Nástrahy smlouvy o spolupráci | Dostupný advokát

Smlouva o spolupráci - o čem je a proč je dobré se jí vůbec zabývat…

Obrázek k článku Smlouva o spolupráci - o čem je a proč je dobré se jí vůbec zabývat…

12. 1. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Počet živnostníků a freelancerů neustále narůstá. Schopnost spolupracovat s více klienty je ekonomickou nutností těchto často drobných podnikatelů — živnostníků (OSVČ). Mnohdy se ale zapomíná, že především vztahy s novými klienty je nutné „preventivně“ ošetřit, ale hlavně vyjasnit dobře sepsanou smlouvou o obchodní spolupráci. Rovněž vztahy se stávajícími klienty je dobré kultivovat podle předem jasně nastavených pravidel. Nevyplácí se proto spoléhat na vzor smlouvy o spolupráci, jakkoli se zdá dobře připraven.

V tomto blogu si řekneme, co by měla obsahovat dobře připravená rámcová smlouva o obchodní spolupráci, ať už jste ten, kdo ji předkládá nebo ten, komu byl návrh smlouvy o spolupráci předložen protistranou.

Vymezení předmětu spolupráce

Spolupráce mezi živnostníky (OSVČ) a klientem by měla být co nejpřesněji vymezena. Čím širší vymezení bude ve smlouvě obsaženo, tím vyšší bude panovat nejistota ohledně toho, co že to vlastně přesně pro klienta děláte. Pořádek dělá přátele, zde to platí více než kdekoli jinde. Navíc, předmět spolupráce, který je sjednán příliš široce, zvyšuje odpovědnost živnostníka. Pozor tedy na všemožné vzory smluv o spolupráci ke stažení zdarma, protože nikdy nemohou obsahovat precizní vymezení předmětu právě té vaší spolupráce.

Odpovědnost

Každá obchodní spolupráce obsahuje prvek právní odpovědnosti za dodávané služby nebo jiné výkony. Dobrá smlouva o dlouhodobé spolupráci by měla jasně upravit, kam až sahá odpovědnost živnostníka coby dodavatele, a kde už začíná odpovědnost klienta coby adresáta. Tato hranice je samozřejmě individuální pro každý případ spolupráce a rozhodně ji není dobré podceňovat, neboť může způsobit značné (nejen) právní problémy.

Martin je webmaster na volné noze. Chystal se uzavřít smlouvu o spolupráci při přípravě projektu nového e-shopu, která zahrnovala spolupráci s dalšími IT profesemi. Návrh rámcové smlouvy o spolupráci, kterou Martinovi zákazník předložil, byl ale zcela obecný a neupracoval Martinovy úkoly ani jeho odpovědnost. Bylo tedy nutné smlouvu upravit tak, aby jasně stanovovala, jaké úkoly na projektu Martin má a kde začíná odpovědnost jeho spolupracovníků.

Platební podmínky

Jste živnostník, pak s největší pravděpodobností nemáte stálý příjem. Tato pasáž smlouvy pak pro vás bude nanejvýš důležitá. Platební podmínky musí být stanoveny co nejpřesněji. Pokud spolupráce trvá dlouhodobě, je nutné nastavit i pravidelné výplatní termíny. Např. takto:

Odměna bude připsána na účet Martina vždy do 5. dne následujícího měsíce.

Nemusíme snad dodávat, že pořádek v platebních podmínkách vám umožní správně plánovat vaše osobní finance a plnění vašich závazků. Proto je na místě sjednat si pro případ neuhrazené faktury smluvní pokutu, např. zlomkem procenta z dlužné částky za každý den prodlení.

Ukončení smlouvy

Je dobré zvážit, jak dlouho plánujete, aby smlouva trvala. Toto platí zvláště pro zákazníka. Chcete uzavřít smlouvu na dobu neurčitou? Pak byste neměli zapomínat na výpovědní lhůtu. U smlouvy na dobu určitou je pak dobré o výpovědní lhůtě nebo okamžitém ukončení smlouvy samozřejmě uvažovat také. V extrémním případě by smlouva o spolupráci měla rovněž obsahovat právo smluvních stran od smlouvy odstoupit v případě, že poskytnuté služby nebudou uhrazeny nebo smluvní plnění nebude dodáno.

Ochrana vaší osobní značky

Jako freelancer prodáváte především sebe sama. Měli byste tedy pamatovat i na ochranu vaší osobní značky. Jak ji nejlépe chránit, to záleží na souhrnu všech výše uvedených bodů. Vždy pamatujte, že dobře sepsané smlouvy mají předcházet konfliktům a soudním sporům, které vás a váš „osobní“ brand mohou v konečném důsledku oslabit v očích jiných zákazníků.

Pokud si přejete sepsat nebo zkontrolovat smlouvu o spolupráci v souladu s NOZ (nový občanský zákoník), seznamte se s naší nabídkou.


Zajistíme, že vaše obchodní spolupráce bude po právní stránce bez nejasností a kliček. Běžně už do dvou dnů!

Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů. Se sepisováním i kontrolou smluv o spolupráci máme bohaté zkušenosti.

Ať už jste dodavatel, nebo odběratel, díky nám máte jistotu, že při obchodní spolupráci snadno předejdete právním rizikům stejně jako webmaster Martin.

Anonymní vzor smlouvy o spolupráci ke stažení zdarma vás účinně neochrání. Smlouva vytvořená na míru od odborníků ano. Předcházejte problémům s neuhrazenými fakturami, neuznanými reklamacemi nebo řešení složitých situací soudní cestou. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Standard Premium
Sepíšeme smlouvu o spolupráci na míru vašemu případu
Zkontrolujeme existující smlouvu o spolupráci na míru vašemu případu
Poskytneme konzultaci s advokátem pro zhodnocení rizik a dalšího postupu 30 minut60 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH39003222,96 Kč bez DPH59004875,76 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

S čím jsme už klientům pomohli?

Smlouvy o obchodní spolupráci nejčastěji sepisujeme nebo kontrolujeme pro podnikatele a živnostníky, ale také jsme je připravili pro:

  • spolupráci mezi freelancery,
  • externisty v korporacích,
  • IT odborníky a marketingové mágy,
  • obchodní partnery při rozjezdu start-upu,
  • spolupráci při reklamní kampani.

Poradíme vám i s vhodnou právní formou dohody, například smlouvou o smlouvě budoucí o spolupráci nebo rámcovou smlouvou o spolupráci.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Lucie Proroková (překladatelka): „Se službou jsem byla velice spokojena. Získala jsem zpětnou vazbu ke smlouvě, kterou jsem potřebovala, a navíc jsem z celé konzultace získala zápis. A to vše v poměrně krátkém termínu — do druhého dne od objednání.“
MDDr. Pavla Kramolišová (zubařka): „Oceňuji, jak rychle a pro mě jako laika srozumitelně pracujete. Ušetřilo mi to čas při přípravě smlouvy o spolupráci pro rok 2018, nervy a obavy z neznámého.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: