Smlouva o dílo | Dostupný advokát

Na co nezapomenout ve smlouvě o dílo

Obrázek k článku Na co nezapomenout ve smlouvě o dílo

17. 1. 2018 / autor: Ondřej Preuss

Opravujete byt či si necháváte vytvořit webové stránky? Nebo jste naopak ten, kdo pro zákazníka dům staví nebo mu třeba opravuje auto? Pak v těchto případech budete uzavírat smlouvu o dílo. Lidé ale často písemnou smlouvu nesepisují. Přitom díky smlouvě s jasně vymezenými podmínkami a pravidly můžete předejít nejednomu problému.

Co by tedy měla dobře připravená smlouva o dílo podle nového občanského zákoníku (NOZ) obsahovat? Ať už jste ten, kdo si dílo, resp. práce objednal, nebo jste zhotovitel, dílo tedy pro zákazníka zhotovujete.

Kdy uzavřít smlouvu v písemné podobě

Se smlouvou o dílo se setkáváme často i v běžném životě a ani nám nemusí být zřejmé, že právě smlouvu o dílo uzavíráme. Tak například při opravě bot či vyčištění obleku v čistírně nejspíše nikdo z nás smlouvu o dílo v písemné podobě nepodepisuje, případně je podepisována pouze vzorová objednávka díla. Vzor objednávky díla však často neumožní sjednání bližších a podrobnějších podmínek, na kterých by zákazník mohl trvat. Na druhou stranu při již zmíněné rekonstrukci domu či větší opravě auta by již kvalitní písemná smlouva o dílo měla být samozřejmostí. Předejdete tak mnoha problémům a dohadům. Pokud uzavíráte smlouvu o smlouvě budoucí, kdy je například postavení domu závislé na koupi konkrétního pozemku, pak vždy doporučujeme uzavřít smlouvu v písemné podobě.

Vymezení díla

Stěžejním ve smlouvě by mělo být vymezení samotného díla, tedy specifikace prací, které mají být pro zákazníka vykonány. Čím bude popis obecnější, tím větší bude mít zhotovitel volnost při tvorbě díla a zákazník, kromě obecné roviny, nebude vědět, v jaké podobě dílo obdrží. Při obecném vymezení díla by pak rovněž zákazník nemohl reklamovat to, že dílo neodpovídá jeho konkrétním představám. V tomto ohledu je třeba být opatrný při využívání vzorů smlouvy o dílo ke stažení zdarma. Stažený vzor smlouvy nikdy nebude obsahovat důsledné vymezení díla tak, jak by mělo odpovídat vaší konkrétní situaci a potřebě. Pokud by dílo nebylo vymezeno vůbec nebo bylo popsáno neurčitě, mohla by být smlouva neplatná.

Honza a Jana se rozhodli zrekonstruovat svůj byt podle svých představ, které dlouze promýšleli. Smlouva o dílo předložená stavební společností ale obsahovala pouze obecné vymezení prací, které rekonstrukce vyžadovala. Neobsahovala konkrétní popis, jak má byt po rekonstrukci vypadat. Smlouvu tedy bylo nutné doplnit například o to, jaké materiály, v jaké barvě a kvalitě mají řemeslníci použít. Tím se Honza s Janou vyhnuli třeba tomu, že by v kuchyni nakonec měli místo vysněných bílých obkladů třeba levné červené dlaždičky.

Termín dokončení díla

Pro obě strany je důležité stanovit termín, do kdy mají být práce hotové. Zákazník bude vědět, kdy se bude moci nastěhovat do svého nového domu, zhotovitel naopak bude moci plánovat další zakázky. Pro případ nedodržení termínu dokončení díla je na místě sjednat smluvní pokutu. Se smluvní pokutou bude mít totiž zákazník větší možnosti, jak zhotovitele přimět k tomu, aby termín dodržel. V případě delšího prodlení by zákazník mohl také odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení zaplacených peněz.

Platební podmínky

I platební podmínky by měly být vymezeny ve smlouvě co nejpřesněji. Živnostník, který dílo provádí, bude v průběhu prací potřebovat zálohy, aby mohl dílo realizovat. Zákazník naopak bude očekávat, že část ceny za dílo uhradí až po jeho dokončení pro případ, že by bylo provedeno nekvalitně. Je tedy důležité nastavit nejen samotnou cenu za celou zakázku, ale také výši a termíny splatnosti jednotlivých záloh.

Předem jasně stanovené termíny plateb umožní oběma stranám včas plánovat své finance a plnění svých závazků. Zhotovitel díla bude často trvat na sjednání smluvní pokuty či penále pro případ, že by u zákazníka evidoval neuhrazené faktury.

Honza s Janou uhradí 10 % ze sjednané ceny po provedení celé rekonstrukce a 10 % po roce od dokončení prací pro případ, že by se objevily skryté vady.

Záruka

Zhotovitel díla sice obecně odpovídá za to, že dílo v době dokončení nebude mít vady, neodpovídá však již za vady, které vzniknou až v budoucnu. Je však možné sjednat tzv. záruku, na základě které se zhotovitel zaváže, že vady vzniklé po určitou dobu odstraní. Záruka je pro zákazníka důležitá především při uzavření smlouvy o dílo na stavební práce, kde se očekává životnost stavby v desítkách let. I pokud zhotovitel k dokončení díla najme třetí subjekty, takzvané subdodavatele, pak zákazník neuzavírá smlouvu o dílo s nimi. Je stále ve smluvním vztahu se samotným zhotovitelem, se kterým smlouvu podepsal, a ten také odpovídá za vady, i když by je způsobil subdodavatel.

V bytě Honzy a Jany dva roky po rekonstrukci prasklo vodovodní potrubí, které stavební firma vyměnila. Protože si ale sjednali pětiletou záruku, zhotovitel vadu opravil, včetně škody způsobené prosakující vodou.

Pokud chcete sepsat nebo zkontrolovat smlouvu o dílo v souladu s novým občanským zákoníkem (NOZ), seznamte se s naší nabídkou.


Zajistíme, že vytvoření a dodání díla bude po právní stránce bez nejasností a kliček. Běžně už do dvou dnů!

Vše proběhne jednoduše, on-line, na míru tomu, co potřebujete, a za předem danou cenu. Většinu případů vyřídíme do dvou pracovních dnů. Se sepisováním i kontrolou smluv o dílo máme bohaté zkušenosti.

Ať už jste zadavatel, nebo zhotovitel, díky nám máte jistotu, že při tvorbě díla snadno předejdete právním rizikům, stejně jako stejně jako Honza s Janou.

Anonymní vzor smlouvy o dílo ke stažení zdarma vás účinně neochrání. Smlouva vytvořená na míru od odborníků ano. Špatně uzavřená smlouva o dílo si vybírá svou daň. Předcházejte problémům s neuhrazenými fakturami nebo neuznanými reklamacemi. Nečekejte, až vám zbude pouze odstoupení od smlouvy o dílo nebo řešení situace soudní cestou. Garantujeme správnost všech smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Co pro vás uděláme:

Varianty naší nabídky Standard Premium
Sepíšeme smlouvu o dílo na míru vašemu případu
Zkontrolujeme existující smlouvu o dílo na míru vašemu případu
Konzultace s advokátem - zhodnocení rizik a dalšího postupu30 minut60 minut
Jak rychle vše zpracujeme a najdeme pro vás řešení?do týdnedo 48 hodin
Konečná cena včetně DPH44003636,16 Kč bez DPH59004875,76 Kč bez DPH

Rychlé představení služby

S čím jsme už klientům pomohli?

Smlouvy o dílo nejčastěji sepisujeme nebo kontrolujeme pro:

  • nejrůznější řemeslníky provádějící stavební práce (stavby, vestavby, rekonstrukce, úpravy),
  • externisty poskytující služby korporacím,
  • vývojáře software, programů a aplikací na míru,
  • překladatele, copywritery, SEO analytiky, webdesignery, nebo
  • grafické a módní návrháře.

Poradíme vám i s vhodnou právní formou dohody, například smlouvou o smlouvě budoucí o dílo.

Co říkají lidé, kteří využili našich služeb?

Jan Vrátný (podnikatel ve stavebnictví): „DostupnýAdvokát.cz mi velice pomohl se smlouvou o dílo na stavební práce, kterou jsem potřeboval upravit. Na můj dotaz ihned reagovali …..“ Celou referenci si můžete přečíst zde.
Mg.A Tomáš Klein (majitel grafického studia): „Nechal jsem si tu sepsat smlouvu o dílo pro rok 2018 a poradili mi ohledně zdanění v roce 2017. Jednou mi dokonce pomáhali s odstoupením od smlouvy o dílo kvůli neuhrazeným fakturám. Služby dobré, nemusím nikam za advokátem, značka ideál.“
Další reference našich zákazníků naleznete v záložce Reference.

Radíme vám i v médiích:


Ohodnoťte tento článek:

Mohlo by vás také zajímat: