Odklony v trestním řízení: jaké máme druhy a kdy je lze využít?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
2. srpna 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Trestní právo

Odklony v trestním řízení představují možnost, jak se vyhnout hlavnímu líčení u soudu. Jedná se o poměrně nový koncept, který se v ČR objevil až v 90 letech. Nese s sebou řadu výhod pro zaneprázdněné soudy, ale i samotné pachatele trestných činů. My se v tomto článku podíváme podrobněji na všech šest druhů těchto odklonů.

Pokud dojde ke spáchání trestného činu, je zahájeno trestní stíhání. To pak tradičně vyústí k hlavnímu líčení před soudem s následným vyhlášením rozsudku. Tento proces je však velmi administrativně náročný a také drahý. Z tohoto důvodu vznikly tzv. odklony v trestním řízení. Ty umožňují řešení trestní věci mimo standardní soudní proces díky čemuž šetří čas soudů i peníze státu.

Nelze je však použít vždy. Rozhoduje o nich soud nebo státní zástupce v rámci přípravného řízení, a to zejména v případech, kdy je možné dosáhnout spravedlivého řešení bez nutnosti provádět celý trestní proces. Odklony jsou tak využívány spíše u méně závažných trestných činů a tam, kde je pravděpodobnost nápravy pachatele vyšší a kde je možné dosáhnout smírného řešení konfliktu mezi pachatelem a poškozeným.

Související služba

Bylo proti vám zahájeno trestní stíhání?

Nechte si pomoci od Dostupného advokáta. Provedeme pečlivou analýzu případu a navrhneme postup obhajoby v rámci trestního řízení, v němž budeme tvrdě vymáhat vaše práva.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Odklonů v trestním řízení existuje celkem šest druhů. Pojďme se na jednotlivé druhy podívat zblízka:

Podmíněné zastavení trestního stíhání

Podmíněné zastavení trestního stíhání je právní institut, který umožňuje zastavení trestního stíhání za daných podmínek na stanovenou dobu. Využívá se v případě, kdy se dá předpokládat, že by byl stíhané osobě uložen podmíněný trest odnětí svobody, a že obviněný v budoucnu povede řádný život.

Mezi podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání patří:

  • Byl spáchán přečin: Podmíněné zastavení trestního stíhání je možné jen u přečinů, tedy nedbalostních trestných činů a úmyslných trestných činů s horní hranicí trestu do 5 let.
  • Obviněný se doznal: Obviněný se k činu doznal a souhlasí s podmíněným zastavením trestního stíhání.
  • Došlo k náhradě škody: Obviněný nahradil způsobenou škodu nebo uzavřel dohodu o její náhradě.
  • Obviněný vydal bezdůvodné obohacení: Obviněný vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem.
  • Existují dobré předpoklady: Soud nebo státní zástupce rozhodl, že má obviněný předpoklady k vedení řádného života bez další trestné činnosti.

Při podmíněném zastavení trestního stíhání se vždy určí také zkušební doba. Jedná se o dobu, po kterou musí obviněný plnit stanovené podmínky. Ty mohou zahrnovat zdržení se určitého jednání a vykonávání určitých činností (např. zákaz scházení se s určitými osobami a nutnost účastnit se resocializačního programu). Stanovuje se na šest měsíců až dva roky. Pokud obviněný splní všechny podmínky, trestní stíhání je definitivně zastaveno a na obviněného se hledí, jako by nebyl odsouzen.

Tip na článek

Tip: Podmíněné zastavení trestního stíhání jsme podrobně rozebrali v našem dalším článku. Přečtěte si více o tom, jak o něj požádat nebo jak se bránit v roli poškozeného.

Trestní příkaz

Trestní příkaz je rozhodnutí soudu v trestním řízení, které je vydáno bez hlavního líčení. I zde je potřeba, aby došlo k naplnění stanovených podmínek:

  • Musí být prokázán skutkový stav: Trestní příkaz lze uložit pouze v případě, že existují jasné důkazy o spáchání trestného činu obviněným.
  • Bude se ukládat jeden ze stanovených trestů: Trestní příkaz lze uložit pouze u trestů, které stanoví zákon. Patří mezi ně např. peněžitý trest nebo trest propadnutí věci.
Tip na článek

Tip: Více o trestním příkazu a tom, jak se proti němu odvolat, si přečtěte v dalším článku.

Dohoda o vině a trestu

Dohoda o vině a trestu spočívá v tom, že obviněný podepíše dohodu, ve které souhlasí s přiznáním viny výměnou za mírnější přístup při určování trestu. Podmínkou je přiznání viny ze strany obviněného. Není ji možné uzavřít v případě zvlášť závažných zločinů (tedy s trestem odnětí svobody minimálně na 10 let) nebo v případě, že je obviněný stíhán jako uprchlý.

Tip na článek

Tip: Na téma dohody o vině a trestu máme samostatný článek. Dozvíte se v něm, kdy ji lze uzavřít, co pro to dělat a jak probíhá její schvalování.

Narovnání

Narovnání je založeno na tom, že obviněný a poškozený dosáhnou dohody, která napraví způsobenou škodu nebo újmu. Prim v tomto případě hraje zájem poškozeného, trestání obviněného je až vedlejší. K narovnání lze přistoupit při splnění stanovených podmínek:

  • Jedná se o přečin: Narovnání lze použít pouze u přečinů, tedy nedbalostních trestných činů a úmyslných trestných činů, za které zákon stanoví trest odnětí svobody nepřevyšující 5 let.
  • Přiznání viny: Obviněný musí otevřeně přiznat, že spáchal skutek, který je předmětem trestního řízení.
  • Souhlas obou stran: Obviněný i poškozený musí souhlasit s narovnáním.
  • Náhrada škody nebo újmy: Obviněný musí nahradit způsobenou škodu nebo újmu, uzavřít dohodu o náhradě škody s poškozeným, nebo učinit jiná potřebná opatření k její náhradě. To může zahrnovat finanční náhradu, omluvu nebo jiné kompenzační opatření.
  • Složení peněžité částky: Obviněný musí navíc složit také určitou peněžitou částku na pomoc obětem trestné činnosti či na veřejně prospěšné účely. Tato částka je stanovena soudem nebo státním zástupcem a její výše závisí na konkrétním případu.
  • Vydání bezdůvodného obohacení: Obviněný musí vydat případné bezdůvodné obohacení získané trestným činem.

Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání

Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání umožňuje státnímu zástupci odložit podání návrhu na potrestání obviněného za stanovených podmínek (ty jsou prakticky totožné jako u výše zmíněného podmíněného zastavení trestního stíhání). Tento institut je určen k tomu, aby dal obviněnému šanci napravit své chování bez nutnosti pokračování v trestním řízení. Jedná se tedy o jakési varování, které obviněný dostane před tím, než je jeho případ předložen soudu.

Narozdíl od podmíněného zastavení trestního stíhání není v tomto případě nutné mít souhlas obviněného a zkušební doba může činit až pět let. Proti rozhodnutí lze však podat stížnost s odkladným účinkem.

Tip na článek

Tip: Rozhodl soud ve váš neprospěch a chcete se proti tomu bránit? Posoudíme vaše šance na úspěch a postaráme se o přípravu odvolání, dovolání či ústavní stížnosti podle toho, o jaké řízení jde a v jaké fázi se nachází.

Odstoupení od trestního stíhání ve věcech mládeže

Jedná se o speciální odklon trestního řízení, který je možné použít pouze u mladistvých pachatelů, tedy osob mladších 18 let. Může se k němu přistoupit v případě splnění podmínek:

  • Provinění: Musí se jednat o provinění, u kterého horní hranice odnětí svobody nepřesahuje 3 roky.
  • Chybí veřejný zájem: Na dalším stíhání obviněného není veřejný zájem.
  • Neúčelnost: Trestní stíhání musí být shledáno jako neúčelné.
  • Posouzení okolností: Zohledňuje se také osobnost mladistvého, jeho dosavadní chování, rodinné zázemí a okolnosti samotného činu. Musí se dospět k závěru, že trest není nutný k tomu, aby zabránil obviněnému v další trestné činnosti.

V praxi se k odstoupení od trestního stíhání přistupuje zejména v případech, kdy mladistvý pachatel absolvoval probační program, nahradil škodu nebo dostal napomenutí s výstrahou.

Výhody odklonů v trestním řízení

Jak jsme avizovali v úvodu, odklony v trestním řízení s sebou nesou řadu výhod pro soudní systém i samotné pachatele:

Výhody pro soudní systém:

  • Úspora nákladů a času: Odklony umožňují rychlejší vyřešení trestních případů bez nutnosti nákladného a časově náročného soudního řízení.
  • Odlehčení soudům: Snižují počet případů, které musí být projednávány soudy, což přispívá k jejich efektivnějšímu fungování.
  • Efektivnější spravedlnost: Umožňují soustředit zdroje a pozornost na závažnější trestné činy, které vyžadují plné soudní řízení.

Výhody pro pachatele:

  • Mírnější sankce: Pachatelé často čelí mírnějším trestům než v případě klasického soudního řízení.
  • Zachování anonymity: Odklony umožňují pachatelům vyhnout se veřejnému soudnímu řízení, což pomáhá chránit jejich soukromí a pověst.
  • Rychlejší uzavření případu: Odklony umožňují pachatelům rychlejší uzavření jejich případu, což přispívá k rychlejšímu návratu do normálního života.

Shrnutí

Odklony v trestním řízení umožňují řešit trestní věci mimo běžný soudní proces, což šetří čas a náklady. Mezi hlavní instituty patří podmíněné zastavení trestního stíhání, dohoda o vině a trestu, trestní příkaz, narovnání, podmíněné odložení podání návrhu na potrestání a odstoupení od trestního stíhání ve věcech mládeže. Každý z těchto institutů má své specifické podmínky a účely, které jsou stanoveny pro efektivní a spravedlivé řešení různých typů trestních případů.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Zastupování obviněného v trestním řízení

Byl jste obviněn a bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? V sázce je opravdu mnoho a nevyplatí se absolvovat trestní řízení bez porady s advokátem.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)