Jak zdanit smlouvu o dílo

Jak už z názvu vyplývá, smlouvou o dílo se zhotovitel zavazuje vytvořit určité dílo objednateli, který mu za něj musí zaplatit. Jak se ale následné příjmy daní?

truhlář pracuje na zakázce
3 minuty čtení

Kapitoly článku

Smlouva o dílo nemusí být ani písemná, pokud se však jedná o nějaké nákladnější nebo složitější dílo, je vhodné mít všechny podrobnosti černé na bílém. Zejména vlastnosti díla, dobu plnění, podmínky placení, zálohové faktury, možnost odstoupit od smlouvy nebo ji vypovědět (typickým důvodem pro odstoupení jsou neuhrazené faktury, nebo opožděné dílčí plnění). V následujících řádcích se však blíže podíváme jak se daní příjmy ze smlouvy o dílo.

Kdo je zhotovitel a kdy se příjmy danit nemusí

V první řadě je nutno říci, že zhotovitelem může být každý, podnikatel i nepodnikatel. Pokud půjde o příjmy tzv. „příležitostné“, které nepřesáhnou hodnotu 30 000 Kč za rok, zhotovitel je nemusí ani nijak danit. Zároveň z těchto příležitostných příjmů nemusí odvádět daň z ani podnikatel, pokud se nejedná o příjem z jeho podnikatelské činnosti, pro níž má zřízeno živnostenské oprávnění. Například řezník, který zároveň umí na housle, zahraje na oslavě narozenin za úplatu. Skutečně se musí ale jednat pouze o příležitostný příjem nikoliv o pravidelný a zaměřený mimo jeho běžné podnikání.

Pokud by ale onen řezník 11 měsíců marodil a v prosinci si vydělal na zabíjačkách 20 000 korun, pak své příjmy zdanit musí.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost našich advokátů.

Jak se smlouva o dílo daní

Zhotovitelem však bývá zpravidla podnikatel, který musí každý rok podávat daňové přiznání a odvést z těchto příjmů daň. Pokud uzavřete smlouvu o dílo bez faktury, pro účely účetnictví postačí jen smlouva, ve které bude uvedena odměna pro zhotovitele. Faktura je pouze doklad, který uvádí popis toho, za co se má zaplatit, kolik, kdy a jak.

Výše daně z příjmů ze smlouvy o dílo v roce 2023 je stanovena zákonem pro fyzické osoby 15 % a pro právnické osoby 19 % ze základu daně, tedy veškerý příjem mínus náklady. Tyto náklady mohou živnostníci uplatnit i paušálně, tedy vypočítají se procentem z příjmů.

Podnikatel a plátce DPH, musí vedle daně z příjmů odvádět státu právě daň z přidané hodnoty. Smlouva o dílo s neplátcem DPH bude obsahovat konečnou cenu, tito podnikatelé zkrátka DPH neřeší, nicméně ho také zaplatí, například při nákupu materiálu je pro ně vlastně náklad, protože nakupují za cenu včetně DPH.

Pokud budete objednávat služby nebo zhotovení věci smlouvou o dílo, nebo jste podnikatel, který takové služby nabízí, je vždy lepší se poradit s odborníky. Tím předejdete mnoha problémům, které mohou nastat při špatně sepsané smlouvě o dílo. Při odvodu daně z příjmů je vhodné také se poradit, nejlépe si nechat zpracovat daňové přiznání. Daňové předpisy jsou velmi složité a často se mění. Sankce za případné chyby mohou být vysoké.

Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence


Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Konzultace s advokátem

Hledáte odpověď na konkrétní právní otázku? Napište nám ji a do 48 hodin budete mít k dispozici odpověď od některého z našich advokátů. Máme specialisty na všechny oblasti práva a garantujeme tak vysokou odbornost našich advokátů.

Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah? Přidejte mu hodnocení

průměrné hodnocení: 3
hodnoceno: 2 krát

…nebo jej sdílejte

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Reference služby Dostupný advokát

Recenze služby

Daniel Nový

před 2 roky

Již podruhé jsem se obrátil na Dostupného advokáta a podruhé jsem byl s touto službou spokojený. Tentokrát se mi věnovala paní advokátka a pocitově je to hvězdiček šest. Při hodnocení jsou pro mě vždy tři důležité body – kvalita služby nebo produktu, prostředí a rychlost. Provozuji restauraci a tři Michelinské hvězdy znamenají hvězdičku za obsluhu, (zobrazit více) za prostředí a za kuchyni. A můj osobní názor je ten, že odchází pouze ten nespokojený zákazník, který nespokojeným chce být anebo spokojený být neumí. Tvoříme si svůj život a je jen na nás, zda jsme schopni a ochotni si svoji spokojenost vykomunikovat předtím, než napíšeme čtyř nebo méně hvězdičkové hodnocení. Kvalitu služby poznáte také tehdy, když se stane chyba, podle schopnosti jak se kdo s chybou vyrovná a jak se k ní postaví. Chyba je jen svobodná volba v minulosti, kterou v přítomnosti hodnotíme jako chybu na základě nových informací. V minulosti ta chyba neexistuje. Vždy děláme to nejlepší, co můžeme, podle svých možností a informací. Ještě jednou děkuji a rád se na vás opět obrátím.

Recenze služby

Filip Rufer, Praha

před 3 roky

Dostupný advokát aktualizoval smluvní podmínky našeho webového portálu studentino.cz, aby byly plně v souladu GDPR. Všechnu komunikaci jsme zvládli online a za rozumnou cenu.

Recenze služby

MgA. Tomáš Klein, Zlín

před 3 roky

Nechal jsem si tu několikrát zkontrolovat smlouvu od dodavatele a sepsali mi rovněž smlouvu o dílo. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem chodit, vše se vyřídí online, značka ideál.

Zobrazit všechny reference

Mohlo by vás také zajímat

Znáte nás z médií
Logo Česká advokátní komora Apek Logo Advokátní kancelář roku 2023
Sledujte novinky
Facebook Dostupný advokát Twitter / X Dostupný advokát
Dostupný advokát © 2013-2024