Skutková podstata trestného činu a její znaky

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.
21. července 2024
6 minut čtení
6 minut čtení
Trestní právo

Aby byl spáchaný čin považován za trestný, musí dojít k naplnění skutkové podstaty trestného činu. Musí tedy existovat objekt, objektivní stránka, subjekt a subjektivní stránka trestného činu. Bez těchto znaků nemůžete být obviněni. V tomto článku se podíváme na jednotlivé znaky blíže a za použití reálných příkladů vám je jednoduše vysvětlíme.

Co je to skutková podstata trestného činu

Skutková podstata trestného činu je právní pojem, který označuje soubor znaků (objektivních i subjektivních), které určují konkrétní trestný čin podle trestního zákoníku. Jedná se o podmínky, které musí být splněny, aby jednání osoby mohlo být kvalifikováno jako trestný čin a mohla být za něj potrestána.

Funkcí znaků skutkové podstaty trestného činu je zajistit, aby trestní odpovědnost byla přesně vymezena a aby byla dodržena zásada právní jistoty a předvídatelnosti práva. Tyto znaky tedy zajišťují to, aby byly jednotlivé druhy trestných činů jasně definované. Mezi základní znaky skutkové podstaty řadíme:

Tip na článek

Tip: Trestní odpovědnost a co o ní říká trestní zákoník, jsme rozebírali v dalším článku.

Objekt

Objekt je veřejný zájem nebo hodnota chráněná trestním právem, například život, zdraví, majetek, veřejný pořádek atd. Výběr objektu slouží k určení toho, co má být chráněno a jakým způsobem.

Příklad: Život, zdraví a bezpečnost účastníků silničního provozu. V tomto případě je cílem chránit zdraví a život ostatních lidí na silnicích, stejně jako jejich majetek (např. automobily).

Související služba

Jste obviněni z trestného činu?

Rádi vám pomůžeme! Dostupný advokát má za sebou mnoho případů, a přesto ke každému přistupuje individuálně a věnuje mu maximální pozornost a péči. Zajistíme vám rychlý a nenáročný přístup ke spravedlnosti.

Chci pomoct

  • Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
  • Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
  • 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
  • Pro každý právní obor máme specialistu.

Objektivní stránka

Objektivní stránka trestného činu má celkem tři součásti:

Jednání

Představuje konkrétní chování, které je v rozporu s právní normou (např. fyzický útok, krádež). Může se jednat buď o aktivní chování, kdy pachatel něco činí (např. střelba, krádež) nebo o opomenutí, kdy pachatel něco nekoná, co konat měl (například neposkytnutí pomoci, zanedbání povinné péče).

Příklad: Řidič vědomě usedá za volant pod vlivem alkoholu, což je v rozporu se zákonem, který zakazuje řízení pod vlivem alkoholu. Jednání se zde projevuje jako aktivní čin, kdy řidič vykonává činnost řízení vozidla.

Zároveň se hledí také na okolnosti jednání. Ne ve všech situacích je totiž jednání, které by se dalo považovat za trestné, skutečně trestným činem. Jedná se zejména o takzvané okolnosti vylučující protiprávnost. Tedy situace, kdy osoba jedná např. v krajní nouzi (např. trestným jednáním zabrání situaci, která by měla mnohem horší následky, kdyby nejednala) nebo v nutné obraně (např. když osoba zabrání fyzickým násilím útoku na jiného člověka).

Tip na článek

Tip: Více o nutné obraně a krajní nouzi si můžete přečíst v našem článku.

Následek

Jedná se o škodlivý výsledek, který je důsledkem jednání (nebo nejednání) pachatele (např. zranění, ztráta majetku). Existují dva základní druhy:

  1. Poruchový následek: nastává, když jednání pachatele způsobí konkrétní a faktickou škodu nebo újmu na chráněném objektu. Tento typ následku se vyznačuje tím, že došlo k reálné změně v právně chráněném zájmu. Příkladem může být krádež. Kdy pachatel odcizí movitou věc, což způsobí vlastníkovi majetkovou újmu.
  2. Ohrožovací následek: nastává, když samotné jednání pachatele vytváří reálné nebezpečí nebo ohrožení pro chráněný objekt, aniž by nutně došlo k faktické škodě nebo újmě. Už samotné jednání tak představuje dokonání trestného činu. Příkladem může být ohrožení pod vlivem návykové látky, kdy řidič řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, čímž ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu, i když k nehodě nedojde.

Příklad: Řidič v opilosti ztratí kontrolu nad vozidlem, narazí do jiného auta a způsobí těžké zranění jiného řidiče. Tím dojde k reálné a konkrétní újmě na zdraví poškozeného ( = poruchový následek). Již však samotná jízda pod vlivem alkoholu představuje ohrožení ostatních účastníků silničního provozu, protože vytváří reálné nebezpečí vzniku dopravní nehody, ačkoli k ní nemusí nutně dojít ( = ohrožovací následek).

Příčinná souvislost

Příčinná souvislost (kauzální nexus) je vztah mezi jednáním pachatele a následkem. Musí být prokázáno, že právě jednání pachatele vedlo ke škodlivému následku.

Příklad: Musí být prokázáno, že právě řízení pod vlivem alkoholu vedlo k dopravní nehodě a následnému zranění řidiče druhého vozidla. V tomto případě je zřejmé, že opilost řidiče přímo ovlivnila jeho schopnost řídit a byla příčinou nehody.

Subjekt

Subjektem je osoba, která se dopustila trestného činu. Pro trestní odpovědnost musí subjekt splňovat zákonem stanovené podmínky. Konkrétně musí být starší 15 let a musí být příčetný. Trestně odpovědné mohou být i právnické osoby, u kterých je třeba splnění podmínky přičitatelnosti a čin musí být proveden v její prospěch.

Příklad: Řidič byl starší 15 let a příčetný v době činu. Splňuje proto podmínky pro trestní odpovědnost.

Tip na článek

Tip: Trestní odpovědnost právnických osob jsme do detailu rozebrali v našem článku.

Subjektivní stránka

Subjektivní stránka trestného činu se týká vnitřního psychického vztahu pachatele k jeho jednání a následkům tohoto jednání. Subjektivní stránka je klíčová pro určení trestní odpovědnosti, protože určuje, zda pachatel jednal s úmyslem, nedbalostí nebo jiným vnitřním postojem k trestnému činu. U subjektivní stránky musí být přítomno zavinění, které představuje právě ten vnitřní psychický vztah pachatele k jeho jednání a jeho následkům. Subjektivní stránka může být naplněna:

  1. Úmyslným jednáním pachatele: V případě úmyslu jedná pachatel s vědomím a vůlí způsobit škodlivý následek. Úmysl může být přímý (pachatel chtěl způsobit následek) nebo nepřímý (pachatel věděl, že následek může nastat a byl s tím srozuměn).
  2. Nedbalostí pachatele: Pachatel jedná nedbale, když zanedbá povinnost opatrnosti, kterou měl a mohl dodržet, což vede k škodlivému následku. Nedbalost může být vědomá (pachatel věděl o možnosti následku, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že k němu nedojde) nebo nevědomá (pachatel nevěděl o možnosti následku, ale měl a mohl vědět).

Příklad: Pravděpodobně se bude jednat o vědomou nedbalost, kdy řidič věděl, že jeho jednání může způsobit nehodu, ale lehkomyslně spoléhal, že se nic nestane.

Tip na článek

Tip: Jak postupovat při dopravní nehodě? To se dozvíte v našem článku.

Další nutné znaky

Příležitostně se mohou u některých trestných činů vyskytovat ještě další nutné znaky, jako např. určité místo (na veřejnosti) či čas jednání (např. v době nouzového stavu).

Druhy skutkových podstat

Existují celkem tři druhy skutkových podstat, které se liší dle přísnosti trestu:

Základní skutková podstata

Základní skutková podstata představuje základní formu trestného činu, která zahrnuje typické znaky daného trestného činu bez přitěžujících či polehčujících okolností.

Příklad: Trestný čin vraždy = Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let.

Kvalifikovaná skutková podstata

Kvalifikovaná skutková podstata zahrnuje základní znaky trestného činu, ale obsahuje přitěžující okolnosti, které zvyšují společenskou nebezpečnost činu. Tresty za kvalifikované skutkové podstaty jsou přísnější vzhledem k vyšší závažnosti činu.

Příklad: Trestný čin vraždy s přitěžujícími okolnostmi = Kdo jiného úmyslně usmrtí za zákonem stanovených okolností (např. zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem či s motivem rasové, etnické nebo jiné nenávisti), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem.

Privilegovaná skutková podstata

Privilegovaná skutková podstata zahrnuje základní znaky trestného činu, ale obsahuje polehčující okolnosti, které snižují společenskou nebezpečnost činu. Tresty za privilegované skutkové podstaty jsou mírnější vzhledem k nižší závažnosti činu.

Příklad: V současnosti se týká pouze jednoho trestného činu – vraždy novorozeného dítěte matkou. Trestní sazby zde nejsou stanoveny jako u běžného trestného činu vraždy, ale jsou mírnější (činí odnětí svobody na tři až osm let). Je to z toho důvodu, že žena může být po porodu ve specifickém fyzickém i psychickém rozpoložení.

Tip na článek

Tip: Vše o trestu odnětí svobody jsme popsali v dalším článku.

Shrnutí

Skutková podstata trestného činu je klíčovým právním konceptem, který definuje soubor znaků potřebných k tomu, aby jednání osoby bylo kvalifikováno jako trestný čin a mohlo za něj být uloženo trestní opatření. Zajišťuje jasné vymezení trestní odpovědnosti a podporuje právní jistotu a předvídatelnost. Základní znaky skutkové podstaty zahrnují objekt, objektivní stránku (jednání, následek a příčinnou souvislost), subjekt a subjektivní stránku. Rozlišujeme tři druhy skutkových podstat: základní, kvalifikovanou a privilegovanou, které se liší podle přísnosti trestu a přítomnosti přitěžujících či polehčujících okolností.

Sdílejte článek


Neodpověděl vám článek na váš problém? Zeptejte se umělé inteligence

Související služba

Zastupování obviněného v trestním řízení

Byl jste obviněn a bylo proti vám zahájeno trestní stíhání? V sázce je opravdu mnoho a nevyplatí se absolvovat trestní řízení bez porady s advokátem.

Chci pomoct

Autor článku

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Ondřej je ten člověk, v jehož hlavě uzrál nápad poskytovat advokátní služby online. Právním službám se věnuje již déle než 10 let a rád klientům pomáhá, když si nevědí rady s právními problémy.

Vzdělání
  • Právo, doktorské studium (Ph.D), Pf UK v Praze
  • Právo, L’université Nancy-II, Nancy
  • Právo, magisterské studium (Mgr.), Pf UK v Praze
  • Mezinárodní teritoriální studia (Bc.), FSV UK v Praze

Mohlo by vás také zajímat

Vyřešíme i váš právní problém

Váš problém můžeme probrat on-line i osobně

Najdete nás v 5 městech

Rychlé kontakty

+420 775 420 436
(Po–Pá: 8–18)
Pravidelně komentujeme právní dění a novinky pro média
Dostupný advokát © 2013-2025
Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika (CC BY-NC-SA 3.0 CZ)