marek
Nájem nemovitosti
Máme 1 variantu řešení vašeho problému
Zobrazit

Pronájem nemovitosti bez realitky — zkuste to sami

Chcete pronajmout svůj byt nebo dům a zvažujete, zda se svěříte do rukou realitních makléřů, kteří vám najdou nájemce? Makléř má obvykle při zprostředkování pronájmu na starosti prohlídky bytu se zájemci výběr nejvhodnějšího potenciálního nájemníka, zajišťuje také smlouvu a předání bytu. Po předání jeho práce končí. Poradíme vám, jak ušetřit peníze za realitku a nájemníka si vybrat sami, i na co si dát pozor při sepisování nájemní smlouvy.

Pronájem nemovitosti bez realitky: Zkuste to sami
7 minut čtení
29. 7. 2021

Kapitoly článku:

Pronájem bytu bez realitky není nic složitého

Pokud se rozhodnete hledat ideálního nájemce na vlastní pěst a nabídnout nemovitost na pronájem bez realitky, nemusíte se ničeho obávat. Realitka za vás neudělá nic, co byste nezvládli sami. Navíc, realitní makléř se vám sice postará o hledání potenciálního zájemce, zajistí prohlídky bytu, ale po podpisu nájemní smlouvy je už vše na vás.

Pokud si ovšem nenajdete firmu, která vám pronájem bude spravovat. Klíčem k úspěchu a k nalezení ideálního nájemníka je důkladná příprava inzerátu, včetně kvalitních fotografií, a jeho umístění na relevantní servery. Pár prohlídek bytu, seznámení se zájemci o pronájem a můžete vybírat. Nedejte však na první dojem a nájemníka si takzvaně proklepněte.

Ověřte si potenciálního nájemníka

Jakmile si vytipujete potenciálního nájemníka pro svůj byt nebo dům, buďte obezřetní. V první řadě byste si měli o zájemci několik základních informací, které mohou předejít pozdějším problémům. Nikdo přece nechce mít problémové a neplatící nájemníky ve svém bytě.

Těchto následujících pár kroků vám pomůže. Zjistěte si, jestli váš potenciální nájemník nedluží peníze. Pozdní platby, neuhrazené nájmy a v nejhorším případě i návštěva exekutora v bytě. To všechno hrozí v případě, že je nájemník jakkoli zadlužený. Proto vždy doporučujeme prověřit si každého možného zájemce o byt. Rejstříky a seznamy dlužníků jsou často veřejně přístupné. Jak a kde prověřit nájemníka:

Pomoci může i Google

Na první pohled se to může zdát jako nesmysl, ale určitě vyzkoušejte i vyhledání potenciálního nájemce prostřednictvím Googlu. Snadno tak zjistíte, v jakých souvislostech se jeho jméno vyskytuje – jestli jsou to jen pracovní a studijní úspěchy, nebo naopak negativní reference na sociálních sítích či kdekoli jinde.

Na další otázky se můžete zeptat i samotného zájemce o byt. Ačkoli nemáte zaručenou pravdivou odpověď, už z reakcí a chování mnohé poznáte. Ptejte se na zaměstnání, důvody k hledání pronájmu, předchozí bydlení nebo třeba záliby.

O platebních schopnostech potenciálního nájemce jistě poví více i reakce na žádost o úhradu tzv. jistoty, kterou známe spíše pod označením vratná kauce. Tu byste za účelem ochrany vybavení bytu měli vždy požadovat. Její maximální výše může činit trojnásobek měsíčního nájemného a v případě jakéhokoliv problému z ní můžete uhradit nedoplatky za služby nebo náklady spojené s poškozením vybavení bytu.

Pronájem na dobu určitou nebo neurčitou?

Stejně jako byste řešili pronájem přes makléře i pronájmy bez realitky řešíte buď nájemní smlouvou na dobu určitou, nebo neurčitou.

Zatímco smlouva na dobu neurčitou může být ze strany nájemce vypovězena zcela bez problémů, tedy s dodržením výpovědní lhůty, u smlouvy na dobu určitou už je nutné mít pro ukončení pádný důvod. Tedy například to, že nájemce získal nové zaměstnání v místě, ze kterého by se do pronajaté nemovitosti těžko vracel. Nájemce mohl uzavřít manželství a zařizuje společné bydlení, pořídil si vlastní byt. A nebo se nájemce ocitl ve špatné sociální situaci, například ztrátou zaměstnání nebo nemoci.

Nájemní smlouvu lze ve zvláštních případech vypovědět i okamžitě. Jde zpravidla o situace, kdy pronajímatel závažně porušil své povinnosti vyplývající ze smlouvy (např. se dům dostane do desolátního neobyvatelného stavu). Pokud k takovému porušení dojde, výpověď je účinná dnem jejího doručení pronajímateli.

Pomoc s pronájmem nemovitosti bez realitky

Na pronájmu nemovitosti bez realitky jsou naprosto klíčové smlouvy. Tyto definují veškerá práva a povinnosti. Proto je dobré, si nechat se s nájemní smlouvou poradit od zkušeného advokáta. Vše ostatní si zvládnete zařídit sami. Je to tak i lepší, protože tak lépe poznáte své nájemce.

Pomoc s pronájmem od advokáta

Podnájmy bez realitky

Pokud jste se rozhodli svoji nemovitost pronajmout bez realitky, může kromě klasického nájmu sáhnout i na podnájem. To se týká zejména těch z vás, kteří nemáte nemovitost v vlastnictví, ale máte družstevní byt. Mezi vámi a družstvem je vztah upraven nájemní smlouvou, to znamená, že pokud byste byt chtěli pronajmout třetí osobě, když byt třeba nevyužíváte, budete muset využít podnájemní smlouvu.

Tip: Zjistěte, na co si dát pozor při pronájmu bytu z pohledu nájemníka.

Další možností uzavření podnájemní smlouvy nastává, když již nájemníka v bytě máte a ten se rozhodne vzít k sobě někoho takzvaně do podnájmu. Častým příkladem bývá spolubydlení, například vysokoškolských studentů, kdy je nájemní smlouva sepsána jen mezi jedním z nich a vlastníkem bytu. Student si pak s nájemníkem může uzavřít přímo podnájemní smlouvu pokoje.

Pronájem nemovitosti bez realitky může zvládnout každý
Pronájem nemovitosti bez realitky může zvládnout každý

Nájemník si tak obvykle do podnájmu vybírá někoho, koho zná, k čemuž opravdu není třeba využívat služeb realitních makléřů. Mějte na paměti, že podnájem je svázaný s nájemní smlouvou – pokud ta pozbude platnosti, automaticky tak zaniká i smlouva podnájemní. Podnájem lze navíc většinou vypovědět bez udání důvodu. A pokud by si podnájemník chtěl v bytě nahlásit své trvalé bydliště, musí vás požádat o souhlas.

Tip: Přečtěte si, kdy je vhodné uzavřít podnájemní smlouvu.

Práva a povinnosti pronajímatele

Nejen nájemce, ale také pronajímatel má hned několik povinností. Tady jsou ty nejdůležitější z nich:

 • Připravit byt a předat ho nájemci – první základní povinnost, která pronajímatele po podpisu nájemní smlouvy čeká. Byt musí přesně odpovídat popisu a podmínkám sjednaným ve smlouvě a být ve stavu umožňujícím jeho okamžité obývání, není-li ve smlouvě sjednáno jinak.
 • Zajistit služby potřebné pro užívání bytu – spolu s poskytnutím bytu musí pronajímatel zajistit i nezbytné služby, například dodávky vody a tepla, svoz odpadů a tak dále.
 • Provádět následné vyúčtování těchto služeb – všechny služby zajištěné pronajímatelem musí být dle zákona řádně vyúčtované. Toto vyúčtování musí mít nájemce kdykoliv k dispozici.
 • Zajistit nápravu vad – pokud dojde např. k poruše plynového kotle, topení nebo podobného vybavení, je potřeba postarat se o nezbytné opravy. Pronajímatel ovšem nemá povinnost zajišťovat běžnou údržbu bytu, třeba čištění odpadů, drobné opravy nábytku, úklid a podobně, tyto úkony provádí nájemce.
 • Nesmí upírat nájemci jeho práva – se zákazem domácích mazlíčků, výkonu podnikatelské činnosti, přijímání návštěv nebo kouření v bytě se setkáváme poměrně často. Jedná se však o neoprávněné zákazy, které narušují práva nájemce. Pokud nájemce svým chováním neobtěžuje či neomezuje ostatní obyvatele domu, není pronajímateli zákonem umožněno podobné zákazy udělit.

Tip: Přečtěte si, jak správně uzavřít dodatek k dodatek k nájemní smlouvě.

Pronájem nebytových prostor

Na úvod zmiňme, že právní úprava pronájmu nebytových prostor pro podnikání je poněkud jiná a liší se od nájmu bytu k bydlení. Důležité je především věnovat pozornost samotnému sjednávání nájemní smlouvy. Dbejte na to, abyste měli správně sjednaný účel užívání. Ve smlouvě by totiž mělo být výslovně uvedeno, že daný prostor můžete používat pro účely vašeho podnikání. Je to dobré z toho důvodu, že nájemce by v zásadě neměl používat prostory k jinému účelu, nebo dokonce k úplně jinému druhu podnikání, než jaké bylo domluveno ve smlouvě.

Tip: Stáhněte si náš e-book o tom, jak koupit nebo prodat nemovitost.

Jaká je obvyklá cena nájmu nebytových prostor? Je dobré, aby si před uzavřením nájemní smlouvy pronajímatel i nájemce nastudovali obvyklou cenu za nájem nebytových prostor. Pomoci mohou cenové mapy jednotlivých měst a obcí, které uvádí průměrnou cenu podle lokalit. Nejžádanější lokality v centru jsou obvykle nejdražší.

Nájem nebo pacht?

Nájem nebytových prostor ale vlastně vůbec nemusí být nájmem. Stačí, aby zapadl do škatulky pachtu, tedy zvláštního vztahu, při kterém nájemce předmět nájmu obhospodařuje a získává užitek z jeho „plodů”. V takovém případě se vše bude řídit úpravou pachtovní smlouvy a nikoliv nájmu.

Rozdílem u pachtu jsou poměrně dlouhé výpovědní doby, smlouvu je možné ukončit třeba jen jednou za rok, aby nemohl pronajímatel nájemce připravit o výnos z jeho dlouhodobé činnosti. Pachtem přitom nemusí být jen klasický zemědělský pacht, tedy pronájem pole za účelem pěstování nejrůznějších plodin, ale třeba i pacht restaurace či posilovny.

blogRightBoxTop

Nechte si poradit od právníků online

Váš případ posoudíme a navrhneme, jak ho vyřešit za 490 Kč.

 • Vše zvládneme online
 • Požadavky řešíme do druhého dne
 • Předem víte, kolik zaplatíte
 • Zkušený tým 6 specialistů
Zbývá 500 znaků

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Nájem nemovitosti

Postaráme se o to, aby pronájem bytu či jiné nemovitosti proběhl bez právních komplikací. Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu a poradíme, jak nájem ukončit nebo prodloužit.Vše zvládneme rychle a bezchybně. Zaplatit přitom můžete až po poskytnutí služby.

4200 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli…

…nebo mu přidejte hodnocení

průměrné hodnocení: 5
hodnoceno: 1 krát

Autor článku

medailonek-preuss

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let. Rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s pracovními problémy, řeší za ně převod nemovitosti nebo poradí s autorskou licencí.

Vzdělání

 • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
 • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
 • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
 • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Recenze služby Dostupný advokát

4.8
29 referencí

Jindřich Křesťan

před 4 měsíci

Chtěl bych poděkovat Mgr. Svobodnému, kdy naše objednávka byla vyřízená včas a k naší spokojenosti. Pokud bylo potřeba něco upravit na základě našich připomínek nebo připomínek z druhé strany, vše...

Michal Vrátný

před 8 měsíci

Děkuji za rychlou a precizní radu. Musím se přiznat, že jsem byl původně k přínosu advokáta skeptický. Nakonec jsem však rád, že jsem do toho šel. Navíc mám jasno v...

Tereza Skříčilová

před 1 měsícem

Služeb Dostupného advokáta jsem využila dvakrát, a to vždy v souvislosti s nájemní smlouvou. Poprvé z pohledu nájemce - chtěla jsem znát názor právníka na danou smlouvu, zdali není potřeba...

Mohlo by vás také zajímat

Muž podepisující podnájemní smlouvu

Kdy je výhodné uzavřít podnájemní smlouvu? A jak se liší od nájmu?

Stěhujete se? Přemýšlíte nad tím, zda pro vás bude výhodnější uzavřít nájemní nebo podnájemní smlouvu? Nenechte se zmást, neboť se od sebe značně liší. Podnájemní smlouva je však určena jen…

27. 7. 2021
sen.jpg

Pronájem bytu vs. podnájem – v čem je rozdíl?

Většina lidí nerozlišuje mezi podnájmem a pronájmem bytu. Nájemní smlouva na byt ovšem není podnájemní smlouvou a nájemce nerovná se podnájemce. Rozdíl je ovšem v mnoha ohledech zásadní.

5. 2. 2016
Prodej nemovitosti bez realitky – jak postupovat a na co si dát pozor

Prodej nemovitosti bez realitky – jak postupovat a na co si dát pozor

Prodat byt nebo dům není jen tak. Alespoň tak to slýcháme od realitních makléřů, kteří samoprodej z naprosto logických důvodů nemohou doporučit. Je to ale opravdu tak těžké, abyste si…

22. 7. 2021

Jsme členy

Logo Česká advokátní komora logo-apek-male

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2021