Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Mateřská dovolená – vše, co potřebujete vědět

Chystáte se jít na tři roky na mateřskou? Nechceme vám kazit vaše plány, ale asi to nevyjde. Mateřská dovolená trvá totiž maximálně 28 týdnů. Mohlo vás zmást, že mateřská bývá často zaměňována s rodičovskou dovolenou. Jaký je mezi nimi rozdíl a na co máte na mateřské nárok, jsme upřesnili v našem článku.

Žena na mateřské dovolené si hraje s dítětem
4 minuty čtení
1. 12. 2021

Kapitoly článku:

Mateřská a rodičovská dovolená jsou dva zcela odlišné instituty. Liší se snad ve všem – v právním předpisu, z nějž vychází, v délce, výši příspěvku a do jisté míry i v okruhu osob, které na něj mají nárok. Vezmeme to tedy postupně.

Co je to mateřská dovolená?

Mateřská dovolená dle názvu náleží primárně matkám. Je to dávka, která je spojená s vysokým stupněm těhotenství a porodem a dobou po něm.

Rešíte problém související s mateřskou dovolenou

Váš případ posoudíme a do 24 hodin vypracujeme návrh právních služeb vedoucích k jeho vyřešení. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoci vyřešit svůj problém

Minimálně do ukončení šestinedělí na ni má nárok opravdu pouze matka, která dítě porodila. Po ukončení šestinedělí o ni může zažádat i otec dítěte či manžel matky. Mateřská dovolená náleží také rodičům adoptovaných dětí, kde o ni pochopitelně může žádat kterýkoliv z rodičů.

Mateřská dovolená spadá mezi dávky nemocenského pojištění. Pro její nárok je třeba prokázat, že jste byli účastníky nemocenského pojištění po dobu minimálně 270 dnů v uplynulých dvou letech. To lze ovšem splnit u různých zaměstnavatelů.

Na příspěvek na mateřské dovolené dosáhnout i osoby samostatně výdělečně činné, za podmínek, že jsou účastny nemocenského pojištění. Výše příspěvku se potom odvíjí od nastavené výše měsíčních splátek.

Pokud byste chtěla nastoupit na mateřskou až po skončení pojištění, o svůj peněžitý příspěvek nepřijdete. Uplatní se zde totiž základní ochranná lhůta, která činí 180 kalendářních dní ode dne zániku pojištění (odchodu ze zaměstnání). V případě, že vaše pojištění trvalo kratší dobu, bude stejně krátká i ochranná lhůta (např. pokud pojištění trvalo 3 měsíce, ochranná lhůta bude také 3 měsíce).

Tip: Nárokem na mateřskou dovolenou jsme se detailně zabývali v samostatném článku.

Kdy začíná mateřská dovolená?

Mateřská dovolená začíná 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Den nástupu si matka může určit sama, a to kdykoliv v uvedeném období. V případě, že si termín neurčí, začne začíná mateřská dovolená nejpozději šest týdnů před očekávaným dnem porodu.

V případě, že by se dítě narodilo předčasně, ještě před oficiálním možným začátkem ze zákona, platí, že mateřská dovolená začíná tímto okamžikem.

Nástupem na mateřskou začíná takzvaná podpůrčí doba, během které vám náleží také peněžitá pomoc.

Jak dlouho trvá mateřská dovolená?

Délka mateřské se už roky nemění a tedy i v roce 2021 platí, že trvá:

 • při narození jednoho dítěte 28 týdnů
 • a při narození dvou (dvojčat) a více dětí 37 týdnů.

Délka mateřské dovolené po porodu může být 20 – 22 týdnů (v případě více dětí i déle) a závisí tedy na tom, kdy nastávající maminka na dovolenou nastoupila.

V jaké výši vám bude náležet mateřská dovolená?

Výše příspěvku je podobně jako u jiných nemocenských dávek závislá na předchozí výši příjmu. Základní výměra je 70 % redukovaného vyměřovacího základu. Vychází se přitom z průměrného denního příjmu, na který se uplatní postupně tři redukční hranice, které se v každém roce mohou nastavovat jinak.

Tip: Jak vypočítat mateřskou dovolenou si můžete nastudovat v našem článku.

Kde se žádá o mateřskou dovolenou?

Mateřskou dovolenou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Žádost se podává na formuláři, který matce vydá její ošetřující lékař – gynekolog. Ten také stanovuje datum porodu, od něhož se odvíjí možný počátek mateřské dovolené.
Žena následně předá formulář zaměstnavateli, který jej postoupí na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení. Osoby samostatně výdělečně činné pak žádost podávají samy.

Přechod z mateřské na rodičovskou

Končí-li vám mateřská dovolená, zastavte se na OSSZ, kde si vyřídíte Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Následně zašlete na Úřad práce Žádost o rodičovský příspěvek.

Pokud by ukončení mateřské a přechod na rodičovskou znamenal i výměnu v pečující osobě, je třeba to také nahlásit na zdravotní pojišťovnu. Za osoby, které jsou zaměstnané, plní v tomto případě oznamovací povinnost zaměstnavatel.

Pokud nastoupíte po ukončení mateřské dovolené do práce, je zaměstnavatel povinen vás zařadit na vaši původní práci a pracoviště. Pokud například původní práce zanikla nebo bylo pracoviště zrušeno, může vás zaměstnavatel zařadit na jiné místo, ovšem na druh a místo, které jste měla sjednané v pracovní smlouvě.

Návrat po rodičovské na mateřskou

Na závěr zmíníme i situaci opačnou a pochopitelně méně častou, a to přechod z rodičovské na mateřeskou dovolenou, tedy situaci, kdy jste se starším dítětem na rodičovské dovolené a čekáte jeho mladšího sourozence. Před dalším nástupem na mateřskou dovolenou následující možnosti:

 • nastoupit do zaměstnání do doby, než vám začne další mateřská dovolená,
 • požádat zaměstnavatele o neplacené pracovní volno (není na něj ale právní nárok),
 • pokud máte zdravotní důvod (např. u rizikového těhotenství), můžete nastoupit dočasnou pracovní neschopnost.
blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

 • Vše zvládneme on-line
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 390 Kč.

Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Témata článku:

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jana Vičanová

před 2 roky

Advokátní služby online – nejprve jsem si myslela, že servis využiju ke zodpovězení jednouchého právního dotazu. Záhy jsem však zjistila, že můžeme cestou telefonu, Skypu a internetu vyřešit naprosto vše. DA mi vytrhl trn z paty – coby matka dvou dětí s prací na plný úvazek jen stěží hledám čas, ušetřila jsem však čas i (zobrazit více) finance za cesty, a to za naprosto profi přístup. Vřele doporučuji!

Tomáš Hrdlička, Nové Strašecí

před 2 roky

Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. (zobrazit více) Advokát přes skype příjemný, služba rychlá, můžu jen doporučit.

Michaela P.

před 2 roky

Vzhledem k tomu, že pro nás bylo rozhodnutí koupit nemovitost krokem do neznáma, obrátili jsme se na Dostupného advokáta. Byla to ta naprosto nejlepší volba. Provedl nás celým procesem, od rezervace nemovitosti až po poskytnutí úschovy finančních prostředků. Všechny dokumenty ke koupi byly překontrolány, přepracovány a doplněny tak, že jsme je mohli bez obav podepsat. (zobrazit více) Právník Mgr. Svobodný, který se nás ujal, byl vždy připraven obratem zodpovědět všechny naše dotazy, poskytnout rady jak dále postupovat a hlavně vnesl do celé záležitosti pocit jistoty, že bojuje za nás. Až se opět dostaneme do situace, ve které budeme potřebovat právní radu, tak pro nás není jiná volba než Dostupný advokát. Děkujeme.


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Pracující matka u počítače drží své dítě v šátku

Práce při mateřské a rodičovské dovolené

Příchod nového člena do rodiny dokáže pěkně zamíchat s životem všech jejích členů. Někdy je pro maminku šok najednou opustit své pracovní místo a ráda by si ještě při mateřské…

29. 1. 2020
budoucí matka počítá výši mateřské

Jak se počítá mateřská?

Očekáváte potomka? Možná přemýšlíte o tom, co vše bude jiné a jak moc se změní po porodu vaše finanční situace. Naštěstí lze ale vše předem vypočítat, aby vás nic nepřekvapilo.…

2. 12. 2021
Žena pracující na počítači, vedle ní leží dítě

Jak si přivydělávat na mateřské

Mateřská dovolená a její dávky slouží k tomu, aby se maminka soustředila na péči o sebe a svého potomka, proto dávku nelze pobírat a dále pokračovat v zaměstnání. Je však…

4. 9. 2018

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022