Podpora pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) je často diskutovaným tématem, jelikož podmínky a nároky pro tuto skupinu vydělávajících se liší od těch, které platí pro zaměstnance. I OSVČ mají nárok na nemocenskou a v určitých případech také na podporu v nezaměstnanosti. Pojďme se společně podívat, kdy mají OSVČ na tyto podpory nárok a jaký je výpočet podpory v nezaměstnanosti pro živnostníky.
Za jakých podmínek může OSVČ pobírat nemocenskou?
Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné. Každý živnostník se tak může rozhodnout, zda si ho bude platit, nebo ne. Většina OSVČ si platí povinné důchodové a zdravotní pojištění, ale nemocenské pojištění, díky kterému by měli v případě potřeby nárok na nemocenskou, si platí pouze menší část z nich.
Podmínky pro nárok na nemocenskou pro OSVČ
- OSVČ si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti. To znamená, že až od čtvrtého měsíce od zahájení plateb máte na nemocenskou nárok.
- OSVČ si musí v rámci nemocenského pojištění platit jen minimální měsíční částku. Ta se každoročně upravuje. V roce 2024 je minimální platba nemocenského pojištění pro OSVČ stanovena na 168 Kč měsíčně.
A jaká je výše nemocenské dávky pro živnostníky? Odvíjí se od vyměřovacího základu, což je částka, ze které se vypočítává výše pojistného. Nemocenské dávky se pohybují kolem 60 % denního vyměřovacího základu.
Navíc je potřeba také zmínit, že OSVČ mají nárok na nemocenskou až od 15. dne nemoci, zatímco prvních 14 dní jsou bez nároku na podporu. Pro živnostníky to tedy může znamenat určitou finanční nejistotu. Navíc během pobírání nemocenské nemohou vykonávat svoji živnost. Právě proto mnoho z nich zvažuje, zda se k nemocenskému pojištění přihlásit a tuto podporu vůbec využívat.
Související služba
Nechtějí vám proplatit dovolenou?
Pokud v nějaké firmě pracujete jako OSVČ za pravidelný honorář každý měsíc, máte ze zákona nárok na čtyři týdny placeného volna. Pokud vám tento zaměstnavatel tvrdí opak, pak se obraťte na naši advokátní kancelář. Právo totiž stojí na vaší straně a my vám pomůžeme k tomu, abyste získali vše, na co máte nárok.
Chci to zkusit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Mají OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti?
OSVČ nemají automatický nárok na podporu v nezaměstnanosti. Přesto ji však mohou za určitých podmínek získat. Tou nejdůležitější podmínkou, kvůli které většina živnostníků při zvažování, zda budou pobírat podporu, váhá, je, že musí zcela ukončit nebo alespoň přerušit svou živnost. Následně se musí pro získání podpory v nezaměstnanosti přihlásit na úřad práce.
Podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti pro OSVČ:
- OSVČ musí mít splněnou podmínku, že minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky před ukončením činnosti si platit sociální pojištění. Jestliže byla daná osoba během této doby zaměstnaná a začala podnikat později, počítají se do tohoto pojištění i zálohy, které platil zaměstnavatel. Zároveň se započítává i pojistné, které platil v této době stát během studia, mateřské nebo pracovní neschopnosti.
- Po ukončení nebo přerušení živnosti se OSVČ musí přihlásit na úřad práce a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti.
Jak takové podání žádosti probíhá?
Zmíněná registrace na úřadu práce je prvním krokem. Poté musí OSVČ předložit potřebné dokumenty, včetně potvrzení o ukončení živnosti. Z dokumentů bude potřeba především potvrzení o době placení pojištění a o posledním vyměřovacím základu, který vám vydá Česká správa sociálního zabezpečení. Právě z tohoto základu se počítají dávky. Na úřadu práce vyplníte žádost o zprostředkování zaměstnání a podporu v nezaměstnanosti. Úřad práce následně posuzuje žádost na základě zaplaceného pojistného. Poté stanoví, zda a jakou podporu může žadatel získat.
Kolik může dostat OSVČ v rámci podpory v nezaměstnanosti?
Výpočet podpory v nezaměstnanosti se pro OSVČ liší od výpočtu pro zaměstnance. Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává na základě vyměřovacího základu, z něhož OSVČ odváděla pojistné. Ten zjistíte od České správy sociálního zabezpečení, jak píšeme výše. Obecně platí, že výše podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ bývá nižší než pro zaměstnance. Důvodem nejčastěji bývá právě to, že živnostníci odvádějí na pojištění menší částky. Tudíž pokud jste si platili na pojistném minimum, počítejte spíše s minimální podporou.
Výše podpory v nezaměstnanosti:
- První dva měsíce činí podpora v nezaměstnanosti 65 % z vyměřovacího základu.
- Další dva měsíce je podpora ve výši 50 % z vyměřovacího základu.
- Po zbývající dobu pak 45 % z vyměřovacího základu.
Maximální částka podpory je omezena, což se každoročně mění podle zákona. OSVČ proto obvykle obdrží nižší podporu než zaměstnanci s podobným příjmem.
Podpora v nezaměstnanosti totiž slouží i pro OSVČ spíše jako záchrana v nouzi, ne jako dlouhodobý způsob výdělku. Podpůrčí doba je navíc omezená. Stejně jako je tomu u zaměstnanců, dostávají i OSVČ podporu různě dlouho v závislosti na věku žadatele:
- Do 50 let: podpora až na 5 měsíců.
- 50–55 let: podpora až na 8 měsíců.
- Nad 55 let: podpora až na 11 měsíců.
Maximální možná měsíční podpora pro rok 2024 činila 24 608 Kč. To odpovídá 58 % z průměrné mzdy stanovené Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Další specifické situace a výjimky
OSVČ mohou čerpat určité podpory i v dalších specifických případech. Prvním z nich je podpora při rodičovské dovolené. Pokud OSVČ přeruší živnost z důvodu péče o dítě, může v některých případech získat současně i podporu. Například pokud měla dostatečně dlouhou dobu placené sociální pojištění, může být nárok na podporu přiznán i při přechodu z aktivní činnosti na péči o dítě. Pokud vás zajímá, jak je to s ošetřovným pro OSVČ, když vám onemocní dítě, přečtěte si náš článek, který se tomu věnuje.
Dalším případem je podpora při přechodu na zaměstnanecký poměr. Pokud se OSVČ rozhodne ukončit živnost a přejít do zaměstnání, má nárok na podporu pouze při úplném ukončení živnosti. Podpora v nezaměstnanosti se pro něj tak vztahuje na období, kdy živnost přeruší nebo ukončí, nikoliv na případ, kdy živnostník pracuje jako zaměstnanec a současně u toho podniká.
Tip na článek
Tip: Víte, že pokud pracujete u nějaké firmy za pravidelnou měsíční částku jako OSVČ, máte nárok na placenou dovolenou? Ti, kteří pracují jako OSVČ, aby firmám ušetřili na odvodech, mají podle práva Evropské unie nárok na 4 týdny placené dovolené za kalendářní rok. Více čtěte zde.
Tipy pro OSVČ
Pravidelně si plaťte sociální a nemocenské pojištění. Pro případ nemoci nebo ukončení podnikání je důležité být o krok vpředu, což znamená platit si pravidelně příslušné pojištění. Doporučujeme pohlížet na nemocenské pojištění jako na ochranu pro případ neočekávaných výpadků příjmů.
Protože nemocenská i podpora v nezaměstnanosti mají svá omezení, zároveň se vám rozhodně vyplatí vytvořit si finanční rezervu pro případ výpadku příjmů. Jako OSVČ si můžete stanovit výši rezerv na základě svých fixních nákladů a možné očekávané výše nemocenské a podpory pro nezaměstnané.