Odvolání je obecný opravný prostředek, který bývá umožněn ve velké části správních a soudních řízení. V našem článku se věnujeme výhradně odvolání v občanskoprávním (neboli civilním) řízení. Takové řízení se může snadno týkat kohokoliv z nás. Soudy v něm rozhodují například otázky majetkového vypořádání, dědictví nebo obchodních a smluvních vztahů a typicky také spory týkající se rodiny (rozvod, výživné). Zpravidla zde figuruje žalobce a žalovaný, kteří mezi sebou svůj soudní spor řeší.
Související služba
Odvolací řízení může být úspěšné, pokud vaše odvolání bude po právní stránce pečlivě vyargumentované a lidově řečeno neprůstřelné. Neponechávejte proto nic náhodě a využijte advokátních služeb. Provedeme pečlivou analýzu případu a postaráme se o přípravu odvolání i zastupování u soudu, kde budeme tvrdě vymáhat vaše práva.
Chci pomoci sepsat odvolání
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 5 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Která rozhodnutí lze napadnout?
Každé soudní rozhodnutí by vás mělo informovat o možnosti či nemožnosti je napadnout. Součástí poučení by měla být lhůta, kdy lze odvolání (event. jiný opravný prostředek) uplatnit, a orgán, ke kterému se odvolání podává. Přitom platí, že většinu rozhodnutí civilního soudu můžete napadnout. Existují ovšem i taková, u nichž zákon výslovně odvolání nepřipouští. Typicky se nedovoluje v takzvaných bagatelních věcech, v nichž bylo rozhodnuto o peněžitém plnění nepřevyšujícím částku 10 000 Kč bez ohledu na výši příslušenství této pohledávky.
Řádné opravné prostředky lze použít za podmínky, že rozhodnutí dosud nenabylo právní moci. Konkrétně hovoříme o:
- odvolání proti rozsudku
- odporu proti platebnímu rozkazu
- námitce proti směnečnému nebo šekovému platebnímu rozkazu.
Pokud je rozhodnutí soudu už pravomocné, lze za určitých podmínek využít mimořádné opravné prostředky.
Lhůty pro podání odvolání
Ze zákona máte lhůtu 15 dní pro podání odvolání. Jak jsme již zmiňovali, o lhůtě a dalších náležitostech podání opravných prostředků musíte být soudem informováni. Pokud by k tomu ve výjimečném případě nedošlo, nebo jste byli poučeni nesprávně, lze podat odvolání do tří měsíců od doručení předmětného rozhodnutí. Při počítání lhůty pro podání odvolání mějte na paměti, že se do ní nezapočítává den, kdy bylo rozhodnutí účastníkovi doručeno.
Zákon připouští existenci výjimečných situací, za nichž může soud zmeškání lhůty prominout. Jestliže jste například utrpěli po vydání rozsudku náhlý úraz nebo onemocněli vážnou nemocí, můžete požádat o prominutí zmeškání lhůty do 15 dnů poté, kdy vám odpadla překážka pro níž nebylo možné odvolání podat. Taková výjimka ale není přípustná, jde-li o odvolání proti rozsudku, kterým bylo vysloveno, že se manželství rozvádí, nebo že je neplatné.
Tip na článek
Soustava soudů České republiky se může zdát poměrně nepřehledná. Chcete najít v Praze okresní soud? Přemýšlíte, který soud je civilní a který trestní? A víte, jak se liší Nejvyšší a Ústavní soud? To se dozvíte v článku na téma: Na který soud se obrátit.
Jak napsat odvolání proti rozhodnutí soudu?
Chystáte-li se napsat odvolání na soud, musíte respektovat určité formální i obsahové náležitosti. Určitým vodítkem může být i vzor odvolání stažený z internetu. Vzhledem k tomu, že takové vzory nabízí pouze velmi obecný rámec toho, co má odvolání obsahovat, je k využití spíše nedoporučujeme. Odvolání by mělo zahrnovat promyšlenou a přesnou právní argumentaci, aby mělo naději na úspěch.
V odvolání byste měli označit sebe, coby odvolatele, dále soud, k němuž odvolání podáváte, a pochopitelně také přesně vymezit rozhodnutí, proti němuž se odvoláváte, a to uvedením spisové značky a soudu, který rozhodnutí vydal. Připojte také datum a podpis.
Odvolání se podává na soud, který rozhodnutí vydal, nikoliv na ten, který o něm bude rozhodovat. Tento soud pak předá vaše odvolání se svým spisem a zprávou odvolacímu soudu.
Klíčovou součástí odvolání je:
- rozsah, v němž rozhodnutí napadáte – rozhodnutí zpravidla mívá více výroků. Přitom s některými částmi můžete souhlasit (například, že máte zaplatit peněžní obnos určité osobě), ale s jinými ne (například se stanovenou výší částky). Teoreticky můžete podat také odvolání proti nákladům řízení (a to i u bagatelních sporů či v případě smíru, kde je jinak odvolání nepřípustné) Současně lze ale ve vztahu k rozhodnutí o nákladech řízení jen zřídka uplatnit některý ze zákonem stanovených odvolacích důvodů.
- důvody nesprávnosti rozhodnutí (například nebyly zohledněny či provedeny některé důkazy, jichž jste se domáhali).
- čeho se domáháte (například opravy výroku, podle které byste měli zaplatit nižší částku).
Odvolání proti rozhodnutí – vzor
Odvolání proti rozhodnutí soudu může vypadat například takto:
[Vaše jméno a příjmení]
[Vaše adresa]
[Vaše kontaktní údaje]
[Název soudu, ke kterému odvolání podáváte]
[Adresa soudu]
Věc: Odvolání proti rozsudku [název soudu, který vydal rozhodnutí] ve věci sp. zn. [spisová značka]
Vážený soude,
touto cestou podávám odvolání proti rozsudku [název soudu], č.j. [Spisová značka], vydanému dne [datum rozhodnutí soudu], který mi byl doručen dne [datum doručení rozhodnutí soudu]. Odvolání podávám v rozsahu [uveďte, proti kterým výrokům se odvoláváte].
Soud prvního stupně při svém rozhodování nezohlednil důkazy, které jsem v průběhu řízení předložil/a, konkrétně [uveďte konkrétní důkazy a přidejte jako přílohu]. Tím došlo k nesprávnému skutkovému zjištění, což mělo přímý dopad na výrok rozsudku.
Vzhledem k uvedeným skutečnostem žádám odvolací soud, aby rozsudek soudu prvního stupně zrušil a vrátil věc soudu prvního stupně k novému projednání.
Děkuji za zvážení tohoto odvolání.
V [město] dne [datum].
[Váš podpis]
Vzor odvolání je pouze příklad toho, jak by mohlo odvolání v určité situaci vypadat. Vždy se vám vyplatí pomoc advokáta, který dokáže správně argumentovat ve váš prospěch.
Zákonné důvody pro podání odvolání
Zákon připouští pouze určité důvody, pro něž můžete odvolání proti rozhodnutí soudu podat. Jsou jimi:
- nesplnění podmínek řízení, rozhodoval věcně nepříslušný soud prvního stupně, rozhodnutí soudu prvního stupně vydal vyloučený soudce (přísedící) nebo soud prvního stupně byl nesprávně obsazen, ledaže místo samosoudce rozhodoval senát,
- nepřihlédnutí k odvolatelem tvrzeným skutečnostem nebo k jím označeným důkazům,
- jiná vada, jíž je postiženo řízení, a která mohla mít za následek nesprávné rozhodnutí ve věci,
- neúplné zjištění skutkového stavu věci, případně nesprávným skutkovým zjištěním,
- dosud zjištěný skutkový stav neobstojí, neboť tu jsou další skutečnosti nebo jiné důkazy, které nebyly dosud uplatněny,
- nesprávné právní posouzení věci.
Blanketní odvolání
Vyžaduje-li váš případ hlubší právní rozbor a vy nemáte ve lhůtě 15 dnů přesně analyzované důvody pro odvolání, využívá se této situace pro podání takzvaného blanketního či blanketového odvolání, tedy odvolání bez odvolacích důvodů, které bezprostředně poté doplníte. Dáváte tím najevo především vůli se odvolat a rozsudek pozměnit.
Účinky odvolání
Podáním odvolání oprávněnou osobou a ve stanovené odvolací lhůtě dochází k odkladu právní moci a vykonatelnosti napadeného rozhodnutí. Existují ovšem rozsudky, které jsou přímo ze zákona předběžně vykonatelné, např. o výživném, a proto podání odvolání na jejich vykonatelnost nemají vliv. Dokud nebylo o odvolání rozhodnuto, je možné jej vzít zpět.
Jak může odvolací soud rozhodnout?
Odvolací soud rozhodne jedním z následujících způsobů:
- Odmítne pozdě podané odvolání.
- Odmítne odvolání proti rozhodnutí, proti kterému není přípustné se odvolat.
- Odmítne odvolání osoby, která není oprávněná odvolání podat.
- Potvrdí rozhodnutí soudu prvního stupně.
- Změní rozhodnutí soudu prvního stupně.
- Zruší rozhodnutí a vrátí věc soudu prvního stupně k novému projednání (v případě, že odvolací soud sám nemůže zajistit další důkazy).
Připravte se, že za odvolání budete platit další soudní poplatek, ačkoliv jste již za žalobu poplatek platili. Jeho výše se řídí zákonem o soudních poplatcích.
Shrnutí
Odvolání je opravný prostředek v občanskoprávním řízení, kterým lze napadnout rozhodnutí soudu prvního stupně, pokud to zákon umožňuje. Možnost odvolání je uvedena v poučení soudního rozhodnutí, avšak například u bagatelních sporů do 10 000 Kč odvolání není přípustné.
Lhůta pro podání odvolání činí 15 dní od doručení rozhodnutí. Ve výjimečných případech, například při vážné nemoci, lze požádat o prominutí zmeškání lhůty. Odvolání se podává k soudu, který rozhodnutí vydal, a musí obsahovat identifikaci napadeného rozhodnutí, důvody nesprávnosti a návrh na změnu či zrušení. Pokud nelze důvody hned uvést, lze podat blanketní odvolání a doplnit je později.
Důvody odvolání zahrnují procesní chyby, neprovedení důkazů, nesprávné skutkové zjištění nebo chybné právní posouzení. Podáním odvolání se odkládá právní moc rozhodnutí, s výjimkou předběžně vykonatelných rozsudků, například o výživném. Odvolací soud může odvolání odmítnout, potvrdit, změnit nebo rozhodnutí zrušit a vrátit k novému projednání. Podání odvolání je zpoplatněno dle zákona o soudních poplatcích. Pro vyšší šanci na úspěch je vhodné využít právní pomoc.