Dohoda o pracovní činnosti

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
30. dubna 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Zaměstnavatel vám nabízí dohodu o pracovní činnosti. Jedná se o výhodnou smlouvu především pro něj nebo může přinést výhody i vám? V našem článku se zaměříme i na možné alternativy a shrneme, jak je to se zdaněním tohoto typu smluv. Právní úprava dohody zaznamenala v poslední jistých změn. Zaměříme se i na ně.

Muž pracující na dohodu o pracovní činnosti, čistí ulici

Co charakterizuje dohodu o pracovní činnosti?

Dohoda o pracovní činnosti je jedním ze tří typů smluv, které jsou v pracovním právu nejvíce využívány. S oblibou ji zaměstnavatelé využívají na různé drobné pomocné činnosti, úklidové či manuální práce, případně dlouhodobé brigády, kdy zaměstnanec nevyžaduje dovolenou.

Pro dohodu o pracovní činnosti je charakteristické:

  • na rozdíl od dohody o provedení práce (DPP) není omezena na 300 hodin v kalendářním roce.
  • limit v počtu hodin je naopak dán polovinou stanovené týdenní pracovní doby, který se hodnotí za dobu její platnosti, nejdéle za 52 týdnů. Jinými slovy,
  • nelze během doby této v průměru přesáhnout 20 hodin týdně (pokud je například jeden týden odpracováno 30 hodin a jiný 10 hodin, pak je podmínka splněna).
  • Povinnost platit pojištění vzniká tehdy, pokud váš hrubý měsíční příjem překračuje tzv. rozhodnou částku.  Pokud částku 4000 Kč (platnou v roce 2024) překračujete, jste účastni nemocenského pojištění a odvádíte důchodové a zdravotní pojištění
Tip na článek

Tip: Jednotlivým druhům pracovního poměru jsme se detailně věnovali v našem článku.

Související služba

Uzavíráte dohodu o pracovní činnosti?

Uzavření dohody o pracovní činnosti může být někdy paradoxně komplikovanější, než podpis zaměstnanecké smlouvy. Tím, že tento typ pracovního vztahu není zákonem chráněn tak, jako klasický pracovní poměr, je třeba si ve smlouvě ohlídat mnohem více věcí. V případě, že si nejste zněním smlouvy jisti, neváhejte vše zkonzultovat s advokátem, který vám může ke smlouvě připravit připomínky, případně vše připravit “na klíč”.

Chci se poradit

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Příklad: Dohoda o pracovní činnosti na údržbářské a zahradnické práce v areálu kláštera byla uzavřena s panem Richtrem od 1. dubna 2024 do 31. května 2024. Celkový počet odpracovaných hodin je stanoven na 160. Pan Honza v prvních dvou týdnech odpracoval 60 hodin (30 a 30 hodin), v následujících týdnech bylo již práce méně a každý týden pracoval zhruba šestnáct až sedmnáct hodin, proto v průměru splnil limity, které stanoví zákon pro DPČ.

Co má obsahovat text dohody o pracovní činnosti?

V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny:

  • sjednané práce,
  • sjednaný rozsah pracovní doby,
  • doba, na kterou se dohoda uzavírá.

Můžete si se zaměstnavatelem sjednat i další náležitosti. Podmínkou je, že je dohoda uzavřena písemně.

Obecně sice platí i na práci na DPČ řada ustanovení zákoníku práce, ten ale výslovně vyjímá určité věci, typické pro zaměstnanecký poměr, jako je:

  • převedení na jinou práci, přeložení a dočasné přidělení,
  • odstupné,
  • skončení pracovního poměru,
  • odměňování s výjimkou minimální mzdy,
  • cestovní náhrady.

Se zaměstnavatelem se samozřejmě můžete na čemkoliv z výše uvedeného domluvit, je ale potřeba počítat s tím, že na uvedené není automaticky nárok a do smlouvy je to případně třeba upravit.

Pokud nebyl sjednán speciální způsob ukončení DPČ, je možné dohodu ukončit buď vzájemnou dohodou stran, případně jednostranně výpovědí s patnáctidenní výpovědní dobou, která začíná běžet dnem doručení výpovědi druhé straně. Okamžité zrušení DPČ může být smluvními stranami sjednáno pouze pro případy, kdy je možné okamžitě zrušit pracovní poměr. Taktéž pro zrušení se vyžaduje písemná forma.

Jaké výhody přináší dohoda o pracovní činnosti?

Na úvod si pojďme říci, že tento typ dohod se vyplatí v prvé řadě firmám, tedy zaměstnavatelům: nemusí poskytovat zaměstnanci dovolenou, v případě opravdu nízkých výdělků do 3 999 Kč měsíčně nemusejí odvádět sociální a zdravotní pojištění a na rozdíl od klasické pracovní smlouvy se mohou se zaměstnancem v podstatě kdykoliv rozloučit.

Je ve světle výše uvedeného tato dohoda vůbec v něčem výhodná i pro zaměstnance? I pro ně se výhody najdou, zejména pro studenty (do 26 let) a seniory, kteří si chtějí přivydělat k důchodu. Za obě tyto skupiny obyvatel platí automaticky zdravotní pojištění stát. Pokud mají výdělek ze závislé činnosti, pak sice musí zdravotní pojištění platit, nicméně nemusí být přitom dodržen minimální vyměřovací základ a zdravotní pojištění se vždy vypočítá ze skutečného vyměřovacího základu.

Pro někoho může být výhodou i rychlá možnost ukončení pracovního vztahu třeba v případě, že si hledá stabilní zaměstnání a přitom jen dočasně někde „brigádničí“.

Tip na článek

Tip: Alternativou pro dohodu o pracovní činnosti může být za určitých okolností dohoda o provedení práce (DPP), případně klasická zaměstnanecká smlouva s ujednáním o zkráceném úvazku. V případě DPP je vám umožněno pracovat maximálně 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za rok. V případě zaměstnanecké smlouvy získáváte mnohem větší míru jistot.

Zdanění a odvody z dohody o pracovní činnosti

Zde máte na výběr hned z několika variant, které jsme naznačili výše. Vyplývá z toho, zda u daného zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani či nikoliv a rovněž z výše výdělku. Co se týče prohlášení k dani, uplatní se pravidlo, že v daném měsíci smíte toto prohlášení podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele. V průběhu roku jich ale může být i víc, ale musí být stanoveno za jaké měsíce.

Nemám podepsané prohlášení k dani

Jestliže u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení k dani a máte příjem nižší než 4000 Kč, tak zaměstnavatel rovnou srazí z příjmu srážkovou daň, a tím je pro vás daňová otázka vyřešena. Tento příjem nemusíte už do daňového prohlášení vůbec uvádět.

V případě, že činí měsíční hrubá odměna 3 999 korun a méně, potom se z hrubé odměny neodvádí sociální pojištění ani zdravotní pojištění. V případě více dohod se ovšem pro tento účel odměny sčítají.

Pokud je však dohoda o provedení práce vaší jedinou výdělečnou činností, zdravotní pojištění si stejně budete muset zaplatit. Z pohledu zdravotní pojišťovny budete osobou bez zdanitelných příjmů, která musí každý měsíc platit zdravotní pojištění ve výši 13,5 procenta z minimální mzdy.

U odměn nad 4000 Kč zaměstnavatel odvádí zálohovou daň stejně jako v běžném pracovním poměru (to platí, ať již jste prohlášení podepsali či ne).

Prohlášení k dani jsem podepsal

Pokud prohlášení k dani podepíšete, srazí se vám pouze zálohová daň a v daňovém přiznání pak uplatníte všechny daňové slevy, na které máte nárok (klasicky slevu na poplatníka, na studenta i daňové zvýhodnění na děti). V praxi tedy můžete obdržet daňový bonus, jestliže je daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu.

Tip na článek

Tip: Daňovým bonusem se myslí rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmů a slevou na děti. Jinými slovy, je-li vaše daňová povinnost záporná tím, že se uplatnila sleva na dani za děti, jde o daňový bonus. Tento bonus vám pak finanční úřad vyplatí. Limit daňového bonusu je neomezený.

Na konci roku vám zaměstnavatel na vyžádání dá potvrzení o příjmech, abyste si mohli podat daňové přiznání. Pokud jste v některém měsíci měli současně příjmy od dvou zaměstnavatelů zdaněné zálohovou daní, musíte daňové přiznání podat. Pokud ale platíte obdobně jako zaměstnanci daň přímo srážkově, pak povinnost podat daňové přiznání nevzniká. Neměli-li v žádném měsíci najednou od dvou nebo více zaměstnavatelů výdělky daněné zálohově a nemusíte z jiného důvodu podávat daňové přiznání, můžete požádat posledního, aby zúčtování daně vyřídil za vás.

 

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Sdílejte článek


Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Témata článku:

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)