byla s ohledem na stav chalupy sjednána na 100.000,- Kč. Cena obvyklá však byla 275.000,- Kč. Pro Martina tedy bylo výhodnější nechat zpracovat znalecký posudek, který ocenil chalupu v souladu se stavem nemovitosti také na 100.000,- Kč.

Pokud chcete sepsat nebo zkontrolovat kupní smlouvu, seznamte se s naší nabídkou.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)