Kapitoly článku
Nově se totiž při převodu bytové jednotky dostává kupující z hlediska práv a povinností vůči SVJ do „bot“ prodávajícího. Ignorace tohoto problému totiž přináší oběma stranám kupní smlouvy nezanedbatelná rizika.
Co jsou příspěvky na správu domu?
Příspěvky na správu domu mohou být v zásadě dvojí:
1. platby za běžný provoz domu (pojištění domu, osvětlení chodeb, výtahy, svoz odpadu atd.),
2. platby do tzv. fondu oprav (prostředky určené na opravy a rekonstrukci domu).
Zvláště pak příspěvky do tzv. fondu oprav mohou tvořit nezanedbatelnou částku u těch SVJ, které šetří na zásadnější opravy. Průměrná výše příspěvku do fondu oprav činí cca 15-20 korun, ale situace se výrazně mění spolu s technickým stavem objektu a plánem dalších investic. Může se tedy pohybovat dokonce okolo deseti korun za m2 podlahové plochy za dům až po 60 korun za m2 u starých domů, které vyžadují rozsáhlejší investice. O konkrétní výši příspěvku na správu domu a pozemku rozhoduje u společenství vlastníků jednotek členská schůze. Ta může rovněž rovzhodnout o změně.
Zpravidla přispívá každý vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech domu. Stanovami může být ovšem princip přispívání určen jinak.
Příspěvky mohou mít jak pozitivní bilanci (např. prodávající „naspořil“ sto tisíc do fondu oprav), tak negativní bilanci (prodávající dluží SVJ na úhradách za tyto příspěvky).
Z fondu se následně hradí vše, co se neobjeví v ročním vyúčtování. Může se jednat o:
- provoz, údržba, opravy, stavební úpravy a jiné změny společných částí domu,
- revize technických sítí, společných technických zařízení domu, protipožárního zařízení, hromosvodů, rozvodů energií včetně tepla, teplé vody, pitné vody, atd.,
- údržba pozemku a údržba přístupových cest k pozemku.
Vyrovnejte příspěvky v kupní smlouvě
Pro prodávající i kupujícího je mimořádně důležité, aby se dohodli ohledně vyrovnání příspěvků za správu domu. Nejlépe tak učiní přímo v kupní smlouvě. Samo SVJ v tomto příliš nápomocno nebude, protože dle nového občanského zákoníku nemá povinnost příspěvky při prodeji bytu jakkoli vypořádat.
Pozitivní bilance příspěvků – prodávající má „našetřeno“ ve fondu oprav – může mít vliv na vyšší kupní cenu za byt. Pokud má prodávající našetřeno ve fondu oprav např. 200 tisíc, může chtít tuto částku od kupujícího uhradit a navýšit tak např. kupní cenu za byt. Je nicméně opět důležité, aby si prodávající tuto sumu vypořádal přímo s kupujícím, protože SVJ nemá povinnost prodávajícímu vrátit to, co do fondu oprav již odvedl. Znalost pozitivní bilance je důležitá pro prodávajícího.
Negativní bilanci příspěvků – dluhy prodávajícího vůči SVJ (typicky prodávající dluží za příspěvky do fondu oprav) – je opět důležité vyrovnat v kupní smlouvě, neboť s převodem bytové jednotky přejdou na kupujícího. Nebezpečí, ale číhá rovněž na samotného prodávajícího, protože prodávající za své dluhy vůči SVJ ručí! Pokud kupující dluhy na příspěvcích, které zbyly po prodávajícím, SVJ neuhradí, může SVJ tyto dluhy vymáhat přímo na prodávajícím. Znalost negativní bilance je tedy důležitá pro obě strany, ale především by měla zajímat kupujícího.
Koupě nebo prodej nemovitosti
Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Tip: S příspěvkem do fondu oprav se jistě setkal každý majitel bytu. Jak stanovit, v jaké výši mají jednotliví vlastníci přispívat, co vše lze z fondu vše hradit a jak jej chápat z hlediska účetnictví? Na to vše se zaměříme v samostatném článku.
Co dělat v případě, že prodávající dluží na příspěvcích SVJ?
Předkládáme jednoduchý a praktický postup, jak si v případě koupi bytu ošetřit, aby dluhy na příspěvcích SVJ nebyly zameteny pod koberec a posléze nikoho nepříjemně nepřekvapily.
1. zjistěte, zda prodávající dluží SVJ na příspěvcích
Požádejte prodávajícího, aby mu SVJ vydalo potvrzení o tom, kolik prodávající na příspěvcích dluží, případně potvrzení, že nedluží nic. SVJ takové potvrzení prodávajícímu vydat musí. Pokud toto opomenete a potvrzení si vydat od SVJ nenecháte, je to Vaše odpovědnost a případné dluhy prodávajícího na Vás přejdou!
2. upravte kupní cenu za byt
Pokud jste zjistili, že prodávající dluží na příspěvcích SVJ, začněte jednat o snížení kupní ceny, neboť tento dluh budete muset za prodávajícího uhradit, což bude mít vliv na celkovou částku, kterou za byt zaplatíte.
Co dělat pokud dlužím na příspěvcích SVJ?
Pro prodávajícího je velice důležité, aby měl v kupní smlouvě výslovně ošetřeno, že dluh na příspěvcích kupujícímu uhradil prostřednictvím snížení kupní ceny, což vyloučí, aby se kupující na prodávajícím z téhož důvodu v budoucnu hojil. Rovněž mu takové ustanovení dá v budoucnu možnost, aby po kupujícím vymáhal sumu tohoto dluhu v případě, že SVJ využije znění zákona a bude dluh vymáhat na prodávajícím jako ručiteli.
Co dělat pokud mám ve fondu oprav našetřeno?
Pokud má prodávající ve fondu oprav našetřenu nezanedbatelnou částku, nejedná se o nic jiného než o prostředky na budoucí zhodnocení bytu, které může prodávající spolu s bytem kupujícímu prodat. Snažte se tedy o tuto částku navýšit kupní cenu za byt.
Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.
Tip: Občanský zákoník chrání primárně slabší smluvní stranu. U nájemní smlouvy za ní považuje nájemce, a pronajímatele tak omezuje v mnoha ohledech. Od některých ustanovení občanského zákoníku se lze odchýlit smluvně, některé naopak „obejít“ nepůjdou. Jaká jsou tedy práva a povinnosti při nájemním bydlení? Co je výhodné pro pronajímatele a co pro nájemce a co by nemělo chybět v nájemní smlouvě? Na to se zaměřujeme v samostatném článku.