Odškodnění pracovního úrazu: Jak správně postupovat a na co máte nárok?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
19. října 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Pracovní právo

Pracovní úrazy nejsou žádnou neobvyklou situací. Při výkonu práce často dochází k situacím, které zaměstnance vyřadí z pracovního režimu. Jsou častou příčinou absence na pracovišti, ať už se jedná o zranění při práci na stavbě, ve výrobě, nebo dokonce v kanceláři. Zaměstnanci, jimž se přihodilo zranění na pracovišti, mají nárok na odškodnění pracovního úrazu. Jaké kroky musí zaměstnanec podniknout po úrazu, aby měl na odškodnění nárok, a co všechno může být do odškodnění zahrnuto?

Odškodnění za pracovní úraz může zahrnovat několik složek, včetně bolestného, náhrady za ušlý výdělek, nákladů spojených s léčbou a případné ztráty na důchodu. Níže najdete přehled kroků pro správné hlášení pracovního úrazu, základní informace o výpočtu jednotlivých položek odškodnění a také odpověď na otázku, jak dlouho trvá vyplacení pracovního úrazu.

Co vše zahrnuje odškodnění pracovního úrazu?

Výpočet odškodnění pracovního úrazu zahrnuje několik fází a vliv na něj má typ i závažnost zranění. Jednotlivé složky odškodného se počítají na základě bodového hodnocení, které stanoví odborný lékař. Zde je podrobnější popis hlavních složek odškodnění:

  • Bolestné: Bolestné při pracovním úrazu představuje finanční kompenzaci za fyzickou a psychickou bolest, kterou jste při úrazu utrpěli. Například zlomenina končetiny bude mít jiné bodové hodnocení než povrchové odřeniny. Za každý bod je pak stanovena konkrétní částka. Tuto metodiku vydává Ministerstvo zdravotnictví a jedná se o oficiální postup, kterým se stanovuje kompenzace za bolest.
  • Náhrada ušlého výdělku: Pokud úraz ovlivní vaši schopnost vykonávat dosavadní práci, máte nárok na kompenzaci ztráty na výdělku. Ta se vypočítává z vašeho průměrného výdělku před úrazem a porovnává se s příjmem, který máte nebo byste mohli mít po úrazu.
  • Náklady spojené s léčením: Kromě bolestného a náhrady za ztrátu výdělku mohou být v odškodnění zahrnuty také náklady, které by nevznikly, pokud by k úrazu nedošlo. Může se jednat o náklady na léky, rehabilitační cvičení, nebo i náklady na dopravu do zdravotnického zařízení.
  • Náhrada za ztížení společenského uplatnění: Pokud vám úraz způsobí trvalé následky, které ovlivní váš běžný život (například koníčky, rodinný život, sport apod.), máte nárok také na odškodnění za snížení kvality života.
Související služba

Odmítá vám zaměstnavatel uznat pracovní úraz?

Pokud se setkáte s tím, že váš se zaměstnavatel bude bránit tomu, aby váš pracovní úraz a nárok na odškodnění uznal jako oprávněné, obraťte se na naše odborníka na pracovní právo. Pomůžeme vám vyřešit i tuto tíživou situaci.

Mám zájem o pomoc

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak správně nahlásit pracovní úraz?

Prvním krokem k úspěšnému odškodnění pracovního úrazu, který musíte podniknout, je hlášení pracovního úrazu. Nezapomínejte, že je velmi důležité, abyste svůj úraz zaměstnavateli nahlásili co nejdříve, ideálně ihned po jeho vzniku. Pokud z důvodu závažnosti zranění nemůžete úraz nahlásit okamžitě, je dobré tak učinit alespoň telefonicky nebo prostřednictvím kolegy.

Po nahlášení úrazu má zaměstnavatel tyto povinnosti:

  • Zaevidovat úraz do knihy úrazů.
  • V případě vážnějšího úrazu oznámit událost příslušným státním institucím (například inspektorátu práce nebo zdravotní pojišťovně).
  • Vydat protokol o pracovním úrazu, který bude obsahovat podrobnosti o úrazu a nárok na odškodnění.

Pokud zaměstnavatel odmítá úraz řádně nahlásit, můžete doložit zranění potvrzením od lékaře, který vám poskytl první ošetření, a na základě nich žádat vyplacení bolestného a dalších náhrad.

Tip na článek

Tip: Co když se vám přihodí pracovní úraz během home office? Více o této problematice se dočtete v našem článku pod odkazem.

Jak dlouho trvá vyplacení pracovního úrazu?

Jedna z nejčastějších otázek zní, jak dlouho trvá vyplacení pracovního úrazu. V ideálním případě může zaměstnanec obdržet odškodné během několika týdnů, pokud jsou včas a správně připravené všechny dokumenty a lékařské posudky. Proces však může být v některých případech i delší, a to zejména v následujících situacích:

  • Když je nutné provést další lékařská vyšetření, která upřesní informace potřebné k určení přesné výše bolestného.
  • Pokud zaměstnavatel nebo pojišťovna vyžadují dodatečné podklady či posudky.
  • Jestliže dojde k nesouhlasu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nebo pojišťovnou ohledně výše odškodného. Takové situace někdy vyžadují dokonce řešení právní cestou. Nebojte se proto na nás obrátit, ať už jste zaměstnanec po úraze, nebo zaměstnavatel, který řeší úraz některého ze svých zaměstnanců.

Obecně však platí, že pokud jsou všechny podklady připraveny a obě strany se shodnou, může být částka vyplacena do dvou měsíců od uzavření případu.

Tak jako skoro u všeho i u pracovních úrazů se každý případ vždy posuzuje individuálně, a proto výše odškodného závisí na konkrétních okolnostech úrazu, závažnosti zranění a dlouhodobých následcích.

Jaká práva má zaměstnanec při jednání o odškodnění?

První, co byste měli vědět, je, že jako zaměstnanec máte právo nesouhlasit s prvotní nabídkou odškodného, pokud máte pocit, že částka neodpovídá závažnosti vašeho úrazu. Coby zaměstnanec máte také právo na přístup ke všem dokumentům souvisejícím s vaším úrazem a jeho odškodněním.

V případě neshod s výší odškodného doporučujeme obrátit se na nestranného odborníka, který může posoudit, zda navrhovaná částka skutečně odpovídá škodě a bolesti, které jste utrpěl. Pokud se rozhodnete řešit situaci soudní cestou, můžete si přizvat právního zástupce. Pokud využijete některého z našich kolegů, zastoupí vás při jednání s pojišťovnou i zaměstnavatelem.

Tip na článek

Tip: Pracovní úrazy a celá problematika s nimi spojená souvisí s bezpečností a ochranou zdraví při práci. Přečtěte si náš článek BOZP v kostce a zjistěte, zda je na vašem pracovišti z tohoto hlediska všechno v pořádku.

Jaké nároky má zaměstnanec při dlouhodobých následcích?

Pokud pracovní úraz způsobí trvalé následky, má zaměstnanec nárok na dlouhodobou kompenzaci. V případě vážných zranění, která vedou k trvalé invaliditě nebo výraznému omezení pracovních možností, může zaměstnanec nárokovat i kompenzaci za snížení schopnosti vydělávat nebo náhradu za ztrátu na důchodu.

I tato částka je závislá na míře ztráty pracovní schopnosti a na tom, zda zaměstnanec může vykonávat jinou, méně náročnou práci. V mnoha případech je vhodné provést i další lékařské posouzení, které zohlední nejen fyzické následky úrazu, ale i psychické dopady, které může trvalý stav po úraze na zaměstnance mít.

Tip na článek

Tip: Hrozí vám nemoc z povolání? Přečtěte si, zda se může jednat o nemoc, kterou trpíte měsíc, anebo by ji měly provázet nevratné následky, a ujasněte si spoustu dalších informací o této problematice.

Shrnutí

Proces odškodnění pracovního úrazu vyžaduje pečlivé plánování a správné podklady při hlášení a následném vyřizování kompenzace. Právě hlášení pracovního úrazu je prvním nutným krokem, po němž následuje bodový výpočet odškodnění pracovního úrazu. To zahrnuje bolestné a další kompenzace.

V naší kanceláři vám rádi poradíme a pomůžeme s vyřízením nároku na odškodnění. Využijeme své dlouholeté zkušenosti a zajistíme, aby vaše nároky byly uznány a výše kompenzace odpovídala skutečným následkům vašeho pracovního úrazu.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)