Renovujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Ve všech těchto případech budete uzavírat smlouvu o dílo. Kdy a jak ji uzavřít vám rádi poradíme.
Renovujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Ve všech těchto případech budete uzavírat smlouvu o dílo. Kdy a jak ji uzavřít vám rádi poradíme.
Když se řekne smlouva o dílo, řada z nás si asi nejdřív představí obraz nebo sochu. Za dílo ovšem můžeme považovat celou řadu věcí od článků do magazínu přes počítačový software, program, e-shop nebo aplikaci vytvořenou na míru až po řemeslné stavební práce. Alespoň jednoduchá smlouva o dílo je tak zcela běžná mezi freelancery v nejrůznějších odvětvích, vývojáři nebo třeba překladateli. Při jakých příležitostech je vhodné smlouvu o dílo uzavírat?
Zjistěte, jak sepsat smlouvu o dílo s řemeslníkem, a jak si ochránit autorská práva
Se smlouvou o dílo se tedy často setkáváme v běžném životě a ani nám nemusí být zřejmé, že právě smlouvu o dílo uzavíráme. Tak například při opravě bot či vyčištění obleku v čistírně nejspíše nikdo z nás smlouvu o dílo v písemné podobě nepodepisuje, případně je podepisována pouze vzorová objednávka díla.
Vzor objednávky díla však často neumožní sjednání bližších a podrobnějších podmínek, na kterých by zákazník mohl trvat. Na druhou stranu například při rekonstrukci domu či větší opravě auta by již kvalitní písemná smlouva o dílo měla být samozřejmostí. Předejdete tak mnoha problémům a dohadům se kterými se bohužel v praxi u našich klientů setkáváme.
Pokud uzavíráte smlouvu o smlouvě budoucí, kdy je například postavení domu závislé na koupi konkrétního pozemku, pak vždy doporučujeme uzavřít smlouvu v písemné podobě. To však platí u všech staveb a rekonstrukcí.
Nedávno jsme pro klienta řešili případ, kdy se rozhodl pro levnou nabídku renovace své chaty a dodavatel pak nic neplnil, neustále chtěl další peníze na materiál a klient dokonce musel vozit dělníky na stavbu vlastním vozem. Bohužel uhradil většinu peněz dopředu bez písemné smlouvy a tak by ve svízelné situaci.
Víte, jakých 12. náležitostí by měla smlouva o dílo obsahovat, aby skutečně dobře chránila obě smluvní strany? Jak na smlouvu o dílo podle obchodního zákoníku? Rámcová smlouva o dílo je dvoustranným závazkovým smluvním vztahem mezi objednatelem a zhotovitelem. Dílem se přesně rozumí zhotovení nějaké věci, údržba, oprava nebo úprava věci, nebo činnost s jiným výsledkem. Jedná se zkrátka o činnost, která nespadá pod klasickou kupní smlouvu, jak praví občanský zákoník o smlouvě o dílo.
Sepíšeme pro vás smlouvu o dílo nebo zkontrolujeme tu stávající. Můžete si tak být jisti, že doručení díla bude po právní stránce v pořádku a bez nejasností. Záležitost vyřešíme rychle, ať už jste z jakéhokoli koutu ČR. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.
O náležitostech smlouvy o dílo jsme psali více v článku 12 bodů, které by měla obsahovat každá smlouva o dílo.
Pro lepší představu, jak by taková smlouva o dílo měla vypadat, si pojďme ukázat vzor, ve kterém si strany domluvili zhotovení stavby:
Objednatel:
Jan Novák
bytem: Sluneční 123, 100 00 Praha 10
rodné číslo: 750101/1234
číslo účtu: 123456789/0100 (Komerční banka)
telefon: +420 777 123 456
e-mail: jan.novak@email.cz
Zhotovitel:
Stavby s.r.o.
se sídlem: U Hřiště 456, 250 88 Čelákovice
IČO: 123 45 678
DIČ: CZ12345678
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 98765
bankovní spojení: 987654321/0800 (Česká spořitelna)
zastoupená: Ing. Petrem Malým, jednatelem
telefon: +420 606 987 654
e-mail: info@stavby.cz
Dílo – samostatně stojící zděná garáž o rozměrech 6 × 4 m s pultovou střechou a sekčními garážovými vraty, včetně základové desky a napojení na elektřinu.
Vady díla – jakékoliv odchylky od sjednaného provedení díla, zejména estetické, funkční a bezpečnostní nedostatky.
Drobnými vadami – se rozumí takové vady, které nebrání řádnému užívání garáže k účelu, k němuž byla určena.
Relevantní právní úprava – zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Zhotovitel se zavazuje pro objednatele zhotovit dílo specifikované jako zděná garáž dle projektové dokumentace ze dne 1. 4. 2025 vypracované firmou Projekty s.r.o. Objednatel se zavazuje dílo převzít a zaplatit za něj sjednanou cenu.
Součástí díla je rovněž vyřízení nezbytných povolení, příprava staveniště, likvidace stavební suti a závěrečný úklid místa.
Zhotovitel se zavazuje zahájit stavební práce nejpozději do 30 dnů od podpisu této smlouvy, tj. do 29. 5. 2025.
Dílo bude dokončeno a předáno nejpozději do 30. 9. 2025.
Předání bude potvrzeno podpisem předávacího protokolu.
Smluvní cena za celé dílo činí 480 000 Kč bez DPH.
DPH ve výši 12 % bude připočteno dle platné legislativy.
Cena zahrnuje veškeré náklady na zhotovení díla včetně dopravy a použitých materiálů.
Vícepráce budou prováděny pouze na základě písemné dohody smluvních stran a budou zvlášť vyúčtovány.
Dílo bude provedeno na pozemku parc. č. 789/12 v katastrálním území Praha-Hostivař.
Zhotovitel se zavazuje:
Objednatel se zavazuje:
Projektová dokumentace je duševním vlastnictvím společnosti Projekty s.r.o. Objednatel má právo ji využít výlučně pro realizaci tohoto díla.
Zhotovitel odpovídá za škody vzniklé během realizace i za vady, které se projeví po předání díla v záruční době 60 měsíců.
Zhotovitel je povinen vady na vlastní náklady odstranit nejpozději do 30 dnů od oznámení.
Za prodlení s termínem dokončení díla je zhotovitel povinen zaplatit objednateli smluvní pokutu ve výši 2 000 Kč za každý započatý den prodlení.
Za prodlení objednatele s úhradou ceny díla je objednatel povinen zaplatit smluvní pokutu ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení.
Objednatel je oprávněn od této smlouvy odstoupit, pokud prodlení zhotovitele s dokončením díla přesáhne 30 kalendářních dnů nebo pokud zhotovitel neodstraní vady ani po opakovaném písemném upozornění.
V Praze dne 29. dubna 2025
Objednatel:
Jan Novák
(podpis)
Zhotovitel:
Stavby s.r.o.
Ing. Petr Malý, jednatel
(podpis)
Vzory smlouvy o dílo ke stažení najdete na mnoha internetových stránkách. Mějte však na paměti, že takové vzory mohou být zastaralé, příliš obecné a nebudou obsahovat konkrétní náležitosti pro vaše dílo. Proto vždy doporučujeme nechat si smlouvu sepsat od právníka, který poradí se správnou úpravou, a ochrání tak vaše práva.
Jak jsme uváděli výše, stěžejním ve smlouvě by mělo být vymezení samotného díla, tedy specifikace prací, které mají být pro zákazníka vykonány.
Čím bude popis obecnější, tím větší bude mít zhotovitel volnost při tvorbě díla a zákazník, kromě obecné roviny, nebude vědět, v jaké podobě dílo obdrží. Při obecném vymezení díla by pak rovněž zákazník nemohl reklamovat to, že dílo neodpovídá jeho konkrétním představám.
V tomto ohledu je třeba být opatrný při využívání vzorů smlouvy o dílo ke stažení zdarma. Pokud zadáváte do vyhledávače třeba smlouva o dílo a stavební práce, vzor nikdy nebude obsahovat důsledné vymezení díla tak, jak by mělo odpovídat vaší konkrétní situaci a potřebě.
Pokud by dílo nebylo vymezeno vůbec nebo bylo popsáno neurčitě, mohla by být smlouva neplatná. Horší však je, když dílo neodpovídá potřebě kvůli chybné specifikaci. Ostatně příkladem může být třeba i košile na míru ve vadné barvě.
Pro obě strany je důležité stanovit termín, do kdy mají být práce hotové. Zákazník bude vědět, kdy se bude moci nastěhovat do svého nového domu, zhotovitel naopak bude moci plánovat další zakázky. Pro případ nedodržení termínu dokončení díla je na místě sjednat smluvní pokutu. Se smluvní pokutou bude mít totiž zákazník větší možnosti, jak zhotovitele přimět k tomu, aby termín dodržel. V případě delšího prodlení by zákazník mohl také odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení zaplacených peněz.
I platební podmínky by měly být vymezeny ve smlouvě co nejpřesněji. Živnostník, který dílo provádí, bude v průběhu prací potřebovat zálohy, aby mohl dílo realizovat. Zákazník naopak bude očekávat, že část ceny za dílo uhradí až po jeho dokončení pro případ, že by bylo provedeno nekvalitně. Je tedy důležité nastavit nejen samotnou cenu za celou zakázku, ale také výši a termíny splatnosti jednotlivých záloh.
Předem jasně stanovené termíny plateb umožní oběma stranám včas plánovat své finance a plnění svých závazků. Zhotovitel díla bude často trvat na sjednání smluvní pokuty či penále pro případ, že by u zákazníka evidoval neuhrazené faktury.
Jak jsme si již řekli, smlouvy o dílo jsou časté zejména ve stavebnictví. Tyto smlouvy o dílo jsou zpravidla podrobné a zahrnují řešení možných situací, které mohou v průběhu výstavby nastat. Často ale právě u staveb dochází během realizace ke změnám díla. Zpravidla málokterá stavba je realizována zcela bez jakýchkoli změn v souladu s projektovou dokumentací.
Změny stavby mají povahu víceprací nebo představují skutečnou změnu díla spočívající v odlišném stavebně technickém řešení. Obvykle se taková situace řeší právě formou dodatků ke smlouvě o dílo.
Zhotovitel díla sice obecně odpovídá za to, že dílo v době dokončení nebude mít vady, neodpovídá však již za vady, které vzniknou až v budoucnu. Je však možné sjednat tzv. záruku, na základě které se zhotovitel zaváže, že vady vzniklé po určitou dobu odstraní.
Záruka je pro zákazníka důležitá především při uzavření smlouvy o dílo na stavební práce, kde se očekává životnost stavby v desítkách let. I pokud zhotovitel k dokončení díla najme třetí subjekty, takzvané subdodavatele, pak zákazník neuzavírá smlouvu o dílo s nimi. Je stále ve smluvním vztahu se samotným zhotovitelem, se kterým smlouvu podepsal, a ten také odpovídá za vady, i když by je způsobil subdodavatel.
Smlouva o dílo se používá, když má být výsledkem spolupráce konkrétní činnost – například článek, software nebo stavební práce. Běžná je mezi freelancery, vývojáři či řemeslníky. U drobných zakázek (např. oprava obuvi) se obvykle uzavírá ústně, ale u náročnějších projektů (např. rekonstrukce domu) je písemná forma klíčová – chrání obě strany a předchází sporům.
Dobrá smlouva by měla obsahovat: přesnou identifikaci smluvních stran, definici používaných pojmů, podrobný popis díla, termín dokončení, cenu (včetně podmínek víceprací), místo plnění a povinnosti obou stran. Důležitá je také úprava autorských práv, odpovědnosti za vady, sankcí a možností odstoupení od smlouvy. U technických nebo tvůrčích děl (např. software) je nutné řešit také duševní vlastnictví a licencování.
Ve stavebnictví jsou běžné změny během realizace, které je třeba řešit dodatky. Sjednání záruky je pro objednatele výhodné – zajišťuje opravy vad i po předání díla. Platební podmínky (včetně záloh) je nutné nastavit předem, stejně jako sankce za nedodržení termínů.
Sepíšeme pro vás smlouvu o dílo nebo zkontrolujeme tu stávající. Můžete si tak být jisti, že doručení díla bude po právní stránce v pořádku a bez nejasností. Záležitost vyřešíme rychle, ať už jste z jakéhokoli koutu ČR. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.