Převod bytu | Dostupný advokát

Jak pohodlně vyřídit převod bytu bez právních komplikací?

Je na advokátovi, aby doporučil tu nejlepší formu převodu bytu. Tou může být darovací smlouva, kupní smlouva, smlouva o smlouvě budoucí nebo i nějaké jiné vhodné řešení.
Obrázek k článku Jak pohodlně vyřídit převod bytu bez právních komplikací?
3 minut čtení
Ondřej Preuss
17. 7. 2017

Nejedná se většinou o neřešitelný problém, snadno lze ale udělat drobnou chybu, která celou věc zhatí nebo prodlouží. V některých případech si také člověk neuvědomí všechny souvislosti (poplatky, daně). Chcete vědět, na co si dát pozor? Pak čtěte dál.

Z advokátní praxe: Chyby v drobnostech můžou zablokovat převod nemovitosti

Řešili jsme případ pana Karla. Stáhl si smlouvu o převodu bytu z internetu a myslel si, že ji sám vyplní, podá na katastr a v klidu převede byt na syna. Nakonec však raději využil naše služby. Z katastru mu totiž smlouvu vrátili. Převod byl zastaven. Panu Karlovi navíc nebylo vůbec jasné, proč k tomu došlo.

Zjistili jsme, že do kolonky “velikost” ve vzorovém dokumentu vyplnil rozlohu bytu. Měla však být vyplněna velikost podílu na společných částech domu. V tom byl zakopaný pes.

Po odstranění této chyby a několika dalších nepřesností, které vzorová smlouva stažená z internetu obsahovala, se mohl pokus o převod zopakovat. Tentokrát již všechno proběhlo bez dalších problémů a průtahů. Pana Karla to však stálo zbytečných 1 000 korun na poplatku katastrálnímu úřadu. Škoda však mohla být i mnohem vyšší, kdyby nakonec kvůli drobné chybě ve smlouvě k převodu vůbec nedošlo.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

Převod bytu a exekuce nebo insolvence

Prodávající by měl přímo ve smlouvě ujistit kupujícího, že není v žádném exekučním řízení, a ani se na něj, pokud ví, žádné nechystá. S exekučním řízením se totiž pojí zásada zákazu nakládání s majetkem. K převodu by tak vůbec nemuselo dojít a celá situace by se mohla „zaseknout“.

To samé platí i v případě, že je prodávající v insolvenčním řízení. To lze jednoduše ověřit v insolvenčním rejstříku na webu Ministerstva spravedlnosti ČR.

Dluhy na bytu

Doporučujeme vám, abyste si od převodce nechali potvrdit, že na byt nic nedluží. Takové potvrzení mu správcovská společnost (případně splečenství vlastníků) vždy připraví. Jako kupující tak budete mít záruku, že na vás po úspěšném převodu bytu nepřejdou žádné takové závazky.

Pokud se dluh objeví, je vhodné ho ošetřit přímo v kupní smlouvě. Po převodu to již bude těžké. Toto riziko není radno podceňovat, protože někteří vlastníci dluží až statisícové částky, které může splečenství vlastníků začít kdykoliv vymáhat.

Není důvod zbytečně riskovat. Jsme připraveni pomoct s kupní smlouvu i vám. Díky nám máte vždy jistotu správnosti smlouvy.

Stáhněte si zdarma e-book 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika a projděte hladce procesem prodeje nebo koupě domu, bytu i pozemku.

Řešíte obdobný problém?

Tým online právníků Dostupný advokát vám jej vyřeší.

Koupě nebo prodej nemovitosti

Zajistíme kompletní právní servis související s koupí či prodejem nemovitosti včetně rezervační smlouvy a úschovy kupní ceny. Pomůžeme i s katastrem nemovitostí a daněmi. Zvládneme to rychle a bezchybně, abyste se o nic nemuseli starat. Zaplatit můžete až po poskytnutí služby.

od 4400 Kč
Chci pomoct
Předem dané ceny
Od začátku víte, kolik a za co platíte.
Vše zvládneme online
Takže ušetříte čas i peníze za dopravu.
Pracujeme rychle
90 % požadavků vyřešíme do druhého dne.
Zkušený tým
Pro každý právní obor máme specialistu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli

Mohlo by vás také zajímat

E-book: 5 rad, jak koupit nebo prodat nemovitost bez rizika

Našim klientům při koupi nemovitostí vždy radíme nepodceňovat právní rizika. Proto jsme pro vás zdarma sepsali e-book obsahující 5 rad, které reagují na stále se opakující závažné chyby kupujících i...

26. 9. 2016
Ondřej Preuss

Družstevní byt ve spoluvlastnictví a v SJM

Tento blog se věnuje dvěma příbuzným typům společného vlastnictví podílu v bytovém družstvu, a to „spoluvlastnictví“ a „společnému jmění manželů“ (dále jen SJM). Oba typy není radno zaměňovat, protože jejich...

19. 9. 2017
Ondřej Preuss

Jak na převod bytu do osobního vlastnictví?

O převodu bytu do osobního vlastnictví nejčastěji hovoříme v případě jeho privatizace ze státního či městského bytového fondu nebo v případě převodu družstevních bytů jednotlivým členům družstva....

19. 7. 2017
Ondřej Preuss

Jsme členy

ČAK logo

Znáte nás z médií

Dostupný advokát © 2013-2019