Jak zdanit smlouvu o dílo

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
22. června 2023
3 minuty čtení
3 minuty čtení
Živnostníci a společnosti

Jak už z názvu vyplývá, smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje vytvořit určité dílo objednateli, který mu za něj musí zaplatit. Jak se ale následné příjmy daní?

truhlář pracuje na zakázce

Smlouva o dílo nemusí být ani písemná, pokud se však jedná o nějaké nákladnější nebo složitější dílo, je vhodné mít všechny podrobnosti černé na bílém. Zejména vlastnosti díla, dobu plnění, podmínky placení, zálohové faktury, možnost odstoupit od smlouvy nebo ji vypovědět (typickým důvodem pro odstoupení jsou neuhrazené faktury, nebo opožděné dílčí plnění). V následujících řádcích se však blíže podíváme jak se daní příjmy ze smlouvy o dílo.

Kdo je zhotovitel a kdy se příjmy danit nemusí

V první řadě je nutno říci, že zhotovitelem může být každý, podnikatel i nepodnikatel. Pokud půjde o příjmy tzv. „příležitostné“, které nepřesáhnou hodnotu 30 000 Kč za rok, zhotovitel je nemusí ani nijak danit. Zároveň z těchto příležitostných příjmů nemusí odvádět daň z ani podnikatel, pokud se nejedná o příjem z jeho podnikatelské činnosti, pro níž má zřízeno živnostenské oprávnění. Například řezník, který zároveň umí na housle, zahraje na oslavě narozenin za úplatu. Skutečně se musí ale jednat pouze o příležitostný příjem nikoliv o pravidelný a zaměřený mimo jeho běžné podnikání.

Pokud by ale onen řezník 11 měsíců marodil a v prosinci si vydělal na zabíjačkách 20 000 korun, pak své příjmy zdanit musí.

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak se smlouva o dílo daní

Zhotovitelem však bývá zpravidla podnikatel, který musí každý rok podávat daňové přiznání a odvést z těchto příjmů daň. Pokud uzavřete smlouvu o dílo bez faktury, pro účely účetnictví postačí jen smlouva, ve které bude uvedena odměna pro zhotovitele. Faktura je pouze doklad, který uvádí popis toho, za co se má zaplatit, kolik, kdy a jak.

Výše daně z příjmů ze smlouvy o dílo v roce 2023 je stanovena zákonem pro fyzické osoby 15 % a pro právnické osoby 19 % ze základu daně, tedy veškerý příjem mínus náklady. Tyto náklady mohou živnostníci uplatnit i paušálně, tedy vypočítají se procentem z příjmů.

Podnikatel a plátce DPH, musí vedle daně z příjmů odvádět státu právě daň z přidané hodnoty. Smlouva o dílo s neplátcem DPH bude obsahovat konečnou cenu, tito podnikatelé zkrátka DPH neřeší, nicméně ho také zaplatí, například při nákupu materiálu je pro ně vlastně náklad, protože nakupují za cenu včetně DPH.

Pokud budete objednávat služby nebo zhotovení věci smlouvou o dílo, nebo jste podnikatel, který takové služby nabízí, je vždy lepší se poradit s odborníky. Tím předejdete mnoha problémům, které mohou nastat při špatně sepsané smlouvě o dílo. Při odvodu daně z příjmů je vhodné také se poradit, nejlépe si nechat zpracovat daňové přiznání. Daňové předpisy jsou velmi složité a často se mění. Sankce za případné chyby mohou být vysoké.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Sdílejte článek


Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás ve 4 krajských městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2024
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)