Kapitoly článku
Co je to správní orgán a správní akt?
Správní orgán je orgán veřejné moci, který vykonává správní činnost jménem státu. Jeho hlavní funkcí je rozhodování ve správních věcech podle platných právních předpisů. To zahrnuje například vydávání povolení, rozhodování o žádostech a podávání informací veřejnosti.
Správní orgány se dělí na správní orgány neúředního typu (např. zastupitelstvo obce) a správní orgány úředního typu, mezi které patří řada správních úřadu, se kterými se běžně setkáváme, jako je stavební úřad, Česká správa sociálního zabezpečení nebo Finanční správa.
Správní akt je pak konkrétní rozhodnutí správního úřadu, které má za cíl upravit práva či povinnosti konkrétních osob či subjektů. Příkladem správního aktu může být stavební povolení, přiznání sociální dávky nebo vyměření výše daně.
Rozhodl soud ve váš neprospěch?
Chcete se proti tomu bránit? Posoudíme vaše šance na úspěch a postaráme se o přípravu odvolání, dovolání či ústavní stížnosti podle toho, o jaké řízení jde a v jaké fázi se nachází.
Když nesouhlasíte se správním orgánem
U správních orgánů řešíme v průběhu života mnoho různých věcí: stavební povolení, daňové řízení, řízení o udělení živnostenského oprávnění, přestupkové řízení, vydávání různých osvědčení a podobně.
Když se domníváte, že úředník ve vaší kauze nerozhodl spravedlivě a podle práva, existuje přímo v rámci správního řízení možnost se odvolat či podat tzv. rozklad a nechat rozhodnutí přezkoumat.
Podle Ústavy ČR je našim občanům zaručeno právo na soudní přezkum rozhodnutí orgánů veřejné správy, takže samotným rozhodnutím správního orgánu nemusí nic končit. V rámci našeho soudnictví funguje celá soustava správních soudů, které jsou připraveny nesprávné správní rozhodnutí přezkoumat a případně se zasadit o jeho změnu.
Tip: Potřebujete pomoci s podáním žaloby nebo zastoupením u soudu? Ať spor teprve začíná, nebo už je řízení dávno rozjeté, rádi vám se vším pomůžeme. Provedeme důkladnou analýzu, posoudíme vaše reálné šance a navrhneme další postup. To vše do 48 hodin od objednávky služeb.
Systém správních soudů
Ve správním soudnictví mohou rozhodovat buď krajské soudy v rámci své správní agendy (správní soud tedy není speciální samostatná soudní budova, ale jedná se o agendu v rámci běžného krajského soudu), případně Nejvyšší správní soud.
Dle statistik se 60 % agendy správních soudů dostává i k Nejvyššímu správnímu soudu, který je aktuálně přetížený. Nejvyšší správní soud, podobně jako některé další významné právní instituce, má sídlo v Brně.
Krajský soud, jako soud správní, rozhoduje:
- o žalobách proti rozhodnutím správního orgánu,
- o ochraně proti nečinnosti správního orgánu,
- o ochraně před nezákonným zásahem správního orgánu,
- ve věcech volebních a ve věcech místního a krajského referenda,
- o zrušení opatření obecné povahy nebo jeho částí pro rozpor se zákonem.
Nejvyšší správní soud pak rozhoduje o mimořádných opravných prostředcích proti rozhodnutím krajských soudů – tedy o kasačních stížnostech. Tím pak sjednocuje správněprávní judikaturu. Může ale také v určitých věcech rozhodovat jako správní soud prvního (a jediného) stupně, a to:
- o kompetenčních žalobách mezi orgány veřejné správy,
- o rozpuštění politické strany nebo politického hnutí, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti.
- o volebních stížnostech (návrzích na neplatnost voleb a hlasování).
Navíc je také kárným soudem pro soudce, exekutory a státní zástupce.
Dvojkolejnost veřejné správy
Zvláštností českého právního systému v oblasti správního soudnictví jsou jeho dvě linie, z nichž každá má jinou agendu a postupuje podle odlišných pravidel. Do roku 2002 se řídila právní úprava správního soudnictví částí pátou občanského soudního řádu. Přijetím soudního řádu správního však došlo k přesunu právní úpravy správního soudnictví do zvláštního procesního předpisu a část pátá občanského soudního řádu dostala nový obsah. Podle této právní normy se nyní řeší občanskoprávní, pracovní, rodinné a obchodní věci, o nichž ovšem rozhodovaly správní orgány.
Klíčem pro určení správného předpisu a příslušného soudu je to, zda se před správním orgánem rozhodovalo o soukromých či veřejných právech. Chybu ale rozhodně neuděláte, pokud se o správnosti postupu poradíte s advokátem.
Pakliže jste jednali o svých subjektivních právech, jako je například nesouhlas s vyúčtováním od telekomunikačních operátorů, případně energetické spory, nebo spory týkající se katastru nemovitostí, podává se žaloba k civilnímu soudu (civilnímu úseku okresního soudu), který postupuje podle části páté občanského soudního řádu.
Pokud se vaše záležitost týká například daní, stavebního řízení, přestupků daňových, ochranných známek či hospodářské soutěže, jde o klasické správní řízení a podává se žaloba ke správnímu soudu a postupuje se dle soudního řádu správního.
Jak správní soudy rozhodují?
Jde-li o nejčastější agendu, tedy žaloby proti rozhodnutím správních orgánů, tak v případě, kdy se rozhoduje dle občanského řádu správního, pokud soud žalobě vyhoví, pak napadené rozhodnutí zruší a věc vrátí správnímu orgánu se závazným právním názorem k dalšímu řízení. Soud v tomto případě tedy zrušené rozhodnutí správního orgánu nenahrazuje.
Stranami sporu zde nejsou dvě soukromé osoby, ale žalobce (kterým může být jak fyzická, tak také právnická osoba) a správní orgán, který rozhodoval v posledním stupni. V některých případech mohou okolnosti svědčit tomu, aby se řízení účastnily i další osoby, které by mohly být řízením před soudem dotčeny.
V případě rozhodování dle části páté občanského soudního řádu platí ovšem pravidla odlišná. Řízení je novým projednáním soukromoprávního sporu, který byl původně řešen před správním orgánem. Žalobce se nemůže domáhat zrušení správního rozhodnutí a vrácení věci k novému projednání. Naopak lze žalobu vyřídit rozsudkem ve věci samé, jímž se původní napadené rozhodnutí správního orgánu nahrazuje. K tomu musí ovšem směřovat žalobní návrh (tzv. petit), proto se vyplatí nechat si žalobu zpracovat advokátem, aby nedošlo k nesprávné formulaci. Účastníkem řízení zde není správní orgán, ale žalobce a ti, kdo byli účastníky řízení před správním orgánem.
Shrnutí
Správní soudnictví hraje klíčovou roli v ochraně práv občanů proti rozhodnutím správních orgánů. Umožňuje přezkum těchto rozhodnutí a zajišťuje, aby veřejná správa jednala v souladu se zákonem. Dvojkolejnost českého právního systému nabízí dvě cesty, jak se proti rozhodnutím bránit – buď cestou správního řízení, nebo cestou občanského soudního řádu. Pokud chcete zvýšit vaší šanci na úspěch, doporučujeme obrátit se na Dostupného advokáta, který vám poskytne potřebnou pomoc.