marek
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Je potřeba znalecký posudek při převodu nemovitosti?

Znalecký posudek nepotřebujete při drtivé většině převodů. Většinou se vyžadoval kvůli placení daně související s převodem. Dnes však u běžných nemovitostí nemusíte nic komplikovat a daň prostě vypočítejte jako 4 % z kupní ceny. To je nejčastější a nejjednodušší postup.

Znalecký posudek při převodu nemovitosti
2 minuty čtení
28. 4. 2016

Do konce roku 2013 byl však znalecký posudek skutečně potřeba. Sazba daně byla také 4 %, ale úřady lidem nevěřily a požadovaly předložení znaleckého posudku s odhadní cenou. Porovnaly pak výši sjednané ceny ve smlouvě s cenou ve znaleckém posudku. Daň se hradila z vyšší částky.

Kdy není znalecký posudek potřeba

To se však změnilo. U nejběžnějších úplatných převodů bytů, rodinných domků, chalup, chat či garáží znalecký posudek již nepotřebujete.

Neznamená to však, že by se úřady změnily v naivní snílky. Stále mají jistotu, že je strany kupní smlouvy na nemovitost nepřechytračí.

Daň z nabytí nemovitosti se vypočte jako 4 % ze sjednané kupní ceny, ale jen pokud je kupní cena vyšší než 75 % ceny v daném místě obvyklé. To ověří pracovník finančního úřadu z cenových map a dalších podkladů, které jeho úřad nashromáždil.

Pokud je však nemovitost, kterou prodáváte, z nějakého důvodu výjimečná (např. v extrémně špatném stavu s nutností rozsáhlé rekonstrukce), může být tento způsob nevýhodný. Kupní cena je malá, ale okolní nemovitosti drahé, a tak je i vysoká daň.

Proto zákonodárce umožnil i alternativní určení daně. Můžete totiž postupovat jako dříve a nechat si udělat znalecký posudek (navíc si náklady na něj můžete ze základu daně odečíst). Pak se daň vypočítává jako dříve. Porovná se výše sjednané ceny ve smlouvě s cenou ve znaleckém posudku. Daň se opět hradí z vyšší částky.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Kdo je poplatníkem daně

Zpravidla daň hradí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Současné znění zákona však dává možnost „přehodit“ povinnost na kupujícího. Prodávající pak není ani ručitelem a zaplacení daně ho vlastně nezajímá. Drobně se tak může i snížit cena.

Představme si situaci, kdy pan Brčálník prodává nemovitost panu Vochomůrkovi za 1 000 000,- Kč. Okolní nemovitosti stojí podobně, a proto je daňovým základem tato sjednaná cena. Daň je tedy 40 000,- Kč. Prodávající pan Brčálník vlastně po zaplacení daně dostane jen 960 000,- Kč.

Pokud si strany daňovou povinnost „přehodí“ z pana Brčálníka na kupujícího pana Wochomůrku a zároveň sníží kupní cenu na 960 800,- Kč, daň bude něco přes 38 000,-. Obě strany tak vydělají kolem 800,- Kč. Pan Brčálník (prodávající) totiž dostane celou částku 960 800,- Kč, pan Wochomůrka pak nebude muset zaplatit 1 000 000, ale jen 960 800,- Kč + cca 38 tisíc na dani. Zde je to jen pár stokorun, ve vyšších částkách však jde již o úsporu tisíců na každé straně.

Daň platí prodávající Brčálník

Kupní cena 1 000 000
Daň (4 % z kupní ceny) 40 000
Výnos pro prodávajícího 960 000
Náklady pro kupujícího 1 000 000

Daň platí kupující Vochomůrka

Kupní cena 960 784
Daň (4 % z kupní ceny) 38 431
Výnos pro prodávajícího 960 784
Náklady pro kupujícího (kupní cena + daň) 999 215
Kupující a prodávající vydělají 784

Vláda však chce tuto možnost změnit a dostát názvu zákona. Plátcem by tedy vždy měl být kupující. Změna však nezačne platit dříve než v září 2016.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

  • Vše zvládneme on-line
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Ing. Jana Filipová, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Stanislava Losartová

před 3 měsíce

Služby dostupného advokáta jsem využila již 2x. Jednou cca před pěti lety a jednou letos. Pokaždé mě nachystali smlouvy do pár hodin, byli pro mě vždy po ruce na telefonu, nemusela jsem nikam jezdit, za mě doopravdy profesionálové ve svém oboru. Velké díky zejména panu Mgr. Marku Svobodnému který mi během pár hodin nově připravil (zobrazit více) správně důležitou smlouvu, která okamžitě prošla a kterou mi právníci z jiné společnosti připravili 3x chybně. I v budoucnu bych se vždy obrátila již jenom na ně v záležitostech ohledně nemovitostí.

MgA. Anna Leschingerová, Cvikov

před 2 roky

Netušila jsem, že existuje online služba, kde za vás právník zařídí veškeré papírování a vy se můžete soustředit jen na radost z obdarování milované osoby.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Kupní smlouva na dům - příběh paní Hany

Kupní smlouva na dům – příběh paní Hany

Nedávno jsme řešili docela smutný příběh naší klientky, paní Hany. Paní Hana totiž udělala zásadní chybu, nenechala si kupní smlouvu na nemovitost předem zkontrolovat svým advokátem.

17. 11. 2015
secese.jpg

Kupní smlouva na nemovitost: smluvní záruky

Příprava kupní smlouvy na prodej bytu či domu sebou nese několik nástrah, které mohou celý převod ohrozit či alespoň zpomalit. V tomto seriálu o kupní smlouvě se snažíme tyto nástrahy…

8. 10. 2015
byt.jpg

Koupě bytu – praktické tipy, které často ve smlouvě nenajdete…

Zájemci o koupi bytu často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Prodávající, ani realitní kancelář však často nemají zájem některé informace s potenciálním kupujícím…

3. 1. 2018

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022