Vedlejší pracovní poměr: Vše, co o něm potřebujete vědět

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
14. listopadu 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Důvodů, proč lidé stále častěji využívají možnost vedlejšího pracovního poměru, je hned několik. Každopádně se v určitých případech jedná o výhodný model pro zaměstnance i zaměstnavatele. V tomto článku se zaměříme na to, co vlastně obnáší pojem vedlejší pracovní poměr, jaké má právní aspekty, a představíme vám i různé příklady z praxe, které ukazují, kdy a jak může být užitečný nebo naopak problematický.

Vedlejší pracovní poměr se stal pro spoustu lidí populárním způsobem, jak si zvýšit příjem, získat nové zkušenosti nebo se věnovat jiné profesní činnosti a vyhnout se tak nudě nebo vyhoření. Zároveň se jedná o výhodný typ pracovního úvazku pro zaměstnavatele, kteří potřebují pracovníky pouze na menší počet hodin nebo shání odborníky pro specifické projekty. Pojďme se tedy na vedlejší pracovní poměr podívat blíž.

Co je to vedlejší pracovní poměr?

Vedlejší pracovní poměr je pracovně-právní vztah, který zaměstnanec uzavře vedle svého hlavního pracovního poměru. Tento poměr většinou vykonává v menším rozsahu pracovních hodin, takže zaměstnanci umožňuje kombinovat více pracovních závazků. Z hlediska českého zákoníku práce je definován jako další pracovní závazek vedle hlavního zaměstnání.

Jak to vypadá v praxi? Jana je účetní na plný úvazek v nadnárodní korporaci. Kromě toho má ale ještě dohodu o pracovní činnosti s menším podnikem, kde zpracovává zaměstnancům daňová přiznání. Tento vedlejší pracovní poměr jí umožňuje využít své účetní dovednosti a přivydělat si, aniž by se vzdala svého hlavního místa.

Související služba

Potřebujete sepsat pracovní smlouvu?

Chystáte se někoho zaměstnanec nebo s ním podepsat smlouvu o spolupráci? Nevíte, jaký je mezi jednotlivými druhy pracovních smluv rozdíl a co vlastně máte připravit? Obraťte se na nás a můžete si být jistí, že obdržíte smlouvu, která bude po právní stránce bez nejasností a skrytých kliček pro jednu nebo druhou stranu.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jaké druhy vedlejších pracovních poměrů existují?

Vedlejší pracovní poměr může být uzavřený prostřednictvím dvěma hlavními typy smluv. Prvním typem je dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Při DPČ smí zaměstnanec vykonávat práci maximálně 20 hodin týdně, což odpovídá zhruba polovičnímu úvazku. Tyto hodiny může zaměstnanec odpracovat volně rozložené po celou dobu trvání DPČ nebo maximálně v době 52 týdnů. Takže jeden týden může pracovat 40 hodin a další vůbec. DPČ je určena pro dlouhodobější činnost a zaměstnavatel musí za zaměstnance v tomto případě odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Druhým typem je dohoda o provedení práce (DPP). Ta má stanovený limit 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele. Pokud měsíční příjem nepřesáhne 10 000 Kč, nemusí zaměstnanec v tomto případě vedlejšího pracovního poměru odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Jak to vypadá v praxi? Josef pracuje jako programátor na hlavní pracovní poměr ve společnosti zabývající se vývojem webových aplikací. Kromě toho má na DPP dohodu s neziskovou organizací, pro kterou spravuje jejich web. Tato forma dohody je pro něj výhodná, protože rozsah jeho činnosti u neziskové organizace není vysoký a splňuje limit 300 hodin ročně.

Tip na článek

Tip: Přijímat zaměstnance na DPP nebo DPČ znamená pro zaměstnavatele jisté povinnosti. O základních povinnostech vůči zaměstnancům na DPP nebo DPČ si můžete přečíst v článku pod odkazem.

Má vedlejší pracovní poměr nějaká omezení a podmínky?

Některé pracovní pozice mohou být z právního hlediska ve vztahu k vedlejšímu pracovnímu poměru omezené. Zaměstnavatel může například požadovat, aby zaměstnanec nevykonával vedlejší pracovní poměr v konkurenční oblasti. K tomu dochází samozřejmě zejména proto, aby zaměstnanec tímto neohrozil zájmy svého hlavního zaměstnavatele.

Jak to vypadá v praxi? Kateřina je softwarová inženýrka, která pracuje na vývoji interního firemního systému pro velkou technologickou společnost. Její zaměstnavatel jí zakázal vykonávat vedlejší pracovní poměr v konkurenční společnosti, která se zabývá podobným softwarem, aby zabránil úniku citlivých informací a know-how ze své firmy.

Tip na článek

Tip: Jste student a chystáte se na brigádu? Přečtěte si, jakou smlouvu při přivýdělku při studiu uzavřít, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.

Může mít zaměstnanec v jedné firmě dva úvazky?

Ano, zákon umožňuje mít vedlejší pracovní poměr u stejného zaměstnavatele, u nějž má daná osoba hlavní pracovní poměr. Musí se však jednat o jiný druh práce. Souběh pracovních poměrů tedy není z hlediska zákona zakázaný, ale zaměstnavatel může vyžadovat, aby vedlejší pracovní poměr zaměstnance neovlivňoval kvalitu jeho výkonu v hlavním zaměstnání.

Jak to vypadá v praxi? Lukáš pracuje v logistické firmě jako dispečer na hlavní pracovní poměr a současně jako skladník na DPČ ve stejném podniku. Protože se jedná o jiný druh práce a Lukáš své povinnosti zvládá, není to v rozporu s pravidly vedlejšího pracovního poměru ani požadavky jeho zaměstnavatele.

Zákoník práce navíc poskytuje zaměstnancům právní ochranu před diskriminací nebo znevýhodněním kvůli vedlejšímu pracovnímu poměru. Pokud máte podezření, že vás zaměstnavatel znevýhodňuje, můžete se obrátit na inspektorát práce nebo nás kontaktovat a společně můžeme případně podat stížnost k soudu.

Tip na článek

Tip: A co takový přivýdělek v důchodu? Jaký typ smlouvy se vyplatí důchodcům nejvíce? Nejen to se dočtete v tomto článku.

Jak je to s daněmi a pojištěním u vedlejšího pracovního úvazku?

Mzdové podmínky ve vedlejším pracovním poměru jsou obdobné jako v hlavním pracovním poměru. Zaměstnanec odvádí z vedlejšího příjmu daně podle výše příjmu a formy smlouvy. Dohoda o pracovní činnosti podléhá zdanění a odvodům sociálního a zdravotního pojištění, pokud měsíční výdělek přesáhne 4 000 Kč. U dohody o provedení práce je to tak, že pokud je měsíční výdělek do 10 000 Kč, pojištění se neodvádí.

Jak to vypadá v praxi? Veronika pracuje na hlavní pracovní poměr jako učitelka ve školce a zároveň doučuje matematiku na DPP. Doučováním si vydělá 8 000 Kč měsíčně. Protože její příjem z vedlejšího pracovního poměru nepřesahuje 10 000 Kč, nemusí z něj odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Zaměstnanci na dohodu mají také nárok na dovolenou. Pro vznik nároku je tedy nutné, aby zaměstnanec odpracoval minimálně čtyřnásobek své týdenní pracovní doby, která u dohod představuje 20 hodin týdně. Druhou podmínkou je pak to, že dohoda musí trvat minimálně 4 týdny.

Jakým způsobem lze ukončit vedlejší pracovní poměr?

Vedlejší pracovní poměr se dá ukončit několika způsoby. Tím prvním je výpověď, kterou může podat zaměstnanec i zaměstnavatel. Výpověď musí obsahovat definovanou výpovědní lhůtu. Ta bývá obvykle 15 dní.

Dalším způsobem, jak vedlejší pracovní poměr ukončit, je dohoda. V tomto případě se zaměstnanec a zaměstnavatel mohou dohodnout na okamžitém ukončení pracovního poměru.

Třetím způsobem je pak okamžité zrušení. Zaměstnavatel může vedlejší pracovní poměr okamžitě zrušit, avšak smí tak učinit pouze při závažném porušení pracovních povinností ze strany zaměstnance.

Praktické příklady z praxe

  • Studenti: Často využívají DPP, která jim umožňuje vydělat si bez odvodů pojištění, pokud příjem nepřesáhne 10 000 Kč.
  • Maminky na mateřské dovolené: Mohou využít DPČ, aby si přivydělaly bez nutnosti ztráty nároku na rodičovskou dovolenou.
  • Specialisté: Například právníci mohou pracovat na hlavní pracovní poměr a na DPČ poskytovat konzultace pro neziskovou organizaci.

Shrnutí

Vedlejší pracovní poměr umožňuje zaměstnancům přivydělat si nebo získat nové zkušenosti při zachování hlavního zaměstnání. Při dohodě o pracovní činnosti zaměstnanec odpracuje maximálně 20 hodin týdně (rozložené volně během 52 týdnů), a pokud příjem přesáhne 4 000 Kč, platí se z něj sociální a zdravotní pojištění. U dohody o provedení práce je limit 300 hodin ročně na jednoho zaměstnavatele a pojištění se odvádí jen při měsíčním příjmu nad 10 000 Kč.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)