Co dělat při neoprávněné výpovědi z práce

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
9. září 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Pracovní právo

Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?

Kdy je výpověď z práce neplatná

V první řadě je zásadní, aby výpověď byla podána písemně, ústní výpověď je totiž vždy neplatná. Dále je důležité zmínit, že zaměstnavatel může vypovědět pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Sem patří organizační důvody, zdravotní nezpůsobilost zaměstnance, porušování pracovních povinností nebo nedostatečné pracovní výsledky.

Výpovědní doba pak musí trvat minimálně dva měsíce.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, v jakých případech můžete dostat výpověď pro špatné pracovní výsledky.

Kromě toho existují také situace, kdy zaměstnanec výpověď dostat nemůže. Jedná se například o zaměstnance v pracovní neschopnosti nebo zaměstnankyni na mateřské dovolené.

Tip na článek

Tip: Více o neplatné výpovědi od zaměstnavatele se můžete dočíst v našem článku.

Nároky zaměstnance

Pokud došlo k neoprávněnému ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, může zaměstnanec v prvé řadě požadovat, aby ho zaměstnavatel i nadále zaměstnával. Vedle toho se zaměstnanec může domáhat také toho, aby mu zaměstnavatel poskytl náhradu mzdy, a to ode dne, kdy měl skončit pracovní poměr, až do doby, kdy ho opět zaměstná. Pokud by například zaměstnanec se mzdou 20 tisíc měsíčně nemohl v důsledku neplatné výpovědi pracovat jeden rok, měl by nárok na náhradu mzdy ve výši 240 tisíc korun, a to i kdyby pracovní smlouva obsahovala ustanovení, které by tyto nároky zaměstnance vylučovalo, nebo omezovalo.

Výše uvedené nároky může zaměstnanec uplatňovat, pokud dojde k neoprávněnému ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Může přitom třeba jít i o drobnou chybu ve výpovědi. Bude se tedy jednat o výpověď z pracovního poměru nebo o okamžité zrušení pracovního poměru.

Řešili jsme již případ, kdy zaměstnavatel špatně definoval výpovědní důvod a ani svědci u soudu neprokázali tvrzená pochybení zaměstnance. I když byla porážka zaměstnavatele neodvratná, stále soudní řízení prodlužoval a odvolával se. Nakonec tím výše odstupného vyrostla do závratných výšek v řádech statisíců korun.

Zaměstnanec ale v zásadě nebude moci namítat neplatné ukončení pracovního poměru, pokud dojde ke skončení pracovního poměru dohodou, tedy pokud se zaměstnavatelem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru (tzv. výpověď dohodou). Vychází se zde z předpokladu, že dohoda o ukončení pracovního poměru byla uzavřena na základě vůle obou stran, a proto jsou značně omezené možnosti jejího následného napadnutí. Pokud by se ale jednalo o neplatné ukončení pracovního poměru dohodou, měl by i v tomto případě zaměstnanec nárok na náhradu mzdy.

Tip na článek

Tip: Chystáte dát výpověď v práci? Ochráníme vaše práva! S námi máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. Vše vám pomůžeme vyřešit už do dvou dnů, pohodlně a on-line.

Postup po obdržení výpovědi

Zákoník práce stanoví, jak musí zaměstnanec postupovat, pokud nesouhlasí s ukončením pracovního poměru. Postup je zde stejný, ať už se jedná o výpověď s výpovědní dobou nebo o okamžité zrušení pracovního poměru. Je ale pouze na zaměstnanci, jestli se bude výpovědi aktivně bránit, nebo záležitost řešit nebude. Tím ovšem v podstatě umožní, aby i neplatná výpověď znamenala ukončení jeho pracovního poměru.

Tip na článek

Tip: Přečtěte si, jak se bránit výpovědi ve zkušební době.

Nejprve musí zaměstnanec bez zbytečného odkladu oznámit zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával. V takovém případě pracovní poměr pokračuje i nadále. Pokud zaměstnanec toto oznámení zaměstnavateli neodešle, nebo osobně nedoručí, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. I pokud se tedy bude jednat o neplatnou výpověď, je vždy na zaměstnanci, aby se domáhal svých práv. V opačném případě se bude mít za to, že s výpovědí souhlasí a pracovní poměr skončí.

Pokud i přes oznámení zaměstnance bude zaměstnavatel i nadále trvat na tom, že je výpověď oprávněná a zaměstnanci neumožní vykonávat zaměstnání, bude opět na zaměstnanci, aby podal žalobu k soudu.

Soud v soudním řízení posoudí platnost a oprávněnost výpovědi. Lhůta pro podání žaloby je pouze dva měsíce ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, tj. ode dne uplynutí výpovědní doby. Není vhodné s podáním žaloby zbytečně vyčkávat, zmeškání lhůty totiž není možné prominout.

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

A co výpověď ze strany zaměstnance?

Pro úplnost dodáváme, že obdobných nároků se může domáhat také zaměstnavatel, pokud zaměstnanec podá neplatnou výpověď. Nejenže se zaměstnavatel bude moci domáhat toho, aby zaměstnanec dále vykonával svou práci, ale bude také moci požadovat po zaměstnanci náhradu vzniklé škody. Nedoporučujeme proto využít při podání výpovědi stažený vzor z internetu. Vzorová výpověď nemusí splňovat veškeré zákonné náležitosti, a mohla by proto být neplatná. Raději si nechte poradit od našich advokátů.

Na závěr je důležité připomenout, že je klíčové vědět, kdy je výpověď platná a kdy ne, a jak postupovat v obou případech. Pokud si myslíte, že je vaše výpověď neoprávněná, můžete mimo jiné požadovat náhradu mzdy a bránit svá práva. Stejně tak zaměstnavatel může požadovat náhradu vzniklé škody, pokud zaměstnanec podá neplatnou výpověď. V těchto situacích se vám v každém případě vyplatí konzultace s advokátem, aby byla zajištěna spravedlivá a zákonná řešení v obou případech.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Dostal(a) jsem výpověď z práce

Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)