Jak zdanit smlouvu o dílo | Dostupný advokát

Jak zdanit smlouvu o dílo

Jak už z názvu vyplývá, smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje vytvořit určité dílo objednateli, který mu za něj musí zaplatit.
Jak zdanit smlouvu o dílo
3 minut čtení
Ondřej Preuss
16. 8. 2018

Smlouva o dílo nemusí být ani písemná, pokud se však jedná o nějaké nákladnější nebo složitější dílo, je vhodné mít všechny podrobnosti černé na bílém. Zejména vlastnosti díla, dobu plnění, podmínky placení, zálohové faktury, možnost odstoupit od smlouvy nebo ji vypovědět (typickým důvodem pro odstoupení jsou neuhrazené faktury, nebo opožděné dílčí plnění). V následujících řádcích se však blíže podíváme jak se daní příjmy ze smlouvy o dílo.

Kdo je zhotovitel a kdy se příjmy danit nemusí

V první řadě je nutno říci, že zhotovitelem může být každý, podnikatel i nepodnikatel. Pokud půjde o příjmy tzv. „příležitostné“, které nepřesáhnou hodnotu 30.000 Kč za rok, zhotovitel je nemusí ani nijak danit. Zároveň z těchto příležitostných příjmů nemusí odvádět daň z ani podnikatel, pokud se nejedná o příjem z jeho podnikatelské činnosti. Například řezník, který zároveň umí na housle, zahraje na oslavě narozenin za úplatu. Skutečně se musí ale jednat pouze o příležitostný příjem nikoliv o pravidelný.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Jak se smlouva o dílo daní

Zhotovitelem však bývá zpravidla podnikatel, který musí každý rok podávat daňové přiznání a odvést z těchto příjmů daň. Pokud uzavřete smlouvu o dílo bez faktury, pro účely účetnictví postačí jen smlouva, ve které bude uvedena odměna pro zhotovitele. Faktura je pouze doklad, který uvádí popis toho, za co se má zaplatit, kolik, kdy a jak.

Výše daně z příjmů ze smlouvy o dílo v roce 2018 je stanovena zákonem pro fyzické osoby 15 % a pro právnické osoby 19 % ze základu daně, tedy veškerý příjem mínus náklady. Tyto náklady mohou živnostníci uplatnit i paušálně, tedy vypočítají se procentem z příjmů.

Podnikatel a plátce DPH, musí vedle daně z příjmů, ještě odvádět státu právě daň z přidané hodnoty. Smlouva o dílo s neplátcem DPH bude obsahovat konečnou cenu, tito podnikatelé zkrátka DPH neřeší, nicméně ho také zaplatí, například při nákupu materiálu je pro ně vlastně náklad, protože nakupují za cenu včetně DPH.

Pokud budete objednávat služby nebo zhotovení věci smlouvou o dílo, nebo jste podnikatel, který takové služby nabízí, je vždy lepší se poradit s odborníky. Tím předejdete mnoha problémům, které mohou nastat při špatně sepsané smlouvě o dílo. Při odvodu daně z příjmů je vhodné také se poradit, nejlépe si nechat zpracovat daňové přiznání. Daňové předpisy jsou velmi složité a často se mění. Sankce za případné chyby mohou být vysoké.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Odpověď od advokáta

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 1500 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Na co nezapomenout ve smlouvě o dílo

Opravujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Pak v těchto případech budete uzavírat smlouvu o...

17. 1. 2018
Ondřej Preuss

Ochrana osobnosti – Jak se bránit zásahu do cti?

Stali jste se někdy obětí pomluvy? Představme si například situaci, kdy někdo začne opakovaně zveřejňovat na různých sociálních sítích vaši upravenou fotografii, která naznačuje, že něco kradete v obchodě....

30. 11. 2016
Ondřej Preuss

Výhody a nevýhody podnikání právnické osoby oproti podnikání na živnostenský list

Rozvíjí se vaše podnikání úspěšně a přemýšlíte, jestli vám už není živnostenské oprávnění příliš těsné? Přemýšlíte nad nevýhodami, které vám založení právnické osoby přinese? Nevíte, jaké kroky k založení společnosti...

3. 10. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019