Pořizujete si nové nebo ojeté auto? Víme, na co se při koupi auta zaměřit

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
5. května 2025
7 minut čtení
7 minut čtení
Ostatní právní témata

Koupě auta je v životě každého člověka důležitým krokem. Jedná se o nemalou investici, která je na několik let. Nezáleží na tom, zda se rozhodujete pro zbrusu nové auto, nebo uvažujete o koupi ojetého vozu – toto finanční rozhodnutí s sebou vždy nese určitá rizika. Poradíme vám, jak koupit auto, na co si dát pozor a co všechno prověřit.

Trh s novými i ojetými auty se v posledních letech značně proměnil. Ceny nových vozů vzrostly kvůli nedostatku čipů a dalších dílů, což se promítlo i do cen ojetých automobilů. Nákup auta tak dnes vyžaduje více obezřetnosti než kdy dřív. Zvýšená poptávka zároveň znamená, že se objevuje více podvodných inzerátů a nekvalitních vozidel. O to důležitější je důkladná kontrola a správné rozhodnutí.

Co si promyslet na začátku?

Při koupi auta je vždy důležité zvážit několik zásadních aspektů. Odpovězte si hned v začátku na tyto otázky: Budu kupovat auto nové, nebo ojeté? U koho chci auto koupit, u důvěryhodného prodejce, nebo od soukromého prodávajícího? Jak prověřím technický a právní stav vozidla? Lidé nejčastěji volí koupi ojetého vozu, protože je to finančně dostupnější. U takového auta ale musíte vždy počítat s větším rizikem skrytých vad nebo s neprůhlednou historií.

Než se vrhnete na internetové bazary, promyslete si, kolik chcete do svého nového auta investovat peněz. Nejde jen o to, kolik peněz máte k dispozici. K ceně musíte přičíst také další náklady jako například za přepis vozidla (640 až 800 Kč). Dalším někdy nemilým překvapením hlavně u silnějších motorů může být povinné ručení a havarijní pojištění. Také vás bude čekat první servis kvůli výměně oleje, filtrů či kontrole brzd. Pokud se u auta objeví nějaké vady, budete muset zaplatit za jejich opravu. A někdy se může objevit i nutnost pořídit nové pneumatiky, protože ty stávající jsou na hraně životnosti. Kvůli těmto nákladům se vám rozpočet snadno nafoukne o desítky tisíc. Takže zejména pokud plánujete koupi ojetého vozu, mějte připravenou i jistou finanční rezervu.

Dále se zamyslete nad tím, proč vlastně auto kupujete – budete s ním každý den jezdit do práce, o víkendu na výlety nebo má reprezentovat vaši firmu? Kolik vás je? Mít pětimístný kabriolet je sice hezké, ale pro vození malých dětí docela nepraktické. Kolik ročně najedete kilometrů? Pokud překonáte sotva pět tisíc, nepotřebujete diesel. A upřednostníte oblíbenou značku, nebo spolehlivost? Udělejte si seznam svých preferencí, ať nakonec neskončíte s autem, které je sice krásné, ale pro vaše potřeby absolutně nepraktické.

Nyní vyvstává otázka, u koho auto koupíte. U autorizovaného dealera budete mít větší jistotu, že auto prošlo kontrolou, budete mít větší záruky, ale zároveň musíte počítat s vyšší cenou. V autobazaru budete mít širší výběr a často nižší ceny, ovšem musíte být velmi obezřetní kvůli riziku skrytých vad nebo nepřesné historii vozidla. Nejnižší ceny pak bývají v případě soukromého prodeje, ovšem odpovědnost je v takovém případě plně na vás, bez záruky a jistoty o skutečné historii vozu. Rozdíl, zda auto kupujete od soukromníka, či podnikatele, se promítá i v odpovědnosti za vady. Více se o případném odstoupení od kupní smlouvy kvůli vadám dočtete v samostatném článku.

Související služba

Nechte si připravit kvalitní kupní smlouvu na auto

Kupní smlouva na auto je důležitým dokumentem, ve kterém je potřeba zohlednit a dát si pozor na spoustu věcí. Měla by chránit především vás a vaše zájmy. My vám takovou připravíme.

To chci

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 6 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Jak koupit auto: Postup krok za krokem

Otázka jak koupit auto má několik správných odpovědí. Pokud ale dodržíte následující postup, jistě dojdete zdárně k vytyčenému cíli.

Stanovte si rozpočet: Znova připomínáme, že je potřeba zohlednit nejen pořizovací cenu auta, ale také náklady na přepis, pojištění, údržbu a případné opravy.

Vyberte si vůz: Určete si, jaké parametry by mělo vaše nové auto mít (typ karoserie, spotřeba, výkon motoru, značka, stáří vozu a podobně).

Prověřte si historii daného auta: Při koupi ojetého vozu vždy platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Než sepíšete kupní smlouvu na auto, zjistěte si, zda nebylo auto odcizeno, jestli není zatížené exekucí nebo zástavním právem a zda se nejedná o koupi bouraného auta, aniž by vám to prodávající sdělil. Také by vás mělo zajímat, zda se na auto nevztahuje leasing, kde byste potřebovali ke koupi souhlas zástavního věřitele. VIN kód vozidla (najdete ho na karoserii) si ověřte v databázích, jako je Cebia nebo CarVertical. Tam zjistíte skutečný počet najetých kilometrů, kolik mělo auto majitelů, zda bylo bourané nebo odcizené a jestli na něm není exekuce nebo leasing.

Trvejte se na osobní prohlídce a zkušební jízdě: Při prohlídce vozu si všímejte každého detailu. Auto může na fotkách vypadat úžasně, ale následná realita je jiná. Při prohlídce se zaměřte na stav karoserie – různé odstíny laku naznačují lakování po nehodě. Nerovnoměrné mezery mezi díly zase mohou ukazovat na to, že karoserie byla opravovaná. Koroze – tu hledejte zejména na podbězích a prazích. Podívejte se, nakolik je opotřebený interiér – opravdu sedřené sedačky nebo volant odpovídají údajům o nízkém nájezdu? Během zkušební jízdy pak sledujte brzdění, řazení, vibrace, zvuky motoru i podvozku. Pokud si s sebou vezmete mechanika, můžete díky jeho odbornému oku ušetřit i desítky tisíc.

Tip na článek

Tip: Důležitým tématem při koupi vozu je také jeho financování. Přečtěte si o leasingu, pronájmu či půjčce auta a podmínkách jednotlivých způsobů financování vozu.

Zkontrolujte dokumentaci: Na co si dát pozor při koupit auta, pokud jde o papíry? Zajímat by vás měl technický průkaz, protokol o poslední STK, servisní knížka (nebo alespoň faktury za servis) a zelená karta (platné povinné ručení). Chybí některý dokument? Pak je to varovný signál. Navíc si ověřte, že prodávající je skutečně majitelem vozu.

Sepište kupní smlouvu: Kupní smlouva na auto by měla být detailní a chránit obě strany. Můžete využít náš připravený vzor kupní smlouvy.

Převeďte auto na nového majitele: Nezapomeňte, že do 10 pracovních dnů musíte hlásit změnu vlastníka vozidla na registru vozidel. K převodu budete potřebovat také protokol o evidenční kontrole, který není starší než 30 dní. Správní poplatek je 640 Kč nebo 800 Kč v závislosti na tom, jakým způsobem převod provedete. Detailně se převodu auta věnujeme v samostatném článku.

Varovné signály při koupi auta

Nyní se dostáváme k jedné z nejdůležitějších částí, a to na co si dát pozor při koupi auta. Protože jakmile něco zanedbáte, můžete se velmi rychle dostat do problémů. Pokud u auta chybí technický průkaz, servisní záznamy nebo důležité dokumenty, buďte velmi opatrní. Stejně tak pokud se VIN číslo na vozidlo neshoduje s tím v technickém průkazu.

Příliš nízká cena může značit, že se jedná o koupi bouraného auta nebo auto zatížené jinými problémy. Prověřte, jestli vozidlo nepochází ze zahraničí, a pokud ano, pak jeho historii ověřte o to důkladněji.

Nikdy nepodepisujte smlouvu, aniž byste si ji opravdu celou přečetli. Smlouva musí obsahovat přesné údaje o prodávajícím, kupujícím, vozidle i jasné podmínky reklamace.

Pokud po koupi objevíte skryté vady, můžete požadovat jejich odstranění, slevu z kupní ceny nebo v krajním případě odstoupit od smlouvy. V tomto případě se vám možná bude hodit právní zastoupení, pro které můžete využít našich služeb.

Tip na článek

Tip: Po koupi vozu vás bude čekat také povinné pojištění. Cenu povinného ručení ovlivňují různé faktory. Přečtěte si, jak získat to nejvýhodnější pojištění.

Shrnutí

Koupě auta, ať už nového či ojetého, je zásadní investicí, která vyžaduje důkladné promyšlení a obezřetnost. Vzhledem k rostoucím cenám a riziku podvodů je důležité nejprve si stanovit rozpočet včetně všech vedlejších nákladů (přepis, pojištění, servis), určit si své potřeby (typ vozu, způsob využití, preferovanou značku) a podle toho vybírat. Při nákupu ojetého vozu je nezbytné prověřit technický i právní stav auta pomocí databází (např. Cebia, CarVertical), zaměřit se na detailní osobní prohlídku, zkušební jízdu a kontrolu dokumentace. Bezpečnější, ale dražší je nákup u autorizovaného dealera, zatímco při koupi od soukromníka je riziko nejvyšší. Klíčové je mít dobře sepsanou kupní smlouvu, převést vozidlo do 10 dnů a dát si pozor na varovné signály jako chybějící dokumenty, nesrovnalosti ve VIN nebo podezřele nízkou cenu. V případě problémů po koupi lze uplatnit práva na reklamaci nebo odstoupit od smlouvy.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Řešení právního problému na míru

Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 6 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8—18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)