Převod pozemku – základní náležitosti
Máte stavební pozemek nebo takový, na kterém již stojí dům, a chtěli byste ho někomu darovat? Můžete, ale pokud ho budete chtít převést bezúplatně, budete vždy potřebovat písemnou darovací smlouvu. Taková darovací smlouva musí obsahovat všechny zákonné náležitosti, aby pak převod vlastnického práva posvětil i katastrální úřad.
Na úvod si jen krátce ujasníme terminologii, s níž se při převodu vlastnického práva k pozemkům můžeme setkat:
- Pozemek vymezuje katastrální zákon jako část zemského povrchu, která je oddělena od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, příp. některou jinou hranicí definovanou blíže v zákoně.
- Pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem je pak označován jako parcela.
- Dále se pak můžeme setkat s termínem stavební parcela, což je pozemek, evidovaný v druhu pozemku zastavěná plocha a nádvoří.
- Pozemek, který není stavební parcelou, je pak označován jako pozemková parcela.
Dle aktuální právní úpravy je součástí pozemku i stavba, výjimka platí u staveb dočasných. Pokud se tedy na pozemku nachází nějaká stavba, která je jeho součástí, nelze převést vlastnické právo pouze k této stavbě samostatně a pozemek si ponechat či naopak, vlastnictví se převádí vždy k oběma najednou.
K převodu vlastnického práva k nemovitosti je vždy nutná písemná forma smlouvy v níž budou zachyceny veškeré její podstatné náležitosti. Mezi tyto patří v první řadě řádné označení smluvních stran (dárce a obdarovaného), a to jejich jménem, rodným číslem, adresou trvalého bydliště a případně i číslem jejich dokladu. Pokud by některou ze stran darovací smlouvy byla osoba právnická, označí se jejím názvem, sídlem a identifikačním číslem. Další důležitou náležitostí smlouvy je pak přesná identifikace pozemku, který se převádí. Ve smlouvě by měl být uveden údaj o parcelním čísle pozemku, včetně názvu katastrálního území, ve kterém leží. Pokud se jedná o stavební parcelu, uvádí se i tento údaj, jinak se má za to, že jde o parcelu pozemkovou. Jak bylo uvedeno výše, stavba je součástí pozemku a nemusí být tedy ve smlouvě již jinak výslovně označena. Přesto však bude nadále vhodné takovou stavbu v darovací smlouvě taktéž specifikovat.
Jelikož darovací smlouva zavazuje dárce k bezúplatnému převodu vlastnického práva k pozemku, nelze si v ní vymínit žádné majetkové protiplnění. Darovací smlouva musí být pak vlastnoručně podepsána všemi stranami a jejich podpisy musí být úředně ověřeny, aby neměl katastr nemovitostí v rámci vkladového řízení pochybnosti o jejich pravosti.
Související služba
Darování nemovitosti
Poskytneme vám kompletní právní servis související s darováním nemovitosti včetně návrhu na vklad do katastru. Poradíme také, jak nejvýhodněji řešit daně. Vše zvládneme rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
Chci pomoct
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Darování nemovitosti s sebou přináší celou řadu otázek. Jak vše provést správně právně? Kdy přidat do smlouvy věcné břemeno a co se děje v případě, že darování neproběhlo podle představ? V našem souvisejícím článku jsme se podívali na další aspekty darování pozemku, jako je placení daně, dědické řízení a jiné.
Nezbytné vkladové řízení
Kromě darovací smlouvy při převodu vlastnického práva k pozemku hraje neméně důležitou roli i správně vyplněný a podaný návrh na vklad vlastnického práva na katastr nemovitostí. Vlastnické právo u nemovitostí, které jsou v katastru nemovitostí evidovány, se totiž nabývá až jeho vkladem do tohoto veřejného seznamu. V rámci vkladového řízení pak katastr nemovitostí posuzuje jak listinu, na základě níž je vklad činěn, zde tedy darovací smlouvu, tak i samotný návrh na vklad. Návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí lze podat pouze na předepsaném formuláři, a to u příslušného katastrálního úřadu. K provedení vkladu je příslušný ten úřad, v jehož obvodu se pozemek nachází. Přílohou návrhu na vklad pak je jeden výtisk darovací smlouvy s úředně ověřenými podpisy.
Darování pozemku lze i odvolat
Občanský zákoník dárci umožňuje, aby svůj dar odvolal, a to buď pro nouzi anebo pro nevděk. Pokud tedy darujete pozemek a následně se ocitnete v nouzi nebo se k vám obdarovaný začne chovat nevděčně, můžete žádat, aby vám pozemek obdarovaný vrátil. Jelikož se však jedná o nemovitost, abyste se znovu stal vlastníkem daného pozemku, nebude stačit jen samotné odvolání daru, nýbrž bude třeba učinit i potřebné změny na katastru nemovitostí. A to může být problém, protože obdarovaní často s důvody pro odvolání daru nesouhlasí. Pokud by naopak byli ochotni poskytnout dárci v tomto směru součinnost, bude třeba, aby spolu podepsali tzv. souhlasné prohlášení, na základě kterého katastrální úřad opětovně vloží vlastnické právo k pozemku pro dárce. V opačném případě však bude nutné obrátit se na soud, aby určil, kdo je a kdo není vlastníkem daného pozemku. Darování pozemku, ostatně stejně tak i jakékoliv jiné nemovitosti, je proto třeba důkladně promyslet, jelikož odvolání daru nemusí být vůbec jednoduché.
Máte-li v úmyslu darovat někomu pozemek a nejste si jistí, že by darovací smlouva obsahovala vše potřebné a katastrální úřad by pak převod vlastnického práva zapsal tak, jak si přejete, můžete využít našich služeb. Darovací smlouvu vám připravíme nebo zrevidujeme. Taktéž vám rádi pomůžeme, pokud se ocitnete v situaci, kdy budete chtít darování odvolat.
Co mám dělat, když chci manželce věnovat nemovitost, ale máme společné jmění manželů (SJM)? Dá se převod nemovitosti rozdělit mezi manžela a děti? A co když mi chtějí rodiče darovat byt tak, aby patřil jen mně? V souvisejícím článku odpovídáme na nejčastější dotazy, které v Dostupném advokátovi řešíme při darování nemovitosti v manželství. Zároveň v něm popisujeme chyby, které spousta našich klientů už udělala.