Zhoršil se váš zdravotní stav a nejste nadále schopni vykonávat vaši současnou práci? Máte strach, že přijdete o zaměstnání? Přečtěte si, jak musí v tomto případě váš zaměstnavatel postupovat a na co máte ze zákona nárok.
Zhoršil se váš zdravotní stav a nejste nadále schopni vykonávat vaši současnou práci? Máte strach, že přijdete o zaměstnání? Přečtěte si, jak musí v tomto případě váš zaměstnavatel postupovat a na co máte ze zákona nárok.
K ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů může dojít pouze ze dvou důvodů. První situace může nastat v případě, že se vám stane pracovní úraz nebo se vám rozvine nemoc z povolání a následkem toho vám bude zakázáno nadále konat danou práci. Zakázat vám ji může lékař při pracovnělékařské prohlídce nebo správní orgán, který přezkoumává pracovnělékařský posudek.
Tip: Nemoc z povolání je nemoc, která vznikla přímo v souvislosti s výkonem práce. Může se jednat o chronickou i dlouhodobou léčitelnou nemoc, která je ale pouze dočasná. Nejčastěji se můžete setkat se syndromem karpálního tunelu a artrózou.
Pracovní úraz pak definujeme jako poškození zdraví zaměstnance, k němuž došlo v důsledku pracovních úkolů případně v souvislosti s nimi. Mezi nejčastější pracovní úrazy se přitom řadí různá zranění způsobená pádem nebo těžkými břemeny, tedy zlomeniny, pohmožděniny a namožení zad. Více o nemoci z povolání i pracovním úrazu si přečtěte v našich článcích.
Druhá situace může vyplivnout z vašeho celkově zhoršeného zdravotního stavu (nikoliv následkem výkonu práce), který vede k tomu, že vás lékař na základě pracovnělékařské prohlídky nebo správní orgán na základě přezkoumání, prohlásí za zdravotně nezpůsobilé pro výkon dané práce. Tato situace může nastat např. v případě, že onemocníte vážnou chorobou, která vám nedovoluje práci vykonávat.
Tip: Zaměstnavatel po vás vyžaduje lékařskou prohlídku? Má na takovou věc nárok? Lze prohlídku odmítnout a jaké informace o vašem zdravotním stavu smí lékař poskytnout? To se dozvíte v našem článku na téma: Co očekávat od pracovnělékařské prohlídky.
Před tím, než dojde k výpovědi má však zaměstnavatel povinnost vás přeřadit na jinou pracovní pozici, pro kterou zdravotně způsobilí jste. Toto přeřazení je pro vás v tomto případě povinné. V případě, že pro vás zaměstnavatel jinou vhodnou práci nemá, vzniká překážka na straně zaměstnavatele a přísluší vám proto náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku až do doby ukončení pracovního poměru.
Může se stát, že vás po pracovnělékařské prohlídce označí v posudku jako zdravotně nezpůsobilé, ale vy s tímto rozhodnutím nesouhlasíte. V tomto případě je třeba podat odvolání proti posudku, a to do 10 pracovních dnů ode dne, kdy vám byl posudek vydán. Pokud lékař na posudku trvá, pak dochází k přezkoumání ze strany krajského úřadu. Na rozhodnutí má úřad 30 dnů. Pokud posudek schválí, už se nelze dál odvolávat. Pokud na základě lékařského posudku dostanete výpověď, existuje pro vás ještě možnost vzít celou věc k soudu. V tomto případě je potřeba podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi.
Tip: Chcete podat žalobu na určení neplatnosti výpovědi a nejste si jisti, zda vyhrajete? Posoudíme vaše šance na úspěch u soudu a navrhneme takové řešení, které povede k požadovanému výsledku.
Nárok na odstupné získáváte pouze v případě, že jste pracovní způsobilost ztratili následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Na odstupné máte přitom nárok v případě, že dostanete výpověď i v případě uzavření dohody o skončení pracovního poměru. Náleží vám odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
Zajistíme, že obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli. Řešení nabídneme už do dvou dnů, v rámci celého Česka.
Odstupné nedostanete v případě, že k ukončení pracovního poměru došlo ztrátou vaší zdravotní způsobilosti, která ale nevznikla následkem výkonu práce. Odstupné vám také nenáleží v případě, že se zaměstnavatel zcela zprostil povinnosti k náhradě újmy způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. To může nastat např. v případě, kdy ke zranění či nemoci došlo následkem porušování pravidel bezpečnosti práce, v případě, že jste vykonávali práci pod vlivem omamných látek apod.
Specifická situace může nastat v případě, že u zaměstnavatele vykonáváte více druhů práce a zdravotně nezpůsobilými se stanete jen pro některé z nich (například děláte stěhovací práce a zároveň fungujete také jako koordinátor). V tomto případě nemá zaměstnavatel povinnost vám přidělit jinou práci (stačí, že vykonáváte tu, u které jste zdravotní způsobilost nepozbyli). Zároveň vám také nemůže dát výpověď ze zdravotních důvodů.
Může se stát, že budete chtít podat výpověď ze zdravotních důvodů vy sami. Podat ji můžete pouze za předpokladu, že vás na základě pracovnělékařské prohlídky označil lékař jako nezpůsobilé výkonu vaší práce a zároveň pro vás váš zaměstnavatel nenašel do 15 dnů od obdržení posudku náhradní pracovní pozici.
Tip: Nespoléhejte se na vzor okamžité výpovědi ze zdravotních důvodů a raději si nechte pomoct od odborníka. S Dostupným advokátem máte jistotu, že vaše výpověď bude platná a vy nepřijdete o nic, na co máte dle pracovní smlouvy nárok. Vše vám pomůžeme vyřešit už do dvou dnů, pohodlně a on-line.
S ukončením pracovního poměru ze zdravotních důvodů se také často pojí otázky ohledně zaměstnávání a propouštění osob se zdravotním znevýhodněním (OZZ). Pojďme se proto na tyto otázky podívat blíž.
Jedná se o osobou, která je schopná vykonávat práci, tedy zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale má omezenou schopnost vykonávat dosavadní práci, případně využívat svou dosavadní kvalifikaci nebo i omezenou schopnost se rekvalifikovat. Příčinou tohoto omezení je v tomto případě dlouhodobě špatný zdravotní stav, který dle lékařského posudku omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti této osoby a má trvat minimálně rok.
Status OZZ můžete získat na základě vlastní žádosti v případě, že vám váš zhoršený zdravotní stav omezuje schopnost uplatnit se na trhu práce. Žádost musíte podat písemně a nesmí v ní chybět vaše jméno, příjmení, datum narození, adresa místa trvalého pobytu a podpis. Dále musíte popsat vaši situaci a požádat o přiznání statusu OZZ. Nakonec je třeba také doplnit základní údaje o vašem ošetřujícím lékaři a adresu jeho sídla. Hotovou žádost můžete poslat poštou, datovou schránkou nebo emailem s elektronicky ověřeným podpisem na adresu České správy sociálního zabezpečení.
Tip: Vzor pro podání žádosti naleznete přímo na stránkách ČSSZ.
Jako OZZ nemáte nárok na příspěvky ani dávky od státu. Kdo ale nárok na příspěvky má je váš zaměstnavatel. Zaměstnavatel si navíc za každého zaměstnance, který je OZZ, může uplatnit slevu na dani. Tento příspěvek a sleva na dani má tedy za cíl podpořit zaměstnanost zdravotně znevýhodněných osob.
Co se týče výpovědi OZZ ze strany zaměstnavatele, platí zde stejná pravidla jako u zdravé osoby. Stejná pravidla pro vás jako OZZ tedy platí i v případě, že již nemůžete nadále ze zdravotních důvodů vykonávat svoji práci – zaměstnavatel vám tedy musí najít jinou pracovní pozici nebo vám může dát výpověď a případně i odstupné (pokud váš zhoršený zdravotní stav způsobil výkon práce). Zaměstnavatel vás však nemůže propusti z důvodu, že jste pozbyly status OZZ a on na vás přestane pobírat příspěvky. Propustit vás může pouze ze zákonem stanovených důvodů.
Pracovním úraz, nemoc z povolání i celkově zhoršeném zdravotní stav znemožňující výkon vaší práce může být důvodem k výpovědi. Zaměstnavatel vám ale musí nejprve nabídnout jinou vhodnou pracovní pozici, jinak vám náleží náhrada mzdy. Odstupné je poskytováno pouze při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Také máte možnost se proti lékařskému posudku odvolat, a to do 10 dnů. Osoby se zdravotním znevýhodněním mají v této situaci stejná práva jako ostatní zaměstnanci.
Při výpovědi z práce vám pomůžeme bránit se proti krokům zaměstnavatele a zajistíme, abyste od něj dostali vše, na co máte nárok. A to například včetně dlužné mzdy či odstupného. Pomoc poskytujeme v celé ČR a za předem danou cenu.