Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?
Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?
Kdy je výpověď ze strany zaměstnavatele neplatná, se dozvíte v článku zde.
Pokud došlo k neoprávněnému ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, může zaměstnanec v prvé řadě požadovat, aby ho zaměstnavatel i nadále zaměstnával. Vedle toho se zaměstnanec může domáhat také toho, aby mu zaměstnavatel poskytl náhradu mzdy, a to ode dne, kdy měl skončit pracovní poměr, až do doby, kdy ho opět zaměstná. Pokud by například zaměstnanec se mzdou 20 tisíc měsíčně nemohl v důsledku neplatné výpovědi pracovat jeden rok, měl by nárok na náhradu mzdy ve výši 240 tisíc korun, a to i kdyby pracovní smlouva obsahovala ustanovení, které by tyto nároky zaměstnance vylučovalo, nebo omezovalo.
Výše uvedené nároky může zaměstnanec uplatňovat, pokud dojde k neoprávněnému ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Bude se tedy jednat o ukončení pracovního poměru ve zkušební době, výpověď z pracovního poměru nebo o okamžité zrušení pracovního poměru.
Zaměstnanec ale v zásadě nebude moci namítat neplatné ukončení pracovního poměru, pokud dojde ke skončení pracovního poměru dohodou, tedy pokud se zaměstnavatelem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru (tzv. výpověď dohodou). Vychází se zde z předpokladu, že dohoda o ukončení pracovního poměru byla uzavřena na základě vůle obou stran, a proto jsou značně omezené možnosti jejího následného napadnutí. Pokud by se ale jednalo o neplatné ukončení pracovního poměru dohodou, měl by i v tomto případě zaměstnanec nárok na náhradu mzdy.
Zákoník práce stanoví, jak musí zaměstnanec postupovat, pokud nesouhlasí s ukončením pracovního poměru. Postup je zde stejný, ať už se jedná o skončení pracovního poměru ve zkušební době, výpověď s výpovědní dobou nebo o okamžité zrušení pracovního poměru. Jak se bránit výpovědi ve zkušební době, se dočtete zde.
Je ale pouze na zaměstnanci, jestli se bude výpovědi aktivně bránit, nebo záležitost řešit nebude. Tím ovšem v podstatě umožní, aby i neplatná výpověď znamenala ukončení jeho pracovního poměru.
Nejprve musí zaměstnanec bez zbytečného odkladu oznámit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával. V takovém případě pracovní poměr pokračuje i nadále. Pokud zaměstnanec toto oznámení zaměstnavateli neodešle, nebo osobně nedoručí, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. I pokud se tedy bude jednat o neplatnou výpověď, je vždy na zaměstnanci, aby se domáhal svých práv. V opačném případě se bude mít za to, že s výpovědí souhlasí a pracovní poměr skončí.
Pokud i přes oznámení zaměstnance bude zaměstnavatel i nadále trvat na tom, že je výpověď oprávněná a zaměstnanci neumožní vykonávat zaměstnání, bude opět na zaměstnanci, aby podal žalobu k soudu.
Soud v soudním řízení posoudí platnost a oprávněnost výpovědi. Lhůta pro podání žaloby je pouze dva měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, tj. ode dne uplynutí výpovědní doby. Není vhodné s podáním žaloby zbytečně vyčkávat, zmeškání lhůty totiž není možné prominout.
Pro úplnost dodáváme, že obdobných nároků se může domáhat také zaměstnavatel, pokud zaměstnanec podá neplatnou výpověď. Nejenže se zaměstnavatel bude moci domáhat toho, aby zaměstnanec dále vykonával svou práci, ale bude také moci požadovat po zaměstnanci náhradu vzniklé škody. Nedoporučujeme proto využít při podání výpovědi stažený vzor z internetu. Vzorová výpověď nemusí splňovat veškeré zákonné náležitosti, a mohla by proto být neplatná.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.
Jít osobně za advokátem mně přišlo dost nepříjemné. S Dostupným advokátem jsem ale všechno vyřídil bez toho, abych se s kýmkoli vůbec musel setkat. Koupil jsem u něj konzultaci, protože mě zaměstnavatel vyslal na dlouhodobou pracovní cestu do dost exotické země, aniž by mi cokoli vysvětlil a já jsem ani nevěděl, na co mám nárok. Advokát přes skype příjemný, (zobrazit více) služba rychlá, můžu jen doporučit.
S Dostupným advokátem jsem řešila několik otázek. Zařídili mé firmě ochrannou známku, poradili mi v oblasti pracovního práva a v neposlední řadě jsem s nimi konzultovala otázky zakládání nové společnosti. Jsem maximálně spokojená, protože vždy jsem dostala rychlou a komplexní službu se skvělým poměrem cena/výkon.