Podnikání právnické osoby oproti živnosti | Dostupný advokát

Výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list

Rozvíjí se vaše podnikání úspěšně a přemýšlíte, jestli vám už není živnostenské oprávnění příliš těsné? Přemýšlíte nad nevýhodami, které vám založení právnické osoby přinese? Nevíte, jaké kroky k založení společnosti musíte udělat? Pak je právě vám určen tento blog.
Obrázek k článku Výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list
4 minut čtení
Ondřej Preuss
3. 10. 2017

Každý živnostník, který hodlá založit společnost, se zákonitě musí ptát, co mu tento krok přinese. Nabízejí se hned dva základní důvody pro založení obchodní společnosti:

1) snížení odpovědnosti, která podnikání provází: pokud založíte s.r.o. nebo a.s., za závazky společnosti budete ze zákona ručit pouze do omezené míry a nikoli vším, co máte. Tak je to nastavené, pokud podnikáte jako „fyzická osoba“ (na živnostenský list). Vzhledem k tomu, že s.r.o. dnes můžete založit i s 1 Kč v kapse, v podstatě tím můžete eliminovat majetkové riziko, které vám z podnikání plyne.

2) přístup ke kapitálu včetně investice: založení právnické osoby vidí některé banky, ale především investoři jako stabilnější formu podnikání, a proto budete mít lepší přístup k externímu financování, které pro rozjezd nebo rozvoj vašeho podnikání můžete potřebovat.

3) snadná dispozice s podílem: můžete na třetí osobu poměrně jednoduše převést část vaší firmy a tím do byznysu získat novou posilu nebo finance.

Jak založit společnost?

Pokud jste se rozhodli, že budete podnikat pod právnickou osobou, vězte, že založení společnosti je poměrně snadná věc. V zásadě máte na výběr z následujících možností:

 • založení úplně nové společnosti: u notáře sepíšete zakladatelskou listinu nebo uzavřete společenskou smlouvu a notář rovnou zapíše společnost do obchodního rejstříku. A máte to za sebou.
 • koupě již založené ale nepoužívané společnosti: tzv. ready made společnost, která je již před-založena za účelem budoucí koupě, je o něco pohodlnější, ale za to nákladnější varianta k založení úplně nové společnosti.
 • koupě již založené a fungující společnosti: je nejrizikovější operace a rozhodně se nedoporučuje tento krok podniknout bez dobré právní prověrky společnosti. Nikdy totiž předem nevíte, jaké závazky se za společností mohou skrývat a do jaké míry mohou negativně ovlivnit vaše současné podnikání.
 • Co musíte před založením společnosti udělat?

  1) vybrat si název pro vaši novou společnost: název by měl být jedinečný a nesmí být zaměnitelný s názvem jiné společnosti. Takový název by ostatně ani obchodní rejstřík neměl zapsat. Před tím, než se pro název rozhodnete, se vyplatí zkontrolovat v obchodním rejstříku (justice.cz), zda stejný nebo podobný název již nepoužívá jiná společnost.

  2) sehnat si právní titul k užívání sídla společnosti: pokud nejste majitelem prostor, ve kterých chcete mít sídlo společnosti, musíte doložit například nájemní smlouvu nebo povolení k umístění sídla od majitele nemovitosti

  3) zaregistrovat se na živnostenském úřadu a ohlásit živnost, kterou hodláte provozovat

  4) zaregistrovat se na finančním úřadu, případně správě sociálního zabezpečení, pokud plánujete mít zaměstnance

  5) zaregistrovat si ochrannou známku a doménu: v dnešní době se byznys přesouvá na internet (důkazem je i naše služba DostupnyAdvokat.cz). Proto je dobré doménu i ochranou známku zaregistrovat hned od začátku vašeho podnikání, byť se rozhodně nejedná o povinnost. Při výběru ochranné známky se rovněž vyplatí zkontrolovat zahraniční registry ochranných známek.

  6) zaregistrovat si účty na sociálních sítích (především facebook a twitter): tento krok také není povinný, je ale fajn ho udělat spíš dřív než později.

  Pak už jen zbývá, abychom vám popřáli hodně úspěchu. Nezapomeňte, že při jakékoli právní otázce, která souvisí s podnikáním, se na nás vždy můžete obrátit.

  Využijte jednu z našich stálých služeb — Právník pro podnikání
  Chcete mít právníka pro vaše podnikání neustále k dispozici, ať už osobně, nebo z pohodlí vaší kanceláře? Se vším vám pomůžeme za zlomek obvyklých cen.

  Líbil se vám článek?
  Sdílejte ho s přáteli


  Mohlo by vás také zajímat

  Smlouva o spolupráci - o čem je a proč je dobré se jí vůbec zabývat…

  Počet živnostníků a freelancerů neustále narůstá. Schopnost spolupracovat s více klienty je ekonomickou nutností těchto často drobných podnikatelů — živnostníků (OSVČ). Mnohdy se ale zapomíná, že především vztahy s novými...

  12. 1. 2018
  Ondřej Preuss

  Jak získat informace od veřejných institucí?

  Potřebujete podklady pro výběrové řízení? Máte podnikatelský záměr a hledáte informace, které po vás žádá investor? Chcete si ověřit, zda vám starosta říká pravdu? V našem návodu se dozvíte, jaká...

  1. 3. 2016
  Ondřej Preuss

  Proč se vyplatí za advokátní služby platit?

  Téměř každý občas hledá na internetu odpověď na nejrůznější otázky spojené s každodenním životem. Do kdy má otevřeno pošta? Kde se nachází nejbližší kadeřnictví? Na co mám nárok při skončení...

  17. 4. 2015
  Ondřej Preuss

  Jsme členy

  ČAK logo

  Znáte nás z médií

  Dostupný advokát © 2013-2019