Registrované partnerství

Registrovaná partnerství se u nás mohou uzavírat už skoro 13 let. Pojďme se podívat na to, co vlastně registrované partnerství obnáší a kdo a jak ho může uzavírat.
Detail na dva muže držící se za ruce
5 minut čtení
24. 4. 2019

Jak se stát registrovaným partnerem

Zákon o registrovaném partnerství říká, že takové partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví. Registrovat se tedy můžete jen s člověkem stejného pohlaví, oběma vám musí být aspoň 18 let, musíte být plně svéprávní a ani jeden z vás nesmí být už registrován, nebo ženatý či vdaná. Registrovat se samozřejmě taky nemůžete s blízkými příbuznými. Pro někoho však může být překvapivé, že do partnerství můžete vstoupit jen tehdy, pokud aspoň jeden z vás má české občanství.

A jak takový obřad vlastně pojmout? Pro některé homosexuály je zklamáním, že registrace může oficiálně proběhnout jen před některým ze 14-ti matričních úřadů v republice a ne každý úřad povoluje obřad mimo budovu radnice. Pokud tedy nechcete pořádat ještě druhý neoficiální obřad, výběr místa je značně zúžen.

Co když partnerství nevyjde

Stejně jako jakékoliv jiné soužití dvou osob, sezdané v manželství, nesezdané, nebo registrované, nemusí partnerství trvat věčně a může dojít k rozchodu. Registrovaní partneři nepodávají žádost o rozvod, ale návrh k soudu, kde žádají o zrušení partnerství. Řízení je o dost jednodušší než u rozvodu manželství. I když jste spolu vychovávali děti či jste měli společný majetek, soud toto primárně řešit nebude. U soudu stačí prokázat, že partnerství již fakticky netrvá a soudce partnerství zruší.

Mohu chtít po bývalém partnerovi výživné?

Stejně jako u rozvedených manželů, můžete v některých případech po zrušení registrace po svém bývalém partnerovi žádat výživné. Je tedy dobré pamatovat na to, že vaše povinnosti k expartnerovi zrušením partnerství zcela nekončí. Výživné po vás může bývalý partner požadovat v případě, že se ocitne v nouzi, kdy není schopen se sám živit a vaše poměry a schopnosti umožňují, abyste mu na výživu přispěli. V druhém případě se jedná o tzv. sankční výživné a to může požadovat ten partner, který se na rozvratu partnerství spíše nepodílel a který tím utrpěl závažnou újmu. Sankční výživné se platí maximálně po dobu 3 let. Pokud se na výživném nedomluvíte dobrovolně, lze vždy podat žádost na soud, aby rozhodl.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Zásadní rozdíly oproti manželství

U výživného pro bývalé partnery je právní úprava celkem podobná té ohledně bývalých manželů. V jiných oblastech se však partnerství s manželstvím porovnávat příliš nedá. To se týká hlavně majetku a výchovy dětí. Registrovaní partneři nemají společné jmění, které automaticky vzniká v manželství. Každý má své samostatné vlastnictví, ledaže si záměrně určité věci pořídí do spoluvlastnictví s určenými podíly. Na to je potřeba myslet. Pokud se tedy registrovaní partneři domluví tak, že jeden zůstane v domácnosti a bude se třeba starat o děti, zatímco druhý vydělává a za jeho peníze se poté koupí třeba byt či auto, partner v domácnosti nebude mít k bytu či autu žádná práva. Když budou partneři chtít, aby i druhý měl na věcech spoluvlastnický podíl, musí to smluvně upravit.

Další majetkovou oblastí, na kterou je třeba pamatovat, je dědění. Na rozdíl od manželství, registrovaní partneři po sobě automaticky nedědí. Pokud měl váš registrovaný partner děti a nepořídil závěť, tak po něm bohužel nezdědíte nic, i kdybyste spolu žili mnoho let. Registrovaní partneři totiž dědí stejně jako nesezdaní partneři až ve druhé dědické třídě, tedy pokud zesnulý neměl děti, a to společně s rodiči svého partnera.

Výchova a adopce dětí

Dnes je už celkem běžné, že dva gayové či dvě lesby v registrovaném partnerství spolu vychovávají děti. Oficiálním rodičem dětí však vždy může být pouze jeden z partnerů. Rodičem se může stát buď tak, že je od narození zapsán jako biologický rodič dítěte. Druhou možností je adopce. V roce 2016 Ústavní soud v ČR umožnil, aby i registrovaný partner mohl adoptovat dítě. Stále ho však může osvojit jen jako jednotlivec. Na rozdíl od manželství registrovaní partneři nemohou dítě adoptovat jako pár a oba se tedy oficiálně stát jeho rodiči. Toto má následky zejména při rozchodu partnerů či úmrtí jednoho z nich. Partner, který nebyl oficiálně rodičem dítěte, k němu nemá žádná práva.

Zajímají vás další záležitosti ohledně registrovaného partnerství? Chcete se v partnerství připravit i na nemilé situace a ošetřit si majetek smluvně? Jsme tu, abychom vám v této oblasti pomohli.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Detail rukou podepisující dokument, v popředí snubní prstýnky

K čemu slouží předmanželská smlouva?

Stále více párů dnes ještě před uzavřením manželství sepisuje předmanželskou smlouvu. Víte, k čemu taková smlouva slouží a co vše může obsahovat?

8. 4. 2019
Ondřej Preuss
Pár před oltářem

Vzít se nebo se nevzít?

V poslední době se rozmohl trend, kdy se mladí lidé do manželství zrovna dvakrát nehrnou. Proto stojí za to vědět, kdy je výhodné být tzv. v chomoutu a kdy a...

5. 3. 2019
Ondřej Preuss
Smutná žena, v pozadí sedí muž s hlavou v dlaních

Když dojde na rozvod - sporný nebo nesporný?

Ačkoliv si všichni manželé na počátku síbí věčnou lásku, může se stát, že se jejich cesty rozdělí a přijde na téma dne rozvod - ten může být tzv. nesporný nebo...

19. 3. 2019
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019