Příspěvek (přídavek) na dítě: Kdo na něj má nárok a jak podat žádost?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
27. prosince 2024
5 minut čtení
5 minut čtení
Ostatní právní témata

Příspěvek na dítě je pravidelným přilepšením k příjmům rodiny. Ne všichni rodiče na něj však mají nárok a ne všichni dostanou stejnou částku. V tomto článku se podíváme na příspěvek na dítě dopodrobna – prozradíme vám, kdy na něj máte nárok, jaké podmínky musíte splnit, jak si o něj požádat a kolik nakonec dostanete.

Co je to přídavek na dítě?

Přídavek na dítě je jednou z dávek státní sociální podpory. Tento příspěvek je určen nezaopatřeným dětem a jejich rodičům, ale pouze do určité výše příjmů. Hlavním cílem přídavku na dítě je tedy podpora rodin s dětmi, která má pomoci s pokrytím nákladů spojených s jejich výchovou, vzděláváním, zdravotní péčí a dalšími potřebami.

Kdo je nezaopatřené dítě?

Nezaopatřeným dítětem je nezletilé dítě nebo dospělý člověk do věku 26 let, pokud zároveň splňuje jednu z těchto podmínek:

  • Soustavně se připravuje na budoucí povolání tím, že studuje.
  • Nemůže studovat nebo vykonávat výdělečnou činnost z důvodu nemoci nebo úrazu, což posuzuje obvodní nebo dětský lékař.
  • Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopný vykonávat soustavnou výdělečnou činnost, což posuzuje správa sociálního zabezpečení.
  • Po skončení povinné školní docházky je (do věku 18 let) považován za nezaopatřené také člověk, který je evidován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nenáleží mu podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci.

Výjimku představuje dítě, které má přiznáno invalidní důchod třetího stupně. V tomto případě se o nezaopatřené dítě nejedná.

Související služba

Nebyl vám přiznán přídavek na dítě, i když na ně máte nárok?

Napište nám. Váš případ posoudíme a navrhneme ideální řešení. Odpověď budete mít do 24 hodin.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Nárok na přídavek na dítě

Nárok na přídavek na dítě má vždy jen jeden ze zákonných zástupců dítěte (například jeden z rodičů) nebo samotné nezaopatřené dítě v případě, že již dosáhlo věku 18 let. Podmínkou ale je, že celkový čistý příjem rodiny nesmí přesahovat součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4 za rozhodné období.

Co se počítá do čistého příjmu?

Do čistého příjmu rodiny se počítají veškeré čisté příjmy ze zaměstnání, práce na dohody nebo samostatné výdělečné činnosti (nepočítají se však příjmy z brigád samotného dítěte). Dále se počítají také důchody (např. invalidní či starobní důchod) a renta z důchodového spoření, náhrada mzdy, nemocenské dávky a ošetřovné.

Počítají se sem také některé další druhy dávek a příspěvků, jako je podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci nebo rodičovský příspěvek. Počítají se také alimenty, ať už na dítě nebo na manžela či manželku a další méně časté druhy příjmů.

Tip na článek

Rodičovský příspěvek pobíraný po dobu rodičovské dovolené je podporou ze strany státu pro rodiče pečující o nejmenší dětí. Jaké jsou podmínky této dávky? Na to jsme se zaměřili v našem dalším článku.

Kdo tvoří rodinu?

Za rodinu se považuje dítě a tradičně jeho rodiče (nebo jen jeden z rodičů, pokud žijí alespoň tři měsíce oddělené). Do rodiny mohou být započítáni i prarodiče, ale jen pokud sdílí s nezaopatřeným dítětem domácnost. Rodinu přitom může představovat i samotné nezaopatřené dítě, a to pokud je mu více než 18 let a žije na jiné adrese než jeho rodiče.

Kolik je životní minimum?

Životní minimum se vypočítává podle počtu osob v rodině a jejich charakteru:

  • Životní minimum pro jednotlivce (samostatně žijící osobu): 4 860 korun.
  • Životní minimum pro více osob: Pro první dospělou osobu: 4 470 korun; pro druhou a každou další dospělou osobu: 4 040 korun.
  • Životní minimum pro dítě od 15 do 26 let: 3 490 korun.
  • Životní minimum pro dítě od 6 do 15 let: 3 050 korun.
  • Životní minimum pro dítě do 6 let: 2 480 korun.

Celkové životní minimum rodiny se pak stanoví jako součet částek životního minima za všechny osoby, které jsou součástí této rodiny.

Co je to rozhodné období?

Rozhodné období odpovídá kalendářnímu čtvrtletí předcházejícímu vzniku nároku na přídavek na dítě.

Pokud tedy o příspěvek žádám v květnu s tím, že by mi měl být začít vyplácen v červnu, bude rozhodné období odpovídat 1. čtvrtletí, tedy lednu, únoru a březnu.

Žádost o přídavek na dítě

O přídavek na dítě si můžete požádat na úřadu práce dle vaše místa bydliště. Zde je třeba odevzdat vyplněný formulář žádosti o přídavek na dítě a dále doložit příjmy vaší rodiny za rozhodné období (odpovídající čtvrtletí), případně prohlášení o tom, že nemáte příjmy. Pokud pobíráte výživné, pak musíte předložit také doklad o výživném. A pokud je nezaopatřené dítě starší 15 let, budete muset doložit také potvrzení o studiu, které vám vydá škola.

O přídavek na dítě si můžete požádat i zpětně, ale pouze tři měsíce.

Pokud nechcete chodit osobně na úřad, můžete žádost poslat také poštou přímo na adresu místně příslušného úřadu práce, e-mailem s elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky. Nově se vám nabízí také možnost využít klientskou zónu MPSV. Prostřednictvím tohoto systému můžete podat žádost o příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a rodičovský příspěvek. Kromě toho ji můžete využít také k nahlášení změn, doložení vašich příjmů a nákladů na bydlení a ke změně výše vypláceného rodičáku. Informaci o vydání rozhodnutí pak naleznete přímo zde nebo vám přijde e-mail či SMS.

Přídavek na dítě – výpočet

Přídavek na dítě se vyplácí zpětně pravidelně za každý měsíc nejpozději do konce následujícího měsíce. To znamená, že přídavek za květen vám musí být vyplacen nejpozději poslední den v červnu. Výše vyplácené částky pak záleží na věku dítěte následovně:

  • dítě do věku 6 let: 830 korun,
  • dítě ve věku 6 až 15 let: 970 korun,
  • dítě ve věku od 15 do 26 let: 1 080 korun.

Přídavek se pak dále navyšuje o 500 korun měsíčně v případě, že pobírá některý z členů rodiny jeden z těchto příjmů:

  • příjem ze zaměstnání dosahující životního minima jednotlivce ( 4 860 korun),
  • příjem ze samostatně výdělečné činnosti (živnosti, podnikání),
  • příjem z náhrady mzdy od prvního do čtrnáctého kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti,
  • příjem z dávek nemocenského pojištění nebo důchodového pojištění,
  • příjem z podpory v nezaměstnanosti nebo podpory při rekvalifikaci,
  • příjem z příspěvku na péči o osobu do 18 let,
  • příjem z rodičovského příspěvku (pokud je poskytován po vyčerpání mateřské).

Shrnutí

Přídavek na dítě je státní sociální podpora poskytovaná rodinám s nezaopatřenými dětmi, s cílem pomoci s pokrytím nákladů spojených s jejich výchovou, vzděláváním, zdravotní péčí a dalšími potřebami. Podmínkou pro přiznání přídavku je, aby celkový čistý příjem rodiny nepřesáhl součin životního minima rodiny a koeficientu 3,4 za poslední kalendářní čtvrtletí. Žádost o přídavek se podává na úřadě práce s potřebnými doklady o příjmech. Výše přídavku závisí na věku dítěte.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)