Ondřej Preuss
Řešení právního problému na míru
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Novinka roku 2022: všechny rozsudky najdete online

Téměř revoluční změna nás čeká letos v české justici. Již několik let plánované uveřejňování veškerých rozsudků nastane s konečnou platností od letošního července. Některé soudy už přitom databázi rozsudků plní již nyní.

Soudní spisy a rozsudky připravené ke zveřejnění
2 minuty čtení
13. 1. 2022

Cílem nové právní úpravy, o kterou se dlouhodobě zasazovali pirátští poslanci, je učinit soudní rozhodování více předvídatelnějším. Nemělo by se nadále stávat, že soudy stejné instance rozhodnou v obdobných případech zcela jiným způsobem. Pokud by se tak přece jen dělo, je na účastnících a advokátech, aby na odchylky poukazovali a na nadřízených soudech, aby v případě potřeby zasáhly.

Kdy začne novinka v justici platit?

Řada soudů už značnou část svých rozsudků zveřejňuje nyní na webu https://rozhodnuti.justice.cz/ na základě dřívější instrukce Ministerstva spravedlnosti. Zákonná povinnost pro všechny soudy ale vznikne až novelou zákona o soudech a soudcích, která nabude účinnosti od 1. července 2022. Přesnou podobu zveřejňování přitom stanoví vyhláška, kterou nyní Ministerstvo připravuje.

Řešíte problém spojený se soudním řízením?

Napište nám svůj dotaz, my jej necháme posoudit odborníkem, který vám do 24 hodin vám navrhne řešení na míru. Pokud se pak rozhodnete svěřit jeho řešení do našich rukou, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci se poradit

Parametry pro vyhledávání

Dosavadní databáze umožňuje vyhledávání na základě řady parametrů podle toho, jaké výsledky chcete získat. Vyhledávat můžete například podle data vydání rozhodnutí, soudu, konkrétní agendy (např. trestní, občanskoprávní) nebo i právního předpisu, který je v rozsudku zmiňován. Znáte-li spisovou značku, pak se dostanete ke konkrétnímu rozsudku doslova na pár kliků. Můžete ale také zjistit, jaké rozsudky byly vydány ve vztahu k určitému právnímu předpisu, jak se rozhoduje v podobných typech případů či jakým způsobem rozhoduje konkrétní soudce. Zveřejňování se bude týkat pouze pravomocných rozsudků.

Anonymizace údajů

Nikdo se nemusí bát, že si podle jeho osobních údajů jiní dohledají třeba detaily jeho rozvodu. Všechna rozhodnutí totiž budou anonymizovaná. Ministerstvo spravedlnosti pro tyto účely pořídilo speciální program, který umí všechny osobní údaje vyhledat a následně je vymaže. Dobrat se ke konkrétní kauze, aniž byste znali například spisovou značku či unikátní detaily sporu, tak sice nebude nemožné, ale bude to poměrně obtížné.

Stejné rozhodování ve stejných kauzách

Cílem úpravy není zavést něco jako systém precedentů, podle kterých by se pak obdobné případy rozhodovaly. To by ani neodpovídalo systému českého práva. Nicméně pro širokou veřejnost i pro advokáty může zajímavé získat jakousi “škálu”, na jaké se obdobné kauzy rozhodují. Pokud by se účastníkům stalo, že jejich soudce rozhodl výrazně jinak než jiní soudci v podobných případech, může tím jednoduše argumentovat u nadřízeného soudu. Inspirací může být celý systém nepochybně i pro samotné soudce. Ostatně na Slovensku, kde již obdobný systém několik let funguje, je prý soudci hojně využíván.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

  • Vše zvládneme online
  • Požadavky řešíme do druhého dne
  • Předem víte, kolik zaplatíte
  • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

Zatím nehodnoceno

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

Jarka BL

před 1 měsícem

Potřebovala jsem podat co nejrychleji trestní oznámení a společnost „Dostupný advokát“ jsem našla náhodou na webových stránkách. Komunikace proběhla v pořádku. Trvalo asi týden a oznámení jsme odeslali. Mohu doporučit, byla jsem spokojená.

Jan Kresteš

před 12 měsíci

Dostupného advokáta mohu jedině doporučit! Nabízel jsem místnost k podnájmu a potřeboval jsem dobře vypracovanou podnájemní smlouvu. Nejdříve jsem si stáhl z nejmenovaných webových stránek vzor podnájemní smlouvy. Vzor podnájemní smlouvy vypadal dobře, mně tam nic nechybělo. Ovšem nejsem právník a vždy se může objevit nějaký důležitý detail, který by tam mohl chybět. Obrátil jsem (zobrazit více) se tedy na Dostupného advokáta, aby mi poradil a pomohl v této věci. Stačil jeden telefonát a reakce byla rychlá. Vše za rozumnou cenu vyřízeno do tří dnů. Neměl jsem s tím tedy práci a podnájemní smlouva od dostupného advokáta byla více detailnější. Pokud tedy potřebujete právní pomoc, právní služby a nemáte tolik peněz, abyste si mohli dovolit platit drahého advokáta, Dostupný advokát je nejlepší volbou pro vás. Vřele doporučuji!

Paní Kouzelná

před 12 měsíci

Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro (zobrazit více) Rychlá a profesionální právní řešení za předem jasné ceny. Může být snad něco lepšího? I když to možná bude znít „až příliš dobře, aby to byla pravda,“ ráda se s vámi podělím o moji zkušenost. Zaměstnanci společnosti DostupyAdvokat.cz jsou naprostí profesionálové. Upřímně a s velkým nasazením se věnují svému poslání, kterým je zpřístupnění kvalitních právních služeb pro běžného člověka. Jejich ceny považuji za velmi spravedlivé ve srovnání s tím, co jsem obvykle platila za podobné služby. Díky tomu jsem já, moje rodina i přátelé získali potřebnou právní pomoc, aniž bych se obávala nekonečných poplatků. Podle mých zkušeností s DostupyAdvokat.cz byly veškeré moje e-maily a hovory zodpovězeny včas a k mojí spokojenosti. Jejich zkušení právníci mi dali jistotu, že veškeré právní potřeby, které mám, mohou být řešeny rychle a profesionálně. Vždy byl k dispozici někdo, kdo měl zkušenosti právě s mým problémem. Jejich hlavní právník také píše pravidelně blog a drží krok se všemi nejnovějšími právními trendy, což znamená, že je velmi dobře informovaný. Během let jsem utratila jmění za právní pomoc, nebo ztrácela nervy při pokusech „řešit problémy sama“, když jsem si právní pomoc nemohla dovolit. Přála bych si službu DostupyAdvokat.cz poznat už dříve. Velmi je doporučuji každému, kdo potřebuje právní pomoc, VYZKOUŠEJTE JE HNED!


Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Jak se bránit proti rozhodnutí ve správním řízení?

Jak se bránit proti rozhodnutí ve správním řízení?

Správní rozhodnutí je výsledkem řízení vedeného správním orgánem. Rozhodnutím se upravují práva a povinnosti účastníků řízení, ne vždy ale ke spokojenosti obou stran. Co když jste účastníkem takového řízení a…

1. 6. 2021
Žena trápící se tím, jak bude probíhat rozvod

Jak probíhá rozvod u soudu?

Rozvodové řízení je proces odehrávající se před soudem, jehož výsledkem je zánik manželství. Slovy zákona ‒ manželství může být rozvedeno jen za situace, kdy je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno,…

10. 11. 2020
Dvě ženy stojí před soudkyní

Jak napadnout výpověď u soudu

Každému zaměstnanci se může stát, že mu bude jednoho nepříliš krásného dne doručena výpověď z pracovního poměru. Co můžete požadovat a jak postupovat v případě, že považujete výpověď za neoprávněnou?

21. 11. 2019

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2022