Nástrahy smlouvy o spolupráci | Dostupný advokát

Smlouva o spolupráci - o čem je a proč je dobré se jí vůbec zabývat…

Počet živnostníků a freelancerů neustále narůstá. Schopnost spolupracovat s více klienty je ekonomickou nutností těchto často drobných podnikatelů — živnostníků (OSVČ).
Obrázek k článku Smlouva o spolupráci - o čem je a proč je dobré se jí vůbec zabývat…

Mnohdy se ale zapomíná, že především vztahy s novými klienty je nutné „preventivně“ ošetřit, ale hlavně vyjasnit dobře sepsanou smlouvou o obchodní spolupráci. Rovněž vztahy se stávajícími klienty je dobré kultivovat podle předem jasně nastavených pravidel. Nevyplácí se proto spoléhat na vzor smlouvy o spolupráci, jakkoli se zdá dobře připraven.

V tomto blogu si řekneme, co by měla obsahovat dobře připravená rámcová smlouva o obchodní spolupráci, ať už jste ten, kdo ji předkládá nebo ten, komu byl návrh smlouvy o spolupráci předložen protistranou.

Vymezení předmětu spolupráce

Spolupráce mezi živnostníky (OSVČ) a klientem by měla být co nejpřesněji vymezena. Čím širší vymezení bude ve smlouvě obsaženo, tím vyšší bude panovat nejistota ohledně toho, co že to vlastně přesně pro klienta děláte. Pořádek dělá přátele, zde to platí více než kdekoli jinde. Navíc, předmět spolupráce, který je sjednán příliš široce, zvyšuje odpovědnost živnostníka. Pozor tedy na všemožné vzory smluv o spolupráci ke stažení zdarma, protože nikdy nemohou obsahovat precizní vymezení předmětu právě té vaší spolupráce.

Odpovědnost

Každá obchodní spolupráce obsahuje prvek právní odpovědnosti za dodávané služby nebo jiné výkony. Dobrá smlouva o dlouhodobé spolupráci by měla jasně upravit, kam až sahá odpovědnost živnostníka coby dodavatele, a kde už začíná odpovědnost klienta coby adresáta. Tato hranice je samozřejmě individuální pro každý případ spolupráce a rozhodně ji není dobré podceňovat, neboť může způsobit značné (nejen) právní problémy.

Smlouva o spolupráci

Ať už potřebujete sepsat novou smlouvu o spolupráci, nebo zkontrolovat tu současnou, jsme tu pro vás. Zajistíme, aby vaše obchodní spolupráce proběhla bez právních problémů. Vše vyřídíme za vás, rychle a bezchybně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Platební podmínky

Jste živnostník, pak s největší pravděpodobností nemáte stálý příjem. Tato pasáž smlouvy pak pro vás bude nanejvýš důležitá. Platební podmínky musí být stanoveny co nejpřesněji. Pokud spolupráce trvá dlouhodobě, je nutné nastavit i pravidelné výplatní termíny. Např. takto:

Nemusíme snad dodávat, že pořádek v platebních podmínkách vám umožní správně plánovat vaše osobní finance a plnění vašich závazků. Proto je na místě sjednat si pro případ neuhrazené faktury smluvní pokutu, např. zlomkem procenta z dlužné částky za každý den prodlení.

Ukončení smlouvy

Je dobré zvážit, jak dlouho plánujete, aby smlouva trvala. Toto platí zvláště pro zákazníka. Chcete uzavřít smlouvu na dobu neurčitou? Pak byste neměli zapomínat na výpovědní lhůtu. U smlouvy na dobu určitou je pak dobré o výpovědní lhůtě nebo okamžitém ukončení smlouvy samozřejmě uvažovat také. V extrémním případě by smlouva o spolupráci měla rovněž obsahovat právo smluvních stran od smlouvy odstoupit v případě, že poskytnuté služby nebudou uhrazeny nebo smluvní plnění nebude dodáno.

Ochrana vaší osobní značky

Jako freelancer prodáváte především sebe sama. Měli byste tedy pamatovat i na ochranu vaší osobní značky. Jak ji nejlépe chránit, to záleží na souhrnu všech výše uvedených bodů. Vždy pamatujte, že dobře sepsané smlouvy mají předcházet konfliktům a soudním sporům, které vás a váš „osobní“ brand mohou v konečném důsledku oslabit v očích jiných zákazníků.

Pokud si přejete sepsat nebo zkontrolovat smlouvu o spolupráci v souladu s NOZ (nový občanský zákoník), seznamte se s naší nabídkou.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Smlouva o spolupráci

Ať už potřebujete sepsat novou smlouvu o spolupráci, nebo zkontrolovat tu současnou, jsme tu pro vás. Zajistíme, aby vaše obchodní spolupráce proběhla bez právních problémů. Vše vyřídíme za vás, rychle a bezchybně. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 3900 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Obrázek k článku NDA, aneb na co si dát pozor při uzavírání dohody o mlčenlivosti

NDA, aneb na co si dát pozor při uzavírání dohody o mlčenlivosti

Chystáte se uzavřít dohodu o mlčenlivosti tzv. NDA (non disclosure agreement), abyste ochránili vaše know-how? Co by měl takový dokument obsahovat, aby vás skutečně chránil?...

2. 1. 2018
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Co by měly obsahovat obchodní podmínky

Co by měly obsahovat obchodní podmínky

Pokud prodáváte cokoli koncovým uživatelům, je dobré si čas od času připomenout, že obchodní podmínky jsou klíčovým dokumentem, který právně definuje vaše vztahy se zákazníky.

5. 1. 2018
Ondřej Preuss
Obrázek k článku Kdy může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance?

Kdy může zaměstnavatel „vyhodit“ zaměstnance?

Možná vám jako drobnému podnikateli pije krev věčné dohadování s líným zaměstnancem. Nebo řešíte nelehké vyhlídky vašeho obchodu a musíte se bohužel s někým rozloučit, aby vůbec vaše podnikání přežilo....

6. 6. 2016
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019