Kupní či darovací smluva na nemovitost je teprve začátek. Ale až na základě návrhu na vklad v katastru nemovitostí dojde k samotnému převodu vlastnictví. Katastr je totiž veřejný seznam toho, jaká nemovitá věc komu patří.
Kupní či darovací smluva na nemovitost je teprve začátek. Ale až na základě návrhu na vklad v katastru nemovitostí dojde k samotnému převodu vlastnictví. Katastr je totiž veřejný seznam toho, jaká nemovitá věc komu patří.
K návrhu na vklad je nutné přiložit i takzvaný právní titul – tedy nejčastěji kupní smlouvu, nebo její ověřenou kopii s úředně ověřenými podpisy. V některých konkrétních případech pak další listiny, pokud jejich potřeba vyplývá v konkrétním případě ze zákona.
Písemnosti vyhotovené v cizím jazyce (s výjimkou slovenského jazyka) musí být předloženy v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého.
Nejčastějším zádrhelem jsou chyby ať už v kupní smlouvě, nebo v návrhu na vklad. Přepis pak může člověka vyjít pořádně draho. Někdy i drobná chyba v adrese či určení nemovitosti může vést k neúspěchu při celém převodu. Mnohdy chyba ani nevznikne u stran převodu. Řešili jsme třeba případ, kdy se úředník při ověřování podpisu na české ambasádě ve Švýcarsku netrefil razítkem na přelepku a katastr z toho důvodu odmítal ověření uznat. Stálo to poměrně dost úsilí, aby byla chyba napravena.
Tip: Katastr nemovitostí je veřejný rejstřík, který obsahuje nejrůznější informace o nemovitostech, které jsou v něm evidovány. Vznik, změna nebo zánik práv k těmto nemovitostem je pak účinný až poté, kdy je příslušným katastrálním úřadem do katastru zapsán. Tématu se věnujeme v samostatném článku.
Při jednom hromadném přepisu nemovitostí (jednalo se o převod bytů do osobního vlastnictví) jsme se setkali s úsměvnou situací. Jedna klientka omylem vytiskla a podala na katastr koncept smlouvy i se všemi komentáři a revizemi, a dokonce i některými chybami. Obsahově šlo jinak o perfektní smlouvu. Bohužel ale byla v dokumentu uvedena jen kontaktní adresa, nikoliv adresa trvalého pobytu, a také pozměněné jméno klientky. Správné údaje byly uvedeny pouze v komentáří. Naštěstí v tomto případě bylo možné vše vyřešit opravami přímo s úředníky. Přesto je vhodné se podobných chyb vyvarovat, protože jinde může člověk narazit. Všemu je lepší předejít, než pak složitě řešit následky.
Pozor také na všelijaké vzory, které jsou volně ke stažení na internetu. Řešili jsme případ důchodce z Prahy, pana Karla. Stáhl si smlouvu o převodu bytu a myslel si, že ji sám vyplní, podá na katastr a v klidu převede byt na syna. Z katastru mu ale smlouvu vrátili. Převod byl zastaven. Panu Karlovi navíc nebylo vůbec jasné, proč k tomu došlo. Poté se zjistilo, že do kolonky “velikost” ve vzorovém dokumentu vyplnil rozlohu bytu. Měla však být vyplněna velikost podílu na společných částech domu. V tom byl zakopaný pes. Pana Karla to stálo zbytečných 1 000 korun na poplatku katastrálnímu úřadu. Škoda mohla být i mnohem vyšší, kdyby nakonec kvůli drobné chybě ve smlouvě k převodu vůbec nedošlo.
Před koupí nemovitosti si zjistěte, zda není prodávající v exekuci. Je to velmi důležité, neboť s exekučním řízením se totiž pojí zásada zákazu nakládání s majetkem. K převodu by tak vůbec nemuselo dojít a celá situace by se mohla „zaseknout“. Prodávající by měl nejlépe přímo v kupní smlouvě ujistit kupujícího, že není v žádném exekučním řízení, a ani se na něj, pokud ví, žádné nechystá.
Tip: Prodej rodinného domu je procesem, který zahrnuje celou řadu právních úkonů. I drobná chyba vás přitom může připravit o hodně — v lepším případě bude stát mnoho času, v tom horším i peníze. Jak prodat nemovitost, abyste se vyvarovali nepříjemným následkům?
Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?
To samé platí i v případě, že je prodávající v insolvenčním řízení. To lze jednoduše ověřit v insolvenčním rejstříku na webu Ministerstva spravedlnosti.
K problémům při koupi nemovitosti často přispívá skutečnost, že se prodávající nebo kupující plně spolehnou na realitní kancelář nebo makléře, „slepě“ jim věří a neověřují si informace, které od nich dostávají. V praxi pak tato situace vede ke zbytečně vysoké provizi, kterou platí kupující, riziku, že prodávající nedostane za nemovitost zaplaceno a řadě dalších problémů, kterým lze poměrně jednoduše předcházet. Ideální je obrátit se na advokáta, který dané problematice rozumí.
Tento článek jsme připravili pro Seriál Lidových novin „Právo & bydlení“. Podívejte se i na další články ze seriálu:
Tip: Máte v ruce kupní smlouvu, ale stále nejste vlastníkem. Před sebou máte podání návrhu na vklad nemovitosti do katastru. Běžné vklady vlastnického práva či věcného břemene nebývají zdánlivě nikterak záludné, ale je zde několik základních pravidel, které byste měli znát, aby se vše obešlo bez komplikací. Rozebrali jsme jej v samostatném článku.
Dvakrát měř, jednou řež. To platí i u úředních podání. Vklad do katastru je formalitou, ale formalitou velmi důležitou, kterou se nevyplatí podcenit. Potřebujete zapsat věcné břemeno do katastru nemovitostí? Nebo zástavní právo, abyste nepřišli o zapůjčené peníze?