Zástava nemovitosti | Dostupný advokát

Jak bezpečně zastavit nemovitost?

Kdo z vás má rád dluhy? My tedy ne. Zejména na ty své bychom rádi zapomněli. Pokud však někomu půjčíme, snažíme se logicky maximalizovat svou ochranu a naopak zařídit, aby dlužník v žádném případě nezapomněl.
Obrázek k článku Jak bezpečně zastavit nemovitost?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
8. 8. 2017

Z advokátní praxe: Finanční prostředky na nebytové prostory získal podnikatel díky zástavě bytu

Pan Lukáš chtěl koupit nebytový prostor v pražských Dejvicích, protože se mu k tomu naskytla velmi dobrá příležitost. Neměl ale žádné volné prostředky a jako živnostník v bance nedosáhl na řádný úvěr.

Oslovil nás původně kvůli něčemu jinému, ale při té příležitosti si na to postěžoval. Zeptal jsem se ho tedy, proč nezkusí zastavit svůj byt. Zmiňoval se totiž, že má dobré známé, kteří mají mnoho volných prostředků.

Skutečně se to ukázalo jako dobré řešení. Známí by bez jistoty nepůjčili, ale oproti zástavě bytu se již do obchodu nebáli jít. Lukáš vyznává lannisterské heslo: Vždy platit své dluhy. Díky tomu je již dnes zástava zrušena a dluh splacen. Respektive obráceně, zástava totiž vždy zaniká, jakmile zanikne dluh.

Náležitosti zástavní smlouvy

Zástavní právo se zřizuje zástavní smlouvou. Pro tu není obecně vyžadována písemná forma. Zástavní smlouva musí být písemná, není-li movitá věc jako zástava odevzdána zástavnímu věřiteli nebo třetí osobě (tj. pokud si věřitel věc neodveze nebo ji nenechá odvézt).

Písemná smlouva je také samozřejmě nutná vždy, když je zástavou nemovitost. Smluvní strany si v zástavní smlouvě musejí v první řadě sjednat, co je zástavou a pro jaký konkrétní dluh je zástavní právo zřízeno. Doporučujeme uvádět detailní označení smlouvy o úvěru či zápůjčce, aby nebylo pochyb, jaké konkrétní smlouvy se týká. Zástavním právem lze zajistit nejen samotný dluh, tedy jistinu. Je možné zajistit i příslušenství, a je-li to výslovně ujednáno, tak i smluvní pokutu.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Výkon zástavního práva neboli zpeněžení zástavy

Co když dojde k nejhoršímu a dlužník neplatí? Co si počít se zástavou? Občanský zákoník umožňuje smluvním stranám poměrně širokou paletu možností, jak se na tuto situaci připravit. Záleží tedy na zástavním věřiteli a dlužníkovi, jaký druh výkonu zástavního práva v zástavní smlouvě zvolí.

Kromě prodeje zástavy ve veřejné dražbě nebo prodeje podle zvláštního zákona (soudní prodej zástavy) se mohou smluvní strany dohodnout na prodeji tzv. z volné ruky (tj. nejlepší nabídce mimo jakoukoliv dražbu), veřejné soutěži o nejlepší nabídku, dobrovolné dražbě nebo vnucené správě.

Vždy však musí být respektována zakázaná ujednání (například: věřitel nemůže zástavu zpeněžit libovolným způsobem), jejichž porušení způsobuje relativní neplatnost. To znamená, že soud může zpeněžení zrušit.

Výkon zástavního práva se provádí hlavně zpeněžením zástavy proti vůli dlužníka (a tak může přijít o střechu nad hlavou). Vše však může končit i smírně a obě strany se můžou dohodnout na společném řešení, tomu se meze nekladou.

Chcete ověřit správnost dokumentace při zástavě nemovitosti? Rádi vám pomůžeme a převezmeme odpovědnost za bezchybné řešení.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

Jaké nástrahy může přinést kupní smlouva nemovitosti?

V advokátní praxi se setkáváme nejen s běžnými, ale i naprosto bizarními problémy, které můžou objevit při převodu bytů či rodinných domků....

13. 7. 2017
Ondřej Preuss

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Koupě bytu – praktické tipy, které často ve smlouvě nenajdete...

Zájemci o koupi bytu často spoléhají pouze na informace, které jim podá realitní kancelář nebo vlastník nemovitosti. Prodávající, ani realitní kancelář však často nemají zájem některé informace s potenciálním kupujícím...

3. 1. 2018
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019