Trestní odpovědnost mladistvých a dětí aneb v kolika letech můžete spáchat trestný čin

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
30. května 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Trestní právo

Občas se stane, že i malé dítě nebo dospívající člověk spáchá něco nelegálního. Obvykle se jedná o méně závažné činy, jako je vandalství nebo krádež. Bohužel ale existují i případy, kdy se děti či mladiství uchýlí i k násilí a k vraždám. Co na zločiny dětí a mladistvých říká naše legislativa a kdy se stáváme trestně odpovědnými? To se dozvíte v tomto článku.

Co je to trestní odpovědnost

Trestní odpovědnost znamená, že osoba může být právně stíhána a potrestána za spáchání trestného činu.

Trestně odpovědný je ten, kdo splňuje zákonné podmínky:

  1. Věk nad 15 let: Trestní odpovědnost začíná dosažením věku 15 let. Osoby mladší 15 let nemohou být trestně odpovědné a jejich případy se řeší jinými způsoby.
  2. Příčetnost: Osoba musí mít schopnost rozpoznat protiprávnost svého jednání a ovládat své chování. Nepříčetnost může být způsobena duševní nemocí, mentální retardací nebo dočasným stavem, jako je těžká intoxikace.
  3. Zavinění: Pachatel musí mít subjektivní vztah k následkům svého jednání. Zavinění může být úmyslné nebo nedbalostní. Úmyslné znamená, že osoba přímo chtěla čin spáchat nebo byla smířená s následky. Nedbalostní, kdy osoba způsobí následek z nedostatečné opatrnosti nebo péče (vědomé nebo nevědomé).

Trestní odpovědnost mladistvých (od 15 let)

Trestní odpovědnost mladistvých, tedy osob ve věku od 15 do 18 let, má specifická pravidla, která se liší od pravidel pro dospělé. Tyto zvláštní úpravy jsou zaměřeny na výchovu a nápravu, spíše než na jejich potrestání.

Trestné činy spáchané mladistvými se označují jako provinění a nedávají se za ně tresty, ale tzv. opatření. Trestní odpovědnost mladistvých pak upravuje především zákon o soudnictví ve věcech mládeže. Pojďme se podívat na konkrétní specifika:

Související služba

Byli jste obviněni a bylo proti vám zahájeno trestní stíhání?

U soudu uspějete jen tehdy, když je vaše obhajoba neprůstřelná. Provedeme pečlivou analýzu případu a navrhneme postup obhajoby v rámci trestního řízení, v němž budeme tvrdě vymáhat vaše práva.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Věk a trestní odpovědnost

Osoba, která dosáhla věku 15 let, ale nepřekročila věk 18 let je osobou mladistvou. Kromě dosažení věku se zohledňuje také rozumová a mravní vyspělost mladistvého. Tyto pojmy se týkají schopnosti mladistvých chápat povahu a důsledky svého jednání a odlišovat mezi správným a nesprávným chováním. Je tedy jasné, že se bude u jednotlivých obviněných mladistvých značně lišit, a proto je nutné ji posuzovat individuálně.

Rozhodování o mravní a rozumové vyspělosti může vypadat třeba takto:

16 letý Martin se dopustil vandalismu, kdy spolu s několika dalšími mladistvými posprejoval stěny školy různými graffiti. Incident byl zachycen na bezpečnostní kameru a Martin byl identifikován jako jeden z pachatelů.

Martin pochází z rozvedené rodiny a tráví většinu času s kamarády, kteří mají negativní vliv na jeho chování. Psychologický posudek ukázal, že Martin nemá žádné mentální postižení, ale vykazuje znaky nezralosti ve svém rozhodování a sociálním chování. Martin má tendenci podléhat vlivu svých vrstevníků a má slabé schopnosti odolávat tlakům skupiny. Jeho chování je často impulzivní a málo promyšlené.

Soud tak nakonec dospěl k závěru, že Martin není dostatečně rozumově a mravně vyspělý na to, aby plně chápal důsledky svého jednání a nesl za něj trestní odpovědnost.

Zvláštní řízení

Mladiství jsou souzeni specializovaným soudem pro mladistvé a do celého procesu je vždy zapojený také Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a Probační a mediační služba.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, jak vyváznout od soudu s podmínkou.

Obhajoba

Po celou dobu trestního řízení je nutná přítomnost obhájce, a to včetně všech fází soudního procesu.

Utajení

Informace o mladistvých pachatelích, včetně jejich jmen, fotografií, adres a dalších identifikačních údajů, nejsou veřejně dostupné. Tato anonymita je chráněna zákonem, aby se minimalizovaly negativní dopady na jejich budoucí život a sociální začlenění. Také soudní jednání s mladistvými jsou zpravidla neveřejná.

Vazba

Vazba může být nařízena pouze pokud pro ni existují vážné důvody (např. vysoká šance, že by mohl mladistvý uprchnout, ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti).

Délka vazby pro mladistvé je omezena na maximálně dva měsíce nebo šest měsíců v případě závažného provinění. Ve výjimečných případech může být prodloužena, opět až o dva nebo šest měsíců.

Tresty (opatření)

Jak už jsme avizovali, tresty pro mladistvé se nazývají opatřeními a rozlišujeme celkem tři druhy opatření:

  1. Výchovná opatření: Výchovná opatření jsou zaměřena na pozitivní ovlivnění chování mladistvého a jeho správný vývoj. Patří mezi ně např. dohled probačního úředníka, který dohlíží na chování mladistvého, poskytuje mu podporu a pomáhá mu v resocializaci; nebo výchovná omezení která mají mladistvému zabránit v nežádoucím chování (např. zákaz návštěv určitých míst a zákaz kontaktu s určitými osobami).
  2. Ochranná opatření: Ochranná opatření mají za cíl chránit mladistvého před negativními vlivy a zajistit jeho správný vývoj. Volí se zejména v případech, kdy rodina mladistvého není schopna poskytnout potřebnou výchovu a zázemí. Mezi ochranná opatření patří např. ochranná výchova, kdy dojde k umístění mladistvého do specializovaného zařízení.
  3. Trestní opatření: Trestní opatření jsou nejpřísnější formou sankcí a zahrnují tresty, které mají mladistvého odradit od další trestné činnosti a současně jej potrestat za spáchané provinění. Patří sem např. podmíněný i nepodmíněný trest odnětí svobody. Mladiství ale vždy vykonávají trest odnětí svobody v zařízeních oddělených od dospělých vězňů.
Tip na článek

Tip: Trest odnětí svobody patří k nejobávanějším trestům. Za jaké trestné činy jej lze udělit, co přesně ovlivňuje jeho výši a jak probíhá jeho výkon? To se dozvíte v našem článku.

Trestní sazby

Udělení nepodmíněného trestu odnětí svobody je výjimečné a maximální trest je poloviční oproti trestu pro dospělé (např. maximální trest pro mladistvé je 5 let, i když by pro dospělé činil 10 let).

Promlčení

Promlčecí lhůty jsou kratší než u dospělých a závisí na závažnosti trestného činu následovně:

  • 10 let pro výjimečné tresty,
  • 5 let pro tresty odnětí svobody na více než 10 let,
  • 3 roky pro ostatní provinění.

Trestní odpovědnost dětí (do 15 let)

Děti do 15 let nemají trestní odpovědnost. To znamená, že pokud dítě mladší 15 let spáchá čin, který by byl normálně považován za trestný, nemůže být soudně stíháno a potrestáno. Tomuto činu se říká čin jinak trestný. Když dítě spáchá čin jinak trestný neznamená to, že by vyvázlo zcela bez následků, ale existují zde specifické postupy.

Proti dítěti, které spáchalo čin jinak trestný se nevede klasické trestní stíhání, ale zvláštní soudní řízení. Dítěti je také stanoven opatrovník, který je zároveň advokátem. Soud pak může rozhodnout o opatřeních k nápravě dítěte. Mezi ně spadá:

  • Výchovná povinnost: Dítě je povinno plnit určité povinnosti, které jsou stanoveny soudem. Tyto povinnosti mohou zahrnovat účast na specifických výchovných aktivitách, zajistit náhradu škody apod.
  • Výchovné omezení: Soud může dítěti stanovit určitá omezení, například zákaz návštěvy určitých míst nebo zákaz styku s konkrétními osobami, které mají na dítě negativní vliv.
  • Napomenutí s výstrahou: Dítě je formálně napomenuto soudem a zároveň je mu dána výstraha, že další protiprávní jednání povede k přísnějším opatřením.
  • Zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče: Dítě je zařazeno do specializovaného programu, který je zaměřen na řešení jeho konkrétních problémů, ať už jde o terapeutické, psychologické nebo jiné výchovné programy.
  • Dohled probačního úředníka: Dítě je pod dohledem probačního úředníka, který sleduje jeho chování a poskytuje mu podporu a vedení s cílem zamezit dalšímu protiprávnímu jednání.
  • Ochranná výchova: Dítě je umístěno do zařízení pro výkon ochranné výchovy, kde je mu poskytována intenzivní výchovná a sociální péče. Tato možnost se využívá pro zejména závažné činy nebo pro případy, kdy ostatní formy nápravy dítěte selhaly.
  • Ochranné léčení: Dítěti může být nařízeno také ochranné léčení, které zahrnuje např. léčbu závislostí nebo speciální přístup k duševním chorobám.

Shrnutí

Trestní odpovědnost začíná věkem 15 let, přičemž mladší osoby nemohou být trestně stíhány. Pro mladistvé ve věku od 15 do 18 let existuje zvláštní právní úprava, která zdůrazňuje výchovu a resocializaci spíše než trestání. Mladiství mají také specializované soudy, povinnou přítomnost obhájce, ochranu identity a specifická opatření místo klasických trestů. Děti do 15 let nejsou trestně odpovědné a jejich protiprávní činy jsou řešeny prostřednictvím výchovných a ochranných opatření. Tato opatření zahrnují výchovné povinnosti, omezení, napomenutí, zařazení do speciálních programů, dohled probačního úředníka, ochrannou výchovu a ochranné léčení.

 

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Sdílejte článek


Související služba

Zastupování obviněného v trestním řízení

Byl jste obviněn a bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? V sázce je opravdu mnoho a nevyplatí se absolvovat trestní řízení bez porady s advokátem.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)