Odpracované roky do důchodu aneb co se počítá do důchodu

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
24. ledna 2025
6 minut čtení
6 minut čtení
Ostatní právní témata

Všem nám je jasné, že se do důchodu počítají roky strávené prací. Jak je to ale v případě, že jste část svých produktivní let strávili na rodičovské, dlouhodobě marodili nebo studovali vysokou školu? Započítávají se vám i tyto roky do důchodu? Odpověď naleznete v tomto článku.

Kdy vzniká nárok na důchod

Nárok na starobní důchod vzniká při splnění dvou základních podmínek: dosažení důchodového věku a získání minimální doby důchodového pojištění. Důchodový věk je pro osoby narozené po roce 1971 stanoven jednotně na 65 let. U starších ročníků závisí důchodový věk na přesném roku narození, na pohlaví pohlaví, a u žen také na počtu vychovaných dětí. V tomto případě se pohybuje na škále od 53 let do 65 let.

Druhou podmínkou, kterou se budeme zaobírat podrobně je splnění minimální doby důchodového pojištění. Jedná se o zákonem stanovenou délku účasti na důchodovém pojištění, kterou musí pojištěnec získat, aby měl nárok na starobní důchod. Tato doba zahrnuje období, během nichž pojištěnec odváděl pojistné na důchodové pojištění (tzv. příspěvková doba), a také tzv. náhradní doby pojištění. Na to, co konkrétně se počítá do příspěvkové doby a náhradní doby se nyní pojďme podívat blíže.

Tip na článek

Kdy vám vznikne nárok na důchod vám prozradí důchodová kalkulačka dostupná na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Co se započítává do důchodu

Do minimální doby platby důchodového pojištění neboli lidově odpracovaných let do důchodu se počítají, jak příspěvková doba, kterou jste strávili v práci, tak i tzv. náhradní doby.

Co je to příspěvková doba pojištění?

Příspěvková doba zahrnuje období, během kterých jste odváděli pojistné na důchodové pojištění, nebo za vás bylo pojistné odváděno jinou osobou (například zaměstnavatelem). Tato doba je zásadní pro nárok na starobní důchod a jeho výši, protože ovlivňuje celkovou délku pojištění i výpočet průměrného osobního vyměřovacího základu (příjem, z něhož se odvádělo pojistné). Příspěvková doba pojištění se týká zejména:

  • Zaměstnanců v pracovním poměru či na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce (za splnění stanovených podmínek).
  • Osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
  • Příslušníků ozbrojených a bezpečnostních složek (např. policie, hasiči, vojáci z povolání a v záloze, příslušníci vězeňské služby, BIS, GIBS, celní správa).
  • Členů zastupitelstev a dalších veřejných činitelů. Patří sem např. zastupitelstva obcí, měst a městských částí (uvolnění pro výkon funkce), poslanci, senátoři, prezident republiky, členové vlády, veřejný ochránce práv a jeho zástupci, finanční arbitr apod.
  • Dobrovolníků pečovatelské služby.
  • Pěstounů.
  • Vězňů, pokud v rámci výkonu trestu odnětí svobody pracují.
  • A dalších (např. soudců, některých členů družstva, prokuristů, likvidátorů atd.)
Související služba

Nebyl vám přiznán důchod, i když na něj máte nárok?

Braňte se. Popište svůj problém a pošlete nám podklady. Advokát, který je odborník na danou právní oblast, si problém nastuduje a do 24 hodin vám zavolá s návrhem postupu.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Co je to náhradní doba pojištění?

Náhradní doba zahrnuje období, během kterých jste neodváděli pojistné, ale přesto se vám tato doba započítává do potřebné délky důchodového pojištění. Tu získáte v zákonem stanovených situacích a za předpokladu, že jste splnili minimálně rok příspěvkové doby pojištění (i přerušovaně). Může být přitom zahrnuta plně nebo být zkrácena na 80 % (to znamená, že pokud máte 100 dnů náhradní doby, do důchodového pojištění se vám jich započítá pouze 80).

Do náhradní doby pojištění řadíme zejména:

  • Péči o dítě: Péče o dítě do věku 4 let se započítává plně, ale vždy jen jedné osobě na jedno dítě.
  • Vojenskou služba: Doba, kterou jste strávili na vojně (do 30. 6. 2016) se rovněž započítává plně.
  • Studium: Studium na střední nebo vysoké škole se započítává buď plně, vůbec nebo se krátí na 80 % v závislosti na tom kdy jste studovali a kolik vám v té době bylo let.
  • Invalidní důchod: Pobírání invalidního důchodu třetího stupně (plná invalidita) se započítává plně.
  • Evidenci na úřadu práce: Započítává se období evidence jako uchazeče o zaměstnání, a to buď plně, vůbec nebo zkráceně na 80 %.
  • Péči o závislou osobu: Pokud pečujete o osobu závislou na péči jiné osoby ve II., III., nebo IV. stupni závislosti. Případně dítě mladší 10 let v I. a vyšším stupni.
  • Nemoc nebo úraz: Období pobírání nemocenských dávek, pokud jste v té době byli zaměstnáni nebo podnikali.
Tip na článek

Ocitli jste se bez práce a nevíte, jak máte dále postupovat? Do kdy se musíte přihlásit na úřad práce, a jak to vlastně celé probíhá? Dostanete vůbec podporu, a jak dlouho ji můžete pobírat? Na všechny tyto otázky najdete odpověď v našem článku.

Časté otázky a odpovědi

Okolo příspěvkových a náhradních dob a o tom, co se tedy do toho důchodu počítá a co ne, se rojí spousty otázek. Pojďme si zodpovědět ty nejčastější z nich:

Jak se počítá důchod nezaměstnaným?

Důchodové pojištění je za vás odváděno v případě, že jste přihlášení na úřadu práce. Plně se vám tato doba započítává v případě, že pobíráte podporu v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci a v případě, že pobíráte odstupné, odbytné či odchodné.

Pojištění je za vás odváděno také v případě, že podporu nepobíráte, ale krátí se na 80 %. Tato doba je omezena na maximálně tři roky nebo jeden rok, pokud byla získána před dosažením 55 let.

Pokud jste však v době nezaměstnanosti nebyli evidování na úřadu práce, do důchodu se vám tato doba počítat nebude. To v důsledku může znamenat, že se vám výsledná penze podstatně sníží nebo že na důchod vůbec nedosáhnete.

Tip na článek

Kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti? Na to naleznete odpověď v dalším článku.

Počítá se nemocenská do důchodu?

Pokud jste na nemocenské (v dočasné pracovní neschopnosti) započítává se vám tato doba v plné výši. Trochu jinak to funguje pokud jste na nemocenské po ukončení vaší výdělečné činnosti. V tomto případě se do nároku na důchod započítá 80 % této doby, za předpokladu, že jste si během výdělečné činnosti platili nemocenské pojištění.

Konkrétně sem spadají situace, kdy jste byli nemocní a lékař uznal, vaši dočasnou pracovní neschopnost. Dále případy, kdy vám byla nařízena karanténa a nebo jste pobírali některou z dalších dávek nemocenského pojištění (např. ošetřovné).

Počítá se mateřská do důchodu?

Mateřská i rodičovská se do důchodu započítávají plně. Konkrétně se plně započítává doba péče o dítě do věku 4 let, a to bez ohledu na to zda jste muž či žena, pobíráte rodičovský příspěvek nebo jste v evidenci na pracovním úřadu. Platí však, že se to týká vždy jen jedné osoby na jedno dítě.

Tip na článek

Čekáte dítě a nejste si jistá, zda máte nárok na mateřskou? Jak je to s nutností být zaměstnaná a na co máte nárok jako osoba samostatně výdělečně činná? A co když jste odešla ze zaměstnání tři měsíce před porodem? To vše jsme rozebrali v našem dalším článku.

Počítá se studium do důchodu?

To, zda se vám bude studium počítat do důchodu záleží na tom, kdy jste studovali a kolik vám v té době bylo let:

  • Studium do roku 1995: Pokud vám bylo méně než 18 let, počítá se tato doba plně. Pokud vám bylo více než 18 let, počítá se pouze prvních 6 let studia a doba se krátí na 80 %.
  • Studium od roku 1996 do roku 2009: Pokud vám bylo méně než 18 let, nepočítá se vůbec. Pokud vám bylo více než 18 let, počítá se pouze prvních 6 let studia a doba se krátí na 80 %.
  • Studium po roce 2010: Studium se do důchodu nepočítá vůbec.

Počítá se DPP a DPČ do důchodu?

Práce na dohodu se do důchodu počítá pouze v případě, že jste dosáhli určitého výdělku, ze které jste odvedli důchodové pojištění. Tato hranice je konkrétně nastavena na minimálně 4 000 korun u dohody o pracovní činnosti a 10 500 korun u dohody o provedení práce (pokud máte podepsanou pouze jednu) nebo 17 500 korun (v součtu, pokud jich máte podepsaných víc).

Shrnutí

Nárok na starobní důchod vzniká při dosažení důchodového věku a splnění minimální doby důchodového pojištění. Minimální doba důchodového pojištění zahrnuje příspěvkovou dobu (dobu platby pojistného) a náhradní doby, které se počítají například za péči o dítě, vojenskou službu, studium, či pobírání nemocenských dávek.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)