Převod družstevního bytu | Dostupný advokát

Jak na převod družstevního bytu?

Převod družstevního bytu je ve skutečnosti jednoduší než klasický převod bytu v osobním vlastnictví. Není totiž potřeba se dávat všanc milosti katastrálního úředníka.
Obrázek k článku Jak na převod družstevního bytu?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
21. 7. 2017

Převod se děje mezi kupujícím, prodávajícím a bytovým družstvem. Nikde se nezapisuje, jen v databázi družstva. Pozor však na to, aby podíl a s ním byt přešel skutečně do vlastnictví kupujícího.

Z advokátní praxe: Kupní cenu za převod družstevního podílu je také dobré vyplácet z úschovy

Seriózní smlouva o převodu podílu v bytovém družstvu vždy počítá s ochranou obou stran. V případě našeho klienta, pana Pavla, jsme tak museli v předložené smlouvě trvat na drobných změnách.

Kupní cena by totiž měla být vyplacena z úschovy až poté, co smlouva vstoupí v život (má právní účinky). To není okamžik podpisu. Účinnost nastává až oznámením družstvu. To se nejlépe prokazuje razítkem a podpisem odpovědné osoby.

Všechno tedy může proběhnout i v jeden den a není nutné čekat dlouhé týdny jako na katastru nemovitostí. Přesto se vyplatí úschovu nepřeskakovat. Panu Pavlovi jsme také doporučili si potvrzenou smlouvu dobře uschovat a rychle uzavřít i novou nájemní smlouvu na byt, aby bylo vše postaveno na jistotě.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Co je to anuita?

Při převodu družstevního podílu se často hovoří o tzv. anuitě. Co to vlastně je? Anuita znamená technicky roční splátku. V praxi se však používá jako zlidovělý název nesplacené části tzv. dalšího členského vkladu. Tím se člen družstva podílí na investici do domu v majetku družstva, ve kterém je i družstevní byt, o který běží a který má v nájmu.

Další členský vklad se postupně splácí anuitními (ročními) nebo měsíčními splátkami. Může být navíc navýšen rozhodnutím členské schůze, pokud je potřeba například dům rekonstruovat. Družstvo si vezme hypotéku a splátky se vlastně rozloží mezi jednotlivé členy.

Na anuitu je potřeba dávat pozor, protože není zahrnuta v kupní ceně, a tak fakticky navyšuje náklady na pořízení bytu.

Jak je to s převodem jiných dluhů?

Zákon jasně říká, že převodem družstevního podílu dochází nejen k převodu tzv. anuity, ale všech dluhů převodce vůči bytovému družstvu a dluhů bytového družstva vůči převodci, které s družstevním bytem a s jeho užíváním souvisejí. Zajímáte-li se tedy o nabytí družstevního podílu v bytovém družstvu, měli byste být obezřetní. Kromě toho, jak je to s anuitou, si zjistěte i veškeré informace o výši případných dalších dluhů, a to i dluhů na nejrůznějších službách.

Rádi se postaráme o právní náležitosti převodu družstevního podílu i ve vašem případě. Vše proběhne hladce a bez starostí.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli


Mohlo by vás také zajímat

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Co vás může potkat při převodu družstevního podílu?

Jste-li členem bytového družstva, nevlastníte přímo byt, ale pouze družstevní podíl v bytovém družstvu, se kterým je spojeno právo nájmu družstevního bytu. Vlastník podílu je tedy nájemce, a pokud byt...

18. 7. 2017
Ondřej Preuss

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví z pohledu družstva

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví může pro členy družstva vypadat jako formalita. Prakticky nikdy to ale tak není....

24. 7. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019