Když máte dobrý podnikatelský nápad, je to teprve začátek. Mnohem těžší totiž bývá proměnit ho ve skutečnost. A tou nejčastější překážkou na této cestě bývají peníze. Ze statistik vyplývá, že nedostatek financí je jedním z hlavních důvodů, proč spousta lidí s podnikáním nikdy ani nezačne, anebo skončí už v prvních měsících, co svůj byznys rozjedou. Neví totiž, jak si mohou opatřit půjčku na podnikání, i když teprve začínají.
Skvělý start bez úroků? Jedině díky financování z vlastních úspor
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří si před zahájením podnikání vytvořili nějakou finanční rezervu, pak máte bezesporu velkou výhodu. Vlastní úspory jsou totiž v každém ohledu tou nejbezpečnější formou, jak své podnikání zafinancovat. Nikomu nemusíte nic splácet, neplatíte nic navíc kvůli úrokům a zůstáváte stoprocentně pánem svého podnikání.
Možná by pro vás bylo cestou zůstat ještě pár let zaměstnancem na hlavní pracovní poměr a odkládat si něco stranou. Třeba by se vám podařilo našetřit za pět let i 250 000 korun. To je částka, která vám už může pomoct otevřít si například vlastní květinářství, nakoupit si základní vybavení a potřebné zboží nebo pokrýt první měsíce pronájmu komerčních prostor. Díky tomu nebudete muset řešit ani půjčku pro začínající podnikatele, ani hledat investora. A navíc si budete moct všechno zařídit podle vlastních představ.
Související služba
Nebojte se zeptat právníka
Leží vám na srdci dotaz, který byste potřebovali zodpovědět od právníka, ale nevíte, na koho se obrátit? Využijte naši právní poradnu, která je online a odpověď díky ní získáte do 48 hodin.
Mám dotaz
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Rodina a přátelé vám půjčí, ovšem má to potenciální riziko
Pokud vám nestačí vlastní úspory, často přichází na řadu pomoc od rodiny nebo přátel. Od blízkých totiž bývá snadné získat peníze docela rychle a bez zbytečných formalit. Ovšem právě v té neformálnosti se může skrývat potenciální problém. Pokud s tím, kdo vám může půjčit, nesepíšete kvalitní smlouvu, která chrání obě strany, jednoduše může vzniknout nedorozumění.
V naší advokátní kanceláři jsme řešili už nejeden spor právě kvůli financím a špatně sepsané smlouvě. Pokud chcete své podnikání odstartovat bez komplikací a nechcete využít půjčku na podnikání od nějaké instituce, rozhodně doporučujeme sepsat kvalitní smlouvu o půjčce. S její přípravou vám rádi pomůžeme.
Půjčku pro začínající podnikatele vám poskytnou (ne)bankovní instituce
Bankovní úvěr je ta složitější cesta, ovšem získáte díky němu výhodnější podmínky. Většina bank nabízí podnikatelský úvěr pro začínající podnikatele, ovšem není tak jednoduché ho získat. Banky se samozřejmě samy chrání a chtějí minimalizovat rizika, a nejen proto požadují při půjčce pro začínající podnikatele například předložení důkladně připraveného podnikatelského plánu. V některých případech pak musíte mít i vlastní vklad, vyřešit zajištění půjčky a někdy mít i ručitele.
Známe případy, kdy začínající podnikatelce zamítli v bance žádost o půjčku, když si chtěla otevřít bistro se zdravou výživou. Neměla totiž žádnou podnikatelskou historii, o kterou by se banka mohla opřít. Když však upravila podnikatelský plán, doplnila reference od předchozího zaměstnavatele a jako zajištění nabídla nemovitost svých rodičů, pohlížela na ni banka už jinak a nakonec jí poskytla úvěr pro začínající podnikatele ve výši půl milionu korun.
Rychlejší cestou jsou potom nebankovní půjčky. Na našem trhu působí spousta nebankovních subjektů, které často nevyžadují přesné doložení účelu, na který chcete dané peníze využít a klidně vám poskytnou i půjčku pro začínající podnikatele, aniž byste museli cokoliv dokládat. Na druhou stranu za to zaplatíte vyšším úrokem.
Tip na článek
Tip: Půjčit si na auto, výbavu bytu nebo na dovolenou či opravu pračky – ve všech těchto případech můžete peníze získat díky spotřebitelskému úvěru. Ten ale může mít jistý háček. O co se jedná? To se dočtete v našem článku.
Podporu a zvýhodněné úvěry nabízí i stát
Český stát podporuje malé a střední podnikatele různými programy, které realizuje prostřednictvím Národní rozvojové banky (NRB). Základním cílem této státní podpory je to, aby měli lidé šanci získat financování pro své projekty, které jsou sice slibné, avšak z pohledu komerčních bank příliš rizikové. Začínající podnikatelé totiž nemají žádnou bonitu, historii a často ani zajištění.
Pokud začínající podnikatel nemůže získat u banky úvěr, protože nemá dostatečné zajištění, pak mu může záruku na tento úvěr poskytnout právě NRB. Záruka může pokrýt až 80 % jistiny úvěru až do maximální výše několika milionů korun.
Někdy poskytuje NRB i přímé úvěry s nízkým úrokem nebo s výhodnějšími podmínkami, než jaké nabízí banky. Díky těmto úvěrům si může podnikatel pořídit stroje, technologie, zrekonstruovat prostory nebo je využít na digitalizaci.
Díky crowdfundingu vám může přispět také široká veřejnost
Crowdfunding funguje na principu veřejné sbírky. Jistě jste už slyšeli o portálech Hithit nebo Donio. Na nich můžete široké veřejnosti představit svůj projekt. Nastavíte si finanční cíl, tedy kolik peněz chcete vybrat, a za určitou částku, kterou vám lidé pošlou, jim nabídnete nějakou odměnu. Díky tomu si nemusíte brát půjčku na podnikání a máte šanci, že potřebné peníze i tak získáte. Nevýhodou je, že pokud nevyberete celou částku, kterou jste si nastavili jako finanční cíl, musíte vrátit i tu část, kterou vám lidé již poskytli.
P2P půjčky vám zajistí menší částky
Někdy se stává, že začínající podnikatel potřebuje jenom menší finanční injekci, třeba jen v řádu desítek až stovek tisíc. Pokud mu banky kvůli nedostatečné historii nebo kvůli absenci zajištění, nechtějí půjčit, může sáhnout po alternativních formách financování, jako jsou P2P půjčky (peer-to-peer). Při P2P si nepůjčujete od banky, ale od různých drobných investorů, kteří přes online platformu nabízejí své peníze ostatním lidem, kteří je zrovna potřebují. Mezi nejznámější P2P platformy patří Zonky nebo Bankerat. Stačí se zaregistrovat, zadat svůj podnikatelský záměr, potřebnou částku a její využití a také plán splácení. Platforma provede ověření a následně zobrazí poptávku investorům. Ti už se sami rozhodnou, zda danému člověku půjčku na začátek podnikání poskytnou.
Jak vidíte, získat půjčku na podnikání může být výzva, ovšem není to nemožné. Dobrá příprava je základ, který vede k úspěchu. Vždy si sepište reálný podnikatelský plán, promyslete si výši investice a také své možnosti ohledně splácení. A hlavně se nevzdávejte hned po prvním neúspěchu. Existuje totiž spousta cest, jak můžete svého cíle dosáhnout, ať už začnete bankovním úvěrem pro začínající podnikatele, anebo zkusíte crowdfunding.
Tip na článek
Tip: Uvažujete o hypotéce? Pak byste měli vědět, že existuje něco jako hypotéka na jednoho z manželů. Zjistěte, zda se vám nevyplatí a jaké podmínky musíte splnit, abyste hypotéku na jednoho z manželů mohli využít.