Předčasné propuštění z výkonu trestu: Kdy může odsouzený opustit věznici dřív?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
12. prosince 2024
7 minut čtení
7 minut čtení
Trestní právo

To, že odsouzený dostal trest 15 let ve vězení, ještě neznamená, že tam opravdu bude sedět celých 15 let. Může totiž využít předčasné propuštění z výkonu trestu. V tomto článku se podíváme na celý proces podmíněného propuštění podrobně. Dozvíte se nejen to, kdo a kdy může podat žádost a jaké podmínky pro něj musí splnit.

Předčasné propuštění, odborně označované jako podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody, představuje možnost, jak může odsouzený opustit brány věznice dříve, než mu vyprší celý, soudem uložený trest. Nejde však o automatický proces – soud při rozhodování o tom, zda daného odsouzeného pustí na svobodu dřív, zohledňuje celou řadu faktorů. Patří mezi ně například chování odsouzeného během pobytu ve vězení, jeho snaha o nápravu, a především posouzení toho, zda již nepředstavuje hrozbu pro společnost.

Tento institut je důležitým prvkem trestního práva, protože nejenže dává vězňům šanci na nový začátek, ale zároveň šetří kapacity věznic a umožňuje efektivnější resocializaci odsouzených. Jakmile je vězeň propuštěn, jeho život se však nevrací do běžných kolejí – musí splnit několik podmínek a zůstat pod dohledem.

Co je podmíněné propuštění z výkonu trestu?

Podmíněné propuštění z výkonu trestu je institut trestního práva, který umožňuje odsouzeným za určitých podmínek opustit vězení dříve, než vyprší celý jejich trest. Nejde však o absolutní svobodu – předčasné propuštění je možné pouze při splnění několika podmínek stanovených soudem. Tyto podmínky musí odsouzený, který o předčasné propuštění žádá, dodržet i po propuštění. Může se jednat buď o prosté podmíněné propuštění anebo o podmíněné propuštění s dohledem.

Právní základ pro podmíněné propuštění najdeme v § 88 trestního zákoníku a procesní pravidla stanovuje § 331 trestního řádu. Rozhodnutí o podmíněném propuštění je plně v kompetenci soudu, který rozhoduje na základě žádosti podané odsouzeným nebo jinou oprávněnou osobou.

Rozdíl mezi podmíněným propuštěním a jinými formami ukončení trestu, jako je například prezidentská milost nebo amnestie, spočívá v tom, že při podmíněném propuštění zůstává část trestu „podmíněně odložena“. Pokud odsouzený poruší stanovené podmínky, může ho soud opět poslat do výkonu trestu.

Související služba

Získejte druhou šanci s naší právní pomocí

Čeká vás nebo vašeho blízkého řízení o podmíněném propuštění a nevíte, jak správně postupovat? Naše advokátní kancelář vám pomůže připravit veškeré potřebné dokumenty, zajistí efektivní zastoupení u soudu a poradí vám, jak zvýšit šanci na úspěch. Spolehněte se na zkušené právníky, kteří vás podpoří na každém kroku tohoto důležitého procesu.

Mám zájem

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jaké jsou podmínky podmíněného propuštění?

Soud může rozhodnout o podmíněném propuštění, pokud odsouzený splní několik klíčových podmínek:

  • Minimální délka výkonu trestu

Odsouzený musí vykonat alespoň 1/3 trestu, pokud byl odsouzen za běžný trestný čin.

U závažnějších trestných činů, zejména těch klasifikovaných jako zvlášť závažné zločiny (znásilnění, ublížení na zdraví, vraždy), je požadavek vyšší – zpravidla 1/2 trestu, nebo dokonce 2/3 trestu.

O podmíněné propuštění mohou žádat dokonce i vězni s výjimečným trestem odnětí svobody na doživotí. Pro tyto odsouzené platí, že mohou o propuštění žádat nejdříve po 20 letech výkonu trestu. Ovšem ti mohou žádat jen v případě, že s ohledem na okolnosti jejich trestného činu a povahu osobnosti nehrozí opakování toho, za co ve vězení sedí. Pokud je však v rozsudku doživotně odsouzeného uvedeno, že se doba strávená ve věznici se zvýšenou ostrahou nezapočítává do podmíněného propuštění, může o něj odsouzený požádat nejdříve po 30 letech, protože přemístění z věznice se zvýšenou ostrahou do mírnějšího typu věznice je možné až po 10 letech.

  • Chování během výkonu trestu

Soud posuzuje, zda odsouzený během výkonu trestu prokázal vzorné chování. To znamená, že hodnotí i to, zda se odsouzený během pobytu ve věznici účastnil terapeutických aktivit, zda využil možnosti vzdělávacích programů nebo zda chodil do zaměstnání. Současně soud přihlíží k tomu, zda žadatel o podmíněné propuštění dodržoval všechna kázeňská pravidla ve věznici.

  • Náprava a nízké riziko recidivy

Odsouzený musí přesvědčit soud, že vykonal kroky ke své nápravě. Ovšem v tomto případě není jediným, kdo předkládá argumenty. Do podmíněného propuštění zasahují také pověření zaměstnanci věznice a Probační a mediační služba. Jejich posudek musí konstatovat nízké riziko toho, že by daná odsouzený páchal další trestnou činnost.

V roce 2022 bylo v České republice podáno celkem 2887 návrhů na podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody. Většinu návrhů si podali samotní odsouzení.

Kdo může podat žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu?

Ne vždy musí žádat o předčasné propuštění samotný vězeň. Žádost o podmíněné propuštění může podat hned několik lidí. Pokud se pro to nerozhodne samotný odsouzený, můžou za něj zažádat i jeho blízké osoby. Často se jedná o rodinné příslušníky, kteří na sebe tento úkol přebírají hlavně tehdy, když odsouzený nemá dostatečné schopnosti na to, aby žádost podal.

Podání žádosti je sice jednoduchý administrativní krok, ale je velice důležité, aby obsahovala všechny náležitosti a relevantní informace. Žádost se podává buď přímo k soudu, nebo prostřednictvím věznice. Žádost lze podávat po uplynutí zákonem stanovené části trestu (po 1/3, 1/2 nebo 2/3). Musí obsahovat identifikační údaje vězně, zdůvodnění, proč vězeň splňuje podmínky pro propuštění a důkazy o nápravě (pracovní hodnocení, zprávy od psychologů apod.).

Dále může tuto žádost podat i advokát, který odsouzeného zastupuje. Pokud chcete mít jistotu, že váš blízký opravdu dostane šanci opustit věznici před vypršením celého trestu odnětí svobody, pak využijte služeb naší advokátní kanceláře. Víme, co všechno je potřeba zařídit a jak žádost zformulovat, abychom maximálně zvýšili šanci, že soud ji bude brát vážně.

Dle dat dostupných na webu Česká justice se v posledních letech ukazuje, že zhruba 32 % odsouzených, kteří splnili zákonné podmínky a podali žádost, bylo úspěšných. Naopak přibližně 40 % žádostí nebylo schváleno a zbytek byl vyřízen jiným způsobem.

Jak probíhá samotný proces podmíněného propuštění?

Proces podmíněného propuštění probíhá v několika krocích. Jakmile si odsouzený podá žádost, přichází ke slovu Probační a mediační služba. Věznice poskytne zprávu o chování vězně během výkonu trestu a PMS posoudí, zda je vězeň vhodným kandidátem na propuštění.

Soudní jednání o podmíněném propuštění probíhá za účasti odsouzeného, jeho advokáta, státního zástupce a zástupce věznice. Soud vyslechne jak odsouzeného, tak státního zástupce, zástupce věznice a případné svědky. Na základě předložených důkazů rozhodne, zda žádosti vyhoví, nebo ji zamítne.

Pokud soud žádost zamítne, lze ji podat znovu, obvykle však až po šesti měsících.

Co následuje po podmíněném propuštění?

Pokud je odsouzený podmíněně propuštěn z výkonu trestu, určí soud zkušební dobu, která u méně závažných trestných činů může trvat až tři roky, u závažnějších činů pak od jednoho roku do sedmi let. Po jejím skončení soud posoudí, zda podmíněně propuštěný splnil podmínky a osvědčil se. Během této doby mohou být propuštěnému uloženy určité povinnosti a omezení, například absolvovat pracovní výcvik, vyhýbat se nevhodným místům, omluvit se poškozenému, uhradit škodu, napravit nemajetkovou újmu, vydat bezdůvodné obohacení získané trestnou činností, vykonávat obecně prospěšné práce nebo dodržovat probační dohled. Je možné také požadovat, aby se zdržoval ve svém bydlišti.

Pokud propuštěný tyto podmínky splní, soud potvrdí, že se osvědčil. Pokud však podmínky poruší nebo už během zkušební doby nevyhoví, soud mu může nařídit návrat do vězení k odpykání zbytku trestu.

Pokud soud nerozhodne o osvědčení do jednoho roku od skončení zkušební doby, a to bez zavinění podmíněně propuštěného, považuje se tato osoba automaticky za osvědčenou na základě právní fikce. V každém případě, pokud soud odsouzenému osvědčení přizná, platí, že trest se považuje za vykonaný dnem, kdy došlo k podmíněnému propuštění.

Podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody je tedy příležitostí, jak odsouzený může získat šanci na nový začátek. Tento proces však není automatický a vyžaduje nejen splnění zákonných podmínek, ale také prokázání vzorného chování a nápravy během výkonu trestu. Je potřeba souhra všech účastníků – od samotného odsouzeného přes odborníky z Probační a mediační služby až po soud, který rozhoduje na základě důkazů. Pokud odsouzený úspěšně splní všechny podmínky, může získat zpět svobodu dříve a přispět k vlastní resocializaci i efektivnějšímu fungování společnosti.

Shrnutí

Podmíněné propuštění umožňuje odsouzeným opustit vězení dříve, pokud splní zákonem stanovené podmínky. Klíčovými faktory jsou minimální délka odpykaného trestu (1/3, 1/2 nebo více dle závažnosti činu), vzorné chování a nízké riziko recidivy. O propuštění mohou žádat odsouzení, jejich blízcí či právní zástupci. Žádost obsahuje identifikační údaje, důkazy o nápravě a další podklady. Proces zahrnuje posouzení Probační a mediační službou a rozhodnutí soudu, které může být kladné nebo zamítavé. Po propuštění následuje zkušební doba s možnými povinnostmi a dohledem. Pokud propuštěný splní podmínky, trest se považuje za vykonaný.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)