Daň z nabytí nemovitosti již zaplatí kupující | Dostupný advokát

Stát si ulehčuje práci - Daň z nabytí nemovitosti již zaplatí výlučně kupující

Obrázek k článku Stát si ulehčuje práci - Daň z nabytí nemovitosti již zaplatí výlučně kupující

19. 8. 2016 / autor: Ondřej Preuss

Jak název napovídá, daň z nabytí nemovitosti se platí při koupi či směně nemovitosti. Od 1. listopadu ji však dozná zásadní změna. Budou ji vždy platit kupující namísto prodávajících, kteří jsou jejími primárními plátci dnes. Bude to tedy skutečně daň z „nabytí“. Jak se to dotkne rozjednaných transakcí? Proč byla vůbec změna přijata? A jak je vlastně daň vysoká?

Kdo je poplatníkem daně

Dnes zpravidla daň hradí prodávající a kupující je jen v pozici ručitele, na kterého povinnost přejde jen, když prodávající daň neuhradí. Současné znění zákona je však liberální a dává možnost povinnost zaplatit daň „přehodit“ na kupujícího.

Prodávající pak není ani ručitelem a zaplacení daně ho vlastně nezajímá. Stát se však bojí vymahatelnosti daně z prodávajících, kteří mohou i s penězi zmizet nebo je rychle nechat rozkutálet. Proto nově daň od listopadu uvalil jen na kupující, kteří v nejhorším disponují alespoň nemovitostí, kterou jim stát při nezaplacení daně může sebrat. Je to však trochu nelogické, protože i dnes za zaplacení daně kupující ručí a stát si tak jen ulehčuje administrativu.

Od 1.11.2016 tak bude výlučným poplatníkem daně jen kupující, tedy nabyvatel nemovitosti a žádná volba nebude možná.

Jak se změna dotkne probíhajících transakcí?

Změnou vyvstává závažná praktická otázka. Co když jsem si již nemovitost rezervoval anebo dokonce již uzavřel kupní smlouvu a počítám s tím, že daň zaplatí prodávající?

Záleží na datu podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Když ho stihneme podat do 31. října 2016, pak se užijí současná pravidla a daň zaplatí prodávající. Pokud tedy nebylo ve smlouvě ujednáno ono dobrovolné „přehození“ daňové povinnosti.

Jde tedy o datum, kdy bude formálně návrh předložen katastru.

Jak je vlastně daň vysoká?

Výše daně se nijak nemění, i když i to bylo původně v plánu. U nejběžnějších úplatných převodů bytů, rodinných domků, chalup, chat či garáží se tak daň z nabytí nemovitosti vypočte jako 4 % ze sjednané kupní ceny. Kupní cena však musí být vyšší než 75 % ceny v daném místě obvyklé. To ověří pracovník finančního úřadu z cenových map a dalších podkladů, které jeho úřad nashromáždil.

Pokud je však nemovitost, kterou prodáváte z nějakého důvodu výjimečná (např. v extrémně špatném stavu s nutností rozsáhlé rekonstrukce), může být tento způsob nevýhodný. Kupní cena je malá, ale okolní nemovitosti drahé a tak i vysoká daň.

Proto zákonodárce umožnil i alternativní určení daně. Můžete si nechat udělat znalecký posudek (navíc si náklady na něj můžete ze základu daně odečíst). Porovná se výše sjednané ceny ve smlouvě se 75 % ceny ve znaleckém posudku. Daň se opět hradí z vyšší částky.

Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: