Na co si dát pozor při zaměstnávání cizinců? | Dostupný advokát

Na co si dát pozor při zaměstnávání cizinců?

Zaměstnávání cizinců je v dnešní době stále více aktuální. Víte, jaké formality je potřeba při zaměstnání cizince dodržet?
Na co si dát pozor při zaměstnávání cizinců?
5 minut čtení
Ondřej Preuss
19. 2. 2019

Občané EU, cizinci s trvalým pobytem v ČR a cizinci z třetích zemí

Na začátku je potřeba si uvědomit, že není cizinec jako cizinec. Podle toho, odkud daný pracovník pochází a rovněž podle toho, na základě jakého povolení u nás pobývá, zákony rozlišují, za jakých podmínek u nás může dotyčný pracovat.

1) Občané EU a jejich rodinní příslušníci

V tomto případě je situace nejjednodušší. Občané EU a jejich rodinní příslušníci (tzn. rovněž rodinní příslušníci občanů ČR) mají v podstatě stejné postavení jako občané ČR. Tyto osoby nepotřebují pracovní povolení a mají volný přístup na trh práce. Pokud chcete tuto kategorii osob zaměstnat, budete muset jako zaměstnavatel splnit informační povinnost. Nejpozději v den nástupu tohoto cizince musíte o této skutečnosti písemně informovat příslušný úřad práce. Stejně tak při ukončení zaměstnání jste jako zaměstnavatel povinni uvědomit úřad práce, a to nejpozději do 10 dnů.

2) Cizinci s trvalým pobytem v ČR

U cizinců s trvalým pobytem v České republice je situace rovněž celkem jednoduchá. Podle zákona o zaměstnanosti totiž tito cizinci také nepotřebují pracovní povolení a zaměstnavatel tedy musí splnit jen informační povinnost na začátku i konci zaměstnání, stejně jako v případě zaměstnanců, kteří jsou občany EU či jejich rodinnými příslušníky.

3) Cizinci z třetích zemí, bez trvalého pobytu

Pokud chcete do své firmy vzít cizince, který není občan EU a ani zde nemá trvalý pobyt, je zapotřebí, aby tento cizinec získal jak povolení k práci, tak povolení k pobytu. Obě povolení spolu souvisí. Povolení k pobytu vydává cizinecká policie obvykle na základě vyjádření zaměstnavatele, že daného cizince u sebe zaměstná.

Volné pracovní místo musíte nejprve nahlásit úřadu práce

Jako zaměstnavatel musíte pamatovat ještě na to, že cizince z třetí země bez trvalého pobytu můžete zaměstnat jen na tzv. volné pracovní místo, které je již po určitou dobu evidováno u úřadu práce. Takto je chráněn český trh práce. Zákon o zaměstnanosti v zásadě stanoví, že cizince je možné přijmout jen na volné místo, které zaměstnavatel na úřadu práce nahlásil a které nebylo obsazeno do 30 dnů od jeho oznámení.

V hlášení pro úřad práce je potřeba uvést základní charakteristiku volného místa, zejména druh práce a místo výkonu práce, předpoklady a požadavky na toto místo, informace o mzdě apod.

Úřad práce vám však volné pracovní místo nezaregistruje, pokud jste se v nedávné době dopustili určitého prohřešku, například pokud vám byla v období posledních 4 měsíců pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce, nebo jste v posledních 3 měsících dostali pokutu vyšší než 50.000,- Kč za porušení pracovněprávních předpisů od inspektorátu práce.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Výjimky – kdo také nepotřebuje pracovní povolení?

Už jsme si řekli, že povolení k zaměstnání nepotřebují cizinci s povoleným trvalým pobytem a občané EU a jejich rodinní příslušníci. Mezi další výjimky patří například cizinci, kterým byl udělen azyl, za určitých podmínek (pokud budou pracovat jen pár dní do roka) i umělci, vědci a výzkumní pracovníci, sportovci, nebo třeba studenti do 26 let.

Pozor na vysoké pokuty

Dříve, než u vás cizinec začne pracovat, pečlivě si zkontrolujte jeho pracovní povolení (nebo doklady, které prokáží, že povolení nepotřebuje) a ověřte, že má s vámi uzavřenou platnou pracovní smlouvu, nebo dohodu o pracovní činnosti. Pracovních povolení je celá řada, například zaměstnanecká karta (opravňuje k pobytu i k práci) nebo modrá karta (pro zvlášť kvalifikované pracovníky). Někdy není úplně snadné se ve všech typech povolení vyznat. Přesto není radno kontrolu dokladů podcenit, protože pokud zaměstnáte cizince bez potřebného povolení, můžete se dopustit přestupku, za který hrozí vysoké pokuty v řádech milionů korun. Navíc po vás může ministerstvo vnitra chtít ještě uhradit náklady za vyhoštění cizince.

Projekt Režim Ukrajina

Stát na jednu stranu tvrdě postihuje práci cizinců bez povolení, na druhou stranu se snaží aspoň trochu ulehčit zaměstnavatelům, kteří o pracovníky z ciziny stojí. Pokud máte zájem o kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny, můžete se přihlásit do Projektu Režim Ukrajina a získat zaměstnanecké karty pro své pracovníky rychleji.

Stále tápete v džungli právních předpisů upravujících zaměstnávání cizinců? Nejste si jisti, zda a jak cizince zaměstnat? Rádi vám poradíme, zkontrolujeme veškeré podklady a připravíme pracovní smlouvu, abyste měli vše v pořádku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 490 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

od 490 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Co je kvalifikační dohoda a na co si dát pozor

Nabídl vám zaměstnavatel, že vám zaplatí školení nad rámec vaší současné kvalifikace pod podmínkou, že s ním uzavřete kvalifikační dohodu? Co to je a co to pro vás znamená?

28. 8. 2018
Ondřej Preuss

3 věci, které hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Našli jste si jinou práci, kde po vás chtějí nastoupit ihned. Vy ale máte ve svém současném zaměstnání ještě výpovědní lhůtu a zaměstnavatel vám ji nezkrátí?...

24. 8. 2018
Ondřej Preuss

Důsledky neplatné výpovědi ze strany zaměstnavatele

Dostali jste výpověď z pracovního poměru? Jak mít jistotu, že je podaná výpověď platná a zcela v souladu s právními předpisy? Nebo naopak že výpověď, kterou jste dostali, splňuje všechny...

8. 2. 2018
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019