Dohoda o provedení práce (DPP) spadá do takzvaných dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Vzhledem k tomu, že její hodinová dotace je ze zákona omezena, využívá se například pro servisní, ale i konzultantské práce, případně sezónní práce, jako například prázdninové brigády pro studenty, kde se předpokládají jednotky, maximálně nízké desítky hodin za měsíc, nebo nárazově (jednorázově) větší objem práce.
Základní znaky DPP
- Maximálně 300 hodin u jednoho zaměstnavatele.
- Výše odměny není nijak omezena.
- Musí být sjednána písemně.
- Výpovědní lhůta je 15 dní.
- Vztahuje se na ní minimální mzda.
- Sociální a zdravotní platíte jakmile dosáhnete 10 000 korun za měsíc.
- Po odpracování určité doby máte nárok na dovolenou.
Obecně sice platí i na práci na DPP řada ustanovení zákoníku práce, ten ale (stejně jako u dohody o pracovní činnosti) výslovně vyjímá určité věci, typické pro zaměstnanecký poměr, jako jsou:
- převedení na jinou práci a přeložení či dočasné přidělení,
- odstupné,
- pracovní doba a doba odpočinku s tím, že výkon práce nesmí přesáhnout 12 hodin během po sobě jdoucích 24 hodin,
- překážky v práci na straně zaměstnance,
- skončení pracovního poměru,
- odměňování s výjimkou minimální mzdy,
- cestovní náhrady.
DPP a omezení počtu hodin
Na DPP nesmíte odpracovat více než 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za kalendářní rok. Tato dohoda je tedy vhodná zejména pro krátkodobé nebo jednorázové práce, které nepřekročí uvedený limit hodin.
Pokud jsou odpracovány hodiny nad rámec tohoto limitu, je nutné zvolit jiný typ pracovního vztahu, například dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo klasickou pracovní smlouvu.
DPP a sociální a zdravotní pojištění
Je-li měsíční odměna z DPP menší než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele, neplatí se sociální ani zdravotní pojištění. Platí to ovšem i v případě, kdy jeden zaměstnanec má uzavřeno více dohod s různými zaměstnavateli a celkový příjem z nich nepřesahuje 10 000 Kč.
Pokud ale neplatíte zdravotní pojištění z jiného důvodu (například jako zaměstnanec), stáváte se tím pádem z pohledu pojišťovny takzvanou osobou bez zdanitelných příjmů a v takovém případě si musíte platit zdravotní pojištění zvlášť. Jeho výše pro OBZP rok 2024 je 2 552 korun měsíčně a je splatné vždy do osmého dne následujícího měsíce, například za březen do osmého dubna. Počítá jako 13,5 % z vyměřovacího základu, kterým je aktuální minimální mzda. Sociální pojištění si platit nemusíte, ale je třeba brát potaz v to, že doba, po kterou si pojištění neplatíte se nepočítá do doby pojištění pro přiznání důchodu.
Při překročení částky 10 000 měsíčně se však již pojistné platí, sazba zdravotního pojištění činí 4,5 procenta a sazba sociálního pojištění 6,5 procenta.
Související služba
Uzavíráte dohodu o provedení práce?
Uzavření dohody o provedení práce může být někdy paradoxně komplikovanější, než podpis zaměstnanecké smlouvy. Tím, že tento typ pracovního vztahu není zákonem chráněn tak, jako klasický pracovní poměr, je třeba si ve smlouvě ohlídat mnohem více věcí. V případě, že si nejste zněním smlouvy jisti, neváhejte vše zkonzultovat s advokátem, který vám může ke smlouvě připravit připomínky, případně vše připravit „na klíč“.
Chci se poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Příklad dohody pana Jiřího
Pan Jiří vykonává pro vzdělávací centrum práci na základě dohody o provedení práce v rozsahu 100 hodin v kalendářním roce 2024. Práce spočívá v instalaci, nastavení, úpravě a aktualizaci vzdělávacích programů a osobních účtů vyučujících. Dohodnutá hodinová sazba je 700 Kč. Pan Jiří si tak na základě dohody o provedení vydělá 70 000 Kč za rok. Vzhledem k tomu, že jde o pravidelnou činnost, fakturuje si pan Jiří každý měsíc zhruba 5800 Kč. Z této odměny neplatí sociální ani zdravotní pojištění.
Pan Jiří ale pracuje na základě dohody o provedení práce také pro další zaměstnavatele – mezi klienty má kromě vzdělávacího centra také vysokou školu a státní úřad. Pro vysokou školu pracuje na základě dohody o provedení práce s měsíční odměnou 9 000 Kč, pro státní úřad pracuje na tutéž dohodu s měsíční odměnou 8 500 Kč. Ve výše zmíněném vzdělávacím centrum získá každý měsíc přibližně 5800 Kč. Celková výše měsíčních příjmů je tedy 23 300 Kč. Protože ani u jednoho zaměstnavatele nepřesahuje 10 000 Kč, nemusí odvádět z těchto sociální ani zdravotní pojištění. Pan Jiří si ovšem platí zdravotní pojištění sám jako OBZP.
To, že v celkovém úhrnu pracuje pan Jiří na dohody o provedení práce asi 600 hodin ročně vůbec nevadí, protože nepřekročil zákonný limit 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele.
DPP a daň z příjmů
Rozhodující hranicí pro zdanění je skutečnost, zda jste u daného zaměstnavatele podepsali růžové prohlášení k dani a rovněž hranice příjmu 10 000 Kč.
V případě nepodepsání prohlášení k dani a příjmu do 10 000 Kč, se zdaňuje taková dohoda srážkovou daní ve výši 15 %. V takovém případě již nemusíte podávat daňové přiznání. Pokud jej ale podáte, je možné získat sraženou daň zpět tím, že uplatníte slevy na poplatníka za příslušné daňové období. Podle získaných příjmů za celý rok můžete mít nárok na daňovou vratku.
Pokud si vyděláte více než 10 000 měsíčně a nemáte podepsané prohlášení k dani, zdaňuje se DPP 15% zálohovou daní. Vy si ovšem u zaměstnavatele nemůžete uplatnit žádnou slevu, nicméně slevy na poplatníka můžete uplatnit v rámci daňového přiznání.
Pokud jste ale podepsali prohlášení k dani (lze mít podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele), odvádí se daň zálohová ve výši 15 %. Vy si můžete u daného zaměstnavatele uplatnit slevy, které se na vás vztahují. Daňové přiznání musíte podat, pokud pracujete během roku současně pro více zaměstnavatelů.
Od prvního června 2024 dochází ke změně v platbách odvodů. Ruší se hranice 10 000 a budou platit dva nové limity. Pokud tyto limity dohodář překročí, bude muset platit odvody. První limit je stanoven na 25 % průměrné mzdy v případě, že dohodář pracuje pouze u jednoho zaměstnavatele. A druhý limit je stanoven na 40 % průměrné mzdy pro případ, kdy má dohodář zaměstnavatelů víc.
DPP a dovolená
Od letošního roku mají lidé pracující na dohodu nárok na placenou dovolenou. Podmínky jsou přitom stejné jako u zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Pro vznik nároku je tedy nutné, aby zaměstnanec odpracoval minimálně čtyřnásobek své týdenní pracovní doby, která u dohod představuje 20 hodin týdně. Druhou podmínkou je pak to, že dohoda musí trvat minimálně 4 týdny. To platí i pro dohody, které na sebe přímo navazují.
DPP a nemocenská
Je-li z vaší hrubé odměny odváděno sociální pojištění (tj. u měsíčního příjmu vyššího než 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele), potom vám vzniká také nárok na nemocenské dávky. Naopak pokud jsou vaše příjmy nižší a k odvodu nedochází, na nemocenskou mít nárok nebudete.
Výpověď DPP
V DPP může být uvedena doba, po kterou dohoda platí a s jejím uplynutím dochází i k automatickému ukončení pracovního poměru. To samé platí i v případě odpracování 300 hodin. Vypovědět dohodu je ale možné i dřív. Je zde však povinná výpovědní lhůta 15 dní. Ta začíná běžet, jakmile doručíte svému zaměstnavateli písemnou výpověď. Stejně tak to platí i pro zaměstnavatele. Ten vás může propusitt i bez důvodu, ale jen v případě, že jste u něj pracovali méně jak 3 měsíce.
Samozřejmě je možné také ukončit pracovní poměr okamžitě, pokud se na tom dohodnou obě strany. U takové dohody nesmí chybět identifikační údaje zaměstnance a zaměstnavatele, identifikace pracovního poměru a datum ukončení dohody.
Tip na článek
Tip: Dostali jste výpověď v práci? Zajistíme, že obdržíte vše, na co máte nárok. Pomůžeme vám bránit se proti zaměstnavateli. Řešení nabídneme už do dvou dnů, v rámci celého Česka.
DPP a novela zákoníku práce
Kromě změny hranice pro odvody a nárok na dovolenou dochází s novelou zákoníku práce ještě k dalším změnám:
Evidence dohod
Nově se musí zaměstnavatelé hlásit všechny uzavřené dohody na České správě sociálního zabezpečení. Je to z toho důvodu, aby nedocházelo k podvodům ze strany zaměstnanců. Jednoduše by totiž mohli u více zaměstnavatelů vydělat přes daný limit a neplatit tak sociální a zdravotní pojištění a daň.
Pro vás jako zaměstnance to znamená akorát to, že po vás při podpisu dohody bude chtít váš zaměstnavatel vyplnit a podepsat také dokument o tom, zda pracujete na dohodu ještě u někoho jiného. V tuto chvíli se vám zatajovat další dohody, abyste trochu ušetřili na pojistném, opravdu nevyplatí.
Kvůli registraci se na vás totiž jednoduše přijde a budete pak muset pojistné doplatit nejen sami za sebe, ale za zaměstnavatele. Kromě klasických 7,1 % z příjmu tak budete muset zaplatit i 24,8 % za zaměstnavatele. A pokud byste náhodou nezaplatili, vznikl by vám dluh na zdravotním a sociálním pojištění. S tím se pak pojí i penále ve výši 0,0403 % z dlužné částky za každý započatý den.
Mzda a pracovní benefity
Zaměstnavatel nesmí diskriminovat své dohodáře. To znamená, že jim musí náležet stejná mzda jako zaměstnancům na plný úvazek, kteří vykonávají stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Toto pravidlo se přitom vztahuje i na poskytování pracovních benefitů ve formě stravenek, multisportky apod. Na ty by tedy dohodáři měli mít ze zákona stejný nárok jako zaměstnanci na plný úvazek.
Na dohody dále platí pravidla pro minimální mzdu. Zaměstnanec pracující na dohodu proto musí dostat minimálně 112,50 korun za hodinu. Co se však na dohody nevztahuje, je zaručená mzda.
Příplatky
Dohodáři také nově získávají právo na některé příplatky za práci. Konkrétně se jedná o:
- Práci ve svátek: Za tu náleží dohodáři příplatek nejméně ve výši 100 % průměrného hodinového výdělku nebo placené náhradní volno. Směnu ve svátek přitom může dohodář dostat jen výjimečné z vážných důvodů. V případě, že svátek připadá na den, kdy by dohodář normálně pracoval, náleží mu náhrada mzdy jako klasickému zaměstnanci (např. v situaci kdy dohodář pravidelně pracuje úterky a čtvrtky a na jeden čtvrtek připadne svátek).
- Práci v noci: Dohodáři, který odpracoval určitou dobu mezi 22. až 6. hodinou náleží příplatek v minimální výši 10 % průměrného hodinového výdělku.
- Práci v sobotu a neděli: Dohodáři náleží příplatek v minimální výši 10 % průměrného hodinového výdělku.
- Práci ve ztíženém pracovním prostředí: Dohodáři náleží příplatek v minimální výši 10 % minimální hodinové mzdy za každý jeden zatěžující vliv.
Příplatky se určují podle pravidel o odměňování mzdou a to i v případě, že je dohodář zaměstnaný ve veřejném sektoru a dostává plat.
Home office
Home office při práci na dohodu je nově nutné stanovit písemně. Zároveň jej může zaměstnavatel dohodáři nařídit jen výjimečné a musí mu proplatit náklady, které s ním souvisí (výdaje za energie apod.). Tato částka je stanovena paušálně na 4,60 korun za hodinu práce z domova.
Tip na článek
Tip: Za jakých podmínek může zaměstnanec home office využívat a co to pro něj i zaměstnavatele znamená? To si přečtěte v našem článku.
Seznámení s pracovní dobou
Zaměstnavatel musí dohodáře informovat o pracovním rozpisu nebo změnách a to vždy nejpozději tři dny před začátkem dané směny. Zrušit směnu pak musí zaměstnavatel nejpozději 24 hodin před jejím začátkem jinak ji musí dohodáři proplatit.
Přechod na pracovní smlouvu
Jako dohodáři máte nově možnost požádat vašeho zaměstnavatele o převedení na hlavní pracovní poměr. Musíte ale splnit několik podmínek:
- Musíte mít odpracovaných minimálně 180 dní za posledních 12 měsíců.
- Vaše dohodová smlouva byla sjednaná na minimálně 12 měsíců.
Pokud o převedení na hlavní pracovní poměr požádáte, má váš zaměstnavatel maximálně měsíc na to, aby vám odpověděl. V případě, že vaši žádost zamítne, musí k tomu mít důvod.
Živnost a DPP
I osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou mít v rámci podnikání slabší období, kdy si třeba vypomohou nějakou brigádou v jiném oboru. V takovém případě může nastat souběh živnosti a dohody o provedení práce.
Co se týče danění, budou se na vás vztahovat výše uvedené principy. Vy jako OSVČ budete podávat každopádně za předchozí rok daňové přiznání. V něm si můžete po uplatnění všech daňových odpočtů a slev snížit daňový základ a může vám vzniknout přeplatek na dani, který vám stát vrátí. K vyplnění budete od všech zaměstnavatelů potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech.
Jestliže vám podnikání moc nevynáší, vyplatí se vám najít práci na DPP, v níž měsíční příjem převyšuje 10 000 Kč. V takovém případě se vám bude strhávat zdravotní a sociální pojištění, vaše podnikání bráno jako vedlejší činnost a vy budete platit méně za povinné odvody.
DPP vs. DPČ
Hlavní rozdíl spočívá v počtu odpracovaných hodin a hranici pro zdanění a odvod sociálního a zdravotního pojištění:
| DPP | DPČ |
Maximální počet odpracovaných hodin | 300 hodin ročně | 20 hodin týdně |
Odvody | Při překročení hranice 10 000 korun | Při překročení hranice 4 000 korun |
Bude pro mě práce na DPP výhodná?
Takovou otázku nelze jednoznačně zodpovědět. Záleží především na tom, za jakých okolností chcete DPP uzavřít – pokud jste například zaměstnanec, student či důchodce a odvody na zdravotní a sociální pojištění za vás platí stát či zaměstnavatel, může se vám vyplatit práce na DPP s výdělkem do 10 000 měsíčně. Pokud ale v takovém postavení nejste a sociální a zdravotní pojištění si neplatíte, pak se vám práce na DPP spíše nevyplatí.
Při výdělku nad 10 tisíc se vám bude krátit příjem o zdravotní pojištění, a to alespoň v minimální výši (v roce 2022 ve výši 2 968 Kč).
Tip na článek
Tip: Pokud přemýšlíte, zda se vám více vyplatí dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce, zvažte především, jaká bude vaše měsíční odměna. Víte-li, že bude nižší než 10 000 Kč, je pro vás vhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. Dohodě o pracovní činnosti jsme se věnovali v našem samostatném článku.
Dohoda o provedení práce – vzor
V dohodě o provedení práce musí být uvedeny:
- sjednané práce (vymezení úkolu),
- doba, na kterou se dohoda uzavírá (často se uzavírá na dobu neurčitou) a
- sjednaná odměna.
Můžete si se zaměstnavatelem sjednat i další náležitosti. Podmínkou je, že je dohoda uzavřena písemně.
Může vypadat zhruba následovně:
DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE
Uzavřená podle § 75 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Smluvní strany
Zaměstnavatel:
Firma: [Název firmy]
Sídlo: [Adresa sídla]
IČO: [IČO]
DIČ: [DIČ]
Zastoupený: [Jméno a funkce osoby oprávněné jednat za firmu]
Zaměstnanec:
Jméno a příjmení: [Jméno a příjmení zaměstnance]
Rodné číslo: [Rodné číslo]
Bydliště: [Adresa bydliště]
Číslo OP: [Číslo občanského průkazu]
Předmět dohody
Zaměstnanec se zavazuje vykonávat pro zaměstnavatele následující práce:
[Popis práce nebo úkolu]
Místo výkonu práce
Místem výkonu práce je sídlo zaměstnavatele[Adresa].
Doba trvání dohody
Dohoda se uzavírá na dobu určitou od [Datum začátku] do [Datum konce].
Maximální rozsah práce je stanoven na 300 hodin v kalendářním roce.
Odměna za práci
Za vykonanou práci náleží zaměstnanci odměna ve výši [Výše odměny] Kč za hodinu.
Odměna bude vyplacena nejpozději do [Datum výplaty] na bankovní účet zaměstnance č. [Číslo účtu] nebo jiným dohodnutým způsobem.
Práva a povinnosti zaměstnance
Zaměstnanec se zavazuje vykonávat práci osobně, svědomitě a v souladu s pokyny zaměstnavatele.
Zaměstnanec má právo na přiměřené pracovní podmínky a zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Práva a povinnosti zaměstnavatele
Zaměstnavatel je povinen vyplatit zaměstnanci dohodnutou odměnu za vykonanou práci v termínu uvedeném v této dohodě.
Zaměstnavatel je povinen zajistit zaměstnanci bezpečné pracovní podmínky a dodržovat předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
Zaměstnavatel má právo kontrolovat a dohlížet na průběh a kvalitu práce vykonávané zaměstnancem.
Závěrečná ustanovení
Tato dohoda nabývá účinnosti dnem podpisu oběma smluvními stranami.
Dohoda může být změněna nebo zrušena pouze písemně, a to po dohodě obou smluvních stran.
Tato dohoda je vyhotovena ve dvou stejnopisech, z nichž každý má platnost originálu. Každá smluvní strana obdrží jedno vyhotovení.
V [Místo], dne [Datum]
Podpisy smluvních stran.
Shrnutí
S limitem 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele a osvobozením od sociálního a zdravotního pojištění do měsíčního příjmu 10 000 Kč nabízí DPP jednoduchou formu zaměstnání s minimálními administrativními nároky. Novela zákoníku práce pro rok 2024 přináší nárok na placenou dovolenou, povinnost hlásit uzavřené dohody na ČSSZ, a právo na příplatky za práci. Přestože DPP zůstává atraktivní pro svou flexibilitu, je důležité pečlivě zvažovat její výhodnost vzhledem k novým pravidlům a individuálním pracovním potřebám.