Na co si dát pozor při uzavírání kupní smlouvy na pozemek?

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
13. října 2023
5 minut čtení
5 minut čtení
Právo nemovitostí

Když kupujete pozemek, je potřeba zaměřit se na trochu jiné věci než při koupi domu nebo bytu. Záleží samozřejmě na účelu takové koupě. Jinak budeme přistupovat ke koupi lesa, jinak při koupi stavebního pozemku za účelem výstavby rodinného domu.

Mapa pozemků ke koupi

Kapitoly článku

Zkontrolujte ceny pozemků

Vyhlídli jste si pozemek, vyhovuje vám lokalita, rozloha i přístupnost, pouze cena se vám zdá neúměrně vysoká? Začněte tedy kontrolou a srovnáním ceny s jinými pozemky obdobných parametrů.

Ceny pozemků v druhé polovině roku 2023 začínají mírně klesat. V různých částech České republiky je ale vývoj odlišný. Například v Praze sice pozvolna klesá cena prodaných pozemků, současně ale cena za metr čtvereční buď stagnuje, nebo dokonce roste. Nejde ale o protimluv. Důvod je takový, že se zmenšuje velikost prodaných pozemků, respektive je zájem spíše o ty menší. V jiných částech naší země v současné době ale v současné době klesá obojí, tedy jak cena za prodaný pozemek, tak také za metr čtvereční. Aktuální výše cen pozemků je v průměru 3,3 tisíce korun za metr čtvereční v Praze a Brně a zhruba 2,3 tisíce Kč za metr čtvereční mimo tato velká města. Hovoříme zde o cenách stavebních pozemků, o které je zájem největší. Na cenu pozemku má ale největší vliv kromě lokality právě způsob jeho využití.

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.
Tip na článek

Tip: Koupili jste si pozemek, na kterém máte v plánu stavět? Základem je ověřit, zda je daná půda pro stavbu určená. A pokud není z důvodu, že spadá do zemědělského fondu, čeká vás nejprve vynětí z fondu. V našem samostatném článku vám poradíme, jak na to.

V cenové hladině stavebního pozemku se promítá pochopitelně dále dostupnost infrastruktury, přístupnost, silniční, případně vlakové spojení, blízkost velkých měst a dostupnost obchodů, úřadů či kulturního vyžití.

Nejste-li si jisti cenou nabízeného pozemku, porovnejte ji s cenami pozemků obdobných parametrů. V úvahu musíte vzít ale všechny zmíněné parametry a především způsob využití pozemku.

U zemědělských pozemků vyjadřuje bonitu (a v návaznosti na to i cenu) půdy pětimístný kód BPEJ. Ten poskytuje informace o klimatických regionech (první číslice), hlavních půdních jednotkách (druhá a třetí), sklonitosti a expozici (čtvrtá) a hloubce půdního profilu a obsahu skleletu (pátá). Z těchto hodnot lze odvodit mnoho dalších charakteristik a odborník z nich může vyčíst mnoho informací pro stanovení hodnoty půdy. BPEJ kód můžete zjistit v katastru nemovitostí. Cena pozemku dle BPEJ kódu se mění v závislosti na katastrálním území a zabývají se jí některé webové aplikace.

Pokud naopak pozemek chcete prodat a nevíte si rady nastavením ceny, lze využít řady online nabídek nacenění zdarma. Existují také různé kalkulačky bonity půdy, grafy a ceníky pozemků. Počítejte ale, že velmi často není nic tak úplně zadarmo, tedy, že jde zpravidla o nabídku realitní kanceláře, která vám vzápětí nabídne prodej vašeho pozemku. Zvažte, zda nabízené služby skutečně odpovídají jejich cenám, nebo vše zvládnete svépomocí či s využití jiných odborníků.

Tip na článek

Tip: Prodat byt nebo dům není jen tak. Alespoň tak to slýcháme od realitních makléřů, kteří samoprodej z naprosto logických důvodů nemohou doporučit. Je to ale opravdu tak těžké, abyste si s tím nemohli sami poradit? Ať už je vaší motivací pro zahájení prodeje bez pomoci realitní kanceláře touha vyhnout se platbě provize, nebo jednoduše nedůvěřujete makléřům, povíme vám, jak postupovat, na co si dát pozor a kdy už raději vyhledat pomoc odborníka.

Prostudujte bedlivě územní plán

Pokud kupujete nebo prodáváte pozemek proto, abyste na něm stavěli, základem je koupit stavební pozemek k tomu určený. Doporučujeme však prostudovat i další záměry s okolním územím. Může se připravovat rušná silnice, výstavba obchodního komplexu, či něco jiného, co do statusu a hodnoty daného pozemku neblaze zasáhne. A nejen do hodnoty pozemku, ale přímo do vašeho života.

Svůj průzkum neomezujte pouze na územní plán obce, ale zaměřte se i na ten krajský. V územním plánu obce by vás mělo zajímat samozřejmě využití pozemku a u stavebního pozemku potom míra zastavitelnosti. Pokud nejste odborníci na danou problematiku, je dobré se předem s odborníkem poradit. V územním plánu najdeme i různé značky a kódy, které mohou svědčit o znemožnění výstavby. Následně je vhodné si ověřit, zda je územní plán obce v souladu s tím krajským, aby například kraj neměl s pozemkem jiné záměry. Teoreticky byste se tuto skutečnost měli dozvědět i z územního plánu obce, ale naše advokátní praxe ukazuje, že se najdou občas výjimky, které potvrzují pravidlo.

Zkontrolujte stav v katastru nemovitostí: Plot vždy nemusí kopírovat hranici pozemku

Vždy vycházejte ze situace zapsané v katastru nemovitostí. Porovnejte ji ovšem se skutečností. Ploty nebo zdi mezi pozemky můžou vést špatně. Nakonec byste tak mohli zjistit, že jste koupili jen část pozemku, který měl prodávající oplocený, a zbytek patří někomu jinému, například městu.

Vlastník neoprávněně zabraného pozemku pak může vyžadovat uhrazení bezdůvodného obohacení (neoprávněně jste užívali jeho pozemek) nebo zbourání plotu a vrácení pozemku. Vrácení v tomto smyslu znamená přenechání k užívání, jednoduše postavení plotu jinde a tím zmenšení vlastního pozemku.

Po uzavření kupní smlouvy na pozemek už ale bude pozdě bycha honit. Všechno je potřeba ošetřit, dokud má prodávající zájem se s vámi dohodn

Z advokátní praxe: Na pozemku vázlo příliš mnoho věcných břemen

Pan Štefan si vyhlédl pozemek za Prahou. Chtěl si na něm postavit kanadský srub. A aby měl jistotu, že všechno proběhne hladce a bez komplikací, objednal si u nás kontrolu kupní smlouvy na pozemek.

Podle územního plánu byl tento pozemek skutečně vhodným útočištěm pro takovou výstavbu. V katastru jsme však objevili několik překážek. Na pozemku totiž vázlo více věcných břemen, než bývá zvykem. Jednalo se jak o klasická břemena vodáren a plynáren, břemena mělo ale zapsáno i několik sousedů. Ti měli právo průjezdu přes pozemek, a dokonce i právo nechat projít své stádo ovcí.

Právní řečí bychom to označili za stav, který by byl s klidným sousedským životem neslučitelný. Prostě a jasně, pan Štefan by tam moc klidu neměl. Díky našemu upozornění tak nakonec včas od svého záměru ustoupil a vybral si vhodnější pozemek, jen nedaleko od toho původního.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)