Jak kombinovat dvě práce naráz? Máte tyto možnosti

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
15. listopadu 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Pracovní právo

Zvýšit svůj finanční příjem, rozšířit si obzory, kariérně se posunout, zabavit se – důvodů, proč lidé kombinují dvě práce naráz, je mnoho. V tomto článku se zaměříme na právní rámec, možnosti a praktické aspekty souběžného zaměstnání, ať už chcete zkombinovat brigádu s hlavním pracovním poměrem nebo uvažujete o jiných možnostech.

V dnešní době není neobvyklé, že si lidé ke svému hlavnímu zaměstnání přiberou další pracovní poměr nebo si najdou jiný způsob, jak si přivydělat. Ať už jde o brigádu při práci, druhý hlavní pracovní poměr, nebo přivýdělek k práci, přináší tato kombinace jak výhody, tak rizika. Pojďme se na ně podívat blíže.

Co říká právo: Může mít člověk 2 hlavní pracovní poměry?

Ano, v českém právním systému může mít zaměstnanec současně 2 hlavní pracovní poměry. Každý zaměstnavatel s tím ale musí souhlasit, pokud jde o práci vykonávanou v obdobném oboru. V pracovní smlouvě navíc může mít zaměstnanec navíc uvedenou tzv. konkurenční doložku. Konkurenční doložka omezuje danému zaměstnanci možnost pracovat pro konkurenční firmu nebo pro společnost.

Z toho vyplývá, že mít hlavní pracovní poměr u dvou zaměstnavatelů je sice možné, ale může to být velmi náročné z hlediska časové organizace, zátěže i administrativy. Většina lidí proto volí raději ten druh přivýdělku, kdy si ke svému hlavnímu pracovnímu poměru přiberou ještě práci v rámci dohody o pracovní činnosti (DPČ) či dohody o provedení práce (DPP).

Související služba

Nevíte si rady s pracovními úvazky?

Pokud byste si rádi vzali brigádu nebo zvolili jiný druh přivýdělku, avšak nevíte, jak postupovat například z hlediska administrace, obraťte se na našeho právního zástupce. Ten s vámi probere možné kombinace pracovních úvazků a poradí vám i s pracovní smlouvou.

To mě zajímá

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Proč lidé volí dva souběžné pracovní poměry?

Pro některé zaměstnance jsou 2 hlavní pracovní poměry nebo brigáda při práci možností, jak si vydělat více peněz nebo získat nové pracovní zkušenosti. Tento přístup může být ideální pro ty, kteří hledají další kariérní příležitosti nebo chtějí rozvíjet své dovednosti v jiném oboru.

Výhody přivýdělku k práci:

  • Dodatečné příjmy: Přivýdělek je často ideálním způsobem, jak si můžete zajistit finanční rezervy nebo splnit konkrétní finanční cíle.
  • Rozvoj dovedností: Práce na vedlejším projektu či brigáda často rozšíří vaše dovednosti, které můžete později využít i v nějakém hlavním zaměstnání.
  • Flexibilita a nezávislost: Přivýdělek poskytuje větší kontrolu nad vlastními financemi a pracovní kariérou, což může zlepšit vaši celkovou spokojenost v práci.

Jaké jsou výhody brigády oproti druhému hlavnímu pracovnímu poměru?

Alternativou k druhému hlavnímu pracovnímu poměru je varianta, kdy si zaměstnanec najde brigádu při práci. Tento způsob přivýdělku k práci je obvykle jednodušší na organizaci. Většina brigád totiž bývá z podstaty věci obvykle časově flexibilnější a vyžaduje méně hodin, které musí zaměstnanec odpracovat.

Když zaměstnanec vykonává 2 hlavní pracovní poměry nebo má přivýdělek k práci formou brigády, měl by zvážit také daňové a administrativní povinnosti. Každý pracovní poměr přináší nějakou povinnost odvádět daně a pojištění, což se může při souběžných zaměstnáních na hlavní a vedlejší pracovní poměr zkomplikovat. U jednoho z pracovních poměrů si zaměstnanec může uplatnit základní daňovou slevu na poplatníka. Další příjmy pak už spadají pod vyšší zdanění v rámci ročního daňového přiznání, kam se zahrnují všechny příjmy z obou pracovních poměrů.

Brigády se v Česku většinou uzavírají na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Pokud podepíšete DPP, počítejte s tím, že zákoník práce omezuje u tohoto typu pracovní smlouvy počet hodin na 300 ročně u jednoho zaměstnavatele. Sociální a zdravotní pojištění se odvádí u výdělků přesahujících 10 000 Kč měsíčně. DPP tak může být ideální zejména pro krátkodobé a méně časově náročné přivýdělky.

Tip na článek

Tip: Ještě více informací o brigádách a smlouvách, které se na ně vztahují, se dočtete v našem článku pod uvedeným odkazem.

Oproti tomu využít DPČ se vám vyplatí spíše u stabilnějších přivýdělků. Tam je potřeba zase myslet na to, že pokud váš měsíční příjem u tohoto úvazku překročí 4000 Kč, je potřeba z něj odvést zdravotní a sociální pojištění.

Výhody brigády při práci

  • Flexibilita: Brigáda obvykle umožňuje flexibilnější pracovní dobu než druhý hlavní pracovní poměr, takže je celkově výhodnější z hlediska time managementu.
  • Menší závazky: Na rozdíl od hlavního poměru nevyžaduje brigáda tolik času, kterou musíte v práci strávit, a zároveň při tomto typu práce nesete obvykle menší odpovědnost zaměstnance.
  • Daňové výhody: U dohody o provedení práce s měsíčním příjmem do 10 000 Kč se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění. Tento výdělek se daní prostřednictvím srážkové daně, což je pro zaměstnance výhodnější než daňové odvody, které by měl u druhého hlavního pracovního poměru.

U DPP do 10 000 Kč měsíčně se platí pouze srážková daň, což zjednodušuje administrativu a odlehčuje finanční zátěž. U DPČ s příjmem nad 4 000 Kč je zaměstnanec povinen odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Jaká jsou rizika a omezení u souběžných pracovních poměrů?

Mít 2 hlavní pracovní poměry nebo různé formy přivýdělku k práci s sebou přináší i jistá rizika a omezení. Hlavním z nich je již zmíněný zákaz konkurence a konkurenční doložka, která zakazuje zaměstnanci pracovat např. pro konkrétní společnosti. Před přijetím druhého zaměstnání si proto nezapomeňte důkladně zkontrolovat, zda váš hlavní zaměstnavatel v pracovní smlouvě tuto doložku nezavedl a také jak si dva zaměstnavatelé konkurují (např. dle předmětu činnosti).

Dalším rizikem, kterému se lidé s více pracovními úvazky vystavují, je přetížení a vyčerpání. Lidské tělo má určité limity. Lidé pracující na dva pracovní poměry souběžně o tom ví své. Souběžné zaměstnání totiž často vede k vysokému pracovnímu nasazení, aby člověk zvládl všechny pracovní povinnosti v obou pracích, a ke zvýšenému stresu. To se dříve či později může projevit na zdraví. Mnozí zaměstnanci se proto musí naučit efektivně rozdělovat svůj čas a zvládat oba pracovní poměry, aniž by to narušilo jejich výkonnost.

Jaké máte povinnosti vůči zaměstnavatelům?

Před uzavřením druhého pracovního poměru nebo brigády při práci doporučujeme, abyste informovali svého hlavního zaměstnavatele o tom, že se chystáte pracovat i jinde. Zákon to sice nevyžaduje, ale zaměstnavatel má právo vědět o vašem dalším pracovním vztahu, pokud by to mohlo ovlivnit váš výkon coby jeho zaměstnance nebo by to bylo v rozporu s firemními zájmy. Podrobnější projednání druhého zaměstnání mohou vyžadovat zejména vysoce odpovědné pracovní pozice ve vedoucích funkcích.

Praktické tipy pro zvládnutí dvou zaměstnání

Pokud patříte k těm, kteří uvažují o 2 hlavních pracovních poměrech nebo brigádě při práci, možná oceníte několik praktických rad:

  • Zaměřte se na efektivní plánování: Plánujte si týdenní rozvrh a rozdělujte si úkoly podle náročnosti. Tento přístup vám pomůže vyhnout se přetížení.
  • Stanovte si priority: Každý týden si definujte, co je potřeba splnit u obou zaměstnavatelů. Pomůže vám to zůstat efektivní a minimalizovat stres z toho, že nebudete stíhat.
  • Dopřejte si pravidelný odpočinek: Dodržujte přestávky během dne a dostatek spánku. Čím více odpočíváte, tím lépe zvládáte pracovní nápor.

Shrnutí

Práce na 2 hlavní pracovní poměry nebo brigáda při práci je výhodná zejména pro ty, kteří mají dostatek energie, motivace a schopnost efektivně řídit svůj čas. Pokud se rozhodnete pro souběžné zaměstnání, dejte si pozor na všechny právní a daňové aspekty, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Jestliže hledáte další informace nebo potřebujete právní radu ohledně druhého pracovního poměru, využijte naši právní poradnu, kde získáte odpovědi na otázky pracovního práva a přivýdělku k práci.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)