Dohoda o vině a trestu: kdy ji můžete uzavřít?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
26. července 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Trestní právo

Intenzivně se potící člověk sedí naproti ostře vypadajícímu státnímu zástupci, který ho přesvědčuje k podpisu dohody o vině a trestu. Tuto scénu jsme mohli vidět v kdejakém americké filmu. V reálu ale takto dohoda o vině a trestu nevypadá. V tomto článku se podíváme na to, co od ní čekat a kdy je možné ji uzavřít.

Co je to dohoda o vině a trestu

Dohoda o vině a trestu je jedním z odklonů v trestním řízení, při kterém obviněný souhlasí s přiznáním viny výměnou za mírnější přístup při určování trestu. Jedná se o právní institut známý zejména z amerických filmů. U nás byl zaveden až v roce 2012.

Proč byla dohoda o vině a trestu zavedena?

Dohoda o vině a trestu byla v České republice zavedena jako reakce na potřebu efektivnějšího a rychlejšího řešení trestních případů. Tradiční soudní procesy totiž bývají velmi zdlouhavé a nákladné. Dohoda o vině a trestu umožňuje rychlejší vyřízení trestních věcí, čímž se snižuje zatížení soudů a zrychluje se výkon spravedlnosti.

Kdy je možné sjednat dohodu o vině a trestu

Pokud je to možné, musí být obviněný poučen o možnosti uzavřít dohodu o vině a trestu již v přípravném řízení, tedy před podáním obžaloby. Toto je fáze, kdy probíhá vyšetřování a shromažďování důkazů. Státní zástupce a obviněný (případně jeho obhájce) mohou vyjednat dohodu, která musí být následně schválena soudem.

K jejímu sjednání je ale možné přistoupit i po podání obžaloby a může být sjednána i v průběhu soudního řízení před soudem prvního stupně (včetně hlavního líčení). Logicky tato možnost opadá po vyhlášení rozsudku soudem.

Tip na článek

Tip: Jaké fáze trestního řízení máme a jak probíhají? To se dozvíte v dalším článku.

Kdo může dohodu iniciovat

Dohodu o vině a trestu iniciuje nejčastěji státní zástupce. Pokud se toto řešení jeví jako nejvhodnější, tak se vyloženě jedná o doporučený postup. O dohodu může požádat ale i protistrana představována samotným obviněným nebo jeho obhájcem. Obviněný ale nemá ze zákona právo na uzavření dohody o vině a trestu. To, zda na ní státní zástupce přistoupí záleží pouze na jeho rozhodnutí.

Obviněný nemusí mít v případě sjednávání dohody obhájce (s výjimkou případů nutné obhajoby nebo pokud se jedná o mladistvého). Přesto bychom vám ale důrazně doporučili si v tomto případě obhájce sehnat. Obhájce totiž zajistí, že budou během celého procesu sjednávání dohody respektována vaše práva. Navíc vám pomůže také porozumět vašim právům a tomu, jaké důsledky bude mít přiznání viny a uzavření dohody.

Související služba

Dostupný advokát bude chránit vaše práva.

Vyhodnotíme váš případ, zastoupíme vás při uzavírání dohody o vině a trestu a případně zajistíme i obhajobu u soudu. Věnovat se vám bude advokát s více než 10 lety zkušeností v oblasti trestního práva.

Chci právní servis

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

V jakých případech je to možné

Hlavní podmínkou dohody je, že obviněný musí přiznat vinu za spáchaný trestný čin pro který je stíhán. Může se jednat o přečin nebo zločin, ale ne zločin zvlášť závažný (tedy zločin u kterého dosahuje horní hranice odnětí svobody minimálně 10 let). Dohodu nelze rovněž uzavřít v případě, že je obviněný stíhán jako uprchlý.

Jak to celé probíhá

Státní zástupce a obviněný (případně i jeho obhájce) se sejdou na společném jednání o dohodě. Tohoto jednání se přitom může účastnit i poškozený. Pokud se na dohodě shodnou, předkládá ji státní zástupce soudu.

Dohoda o vině a trestu musí obsahovat:

  • Označení státního zástupce, obviněného a poškozeného: Jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště obviněného a jméno a příjmení státního zástupce, který dohodu uzavírá.
  • Datum a místo sepsání dohody.
  • Popis skutku, pro který je obviněný stíhán: Detailní popis skutku (trestného činu), jeho okolností, kdy a kde byl spáchán.
  • Označení trestného činu: Právní kvalifikace trestného činu podle trestního zákoníku (např. § 205 krádež).
  • Dohodnutý druh, výměra a způsob výkonu trestu: Specifikace trestu, na kterém se strany dohodly, včetně druhu trestu (např. odnětí svobody, podmíněný trest, peněžitý trest); délky trvání trestu (např. 2 roky odnětí svobody podmíněně na zkušební dobu 3 let) a další případné podmínky (např. nápravná opatření, účast na rehabilitačních programech).
  • Rozsah a způsob náhrady škody nebo nemajetkové újmy nebo vydání bezdůvodného obohacení: Specifikace, zda a jak bude obviněný nahrazovat škodu újmu nebo bezdůvodné obohacení, výše a způsob uhrazení (např. jednorázová platba, splátky).
  • Prohlášení obviněného: Výslovné prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán. Potvrzení, že obviněný rozumí důsledkům svého přiznání a uzavření dohody.
  • Podpisy: Podpis obviněného, obhájce obviněného (pokud je přítomen), státního zástupce a případně také podpis poškozeného (pokud se účastnil jednání a souhlasí s dohodou).

Jakmile je dohoda podepsána, předkládá jí státní zástupce ke schválení soudu.

Jak je to s poškozeným

Pokud má poškozený nárok na náhradu škody, je tuto skutečnost možné zařadit do dohodě o vině a trestu. Další možností je, že o náhradě škody rozhodne přímo soud společně se schvalovacím procesem samotné dohody.

Tip na článek

Tip: Pokud jste v postavení poškozeného v trestním řízení, pak disponujete speciálními procesními právy, které je dobré znát. V takové situaci se vyplatí být zastoupen advokátem. My vám pomůžeme tato práva vymoci.

Dohoda o vině a trestu a soud

Jakmile dojde k podepsání dohody, podá státní zástupce návrh na její schválení k soudu. Ten může dohodu o vině a trestu zamítnout na základě procesních vad (např. pokud je trest nepřiměřený). Dohodu ale sám soud nemůže nijak upravovat. Druhou možností je, že nařídí veřejné zasedání při kterém dojde k rozhodnutí o schválení dohody.

Tohoto zasedání se musí účastnit státní zástupce a obviněný. V praxi to vypadá tak, že státní zástupce přečte sjednanou dohodu o vině a trestu a obviněný se k ní následně může vyjádřit. Zde je důležité zejména to, zda obviněný plně rozumí obsahu dohody a nepodepsal ji pod nátlakem apod. Kromě toho bere soud v potaz samotný trestný čin a navrhovaný trest a rovněž také zájmy poškozeného. Na základě zvážení těchto faktorů soud dohodu usnesením schválí nebo neschválí.

Neschválení dohoda ještě nemusí znamenat konec. Je možné její přepracování nebo nové vyhotovení s novými podmínkami. V případě neschválení je také možné podat proti stížnost proti usnesení.

Jak podat stížnost proti usnesení

Stížnost je třeba podat u orgánu, proti jehož usnesení směřuje, a to do tří dnů od oznámení usnesení, případně jeho doručení. Stížnost můžete podat jak písemně, tak také ústně do protokolu či v elektronické podobě. Odkladný účinek má pouze v situaci, kdy to zákon výslovně stanoví.

Orgán, který rozhodnutí vydal, o stížnosti rozhoduje pouze v případě takzvané autoremedury, tedy za situace, kdy stížnosti zcela vyhoví. Ve všech ostatních případech rozhoduje nadřízený orgán.

Tip na článek

Tip: Kdy je možné bránit se stížností v rámci trestního řízení? To se dozvíte v našem dalším článku.

Shrnutí

Dohoda o vině a trestu je efektivní nástroj, který urychluje trestní řízení a snižuje zatížení soudů. Umožňuje obviněným přiznat vinu obvykle výměnou za mírnější trest, což přináší výhody oběma stranám. Proces uzavírání dohody zahrnuje pečlivé jednání mezi obviněným, státním zástupcem a případně poškozeným, a vyžaduje soudní schválení.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Sdílejte článek


Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)