avatar-02@2x
Koupě nebo prodej nemovitosti
Máme 3 varianty řešení vašeho problému
Zobrazit

Je potřeba znalecký posudek při převodu nemovitosti?

Znalecký posudek nepotřebujete při drtivé většině převodů. Většinou se vyžadoval kvůli placení daně související s převodem. Dnes však u běžných nemovitostí nemusíte nic komplikovat a daň prostě vypočítejte jako 4 % z kupní ceny. To je nejčastější a nejjednodušší postup.

Znalecký posudek při převodu nemovitosti
2 minuty čtení

Do konce roku 2013 byl však znalecký posudek skutečně potřeba. Sazba daně byla také 4 %, ale úřady lidem nevěřily a požadovaly předložení znaleckého posudku s odhadní cenou. Porovnaly pak výši sjednané ceny ve smlouvě s cenou ve znaleckém posudku. Daň se hradila z vyšší částky.

Kdy není znalecký posudek potřeba

To se však změnilo. U nejběžnějších úplatných převodů bytů, rodinných domků, chalup, chat či garáží znalecký posudek již nepotřebujete.

Neznamená to však, že by se úřady změnily v naivní snílky. Stále mají jistotu, že je strany kupní smlouvy na nemovitost nepřechytračí.

Daň z nabytí nemovitosti se vypočte jako 4 % ze sjednané kupní ceny, ale jen pokud je kupní cena vyšší než 75 % ceny v daném místě obvyklé. To ověří pracovník finančního úřadu z cenových map a dalších podkladů, které jeho úřad nashromáždil.

Pokud je však nemovitost, kterou prodáváte, z nějakého důvodu výjimečná (např. v extrémně špatném stavu s nutností rozsáhlé rekonstrukce), může být tento způsob nevýhodný. Kupní cena je malá, ale okolní nemovitosti drahé, a tak je i vysoká daň.

Proto zákonodárce umožnil i alternativní určení daně. Můžete totiž postupovat jako dříve a nechat si udělat znalecký posudek (navíc si náklady na něj můžete ze základu daně odečíst). Pak se daň vypočítává jako dříve. Porovná se výše sjednané ceny ve smlouvě s cenou ve znaleckém posudku. Daň se opět hradí z vyšší částky.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Kdo je poplatníkem daně

Zpravidla daň hradí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Současné znění zákona však dává možnost „přehodit“ povinnost na kupujícího. Prodávající pak není ani ručitelem a zaplacení daně ho vlastně nezajímá. Drobně se tak může i snížit cena.

Představme si situaci, kdy pan Brčálník prodává nemovitost panu Vochomůrkovi za 1 000 000,- Kč. Okolní nemovitosti stojí podobně, a proto je daňovým základem tato sjednaná cena. Daň je tedy 40 000,- Kč. Prodávající pan Brčálník vlastně po zaplacení daně dostane jen 960 000,- Kč.

Pokud si strany daňovou povinnost „přehodí“ z pana Brčálníka na kupujícího pana Wochomůrku a zároveň sníží kupní cenu na 960 800,- Kč, daň bude něco přes 38 000,-. Obě strany tak vydělají kolem 800,- Kč. Pan Brčálník (prodávající) totiž dostane celou částku 960 800,- Kč, pan Wochomůrka pak nebude muset zaplatit 1 000 000, ale jen 960 800,- Kč + cca 38 tisíc na dani. Zde je to jen pár stokorun, ve vyšších částkách však jde již o úsporu tisíců na každé straně.

Daň platí prodávající Brčálník

Kupní cena 1 000 000
Daň (4 % z kupní ceny) 40 000
Výnos pro prodávajícího 960 000
Náklady pro kupujícího 1 000 000

Daň platí kupující Vochomůrka

Kupní cena 960 784
Daň (4 % z kupní ceny) 38 431
Výnos pro prodávajícího 960 784
Náklady pro kupujícího (kupní cena + daň) 999 215
Kupující a prodávající vydělají 784

Vláda však chce tuto možnost změnit a dostát názvu zákona. Plátcem by tedy vždy měl být kupující. Změna však nezačne platit dříve než v září 2016.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

Zatím nehodnoceno

…nebo jej sdílejte

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Cyd onie

před 2 roky

Při koupi bytu jsme chtěli mít jistotu, že po právní stránce vše proběhne hladce, proto jsme využili služeb této firmy. Rozhodně je mohu doporučit, rychlé zpracování požadavku, vstřícné jednání a cena rozumná.

Kateřina Petrašová

před 2 roky

Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou jsem se opravdu dlouho (zobrazit více) Dobrý den, dnes jsem obdržela kladné „Vyrozumění o provedeném vkladu do KN“. Chtěla bych tímto velice poděkovat za neskutečně výbornou službu absolutnímu laikovi, který má pouze jasnou představu co chce. Jednalo se o převod vlastnického práva nemovitosti z otce na dceru a syna, vč. věcného břemene – bezúplatné doživotní užívání. S takto dobře postavenou službou jsem se opravdu dlouho nesetkala, neskutečně jasné a rychlé jednání za přesně stanovených podmínek. Průběh celého řízení proběhl bez jediného zaváhání, ač jsme měli obavy ohledně opakovaného podáním návrhu na vklad do KN s tím, že „něco“ není v pořádku. Opravdu chválím – za 1!!! Moc děkuji a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vašem podnikání!

Ing. Jana Filipová, Praha

před 2 roky

Nechali jsme si s přítelem zkontrolovat nájemní smlouvu na náš první byt a byli jsme rádi, že nám někdo řekl, jaká máme práva, a vysvětlil, co nás čeká.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
ct-inverse
hn-inverse
idnes-inverse
prima-inverse
ihned-inverse
cro-inverse
Logo Česká advokátní komora logo-apek-male
Sledujte novinky
Dostupný advokát © 2013-2023