Mobbing je šikana na pracovišti mezi zaměstnanci. Zahrnuje slovní i fyzické útoky a každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost své zaměstnance před šikanou chránit. Jak přistoupit k prevenci mobbingu a kdy smíte dát výpověď kvůli šikaně?
Mobbing je šikana na pracovišti mezi zaměstnanci. Zahrnuje slovní i fyzické útoky a každý zaměstnavatel má ze zákona povinnost své zaměstnance před šikanou chránit. Jak přistoupit k prevenci mobbingu a kdy smíte dát výpověď kvůli šikaně?
Mobbing (šikana na pracovišti mezi kolegy) je systematický a opakovaný tlak na zaměstnance ze strany ostatních pracovníků. Mobbing na pracovišti zahrnuje různé formy obtěžování, diskriminace, ponižování nebo izolace. Spolupracovníci oběť uráží, znemožňují jí vykonávání zadaných úkolů, šíří o ní záměrně pomluvy, vyhrožují jí nebo ji sexuálně obtěžují.
Cílem mobbingu je oslabit psychické i fyzické zdraví a pracovní schopnosti oběti. Mobbing může vést k závažným zdravotním problémům, jako je stres, úzkost, deprese, nebo dokonce sebevražedné sklony a bývá jedním z faktorů fluktuace ve firmě.
V České republice není mobbing explicitně definován v jednom konkrétním zákoně. Nicméně pokrývá ho hned několik právních předpisů, které chrání zaměstnance před šikanou na pracovišti.
Podle zákoníku práce mají zaměstnanci právo na rovné zacházení, což zahrnuje ochranu před diskriminací a obtěžováním. Zákon o inspekci práce zavádí povinnosti zaměstnavatelů týkající se zajištění bezpečných a zdravých pracovních podmínek a zákon o ochraně veřejného zdraví zahrnuje ochranu před stresovými faktory na pracovišti, tedy před mobbingem.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.
Jak roste napětí a agrese ve společnosti, stoupá i počet konfliktů na pracovištích. Šikana se netýká pouze nevyspělých jedinců ve školách, ale objevuje se víceméně v každém kolektivu, pracovní nevyjímaje. Není divu, že nejen v Česku se o této problematice hovoří stále častěji a stává se předmětem zájmu nejen odborníků, ale i širší veřejnosti.
Podle nejnovějších průzkumů má mobbing na pracovišti narůstající tendenci. Studie ukazují, že přibližně 10 až 15 % zaměstnanců zažije mobbing alespoň jednou za svou kariéru. Konkrétně z průzkumu, který provedla v roce 2022 společnost STEM/MARK, jasně vyplývá, že 13 % českých zaměstnanců se setkalo s nějakou formou šikany na pracovišti. Další studie potvrzují, že mobbing má negativní dopad nejen na oběti, ale i na celou organizaci, včetně snížené produktivity, vyšší fluktuace zaměstnanců a zvýšených nákladů na zdravotní péči.
Tip: Přečtěte si také, co je to bossing neboli šikana ze strany nadřízeného.
Jako zaměstnavatel máte klíčovou roli v prevenci a řešení mobbingu na pracovišti. Nejedná se o dobrovolnou činnost, ale o zákonem nařízenou povinnost. Právní předpisy totiž vyžadují od zaměstnavatele aktivní přístup k ochraně zaměstnanců před šikanou. Jaké konkrétní kroky tedy coby zaměstnavatel podstoupit v rámci prevence mobbingu?
Tip: Některé organizace zřizují pozici interního ombudsmana, který funguje jako neutrální třetí strana a pomáhá řešit konflikty na pracovišti.
Pokud obdržíte stížnost na šikanu na pracovišti, měl byste coby zaměstnavatel jednat rychle a objektivně. Jaké kroky podniknout?
Tip: Přečtěte si, co dělat v případě, že se mobbing stane trestným činem.
Pokud je šikana na pracovišti natolik závažná, že má negativní dopad na pracovní schopnosti a psychické zdraví oběti, můžete se uchýlit k výpovědi. Výpověď z důvodu šikany by však měla být vždy posledním krokem, až pokud selžou všechny ostatní snahy o řešení situace. Jako zaměstnavatel musíte v případě nutnosti prokázat, že jste vyčerpal všechny dostupné prostředky k řešení šikany a že výpověď je opodstatněná. V každém případě se vždy předem poraďte s advokátem, vyhnete se tak zbytečným komplikacím a průtahům. Pracovní právo je široká oblast, v níž se bez odborníka snadno ztratíte.
Zdokumentujte všechny kroky, které jste v rámci řešení šikany ve firmě podnikli. Informujte zaměstnance o důvodech jeho propuštění a dejte mu možnost se k výpovědi vyjádřit. Pokud je to možné, poskytněte mu maximální podporu při odchodu a hledání nového zaměstnání.
Tip: Šikana na pracovišti nemá negativní dopad pouze na oběti, ale na celou organizaci. Dlouhodobý mobbing může vést ke snížení morálky zaměstnanců, zvýšení fluktuace, snížení produktivity a zvýšení nákladů na zdravotní péči a právní výdaje. Takže pokud chcete tyto negativní důsledky minimalizovat, věnujte úsilí prevenci.
Jako zaměstnavatel máte zákonnou i morální povinnost chránit své zaměstnance před šikanou. To zahrnuje prevenci, včasné rozpoznání problémů, rychlé a spravedlivé řešení stížností a poskytování podpory obětem. Klíčem k úspěchu je vytvoření zdravého pracovního prostředí, kde je šikana nepřijatelná a kde jsou všichni informováni o svých právech a povinnostech zaměstnance.
Implementace účinné politiky proti mobbingu nejen chrání zaměstnance, ale také přispívá k vyšší produktivitě, lepšímu pracovnímu klimatu a celkové spokojenosti zaměstnanců. V konečném důsledku je prevence mobbingu výhodná nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele, protože zdravé pracovní prostředí podporuje dlouhodobý úspěch organizace.
Vyřešte libovolný právní problém s týmem Dostupného advokáta! Do 24 hodin vám navrhneme řešení vaší situace a spočítáme, kolik vás to bude stát. Cena za vypracování návrhu je 390 Kč. Když si u nás navržené služby objednáte, máte vypracování návrhu zdarma.