Přečtěte si také druhý díl série na téma pronájem domu v zahraničí. V tomto díle se dozvíte, jaká pravidla platí v dalších třech zemích – v Chorvatsku, ve Francii a v Thajsku. Na závěr série vám také poradíme, co si zjistit před tím, než si pronajmete dům v zahraničí.
Dlouhodobý pronájem domu v zahraničí
Krátkodobý pronájmem domu v zahraničí není nic neobvyklého. Často si můžete pronajmout celý dům přes různé portály, jako je Booking nebo Airbnb, kdy nepodepisujete smlouvu s pronajímatelem, ale vše funguje přes prostředníka. Dlouhodobý pronájem domu v zahraničí je pak už něco jiného a jedná se o trochu složitější situaci, při které dochází k podpisu nájemní smlouvy.
Celá záležitost se navíc odvozuje od zákonů platných v zemi, kde si hodláte byt pronajmout. Proto je nezbytné si předem zjistit všechna místní specifika a případně se obrátit na zkušené realitní kanceláře, které se na pronájmy zahraničních nemovitostí specializují. My se v tomto článku podíváme alespoň na specifika těch nejoblíbenějších destinací – na Itálii, Řecko a Španělsko.
Související služba
Nevíte si rady
Potřebujete právní radu ohledně koupě nemovitosti, pronájmu nebo čehokoliv jiného? Zeptejte se našich advokátů. V našem týmu jsou specialisté na všechny oblasti práva, takže můžeme garantovat opravdu vysokou kvalitu poskytnuté právní rady. Navíc vám ji zvládneme udělit online a do dvou pracovních dnů.
Chci poradit
- Při objednání služby přesně víte, co dostanete a kolik vás to bude stát.
- Vše zvládneme on-line nebo osobně v jedné z našich 4 kanceláří.
- 8 z 10 požadavků vyřešíme do 2 pracovních dnů.
- Pro každý právní obor máme specialistu.
Pronájem domu v Itálii
V Itálii je většina domů k pronájmu situována ve velkých městech a jedná se převážně o staré domy ve špatném stavu. Přesto se ale dá narazit i na pronájem domu u moře či na venkově, bude však potřeba trpělivě hledat. Domy jsou nejčastěji ve vlastnictví fyzických osob, které k hledání nájemníků i celkové údržbě domu a k jednání s nájemníky využívají služeb prostředníků. Při hledání se vám vyplatí použít stránku Spotahome, která tyto prostředníky a nabídky sdružuje.
Podmínky a pravidla pronájmu
Práva a povinnosti nájemníků i pronajímatelů jsou podobná jako u nás. Maximální výše kauce odpovídá třem nájmům. Stejně tak může pronajímatel požadovat zaplacení maximálně tří nájmů předem. Kauce je vratná a vrací se s úrokem, který obvykle představuje 3 % z celkové částky. Pokud chce pronajímatel nájemní smlouvu vypovědět, musí dát nájemci vědět 6 měsíců předem.
V Itálii existují tři základní druhy nájemních smluv:
- Přechodné, pro pobyty do 18 měsíců.
- Smlouvy 3+2, které trvají tři roky a poté mohou být prodlouženy o další dva roky.
- Smlouvy 4+4, které jsou podepisovány na dobu čtyř let a lze je prodloužit o další čtyři roky.
Tip na článek
Tip: Svět je dnes propojenější a vzniká i více mezinárodních manželství. Bohužel ani těmto manželstvím se nevyhýbají rozvody. Přečtěte si náš článek na téma jak na rozvod s cizincem.
K pronájmu budete potřebovat tyto dokumenty:
- Občanský průkaz nebo pas;
- Italský daňový kód, který získáte na italském daňovém úřadě;
- A často také dokument dokládající stabilní příjem. To může být ve formě pracovní smlouvy a výplatních pásek, pokud pracujete. V opačném případě můžete odeslat bankovní výpis prokazující, že máte jiné finanční prostředky.
Co by měla obsahovat nájemní smlouva:
- Informace o nájemníkovi a pronajímateli;
- Popis nemovitosti a jejího využití;
- Doložku potvrzující, že nájemce obdržel průkaz energetické náročnosti (Attestato di Prestazione Energetica);
- Roční výši nájemného;
- náklady na společné prostory, které hradí nájemce;
- Výši kauce;
- Podmínky ukončení smlouvy pro obě strany;
- Podmínky týkající se údržby nemovitosti;
- Dokument, který specifikuje vybavení pronajímaného domu, vady a počet klíčů, které byly nájemníkovi předány.
Pronájem domu v Řecku
Pronájmy v Řecku je možné jednoduše hledat přímo na místě. Řekové totiž často používají cedule u domů, které dávají lidem najevo, že je dostupný k pronájmu. Hledejte proto cedule s nápisem enoikiazetai. Pronájem je ale možné najít i online. Vyplatí se to nejvíce na místních portálech, jako je Xe, Spitagatos či Sptiti24.
Podmínky a pravidla pronájmu
Minimální doba pronájmu je v Řecku stanovena na 3 roky. Je ale možné ji pod dohodě s pronajímatelem zkrátit. V případě, že si vyjednáte kratší smlouvu, musíte počítat s tím, že za nájem měsíčně zaplatíte víc.
V Řecku se také platí kauce, obvykle ve výši 2-3 pronájmů. Energie a služby obvykle nejsou součástí ceny nájmu, a proto je potřeba s nimi počítat zvlášť.
K pronájmu budete potřebovat tyto dokumenty:
- Občanský průkaz nebo pas;
- Dokumenty dokazující stabilní příjem;
- Řecký daňový kód, který získáte na řeckém daňovém úřadě.
Co by měla obsahovat nájemní smlouva:
- Informace o nájemníkovi a pronajímateli;
- Popis nemovitosti a jejího využití;
- Výši nájemného, stejně jako výše kauce;
- Podmínky nájmu s uvedením data zahájení a data ukončení;
- Způsob placení účtů za energie a služby;
- Podmínky pro zvýšení nájemného při obnovení nájemní smlouvy;
- Dokument obsahující seznam a stav vybavení.
Tip na článek
Tip: Chystáte se podepsat nájemní smlouvu? Sepíšeme nebo zkontrolujeme nájemní smlouvu na míru vašemu případu. Díky našim službám nevzniknou ani po skončení nájmu mezi pronajímatelem a nájemníkem spory ohledně nejasných práv či povinností.
Pronájem domu ve Španělsku
Španělský trh s pronájmem nemovitostí je velmi kompetitivní. Přesto je ale možné narazit na dobrou nabídku. Nejlepším způsobem, jak najít dům k pronájmu je online cestou, nejlépe přes portály Idealista nebo Kuhamia.
Nejvíce možností k pronájmu nabízejí apartmány ve velkých městech, jako je Madrid a Barcelona. Můžete však narazit i na vily, které se nejčastěji nachází na pobřeží nebo statky ve venkovských oblastech, které obvykle vycházejí finančně nejlépe.
Podmínky a pravidla pronájmu
Ve Španělsku je povinné při pronájmu zaplatit kauci, a to ve výši jednoho až dvou nájmů. Povinnost platit energie a služby leží na nájemníkovi, a proto je potřeba počítat s dalšími výdaji.
Můžete se setkat se dvěma formami nájemní smlouvy:
- Dlouhodobá smlouva s minimální délkou 12 měsíců, která se obvykle podepisuje na 5 let. Po uplynutí pěti let se smlouva prodlužuje o dva roky na 7 let. V případě, že jako nájemník nebudete mít zájem o prodloužení smlouvy, musíte to oznámit minimálně měsíc předem před jejím vypršením. Pokud chce nájemní smlouvu ukončit pronajímatel, musí to dát nájemníkovi vědět minimálně 4 měsíce předem. V opačném případě se nájem prodlužuje až na další 3 roky. Pokud vám byl dán nájem nemovitosti na 12 měsíců, bude se každoročně obnovovat.
- Krátkodobá smlouva trvající maximálně 12 měsíců. Nelze ji prodloužit a vypovědět je ji možné až po šesti měsících od jejího uzavření. Jejich zákonnou úpravu mají na starosti regionální orgány, a proto se mohou přesná pravidla a povinný obsah smluv lišit v jednotlivých částech Španělska.
K pronájmu budete potřebovat tyto dokumenty:
- Občanský průkaz nebo pas;
- Dokumenty dokazující stabilní příjem. Případně doklad o ručiteli, pokud nemáte stálý příjem;
- Číslo NIE, neboli španělské daňové identifikační číslo jedinečné pro cizince žijící ve Španělsku;
- Pokud je to možné, reference od předchozích pronajímatelů.
Co by měla obsahovat dlouhodobá nájemní smlouva:
- Informace o nájemníkovi a pronajímateli;
- Údaje o pronajímané nemovitosti (adresa, jméno vlastníka, katastrální číslo atd.);
- Typ nájemní smlouvy: rekreace, bydliště, pokoj, budoucí možnost koupě atd.;
- Datum zahájení pronájmu a doba trvání;
- Cenu za pronájem, způsob platby a kauce;
- Minimální dobu pronájmu a výpovědní lhůty pro ukončení smlouvy;
- Dokument obsahující seznam a stav vybavení.
Tip na článek
Tip: Neshody mezi pronajímatelem a nájemcem mohou někdy končit až u soudu. Chcete podat žalobu a nejste si jisti, zda vyhrajete? Případně na vás byla podána žaloba? Obraťte se na nás. Posoudíme vaše šance na úspěch u soudu a navrhneme takové řešení, které povede k požadovanému výsledku.
Jak pronájem hledat
- Prozkoumejte lokalitu: Začněte průzkumem místa, kde plánujete dům najít. Pochopte, jak jsou na tom různé čtvrti, jaká je kvalita místního vybavení apod.
- Online portály nemovitostí: Prozkoumejte mezinárodní realitní portály a webové stránky věnované nabídkám nemovitostí. Webové stránky jako Zillow či Realtor nabízí široké možnosti. Můžete zkusit také české portály, jako je Eurobydlení nebo iDnes reality, u těch je však třeba počítat s omezenějším výběrem. Nejlepší volbou jsou ale vždy místní portály, které jsme uvedli u jednotlivých zemí.
- Sítě a fóra: Připojte se k fórům či skupinám na sociálních sítích, kde se shromažďují cizinci žijící ve vámi vybrané oblasti. Můžete zde narazit na nabídky pronájmů i reálné zkušenosti lidí v podobné situaci, ve které se nacházíte vy.
- Realitní makléři: Spojte se s místními realitními makléři nebo realitními kancelářemi. Mohou vám poskytnout cenné informace o místním nemovitostním trhu a pomoci s hledáním ideální nabídky.
- Inzerce a noviny: V některých zemích či regionech jsou tradiční způsoby inzerce stále nejoblíbenějším způsobem zveřejňování nabídek. Podívejte se proto na místní noviny a fyzické vývěsky s nabídkami na pronájem nemovitostí.
- Osobní návštěva: Kdykoli je to možné, naplánujte si návštěvu místa, abyste si fyzicky prohlédli okolí i vámi vybraný dům.
Přečtěte si také druhý díl série na téma pronájem domu v zahraničí. V tomto díle se dozvíte, jaká pravidla platí v dalších třech zemích – v Chorvatsku, ve Francii a v Thajsku. Na závěr série vám také poradíme, co si zjistit před tím, než si pronajmete dům v zahraničí.